Adana Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ADANA

   Güney sahilinin en önemli şehirlerinden biri olan Adana denince akla ilk olarak aşırı sıcak bir hava ve mükemmel lezzetlerle donatılmış bir mutfak geliyor. Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan ve Ortadoğu ile Türkiye arasında bir köprü görevi üstlenen Adana, hem tarihi yerleri hem de eşsiz mutfağıyla mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer!

   Bu yazımızda, tarihi şehirleri, doğal güzellikleri ve dillere destan mutfağıyla ‘Güneyin incisi’ Adana’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   ADANA'YA NASIL GİDİLİR?

   Önemli ulaşım ağlarının kesişme noktasında olan Adana’ya, karayolu ile Türkiye’nin çoğu yerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. İstanbul ve Ankara başta olmak birçok şehirden demiryoluyla da gidilebilen şehre, havayoluyla gitmek isterseniz merkezden 35 km uzaklıktaki Çukurova’daki Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

   ADANA’DA NEREDE KALINIR?

   Güney sahil şeridinin turistik kentlerinden biri olan Adana’da çok fazla sayıda otel bulunuyor. İş dünyası için de önemli bir şehir olması sebebiyle oldukça kaliteli tesislerin olduğu şehirde, bütçenize veya tercihlerinize göre, beş yıldızlı Adana Hilton otelinden butik otellere kadar farklı kalite ve fiyatlarda otellerde konaklayabilirsiniz.

   ADANA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Sabancı Merkez Camii: Seyhan Nehri’nin kenarındaki Sabancı Camii, Adana’nın Reşatbey semtinde yer alıyor. Dış görünüş olarak Sultanahmet’e, iç mimari olarak da Selimiye’ye benzetilen Sabancı Merkez Camii, yüksek minareleri ve eşsiz mimarisi ile Adana’nın önemli yerlerinden.

   · Merkez Park: 2003 yılında inşa edilen Merkez Park, 33 hektarlık bir alan üzerinde yayılıyor. 400 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapan parkta, çocuk parkları, amfi tiyatro, koşu alanları, bisiklet parkurları gibi birçok etkinlik alanı bulunuyor. Merkez Park, eşsiz manzarası ve doğayla iç içe konumuyla Adana gezisinde mola vermek için en güzel tercihlerden biri!

   · Kazancılar Çarşısı: Adana’nın meşhur Kazancılar Çarşısı, şehrin simgelerinden Büyük Saat’in yakınında konumlanıyor. Adanalı zanaatkarların eserlerini görebileceğiniz çarşıda alışveriş yapabilir, çevredeki restoranlarda meşhur Adana kebabını yiyebilirsiniz!

   · Sinema Müzesi: Altın Koza Film Festivali kapsamında tarihi bir Adana evi, restore edilerek müze haline getirildi. Sinema Müzesi’nde Şener Şen, Orhan Kemal, Yılmaz Güney ve Abidin Dino gibi Adanalı sanatçılara ait eşyaları, fotoğrafları ve eserleri görebilirsiniz.

   · Seyhan Barajı: Muhteşem manzarası ve maviyle yeşilin buluştuğu eşsiz doğasıyla Seyhan Baraj Gölü, Adana’da gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   · Ulu Camii ve Külliyesi: Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Ulu Cami, 16. yüzyılda inşa edilmiş bir eser. Cami, medrese, türbe bölümlerinden oluşan ve büyük bir kısmı günümüze ulaşan Ulu Cami’yi mutlaka görmelisiniz!

   · Arkeoloji Müzesi: Arkeoloji Müzesi’nde, Adana ve çevresinde bulunan Fenike, Hitit, Asur, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi uygarlıklara ait eserler sergileniyor.

   · Atatürk Müzesi: Tarihi Adana evi mimarisine sahip binada, 1923 yılında Atatürk konaklamış. 1981’de müze haline getirilen tarihi binayı Pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

   · Taşköprü: Adana’nın sembollerinden biri olan Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde inşa edilmiş. Roma döneminden kalma bir eser olan Taşköprü, Adana’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında!

   · Büyük Saat: 32 metrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğini taşıyan Büyük Saat, Adana’nın sembollerinden biri!

   · Etnografya Müzesi: Seyhan Baraj Gölü altında kalmış Augusta antik kentinden ve Toros Dağları’nda yaşayan yörüklerden pek çok eşyayı görebileceğiniz bu müzeyi, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

   · Atatürk Parkı: Oldukça büyük bir alan üzerine inşa edilmiş olan Atatürk Parkı, yürüyüşe çıkmak için en ideal yerlerden. Adana’nın ünlü caddelerine ve alışveriş mekanlarına yakın konumda olan parkta, gezinize ara verip soluklanabilirsiniz!

   · Anavarza Ören Yeri: Adana’nın Kozan ilçesindeki Anavarza antik kenti, Doğu Roma, Arap ve Ermeni esintileri taşıyan, tarihi kalıntılarıyla mutlaka görülmesi gereken tarihi noktalardan.

   · Misis Mozaik Müzesi: Adana Yüreğir’deki müzede yer alan eserler 4. yüzyıldan kalma bir kiliseye ait. Hayvan ve bitki figürlerine ait zemin mozaiklerinin yer aldığı müzede, Nuh Tufanı'nda gemide olan hayvanların motiflerini görebilirsiniz.

   · Adana Kalesi: İlk çağlarda inşa edildiği tahmin edilen Adana Kalesi’nin günümüze sadece çok ufak bir kısmı ulaşabilmiştir.

   · Tepebağ Tarihi Adana Evleri: Tepebağ’da eteklerine yayılmış olan tarihi Adana evleri şehrin en güzel mimari eserlerinden biridir. Büyük çoğunluğu 18. yüzyılda inşa edilen bu tarihi yapıları mutlaka görmelisiniz!

   · Akyatan Kuş Cenneti: Türkiye’nin en büyük lagün gölü olan Akyatan, çok fazla sayıda ve çeşitte hayvana ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en güzel doğal yaşam alanlarından olan Akyatan Kuş Cenneti’nde daha önce hiç görmediğiniz kuş çeşitlerini görebilirsiniz!

   · Yılan Kalesi: Misis Antik Kenti ve Ceyhan arasındaki bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan Yılan Kalesi, halk arasında ‘Şahmeran Kalesi’ olarak da bilinir. Efsaneye göre; Şeyh Meran adında bir kişinin yılan terbiye ettiği yer olarak bilinen bu tarihi kale, Adana’nın önemli eserlerinden.

   · Kurtkulağı Kervansarayı: Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Adana’da çok sayıda kervansaray bulunurken bunların en başında Kurtkulağı Kervansarayı geliyor. 17. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan Kurtkulağı, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor.

   · Bebekli Kilise: 1800’lü yıllarda inşa edilmiş kilisenin asıl ismi Saint Paul. Meryem Ana’nın tunçtan yapılmış heykelinin bulunduğu kilise, heykelin bebeğe benzemesi nedeniyle halk arasında ‘Bebekli Kilise’ olarak da biliniyor.

   ADANA’DA NEREDE KALINIR?

   Farklı kültürlerden insanların yaşadığı Adana’nın, mutfağının da ne kadar zengin olduğunu bilmeyen yoktur. Adana seyahatiniz bittiğinde 2-3 kilo almayı şimdiden gözden çıkarmalısınız! Şırdan, mumbar, baharatlı ekmek, cartlak kebabı gibi yöresel lezzetlerin olduğu şehre gelip de Kazancılar Çarşısı’ndaki meşhur restoranlarda Adana kebabını yemeden kesinlikle dönmeyin!

   Uçsuz bucaksız Adana mutfağında çorba isterseniz dul avrat veya analı kızlı, tatlı isterseniz da bici bici veya halka tatlısını deneyebilirsiniz. Meze olarak humusun sıklıkla ikram edildiği Adana’da, içecek olarak ise Kazım Büfe’nin meşhur muzlu sütünü veya dünyaca ünlü şalgam suyu ve aşlama ikilisinden birini tercih edebilirsiniz!

   ADANA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Türkiye’nin en güneyindeki illerden olan Adana’nın meşhur sıcağını bilmeyen yoktur. Kış aylarının ılık geçtiği şehirde yaz aylarında termometreler 40 derecelere kadar çıkıyor. Farklı turizm alternatifleri sunan Adana’ya yılın her ayı gidilebilir ancak yine de yaz ayları yerine ilkbahar dönemini tercih etmekte büyük fayda var!

   ADANA’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · II.Büyük İskender Festivali

   · Tapan Kültür Festivali

   · Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri

   · Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar Bayramı

   · Adana Kebap ve Şalgam Festivali

   · Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı

   · İnderesi Yayla Şenlikleri

   · Geleneksel Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali

   · Çukurova Üniversitesi Rock Festivali

   · Aladağ Belediyesi Kültür Festivali

   · Karakucak Güreşleri ve Geleneksel Yaz Şenlikleri

   · Çukurova Kitap Fuarı

   · Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali

   · Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

   · Altın Koza Film Festivali

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.

   • Hatay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır.

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.