Ağrı Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   AĞRI

   Urartular’dan kalma önemli kültür miraslarının olduğu Ağrı, aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek noktasına da ev sahipliği yapıyor. Ağrı Dağı’nın eteklerine kurulmuş şehir özellikle yaz aylarında, dağcılıkla ilgilenen turistler başta olmak üzere büyük ilgi görüyor.

   Bu yazımızda Ağrı’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   AĞRI’YA NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’nin en doğusundaki illerden biri olan Ağrı’ya karayoluyla ulaşım oldukça uzun zaman alıyor. Türkiye’nin batısından ortalama 18-20 saat süren karayolunu kullanmak yerine havayoluyla Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na inip oradan merkeze geçebilirsiniz.

   AĞRI’DA NEREDE KALINIR?

   Ağrı’da konaklama açısından sınırlı alternatifler var. Merkezdeki konukevleri, öğretmenevleri, pansiyon ve 3 yıldızlı otellerden, kriterlerinize ve bütçenize bağlı olarak herhangi birini tercih edebilirsiniz.

   AĞRI’DA GEZİLECEK YERLER

   · Ağrı Dağı: Türkiye’nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı, şüphesiz ki bölgenin en çok turist çeken yeri. Kutsal kitaplarda Nuh’un Gemisi’nin karaya oturduğu yer olarak belirtilen dağın, Ararat, Kuh-i Nuh ve Cebel ül Haris zirvelerinde yılın dört mevsiminde de kar erimiyor. Ağrı Dağı, başta dağcılık faaliyetleri olmak üzere, tırmanış, kampçılık ve yayla turizmi açısından da ülkemizin en önemli merkezlerinin başında geliyor.

   · Buz Mağarası: Ağrı’da, Türkiye’nin en büyük dağıyla aynı isimle anılan bir de ‘Küçük Ağrı Dağı’ bulunuyor. Küçük Ağrı Dağı’nın eteklerinde yer alan Buz mağarası da benzerine zor rastlanacak bir güzelliğe sahip.

   · Meya (Günbuldü) Mağarası: Diyadin ilçesinin Meya köyündeki mağara, Ağrı’nın meşhur yerlerinden biri. Kayaların oyulmasıyla inşa edilmiş ve içinde, kapı, pencere ve balkonu bulunan odaların da bulunduğu tapınakların olduğu mağara, Ağrı’da görülmesi gereken yerlerden.

   · Nuh’un Tepesi: Tevrat ve Kuran’da geçen efsaneye göre; Nuh peygamberin gemisinin bu bölgede durduğuna inanılıyor.

   · Urartu Kalesi: Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki kalenin ne zaman inşa edildiği bilinmiyor ancak, Urartular döneminden kaldığı tahmin ediliyor. Antik çağlardan kalıntıların görülebileceği Urartu Kalesi’nin büyük bir kısmı ne yazık ki günümüze ulaşamamış.

   · İshak Paşa Sarayı: Ağrı’nın en çok turist çeken yerlerinden bir diğeri de İshak Paşa Sarayı. 1700’lü yıllarda inşa edilen yapı, Topkapı Sarayı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük yapısı olma özelliğini taşıyor. İshak Paşa Sarayı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören yerlerden.

   · Hamur Kümbeti: Ağrı’nın en ilginç yapılarından olan ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Hamur Kümbeti, şehir merkezini gören bir vadi üzerinde yer alıyor. 

   · Üç Kilise: Ağrı-Doğubeyazıt yolu üzerindeki Üç Kilise’de, Nuh peygamberin mezarının olduğu rivayet ediliyor.

   AĞRI’DA NE YENİR?

   Ağrı’da sizi ağırlıklı olarak et yemekleri bekliyor olacak. Başta Abdigör köftesi olmak üzere, haşıl, gösteberg et, saç kavurma, alabalık, hengel, çiriş ketesi gibi yörenin meşhur lezzetlerini deneyebilir, Ağrı’nın meşhur beyaz balını tadabilirsiniz.

   AĞRI’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Ehmedi Fani Kültür Sanat ve Turizm Festivali - Haziran

   • Mersin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!

   • Hatay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Çanakkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Şehitliği, antik kentleri ve eşsiz doğası ile Çanakkale her dönem yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.