Kozan Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KOZAN

   Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kozan, yaylaları, tarihi evleri ve meşhur kaleleriyle Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Aynı zamanda Adana’nın en gelişmiş ilçesi olan Kozan’ı mutlaka görmelisiniz!

   Bu yazımızda Kozan’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   KOZAN’A NASIL GİDİLİR?

   Kozan ilçesi Adana’nın merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor. Çevre illerden de ulaşımın sağlandığı ilçeye merkezden 30 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün. Adana Havalimanı‘na da 75 km mesafede olan Kozan’a havayoluyla da kolayca ulaşılabiliyor.

   KOZAN’DA NEREDE KALINIR?

   Adana’nın en gelişmiş ilçelerinden olan Kozan’da kalacak yer açısından birçok alternatif bulunuyor. Bütçenize göre pansiyon, motel, öğretmenevleri veya otellerden birini tercih edebilirsiniz.

   Kozan

   KOZAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Bucak Kalesi: Ortaçağ‘da inşa edildiği tahmin edilen Bucak Kalesi Kozan’a yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmeyen ve ilçeyi tepeden gören bir konuma inşa edilen kalenin büyük bir kısmı ise günümüze kadar korunmayı başarabilmiş.

   · Anavarza Antik Kenti: Çukurova’nın ortasında, bölgeye oldukça hâkim bir konumda yer alan Anavarza Kenti Kozan’ın 20 km dışında inşa edilmiş. Asurlular, Romalılar gibi uygarlıklardan kalıntıların bulunduğu bölge binlerce yıllık eserleriyle adeta bir açık hava müzesi!

   · Kilikya Manastırı: Kozan Kalesi’nin eteklerine inşa edilen ve Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir yer olan Kilikya Manastırı 700 yıldan fazla bir süre Ermenilerin merkezi olmuş, 1921’de Beyrut’a taşınmıştır. Büyük bir kısmı günümüze ulaşamayan Kilikya Manastırı Kozan’ın en meşhur yerlerinden.

   · Kozan Kalesi: Bölgenin en önemli kalelerinden olan Kozan Kalesi dik bir yamaç üzerine inşa edilmiş bir yer. Asur, Roma ve Ermeni dillerinde yazılmış eserlerin günümüze kadar ulaştığı kalenin eşsiz konumundan Anavarza, Karasis ve Andıl kalelerinin yanı sıra açık havalarda Akdeniz’i bile görmek mümkün!

   · Tarihi Köprü: Kozan Çayı üzerine inşa edilen tarihi köprü Kozan ilçesini Adana’nın batısıyla birleştiriyor. İnşa edildiği günden bu yana ayakta kalabilmiş köprü Kozan’da görülmesi gereken eserlerden.

   · Hoşkadem Camii: 15. yüzyılda inşa edilmiş cami Kozan’ın en önemli tarihi yapılarından. Eşsiz mimarisiyle Adana’nın en güzel camilerinden olan ve ilçe merkezinde yer alan Hoşkadem’i ziyaret edebilirsiniz.

   · Yaverin Konağı: 18. yüzyılın sonlarında inşa edilen konakta Adana’nın meşhur evlerinin tüm mimari özelliklerini görmek mümkün. Restorasyon çalışmalarının ardından günümüzde otel olarak hizmet veren konağı mutlaka görmelisiniz!

   · Horzum Yaylası: Kozan’a 30 km uzaklıktaki Horzum çınar ve çam ağaçları, üzüm bağları ve meşhur ahşap evleriyle Adana’nın en güzel yaylalarından. Adana’nın meşhur sıcağından kaçıp rahatlamak isterseniz Horzum Yaylası‘na çıkıp kamp yapabilirsiniz!

   Kozan

   KOZAN’DA NE YENİR?

   Zengin Adana mutfağının tüm yemeklerini Kozan’da da bulmak mümkün. Neredeyse adım başı rastlanan restoranlarda kebap, şırdan, baharatlı ekmek, şalgam suyu, aşlama vs. gibi sayısız lezzeti tadabilirsiniz.

   KOZAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Adana’da özellikle yaz aylarında hava sıcaklıkları rekor seviyelere ulaşıyor. Bu nedenle Kozan’a yapacağınız seyahati ilkbahar veya sonbahar aylarına denk getirmek en doğru tercih olacaktır.

   KOZAN’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Horzum Yayla Şenliği

   QR kod ile indirin

   • Tarsus

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Eski dönemde Çukurova’ya başkentlik yapan Tarsus, Mersin’in en önemli ilçelerinin başında gelir.

   • Çeşme

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Altın kumsalları ve masmavi deniziyle tanınan Çeşme, yaz aylarının en kalabalık turistik mekanlarından biridir. Özellikle rüzgarlı havası ile rüzgar sörfü için biçilmiş kaftan olan Alaçatı, bu ilçenin sınırları içerisinde yer alır.

   • Kaş

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Antalya’nın en güzel yerlerinden olan Kaş upuzun altın rengi plajları, antik kentleri ve doğal güzellikleriyle adeta keşfedilmeyi bekleyen bir cennet gibi!

   • Seferihisar

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneybatısında kalan ve eski İyon uygarlığı zamanında kurulan eski bir yerleşkedir. Ülkemizdeki ilk ‘yavaş şehir’ olarak anılan da ilçedir.

   • Silvan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Batman’a komşu olan Silvan, Diyarbakır’ın en doğusunda yer alır. Asurlular dönemine uzanan geçmişi, binlerce yıl boyunca çeşitli medeniyetlere tanıklık etmiştir.

   • Tortum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan Tortum, Erzurum’un kuzeyinde yer alan bir ilçedir.