Moskova Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12-65 Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

65+ Yaş Üstü

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

Geçmiş Aramalar

 • Herhangi bir kayıt bulunamadı

NEREYE

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

Geçmiş Aramalar

 • Herhangi bir kayıt bulunamadı

MOSKOVA

Rusya'nın başkenti olan Moskova, aynı zamanda Doğu Avrupa'nın politik, ekonomik, bilimsel ve kültürel açıdan en önemli şehridir. 15 milyona yakın nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropollerinden olan kent, bin yıllık geçmişiyle tarihi bir zenginlik sunmaktadır.

Tarihe yön veren Çarlık Rusyası ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne ev sahipliği yapan topraklar, günümüzde ise dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Neo-klasik yapıların yanında yükselen gökdelenler, geleneksel ile modern dünyanın güzel bir sentezini oluşturuyor.

Adını sınırlarının içinden geçen Moskova Nehri'nden alan şehir, gerek gün içinde gerekse geceleri oldukça hareketli bir hayata sahiptir. İster Kızıl Meydan'ın büyüleyici güzelliği içinde kaybolabilir, ister eski şehir olarak adlandırılan 'Kitay Gorod'da tarihe tanıklık edebilir, isterseniz de Moskova'nın eğlenceli gecelerine akabilirsiniz.

Bu yazımızda Moskova'nın soğuk ve eğlenceli yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

MOSKOVA VİZE İŞLEMLERİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya'ya gitmeleri için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize almaları gerekmemektedir. Pasaportlarının en az 6 ay daha geçerli olması yeterlidir.

Moskova

MOSKOVA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kuzey ikliminin hakim olduğu Moskova'da özellikle kış mevsiminde dondurucu soğuklar, yazın ise kavurucu sıcaklar yaşanabilmektedir. Özellikle Kasım ayından Mart ayına kadar hava sıcaklıkları sıfırın altında seyreder. Yazın ise ortalama sıcaklıklar en fazla 20 derece dolaylarında görülür. Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemi ziyaret için en ideal zaman dilimi olarak kabul edilir.

MOSKOVA'YA NASIL GİDiLİR?

En ideal ulaşım yolu, İstanbul ve Ankara'dan Moskova'ya düzenlenen direkt uçuşlardır. Kara ve deniz yolu gibi alternatifler bulunmasına karşın günlerce yolculuk yapmak zor olabilir. Günün farklı saatlerinde düzenlenen yaklaşık 3 saatlik uçuşlarla rahatlıkla Moskova'ya ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım genellikle trenle sağlanmaktadır. Otobüs ve minibüs alternatiflerine rağmen en hızlı ve temiz yol, havalimanı ve şehir merkezi arasında sefer yapan hızlı trendir.

Geniş toplu taşıma ağı sayesinde Moskova'da şehir içi ulaşımı son derece rahattır. Avrupa'nın en yaygın metro ağına sahip kent, otobüs ve troleybüs alternatifleri de sunmaktadır. Sıkışık trafik nedeniyle yer üstünden ulaşım pek tercih edilmemektedir. Sabaha kadar devam eden metro seferleri gece hayatı için de en mantıklı seçenektir. Abonman bileti alarak şehir içi ulaşımını gayet ucuza halledebilirsiniz.

 

MOSKOVA'DA NEREDE KALINIR?

Moskova'da her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır. Merkezde yer alan oteller oldukça pahalı iken, şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatlar düşmektedir. Yaygın metro ağı sayesinde kolaylıkla merkeze inebilirsiniz.

 

Moskova

MOSKOVA'DA GEZİLECEK YERLER

· Kızıl Meydan, çoğu ziyaretçinin şehir gezine start verdiği noktadır. Birçok tarihi olaya tanıklık eden meydan, ülkenin Rusya Federasyonu adı almasından kısa bir süre sonra UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır. Geçmişte büyük bir pazar alanı olarak kullanılan bölge, Sovyetler Birliği zamanında önemli geçit törenlerinde kullanılmıştır.

· Milattan önce 2. yüzyılda Fin-Ugor döneminden kalan yıkıntıların üzerine 15. yüzyılda inşa edilen Kremlin Sarayı, İtalyan mimarisinin çizgilerini taşır. Dini yapılarda ise Bizans etkileri görülür. Özellikle 16. yüzyılda yapımı tamamlanan Büyük Ivan Çan Kulesi, 218 ton ağırlığındaki çanıyla şehrin en önemli yapılarından biridir.

· Moskova'nın en ünlü caddelerinden olan Arbat, Stalin'in 1930'lu yıllarda merkeze yakın binaları yaktırmasıyla ünlenmiştir. Günümüzde araçlı trafiğe kapalı olarak sadece yayaların kullandığı cadde, turistik cazibesi ve kalabalığı ile 'İstiklal Caddesi'ni andırmaktadır. Eğlence mekanlarının azlığı nedeniyle İstiklal Caddesi'ne oranla daha sessiz kalmaktadır. Sağlı sollu yer alan hediyelik eşya dükkanlarında Rus kültürüne has özel parçalar bulabilirsiniz.

· Kızıl Meydan’ın en ikonik yapılarından olan Aziz Vasili Katedrali, 16. yüzyılda Korkunç Ivan tarafından yaptırılmıştır. Farklı boyutlardaki sekiz kubbesi, sekiz farklı zaferi temsil etmektedir. Değişik renklere boyanan kubbeleriyle turistlerin en çok ilgi gösterdiği eserlerden olan katedral, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne dahil olmuştur.

· Stalin'in önerisiyle 1924 yılında inşaatına başlanan Lenin Mozolesi, Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in naaşının bulunduğu yerdir. Birçok kesim mozolenin Marksizm ve Leninizm'in kutsal bir sembolü olarak yapıldığına inanmaktadır. Binanın kırmızı rengi sosyalizmi, siyah kısmı ise yası temsil etmektedir.

Lenin'in mumyalanan naaşı 18 ayda bir çözülerek ilaçlanır ve mumyalama işlemleri tekrar yapılır. Cam fanustaki naaşı dünyanın dört bir yanından binlerce gezgin tarafından ziyaret edilir.

MOSKOVA'DA NE YENİR?

Başta Ermeni, İtalyan, Japon ve Ukrayna mutfakları olmak üzere birçok kültürden esintilerin bulunduğu Moskova'da yüzlerce farklı yemek seçeneği bulunmaktadır. İster eski Rus restoranları isterseniz modern dünyanın lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Çoğu köşe başında bulunan kahve dükkanlarının yanı sıra sıcak veya soğuk aperatiflerin servis edildiği mekanlar da bulunmaktadır. Özellikle somon, söğüş et, patates, biber ve patlıcan dolmaları ile hazırlanan Zakuski ve meşhur havyar Moskova mutfağının en bilinen lezzetleridir.

MOSKOVA'DA GECE HAYATI

Gece hayatının en hareketli yaşandığı yerlerden olan Moskova'da haftanın her günü eğlenceye doyabilirsiniz. Arbat Caddesi, Tverskaya Sokağı ve Ring bahçesi civarı birçok gece kulübü ve mekana ev sahipliği yapar. Özellikle Tverskaya'nın güneyinde yer alan bölgede şehrin en pahalı restoranları ve barları yer almaktadır.

Alternatif olarak ise Krysha Mira ve Gypsy Bar isimleri ön plana çıkmaktadır.

MOSKOVA'DAKİ FESTİVALLER

· Maslenitsa Festivali - Şubat ayı

· Kış Festivali - Aralık ayı

· Işık Çemberi Festivali - Ekim ayı

 • San Marino

  Dünyanın üçüncü ülkesi olan San Marino’nun tamamı İtalya sınırları içerisinde yer alıyor.

 • Hong Kong

  Çin’in güneydoğusunda yer alan Hong Kong, uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997 yılında özerkliğini ilan ederek Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

 • Cebelitarık

  Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olan Cebelitarık'a gitmeden önce onlar hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var!

 • Dominik

  Küba, Jamaika ve Haiti ile çevrili olan Dominik aynı zamanda Avrupalıların Güney Amerika’daki ilk yerleştikleri yer olarak biliniyor.

 • Katmandu

  Nepal’in başkenti olan Katmandu, Everest Dağı’nın eteğinde kurulan ve bin yıldan fazla bir geçmişe sahip bir şehir.

 • Prag

  Adeta büyülü bir kent olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkentidir.