Adıyaman Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ADIYAMAN

   Nemrut Dağı‘nın gölgesinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

   Bu yazımızda ‘Nemrut’un eteklerindeki şehir’ Adıyaman’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   ADIYAMAN’A NASIL GİDİLİR?

   Adıyaman’a karayolunun yanı sıra demiryolu ile de ulaşılabiliyor ancak zamandan tasarruf etmek için ağırlıklı olarak havayolu tercih ediliyor. Büyük şehirlerden neredeyse gün aşırı düzenlenen seferlerle Adıyaman Havalimanı‘na indikten sonra karayoluyla şehir merkezine geçebilirsiniz.

   ADIYAMAN’DA NEREDE KALINIR?

   Adıyaman’ın merkezinde öğretmenevleri, pansiyon ve oteller gibi farklı seçenekler mevcut. Aynı zamanda bölgenin en çok turist çeken yeri Nemrut Dağı eteklerinde de yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet veren birçok konaklama tesisi bulunuyor.

   Adıyaman

   ADIYAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Nemrut Dağı: Ülkemizin tarih kokan yerlerinden Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yükseliyor. Bölgede yaşamış Kommagene uygarlığından kalma anıt mezarlar, heykeller vs. gibi sayısız mimarı eserin bulunduğu dağ Helenistik döneme ait bir açık hava müzesini andırıyor. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve her dönem yerli-yabancı turistlerin akın ettiği Nemrut Dağı‘nı görmeden Adıyaman’dan dönmemelisiniz!

   · Cendere Köprüsü: Adıyaman’ın sembollerinden olan köprü merkezden 55 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kahta çayı üzerinde kurulan ve iki ana sütün üzerinde büyük bir kemerle birbirine bağlanan tarihi köprüyü mutlaka görmelisiniz!

   · Turuş Kaya Mezarları: Roma Döneminden kalma mezarlar Adıyaman’ın merkezine 40 kilometre mesafede. Ana kayanın oyularak mezar haline getirildiği mekan, kabartmaları ve duvar yazmalarıyla Adıyaman’ın en önemli tarihi eserleri arasında yer alıyor.

   · Gümüşkaya Mağarası: Merkezden 40 km uzaklıktaki Göksu Nehri kıyısındaki mağaranın M.Ö. 100’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Bölgede birbirlerine tünellerle bağlı çok sayıda mağara bulunuyor.

   · Arsameia Antik Kenti: M.Ö. 2 yüzyılda Kommagene uygarlığının atası Arsemez tarafından kurulduğu tahmin edilen şehir Kahta çayının bulunduğu bölgede inşa edilmiş. Anadolu’daki en büyük Grekçe kitabeye ev sahipliği yapan Arsemeia şehri heykelleri, tapınakları ve sarayları ile Adıyaman’da mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanların başında geliyor.

   · Atatürk Barajı: Güneydoğu Anadolu’daki 9 ili kalkındırma amacıyla GAP kapsamında kurulan Atatürk Barajı kurak olan bölgeyi sulamakla kalmamış turizmi de canlandırmış bir proje. Adıyaman’a geldiğinizde ülkemizin en büyük barajlarından Atatürk Barajı‘nı görebilir, çevresinde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

   · Yeni Kale: Arsemia Antik Kenti’nin karşısındaki Yeni Kale Kommageneler döneminde inşa edilmiş bir tarihi eser. Romalılar ve Memlükler döneminde restore edilen kalenin içindeki cami, çarşı, su yolları, zindan gibi yapıların kalıntılarını görmek mümkün.

   · Karakuş Tümülüsü: Kadınlar Anıt Mezarı adıyla da bilinen yapı Adıyaman-Kahta girişinde konumlanıyor. Kommagene kralının annesi adına yaptırdığı anıt mezarın büyük bir kısmı maalesef günümüze ulaşamamıştır.

   · Oturakçı Pazarı: Adıyaman’ın merkezindeki çarşıda yöreye ait halı, kilim vs. gibi el sanatı ürünlerinin satıldığı hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

   · Perre Antik Kenti: Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevre düzenlemesinin başlatıldığı Perre Antik Kenti’ndeki meşhur Roma Çeşmesi ve 200’den fazla sayıdaki kaya mezarlar yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor.

   Adıyaman

   ADIYAMAN’DA NE YENİR?

   Yerleşimin milattan önceki yıllara dayandığı Adıyaman tarihi dokusunun yanı sıra oldukça zengin bir mutfağa sahip. Özelliklere et ürünlerinin sıklıkla tüketildiği yörede başta içli köfte, çiğköfte ve Adıyaman tavası olmak üzere tadı damağınızda kalacak birçok yemekle karşılaşacaksınız. Yoğurt, patlıcan ve soğanla yapılan meyir çorbası, yarpuzlu köfte, kavurmalı hitap, Buhara pilavının yanı sıra tene helvası ve şıllık tatlısı gibi lezzetleri mutlaka denemelisiniz!

   ADIYAMAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında bir köprü görevi gören Adıyaman, Toros Dağları tarafından ikiye bölünüyor. Şehrin kuzey kesiminde kışlar oldukça soğuk geçerken, Akdeniz tarafında kalan güney tarafında ise kış aylarında çok soğuk bir hava görülmüyor. Adıyaman’a gidilecek en ideal dönemlerin Mayıs ve Eylül arasındaki tatil dönemi olduğunu söyleyebiliriz.

   ADIYAMAN’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Adıyaman Müzik Festivali - Haziran

   · Uluslararası Nemrut-Kommagene Festivali - Haziran

   • Kahramanmaraş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kahramanmaraş, eski ve halk arasında daha yaygın adıyla Maraş, 1 milyondan fazla nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on sekizinci şehridir.

   • Muş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulardan başlayan köklü kültür tarihiyle Muş, hiç şüphesiz ülkemizini doğusundaki en önemli turizm merkezlerinden biridir.

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Manisa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca, kültür ve sanatın yoğunlaştığı ve ticaret yollarının geçtiği Manisa; kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.