Antarktika Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ANTARKTİKA

   Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan Antarktika, dünya üzerinde içinde ülke bulunmayan tek kıtadır. 

   Dünyanın en kurak yeri olma özelliğine sahip Antarktika’nın bazı noktalarına 2 milyon yıldır tek bir su damlasının bile düşmemiştir. 1840 yılında Charles Wilkes tarafından bulunan Antarktika 14,4 milyon km²lik yüzölçümüyle Afrika’nın yarısı büyüklüğündedir. Güney Kutup Dairesi içinde kalan bir anaya bağlı adacıklardan oluşan kıta Güney Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusu ile çevrilidir. Antarktika Asya, Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'dan sonra dünyanın en büyük beşinci kıtasıdır.

   Adını Yunanca “Arktika'nın karşısındaki” anlamına gelen Antarktikos’tan alan kıtanın güney kutup noktasındaki buzların kalınlığı bazı noktalarda 4500 metreyi bulmaktadır. Antarktika’daki buz kütleleri 24 milyon km³'lük hacmiyle dünyadaki tüm buzulların yüzde 92’sini oluşturmaktadır. Öyle ki; Ross Buz Sahanlığı 540 bin km²lik alanıyla Fransa kadar yer kaplamaktadır.

   Dünya üzerindeki en soğuk iklimin yaşandığı Antarktika’da yaz aylarında ortalama sıcaklık -20 derece civarındadır. ABD Gözlem İstasyonu tarafından yapılan araştırmalara göre fırtınalı günlerde sıcaklıklar -70 dereceye kadar düşerken yılın en sıcak döneminde ise maksimum -29 derece olmaktadır. 

   Antarktika üzerinde herhangi bir yerleşim bulunmazken kıta ve çevresindeki adalarda bilimsel çalışmalarda bulunan araştırma istasyonlarında kış aylarında 1000, yaz aylarında ise ortalama 5000 kişi yaşamaktadır.

   Bitki çeşitliliğin son derece sınırlı olduğu Antarktika’da çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Penguen, balina, fok, kuş, balık, kalamar gibi hayvanlara ev sahipliği yapan kıtada 35 farklı penguen türü, 200 balık türü, 12 balina ve onlarca farklı kuş türü yaşamaktadır.

   Yüzölçümü: 14.400.000 km²

   Nüfusu: 1000-5000 kişi

   Nüfus Yoğunluğu: -

   En Yüksek Noktası: Vinson Dağı (4897 m)

   En Alçak Noktası: Bentley Buzulaltı Çukuru (2555 m)

   En Büyük Gölü: Vostok Gölü (12,500 km2)

   En Büyük Adası: -

   Ülkeler: -

   uygunfiyat-apps

   Size Gönderelim