Uygunfiyat - Uçak Bileti

Teknasyon

İNDİR -- Play Store'da!

Görüntüle

Uygunfiyat - Uçak Bileti

Teknasyon

İNDİR -- App Store'da!

Görüntüle

Brüksel Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12-65 Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

65+ Yaş Üstü

- +

BRÜKSEL

Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel, siyasi kimliğinin yanı sıra birçok tarihi mekana ve müzeye de ev sahipliği yapıyor. Araba, oyuncak, karikatür vs. gibi sayısız müzesi ve ortaçağdan kalma tarihi yapılarının yanı sıra dünyaca ünlü çikolata ve biraları ile Brüksel’e hayran kalacaksınız!

Bu yazımızda ‘Avrupa’nın başkenti’ Brüksel’de gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

BRÜKSEL’E NASIL GİDİLİR?

Avrupa Birliği ve NATO Merkez Karargahı‘na ev sahipliği yapan Brüksel, ulaşım açısından en gelişmiş yerlerden biri. Hem yurtdışı hem de şehiriçi ulaşımın oldukça gelişmiş olduğu şehre; Amsterdam ve Paris gibi merkezlerden de tren ile ulaşılabiliyor. Türkiye’den her gün uçak seferlerin düzenlediği şehre, ortalama 3-3,5 saatlik bir yolculuk sonrası Brüksel veya Charleroi havalimanlarından birine inerek ulaşabilirsiniz.

BRÜKSEL’DE NEREDE KALINIR?

Yılın her dönemi ziyaretçileri misafir eden Brüksel’de, oldukça kaliteli konaklama tesisleri bulunuyor. Avrupa standartlarının üstünde bir hizmet kalitesi göreceğiniz şehirde, Atomium veya Grand Palace yakınlarındaki otellerde veya butik pansiyonlarda kalabilirsiniz. Merkezden uzaklaştıkça fiyatların nispeten daha hesaplı olduğu Brüksel’e gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var; çünkü özellikle yaz aylarında kalacak yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz!

Brüksel

BRÜKSEL’DE GEZİLECEK YERLER

· Grand Place: Avrupa’nın da en güzel meydanlarından biri olarak gösterilen Grand Palace, şehrin en canlı noktası olarak göze çarpıyor. Birçok organizasyonun adresi olan ve şehre geldiğinizde ilk gitmeniz gereken yerlerin başında gelen Grand Palace; gece gündüz kalabalık görüntüsü, etraftaki sayısız otel, restoran, kafe ve barları ile Brüksel’in kalbinin attığı yer!

· Atomium: Brüksel’in sembol yapılarından olan Atomium, 9 bölümden oluşuyor. 1958 yılındaki Dünya Fuarı için demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş hali olarak inşa edilen yapı, şehrin en çok turist çeken yerlerinin başında yer alıyor. Üst katında bir restoranın olduğu ve çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Atomium’da, şehrin eşsiz manzarasına karşı yemeğinizin keyfini çıkartabilirsiniz!

· Brüksel Oyuncak Müzesi: Brüksel’in en çok turist çeken yerlerinden bir diğeri de Oyuncak Müzesi. Yaklaşık 1000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Brüksel Oyuncak Müzesi’nde, 1800’lü yıllardan günümüze kadar gelen oyuncak ayılar, arabalar ve bebekler gibi sayısız oyuncağı görebilir, çocukluğunuza dönebilirsiniz!

· Autoworld: Arabaların gelişimine göre kronolojik bir düzene sahip müzede, 1886 yılından 2000’li yıllara kadar uzanan süreçte Mercedes, BMW, Renault, Ford ve Bugatti gibi markaların ünlü modellerini görebilirsiniz. Hediyelik eşya kısmından minyatür araçların da satın alınabileceği Autoworld, özellikle araba tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir yer.

· Belçika Karikatür Müzesi: Müzeleriyle ünlü şehir Brüksel’de bir diğer mekan da Karikatür Müzesi. Çizgi romanların tarihi hakkında bilgiler bulabileceğiniz müzede; 1900’lü yılların başından bu yana yapılmış olan çizimleri görebilir, Tenten ve Şirinler gibi ünlü karakterlerin ilk hallerini görebilirsiniz!

· Mini Europe: Brüksel’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Mini Europe, 1989 yılında ziyarete açılmış bir yer. Turistlerin akın ettiği mekanda; Eyfel Kulesi, Vezüv Yanardağı ve Big Ben gibi Avrupa’nın 350’den fazla ünlü noktasının minyatür halini görebilir, çevredeki lunapark ve su parkını gezebilirsiniz!

· Manneken Piss:İşeyen Çocuk Heykeli’ olarak da bilinen Manneken Piss, Brüksel’in sembollerinden biri. 17. yüzyılın başında inşa edilen heykel, şehre geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden!

· Basilique Nationale du Sacre-Coeur: Şehrin en ünlü bazilikalarından olan Basilique Nationale du Sacre-Coeur’un inşası, tam 65 sene sürmüştür. Dünyanın en büyük Art Deco binası olma özelliğine sahip olan bu yapı ile Brüksel’in panoramik manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz!

· Notre Dame de la Chapelle: 12. yüzyılda inşa edilen Notre Dame de la Chapelle kilisesinin günümüze ulaşan bölümlerinin büyük bir kısmı 13. yüzyıldan kalmış. Yangınlar ve savaşlarda hasar alan kilise, daha sonra restorasyon çalışmalarıyla şimdiki görüntüsüne ulaşmıştır. Hollandalı ünlü ressam Pieter Bruegel’in mezarına da ev sahipliği yapan Notre Dame de la Chapelle, şehrin en çok turist ağırlayan yerlerinden.

· Horta Müzesi: 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ‘Yeni Sanat’ akımının başkenti olan Brüksel’deki en önemli müzelerden birisi de Horta Müzesi. Mimar Victor Horta’nın adını taşıyan müzede, dönemin mimarisi, vitray süslemeleri ve ahşap eşyaları görülebilir.

· Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi: 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi, şehrin en meşhur turistik yerlerindendir. 19. yüzyıldan kalma üniformalar, II. Dünya Savaşı‘ndan kalan savaş uçakları, 14. ve 15. yüzyıldan kalma el yapımı silahlar gibi sayısız eşyanın sergilendiği müze, alanında dünyanın en geniş koleksiyonuna sahip müzelerden.

· Müzik Enstrümanları Müzesi: Belçika Güzel Sanatlar Müzesi’nin bölümlerinden olan Müzik Enstrümanları Müzesi, şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden. 16 ve 17. yüzyıllara kadar uzanan dönemlerden enstrümanların sergilendiği müzede, 9000’den fazla müzik aletini görebilirsiniz.  

· Cinquantenaire Parkı: Belçika’nın sembol yerlerinden olan park, ülkenin özgürlüğüne kavuşmasının 50. yılı şerefine inşa edilmiştir. 30 bin hektarlık alan üzerinde yayılan Cinquantenaire Parkı; bahçeleri, yapay gölleri ve şelaleleri, yemyeşil doğası ve ünlü çeşmesiyle Brüksel’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 

· Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi: Şehrin en çok ilgi gören müzelerinden olan Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi; Musee d’Art Ancien, Musee d’Art Moderne ve Musee Magritte olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ağırlıklı olarak Belçikalı sanatçıların eserlerinin yer aldığı müze, şehirde görülmesi gereken mekanlardan.

· Belçika Kraliyet Sarayı: Kraliyet Ailesi’ne ait olan ancak artık kullanılmayan yapı, Brüksel’in en ünlü yerlerinden. 20. yüzyılda yapılan restorasyon çalışmalarıyla genişletilen sarayın içindeki Musee Belvue’de Belçika tarihine ilişkin eserleri inceleyebilirsiniz.

· St. Michael ve St. Gudula Katedrali: Şehrin en eski yapılarından olan katedral, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Brüksel’in tarihi mekanlarından olan ve Kraliyet ailesinin düğün ve cenazelerinin adresi olan St. Michael ve St. Gudula Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

· Hotel de Ville: 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Brüksel Belediye Binası, Grand Palace meydanında yer alıyor. Brüksel’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden olan Hotel de Ville, 100 metreye yakın kulesiyle eşsiz bir görüntüye sahip!

BRÜKSEL’DE NE YENİR?

Brüksel denilince doğal olarak akla ilk gelen şey "Brüksel Lahanası" oluyor. Oldukça faydalı bir besin olan lahanadan yapılan, farklı türlerdeki yemekleri ve salataları tadabileceğiniz Brüksel’in, diğer meşhur yiyecekleri ise bira, çikolata, waffle ve patates kızartması. Waffle’ları ile ünlü Maison Dondoy, sahip olduğu bira çeşidinin fazlalığıyla Guinness Rekorlar Kitabı‘na giren Delirium Cafe gibi birçok ünlü mekana sahip Brüksel’de, dünya mutfağından lezzetler sunan birçok restoran bulunuyor. Brüksel’de hemen hemen her sokakta bulunan çikolata dükkanlarına uğrayıp eşsiz lezzetleri deneyebilir, yüzlerce çeşidi olan ünlü biraları tadabilir veya farklı soslarla servis edilen patates kızartmalarından yiyebilirsiniz!

Brüksel

BRÜKSEL’DE GECE HAYATI

Kozmopolit bir yapıya sahip Brüksel’de oldukça renkli bir gece hayatı var. Gece kulüpleri, caz kulüpleri ve Irish publarının yanı sıra tekno, elektro ve R&B müzik performansları sergileyen uluslararası DJ’leri ile şehirde her türlü müzik zevkine uygun mekan bulabilirsiniz. LGBT bireyler için de oldukça fazla eğlence mekanı bulunan Brüksel’de, Fuse, Nostalgia Club, Le You, The Wood gibi ünlü yerlerde, sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatını deneyimleyebilir, Belçika’nın ünlü biralarının tadına bakabilirsiniz! 

BRÜKSEL’E NE ZAMAN GİTMELİ?

Brüksel’de sonbahardan kışa kadar oldukça soğuk ve yağışlı bir hava görülüyor. Brüksel’e gidilecek en ideal dönemler ise hava sıcaklığının yükselmeye başladığı ilkbahar ile Ağustos-Eylül arası aylar. Özellikle Ağustos ayında yapılan “Brüksel Çiçek Halı Festivali” zamanında, şehir en kalabalık günlerini yaşıyor.

BRÜKSEL’DEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

· Brüksel Gay ve Lezbiyen Film Festivali - Ocak

· Animasyon Film Festivali - Şubat

· Uluslararası Fantastik Film Festivali - Nisan

· Sanat Festivali - Mayıs

· Ommegang Orta Çağ Tarih Festivali - Temmuz

· Pukkelpop Müzik & Dans Festivali - Ağustos

· Brüksel Yaz Festivali - Ağustos

· Brüksel Çiçek Halı Festivali - Ağustos

· Formula 1 Belçika Grand Prix - Eylül

· Brüksel Design - Eylül

· Pink Screen Gay & Lezbiyen Film Festivali - Ekim

· BRXL Bravo Sanat Festivali - Ekim

· Belçika Sinema Festivali - Aralık

Belçika Şehirleri

Size Gönderelim

 • Brugge

  Belçika’nın Ortaçağdan bu yana dokusu bozulmamış şehri Brugge tarihi dokusu, romantik atmosferi, asırlara meydan okuyan mimari yapıları ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

 • Dubai

  Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten birisi olan Dubai, nüfusunun büyük çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu kozmopolit bir kenttir.

 • Nice

  Fransız Rivierası Cote d’Azur’un başkenti olan Nice, aynı zamanda civar bölgelerinin yüksek turizm ve kültür potansiyeliyle de herkes tarafından bilinen bir konumda bulunmaktadır.

 • Paraguay

  Güneyde Arjantin kuzeyde Brezilya tarafından çevrili olan Paraguay'ın denize kıyısı bulunmuyor.

 • Budapeşte

  Dünyanın en romantik şehirlerinden olan Budapeşte’ye geldiğinizde; ışıltılı köprüleri, sıcacık insanları, mimarisi ve gezilecek yerleri ile daha şehirden ayrılmamışken bir daha gelmenin planlarını yapabilirsiniz.

 • Bali

  Endonezya’ya bağlı tropik bir ada olan Bali altın rengi kumlarla dolu plajları ve turkuaz suları, mistik tapınakları, maymunlarla dolu doğa harikası ormanları ve ilginç kültürüyle dört dörtlük bir tatil için ideal bir yer!