Kozan Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KOZAN

   Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kozan, yaylaları, tarihi evleri ve meşhur kaleleriyle Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Aynı zamanda Adana’nın en gelişmiş ilçesi olan Kozan’ı mutlaka görmelisiniz!

   Bu yazımızda Kozan’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   KOZAN’A NASIL GİDİLİR?

   Kozan ilçesi Adana’nın merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor. Çevre illerden de ulaşımın sağlandığı ilçeye merkezden 30 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün. Adana Havalimanı‘na da 75 km mesafede olan Kozan’a havayoluyla da kolayca ulaşılabiliyor.

   KOZAN’DA NEREDE KALINIR?

   Adana’nın en gelişmiş ilçelerinden olan Kozan’da kalacak yer açısından birçok alternatif bulunuyor. Bütçenize göre pansiyon, motel, öğretmenevleri veya otellerden birini tercih edebilirsiniz.

   Kozan

   KOZAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Bucak Kalesi: Ortaçağ‘da inşa edildiği tahmin edilen Bucak Kalesi Kozan’a yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmeyen ve ilçeyi tepeden gören bir konuma inşa edilen kalenin büyük bir kısmı ise günümüze kadar korunmayı başarabilmiş.

   · Anavarza Antik Kenti: Çukurova’nın ortasında, bölgeye oldukça hâkim bir konumda yer alan Anavarza Kenti Kozan’ın 20 km dışında inşa edilmiş. Asurlular, Romalılar gibi uygarlıklardan kalıntıların bulunduğu bölge binlerce yıllık eserleriyle adeta bir açık hava müzesi!

   · Kilikya Manastırı: Kozan Kalesi’nin eteklerine inşa edilen ve Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir yer olan Kilikya Manastırı 700 yıldan fazla bir süre Ermenilerin merkezi olmuş, 1921’de Beyrut’a taşınmıştır. Büyük bir kısmı günümüze ulaşamayan Kilikya Manastırı Kozan’ın en meşhur yerlerinden.

   · Kozan Kalesi: Bölgenin en önemli kalelerinden olan Kozan Kalesi dik bir yamaç üzerine inşa edilmiş bir yer. Asur, Roma ve Ermeni dillerinde yazılmış eserlerin günümüze kadar ulaştığı kalenin eşsiz konumundan Anavarza, Karasis ve Andıl kalelerinin yanı sıra açık havalarda Akdeniz’i bile görmek mümkün!

   · Tarihi Köprü: Kozan Çayı üzerine inşa edilen tarihi köprü Kozan ilçesini Adana’nın batısıyla birleştiriyor. İnşa edildiği günden bu yana ayakta kalabilmiş köprü Kozan’da görülmesi gereken eserlerden.

   · Hoşkadem Camii: 15. yüzyılda inşa edilmiş cami Kozan’ın en önemli tarihi yapılarından. Eşsiz mimarisiyle Adana’nın en güzel camilerinden olan ve ilçe merkezinde yer alan Hoşkadem’i ziyaret edebilirsiniz.

   · Yaverin Konağı: 18. yüzyılın sonlarında inşa edilen konakta Adana’nın meşhur evlerinin tüm mimari özelliklerini görmek mümkün. Restorasyon çalışmalarının ardından günümüzde otel olarak hizmet veren konağı mutlaka görmelisiniz!

   · Horzum Yaylası: Kozan’a 30 km uzaklıktaki Horzum çınar ve çam ağaçları, üzüm bağları ve meşhur ahşap evleriyle Adana’nın en güzel yaylalarından. Adana’nın meşhur sıcağından kaçıp rahatlamak isterseniz Horzum Yaylası‘na çıkıp kamp yapabilirsiniz!

   Kozan

   KOZAN’DA NE YENİR?

   Zengin Adana mutfağının tüm yemeklerini Kozan’da da bulmak mümkün. Neredeyse adım başı rastlanan restoranlarda kebap, şırdan, baharatlı ekmek, şalgam suyu, aşlama vs. gibi sayısız lezzeti tadabilirsiniz.

   KOZAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Adana’da özellikle yaz aylarında hava sıcaklıkları rekor seviyelere ulaşıyor. Bu nedenle Kozan’a yapacağınız seyahati ilkbahar veya sonbahar aylarına denk getirmek en doğru tercih olacaktır.

   KOZAN’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Horzum Yayla Şenliği

   QR kod ile indirin

   • Viranşehir

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce Sümerlere dayanan Viranşehir geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   • Tatvan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Diyarbakır, Elâzığ, Siirt, Ağrı karayollarının buluştuğu bir merkez olan Tatvan, beş bin yıllık tarihiyle de Türkiye’nin en eski yerlerinden biridir.

   • Silvan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Batman’a komşu olan Silvan, Diyarbakır’ın en doğusunda yer alır. Asurlular dönemine uzanan geçmişi, binlerce yıl boyunca çeşitli medeniyetlere tanıklık etmiştir.

   • Ünye

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğudan Fatsa, batıdan da Samsun ile çevrili olan Ünye, plajları ve sahil şeridiyle ünlü bir şehir.

   • Lalapaşa

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih öncesi çağdan kalan antik mezarları ve Mimar Sinan imzası taşıyan yapılarıyla Lalapaşa, avcılığa gönül verenlerin de uğrak mekanlarından biridir.

   • İskenderun

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Milattan önce 4. yüzyılda Büyük İskender’in İsos Savaşı‘nı kazanmasıyla kurulan antik kentten ismini alan İskenderun, Hatay’ın en kalabalık ilçesidir.