Havaalanında Gümrük İşlemleri

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   Havaalanında Gümrük İşlemleri

   Ülkeye giriş veya çıkış yapan her türlü eşya, araç ve şahıs ilgili kanunlar çerçevesinde gümrük görevlileri tarafından aranabilir. Yurt dışına çıkarken ya da dönüşte sizinle birlikte ülkeye sokulması yasak, izne tabi veya kişisel olarak belirlenen hakkın üzerinde eşya bulundurmamanız gerekir. Bu yüzden uçuş öncesi belirlenen kuralları bir kez daha gözden geçirmek size kolaylık sağlar.

   4458 sayılı Gümrük Kanunun yolcular için ön gördüğü maddelerle prosedürler ile ilgili bilgiler belirlenmiştir. Bu maddelere göre;

   - Yolcular tarafından gümrük vergileri ödenmeden getirilecek eşya

   1- Yolcuların beraberlerinde ya da yolcudan bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içerisinde gelen, kendi kullanımlarına mahsus, gayri ticari nitelikteki kullanılmış veya kullanılmamış şahsi eşya,

   2- Yolcular tarafından beraberlerinde getirilip ithal edilen ticari miktarda olmayan, kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus hediye edilmek üzere getirilen toplam gerçek kıymeti her bir yolcu için 430 AVRO’yu geçmeyen eşya (15 yaşından küçükler için bu değer 150 AVRO olarak uygulanır) gümrük vergilerinden muaftır. 

   3- Yolcu beraberinde bulundurulabilecek türk lirası, döviz ve ziynet eşyası

   - Yolcular, sınırsız miktarda Türk Parasını ve dövizi beraberlerinde Türkiye'ye getirebilirler.

   - Yolcular en çok 5.000 ABD Doları karşılığı Türk parasını veya 5.000 ABD Doları veya eşiti efektifi yurt dışına çıkarabilirler.

   - Dışarıda yerleşik kişiler ile yurt dışında çalışan Türk uyruklu kişiler, yurda girişlerinde beyan etmiş olmak, Türkiye’de yerleşik kişiler ise bankalardan döviz satın aldıklarını tevsik etmek kaydıyla 5.000 ABD Doları veya eşitini aşan miktardaki efektifi beraberlerinde yurt dışına çıkarabilirler.

   - Bankalar vasıtası ile yurt dışına Türk parası ve döviz transferi serbesttir.

   - Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000 ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye'den satın alınmış olduğunu tevsik etme şartına bağlıdır.

   - Türkiye'den yapılacak bir ihracatın bedeli olarak, peşin ödeme yapmak üzere efektifi beraberinde getiren yolcuların, yurda girişte bunu deklare etmeleri ve belgelendirmeleri gerekir.

   4- Yolcuların beraberlerinde getirecekleri ve Türkiye’ye giriş yapacakları sınır kapısı ve hava limanlarında bulunan mağazalardan alacakları aşağıda limitleri belirtilen eşya da gümrük vergilerinden muaftır. (Tütün ürünleri ile alkol ve alkollü içecekler için belirlenen muafiyet, 18 yaşın altındaki yolcular için uygulanmaz);

   a) Tütün ürünleri:

   1. Sigaralar 600 adet

   2. Sigarillolar (her biri 3 gr’dan ağır olmayan purolar) 100 adet

   3. Puro 50 adet

   4. Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr

   b) Alkol ve alkollü içecekler:

   1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt

   2- Alkol derecesi % 22'yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt

   c) Kozmetik Ürünler:

   1- 600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile,

   2- 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi

   ç) Gıda ürünleri:

   1- Çay 1 kg

   2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg

   3- Kahve 1 kg

   4- Çikolata 1 kg

   5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg

   ** İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg’lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

   - Yolcu beraberinde getirilen evcil hayvanlar

   - Yolcuların gümrük vergilerinden muaf olarak beraberlerinde 2 adet evcil hayvan ile 10 adet balık getirmeleri mümkündür. Evcil hayvanlar tanımı sınırlı tutulmuş olup “kedi, köpek ve kuş” olarak tanımlanmıştır. Bazı ülkeler canlı hayvanların ülkeye girişine izin vermemektedir. (Hayvan taşıma koşulları, uçuş yapacağınız hava yoluna göre değişiklik gösterebilir.) Uçuş öncesi bilet satın alımınızı gerçekleştirirken, ilgili hava yoluna mesaj çekilerek uçuşa kabul onayı alınması gereklidir. Taleplerin uçuştan 48 saat öncesine kadar yapılması gerekmektedir.

   Yukarıda bahsedilen hususlar dışında yurt dışından gelen bir yolcunun, LCD TV'den, yelkenli sörf takımına kadar birçok eşyayı vergi ödemeden getirme hakkı bulunuyor. Tüm bu detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için gümrük işlemleriyle ilgili Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nden 24 saat yardım alabilirsiniz.

   Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz

   Anladım

   QR kod ile indirin

   uygunfiyat-apps

   Size Gönderelim