Adıyaman Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ADIYAMAN

   Nemrut Dağı‘nın gölgesinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

   Bu yazımızda ‘Nemrut’un eteklerindeki şehir’ Adıyaman’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   ADIYAMAN’A NASIL GİDİLİR?

   Adıyaman’a karayolunun yanı sıra demiryolu ile de ulaşılabiliyor ancak zamandan tasarruf etmek için ağırlıklı olarak havayolu tercih ediliyor. Büyük şehirlerden neredeyse gün aşırı düzenlenen seferlerle Adıyaman Havalimanı‘na indikten sonra karayoluyla şehir merkezine geçebilirsiniz.

   ADIYAMAN’DA NEREDE KALINIR?

   Adıyaman’ın merkezinde öğretmenevleri, pansiyon ve oteller gibi farklı seçenekler mevcut. Aynı zamanda bölgenin en çok turist çeken yeri Nemrut Dağı eteklerinde de yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet veren birçok konaklama tesisi bulunuyor.

   Adıyaman

   ADIYAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Nemrut Dağı: Ülkemizin tarih kokan yerlerinden Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yükseliyor. Bölgede yaşamış Kommagene uygarlığından kalma anıt mezarlar, heykeller vs. gibi sayısız mimarı eserin bulunduğu dağ Helenistik döneme ait bir açık hava müzesini andırıyor. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve her dönem yerli-yabancı turistlerin akın ettiği Nemrut Dağı‘nı görmeden Adıyaman’dan dönmemelisiniz!

   · Cendere Köprüsü: Adıyaman’ın sembollerinden olan köprü merkezden 55 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kahta çayı üzerinde kurulan ve iki ana sütün üzerinde büyük bir kemerle birbirine bağlanan tarihi köprüyü mutlaka görmelisiniz!

   · Turuş Kaya Mezarları: Roma Döneminden kalma mezarlar Adıyaman’ın merkezine 40 kilometre mesafede. Ana kayanın oyularak mezar haline getirildiği mekan, kabartmaları ve duvar yazmalarıyla Adıyaman’ın en önemli tarihi eserleri arasında yer alıyor.

   · Gümüşkaya Mağarası: Merkezden 40 km uzaklıktaki Göksu Nehri kıyısındaki mağaranın M.Ö. 100’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Bölgede birbirlerine tünellerle bağlı çok sayıda mağara bulunuyor.

   · Arsameia Antik Kenti: M.Ö. 2 yüzyılda Kommagene uygarlığının atası Arsemez tarafından kurulduğu tahmin edilen şehir Kahta çayının bulunduğu bölgede inşa edilmiş. Anadolu’daki en büyük Grekçe kitabeye ev sahipliği yapan Arsemeia şehri heykelleri, tapınakları ve sarayları ile Adıyaman’da mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanların başında geliyor.

   · Atatürk Barajı: Güneydoğu Anadolu’daki 9 ili kalkındırma amacıyla GAP kapsamında kurulan Atatürk Barajı kurak olan bölgeyi sulamakla kalmamış turizmi de canlandırmış bir proje. Adıyaman’a geldiğinizde ülkemizin en büyük barajlarından Atatürk Barajı‘nı görebilir, çevresinde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

   · Yeni Kale: Arsemia Antik Kenti’nin karşısındaki Yeni Kale Kommageneler döneminde inşa edilmiş bir tarihi eser. Romalılar ve Memlükler döneminde restore edilen kalenin içindeki cami, çarşı, su yolları, zindan gibi yapıların kalıntılarını görmek mümkün.

   · Karakuş Tümülüsü: Kadınlar Anıt Mezarı adıyla da bilinen yapı Adıyaman-Kahta girişinde konumlanıyor. Kommagene kralının annesi adına yaptırdığı anıt mezarın büyük bir kısmı maalesef günümüze ulaşamamıştır.

   · Oturakçı Pazarı: Adıyaman’ın merkezindeki çarşıda yöreye ait halı, kilim vs. gibi el sanatı ürünlerinin satıldığı hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

   · Perre Antik Kenti: Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevre düzenlemesinin başlatıldığı Perre Antik Kenti’ndeki meşhur Roma Çeşmesi ve 200’den fazla sayıdaki kaya mezarlar yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor.

   Adıyaman

   ADIYAMAN’DA NE YENİR?

   Yerleşimin milattan önceki yıllara dayandığı Adıyaman tarihi dokusunun yanı sıra oldukça zengin bir mutfağa sahip. Özelliklere et ürünlerinin sıklıkla tüketildiği yörede başta içli köfte, çiğköfte ve Adıyaman tavası olmak üzere tadı damağınızda kalacak birçok yemekle karşılaşacaksınız. Yoğurt, patlıcan ve soğanla yapılan meyir çorbası, yarpuzlu köfte, kavurmalı hitap, Buhara pilavının yanı sıra tene helvası ve şıllık tatlısı gibi lezzetleri mutlaka denemelisiniz!

   ADIYAMAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında bir köprü görevi gören Adıyaman, Toros Dağları tarafından ikiye bölünüyor. Şehrin kuzey kesiminde kışlar oldukça soğuk geçerken, Akdeniz tarafında kalan güney tarafında ise kış aylarında çok soğuk bir hava görülmüyor. Adıyaman’a gidilecek en ideal dönemlerin Mayıs ve Eylül arasındaki tatil dönemi olduğunu söyleyebiliriz.

   ADIYAMAN’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Adıyaman Müzik Festivali - Haziran

   · Uluslararası Nemrut-Kommagene Festivali - Haziran

   • Ardahan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Gürcistan sınırındaki Ardahan; benzersiz doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık etmiş mekanlarının yanı sıra; Karadeniz ve Doğu Anadolu lezzetlerini barındıran zengin mutfağı ile kesinlikle görülmesi gereken kentler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

   • Kütahya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Kütahya, Ege Bölgesi’nde bulunan; doğal güzellikleri, termal turizmi, çini ve porselenleri ile ünlü bir kenttir.

   • Zonguldak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır.

   • Malatya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kral Yolu ve İpek Yolu’nun üstünde yer alan Malatya, Anadolu’dan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   • Bolu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğa harikası mekanlarıyla Bolu yaz ve kış turizminin en çok ilgi gören yerlerinden!