Afyonkarahisar Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   AFYONKARAHİSAR

   Adını, yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan il, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı kaplıca cenneti olan şehir, Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır.

   Şifalı suları, doğası, Eber Gölü, peri bacaları, binlerce yıllık mağaraları, lezzetli mutfağı ve tarihe tanıklık eden yapıları ile turizm potansiyeli yüksek olan bir şehirdir. 

   Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz; İleri!" sözleriyle Büyük Taarruzu başlattığı yer Afyonkarahisar’dır.

   AFYONKARAHİSAR’A NASIL GİDİLİR?

   Bulunduğu konum itibariyle yolları birleştiren şehir olan Afyon’a ulaşım oldukça kolaydır. Pek çok ilden otobüsle gelebilirsiniz. Ancak zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz.

   Havayolu bulunmayan ile ulaşabilmek için Kütahya Zafer Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat süren yolculuğun ardından otobüslerle, 59 km uzaklıktaki şehir merkezine 45 dakikada ulaşabilirsiniz. 

   AFYONKARAHİSAR’DA NEREDE KALINIR? 

   Türkiye’nin termal başkenti olan şehirde her keseye uygun konaklama alternatifi bulunmaktadır. İsterseniz 4 - 5 yıldızlı termal otellerde, isterseniz de ekonomik apart otellerde konaklayabilirsiniz. 

   AFYONKARAHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

   · Karahisar Kalesi: Tüm heybeti ile şehrin tam kalbinde yer alan bu kale, 225 metre yüksekliğindedir. Volkanik bir dağın tepesine kurulmuş olan Afyon’un simgelerinden olan kale, gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Tarihi M.Ö. 1350 yılına dayanan kalede, 4 büyük su sarnıcı ve Tanrıça Kybele’ye adanmış birçok tapınak bulunuyor. Şehir manzarasını doyasıya izleyebilmek için 625 basamak çıkmanız gerekiyor. Ayrıca çıkmadan önce, yanınızda su bulundurmayı ve rahat ayakkabılar giymeyi unutmayın!

   · Termal kaplıcalar: Yerli ve yabancı turistlerin Afyonkarahisar’ı seçmelerindeki en önemli sebeplerin başında, şifalı termal suları geliyor. Çok sayıda kaplıca tesisi bulunan Afyon, bu konuda tam bir cennet denilebilir.

   · Döğer Kervansarayı: Kervansarayın, İhsaniye ilçesine bağlı Döğer kasabasında, 2. Murat tarafından 1434 yılında inşa ettirildiği bilinmektedir. Döğer’deki tek Osmanlı eseri olan hana gelmişken mutlaka yakınında bulunan Emre Gölü’nü de gezmeyi unutmayın. Özellikle gün batımının göle yansıyarak oluşturduğu eşsiz manzara, adeta bir tabloyu andırıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi kalıntılarıyla da anılan Döğer beldesi, Afyon gezinizde uğramanız gereken yerlerden. 

   · Afyon Ulu Camii: Camikebir mahallesinde 40 ahşap sütun üzerine inşa edilen tarihi yapı, 1273 yılında tek bir çivi çakılmadan yaptırılmıştır. Özellikle, ahşap tavanındaki işlemeleri görülmeye değer olan cami, halk arasında ‘40 Direkli Cami’ olarak da anılır. Afyon’daki en eski Türk anıtıdır.

   · İmaret Camii: Gedik Ahmet Paşa tarafından 1472 yılında yaptırılan camiyi diğerlerinden ayıran özelliği, şadırvanındaki doğal hoparlör görevi gören ses akustik sistemidir. Turistlerin bir hayli ilgisini çeken bu özellikle, fısıltıyla söylediğiniz sözler şadırvanın her yerinden duyulabiliyor. 

   · Sultan Divani Mevlevihanesi: Anadolu’da kurulan ilk mevlevihanelerdendir. Afyonkarahisar’ın önemli tarihi miraslarından olan yapının kuruluşu 13. yüzyıla kadar dayanır. 

   · Afyon Arkeoloji Müzesi: Asırlık bir geçmişe sahip Afyonkarahisar, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle adeta bir tarihi eser cennetidir. Arkeoloji Müzesi’nde, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans devrine ait tarihi eserler sergilenmektedir. Arkeoloji Müzesi’ni pazartesi hariç haftanın altı günü saat 8.30-12.00 ve 13.00-17.30 arası ziyaret edebilirsiniz. 

   · İscehisar Peri Bacaları: Afyonkarahisar-Ankara karayolunun hemen kenarında, İscehisar İlçesi Seydiler Kasabası’nın içinde bulunan peri bacalarına ulaşım bir hayli kolaydır. Yalnızca İscehisar’da değil volkanik arazi üzerinde kurulan İhsaniye, Bayat ve Bolvadin ilçelerinde de irili ufaklı, şapkalı ve şapkasız çok sayıda peri bacası görebilmeniz mümkündür.

   · Frig Vadisi: Her köşesi tarih kokan vadi, çok geniş bir bölgeye yayılmıştır ve Eskişehir, Kütahya ile Afyon sınırları içerisindedir. Frigyalıların yıllar boyu hüküm sürdüğü vadide, çok sayıda tarihi kalıntı ve antik eser miras kalmıştır. Keşif yapmak için bir günün yetmeyeceği vadide, kayadan oyma anıtlar ve barınmak için devasa kaya kütleleri bulunuyor. Sindire sindire gezmeniz gereken yerlerden olan vadide; Göynüş Vadisi Ören Yeri’ni, M.Ö. 7. yüzyılda yapılan Yılantaş ve Aslantaş yapıtlarını, Ayazini Kilisesi’ni ve Üçlerkayası’nı kesinlikle gezi destinasyonunuza eklemelisiniz.

   · Eber Gölü: Türkiye’nin en büyük 12. gölüdür. Çay ve Bolvadin ilçesi sınırlarında 150 km2 yüzölçümüne sahip göl, Akarçay ve Sultandağlarından gelen kaynak suları ile beslenir. Bir zamanların balık ve kuş cenneti olan göl, şehir ve fabrika atıkları nedeniyle tehdit altındadır. Göle, Türkiye'nin her yerinden avcılar ve eşsiz manzarasını görmek için turistler gelmektedir. 

   AFYONKARAHİSAR’DA NE YENİR?

   Kaymağı, sucuğu, haşhaşlı hamur işleri, arabaşı yemeği ve lokumu meşhur olan Afyon, midesine düşkün olanları memnun edebilecek zengin bir mutfağa sahiptir.

    · Sakala Çarpan Çorbası: Ege’den İç Anadolu’ya geçiş noktasında bulunan kent, oldukça geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Yörenin doyuran lezzetlerinden olan bu çorba, bol vitaminli ve hastalıklara şifa niyetine içilir.

    · Sucuk: Afyon denilince akla gelen ilk lezzetlerden olan sucuk, şehirde tatmadan dönmemeniz gereken bir lezzettir.

   · Kaymak Şekeri: Afyon’u temsil eden meşhur lezzetlerdendir. Afyon geziniz bittiğinde çok yoğun bir tada sahip bu şekerlemeyi terminalden de alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

   · Özbek Pilavı: Özbek Pilavı: Düğünlerin özel yemeğidir. İçine; havuç, soğan ve haşlanmış et katılarak yapılır. 

   · Ağzı Açık: Patatesli, peynirli ve kıymalısı yapılan bir börek çeşididir. 

   · Lokum: Neredeyse her çeşidini bulabileceğiniz lokumun, Afyonkarahisar’da özellikle kaymaklısını tatmanızı tavsiye ederiz. 

   · Kaymak: Kahvaltıların ve tatlıların vazgeçilmezi olan kaymağın en lezzetli halini Afyon’da tadabilirsiniz. 

   · Patlıcan Böreği: Yörenin meşhur lezzetlerindendir. Küllemesini, dolmasını, kebabını, pilavını ve ezmesini de tadabileceğiniz Afyon mutfağının vazgeçilmezlerinden olan patlıcanın bir de böreğini denemelisiniz.  

   Şehir merkezinde bulunan Aşçı Bacaksız’da kuzu kebabı, 90 yıllık İkbal Lokantası’nda patlıcan böreği, Nur Lokantısı’nın kaymaklı ekmek kadayıfını tatmayı unutmayın. Ayrıca lokumu da meşhur olan kentte 1800’lü yıllardan bu yana hizmet veren Altınay Lokum’dan kaymaklı lokum almayı unutmayın. 

   AFYONKARAHİSAR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

   Şehir Ege Bölgesi’nde yer almasına rağmen karasal iklim görülür. Günlük sıcaklık farkı çok yüksektir. Gündüz vakti çok sıcakken gece çok soğuktur.

   Şehirde kış mevsimi soğuk ve karlı, yaz mevsimi ise kurak ve sıcak geçmektedir. Bu nedenle Afyon tatilinizi bahar ve yaz aylarında yapmanızı tavsiye ederiz.  

   • Zonguldak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır.

   • Edirne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarihi yapıları, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor!

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   • Erzurum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yiğitliğin harman olduğu Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük üçüncü şehridir.

   • Karabük

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin orman varlığı en fazla olan ili Karabük; özgün mimariye sahip Safranbolu evlerine, cam teraslı İncekaya Kanyonu’na ve 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’na da ev sahipliği yapar.