Aksaray Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   AKSARAY

   Tarih kokan yeraltı şehirleri, camileri ve kiliseleri ile Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Aksaray, ziyaretçilerine gezmek için çok sayıda alternatif sunuyor.

   M.Ö. 8000 yıla kadar dayanan zengin tarihi geçmişi ile çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir;  Güzelyurt’u , Ihlara Vadisi, Sultan Hanı, Eğri Minare’si ile gezilip görülmesi gereken şehirlerdendir.

   AKSARAY’A NASIL GİDİLİR? 

   İç Anadolu’da bulunan Aksaray’a Türkiye’nin her yerinden kolayca ulaşabilmeniz mümkündür. Pek çok ilden otobüsle gelebilirsiniz. Ancak zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. 

   Havayolu bulunmayan şehre ulaşabilmek için Nevşehir Kapadokya Havalimanı‘na kullanabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 25 dakika süren yolculuğun ardından otobüslerle 84 km uzaklıktaki şehir merkezine 1 saatte ulaşabilirsiniz. 

   AKSARAY’DA NEREDE KALINIR?

   Aksaray şehir merkezinde ve Eskil, Gülağaç, Güzelyurt ve Sarıyahşi beldelerinde her keseye uygun konaklama alternatifi bulunmaktadır. İsterseniz 4 – 5 yıldızlı otellerde kalabilir, isterseniz de ekonomik apart otellerde konaklayabilirsiniz.

   Aksaray

   AKSARAY’DA GEZİLECEK YERLER 

   · Ihlara Vadisi’nin yamacında yüksek kayaların üzerine oyulan Selime Katedrali, Kapadokya’nın en büyük kale manastırıdır. Peribacalarına işlenen barınakları, sığınakları, kiliseleri ve mezarlarıyla Aksaray’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 

   Selime Katedrali, M.S. 1. yüzyılda Kapodokya’ya gelen ilk Hristiyanlar tarafından ibadetlerini gizli yapmak için inşa edilmiştir. Bölgenin ilk sesli ayini bu manastırda gerçekleşmiştir.

   Selime’yi mistik bir atmosfere bürüyen kiliseler, kervan yolu ve manastır, yılın belli dönemlerinde özellikle Hristiyan turistlerin uğrak noktasıdır.

   · Türkiye’nin Erciyes Dağı‘ndan sonraki en büyük dağı Hasan Dağı'dır. Niğde-Aksaray yolu üzerinde bulunan dağ, 3268 m yüksekliği ile dağcılık ve doğa sporları açısından da önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

   · Ihlara Vadisi’nin zenginliklerinden olan Ziga Kaplıcaları, Güzelyurt’un Yaprakhisar Köyü‘nde bulunur. Ziga Kaplıcaları, şehir merkezine 30 km, Güzelyurt’a ise 18 km mesafededir. 

   Koruma bölgesi olarak ilan edilen bölge, kaynak kirlenmesinin önlenmesi bakımından yapılaşmaya kapatılmıştır. Mineraller bakımından zengin ve 47 derece sıcaklığı olan kaplıca, şifa bulmak isteyen turistlerin akınına uğruyor.

   · Belli dönemlerde yapılan eklemelerin sonucunda orjinalliğinden uzaklaşan Aziz Gregorius Kilisesi (Kilise Camii), M.S. 385 yılında Güzelyurt ilçesinde inşa edilmiştir. Osmanlı zamanında camiye dönüştürülen günümüzde ise Kilise Camii olarak adlandırılan Aziz Gregorius Kilisesi, ilçe merkezinde olduğu için ulaşım oldukça kolaydır.

   · Kırkdamaltı Kilisesi, 1283-1295 yılları arasında Güzelyurt’un Belisırma Köyü‘nde yapılmıştır. Kilisenin kitabesinde verilen bilgiye göre; Tamara isimli Gürcü prenses tarafından yaptırılan kilisenin diğer ismi Aziz George Kilisesi’dir. 

   Altıgen mimarideki kilisenin iç tarafı; İsa’nın yükselişi, İsa’nın çarmıha gerilişi ve Meryem’in ölümü gibi sahnelerden oluşan fresklerle kaplıdır. Kilisenin zemin katında mezarlar bulunmaktadır ve apsisi yıkılmıştır. Buraya kadar gelmişken eşsiz güzellikteki Güzelyurt evlerini de incelemeyi ihmal etmeyin.

   · Aksaray ilinin 25 kilometre uzaklığındaki Kızılkaya Köyü‘nde Melendiz Nehri’nin kıyısında yer alan Aşıklı Höyük'te, Kapadokya’nın en eski yerleşimi kurulmuştur. 

   10.000 yıllık bir geçmişi olduğu bilinen höyükte bulunan iki kafatasında ameliyat izlerine rastlanması da tıp tarihi için oldukça önemlidir. Dünyada bilinen en eski beyin ameliyatı izlerini taşıyan kafataslarını Aksaray Müzesi’nde inceleyebilirsiniz. 

   · Şehir merkezinde bulunan Eğri Minare, Aksaray’ın en önemli gezi duraklarından birini oluşturmaktadır. 

   1221-1236 yılları arasında Alaaddin Keykubat’ın babası Sultan 1. Keyhüsrev tarafından yapıldığı tahmin edilen minare, adını 800 yıldır eğik duran formundan almıştır. Dört köşe bir kaide üzerindeki silindirik gövde, ince bir silme ile iki kısma bölünmüştür. Alt kısmı zikzak, üst kısmı mavi ve yeşil çini mozaiklerle kaplanmıştır. Yanındaki cami ise daha sonra inşa edilmiştir. 

   Pisa Kulesi’ni andıran Eğri Minare’nin eğri mi yapıldığı yoksa sonradan mı eğildiği bilinmemektedir.

   · Şehir merkezine sadece 18 kilometre mesafede olan Acemhöyük, kolay ulaşım imkanıyla keşfedebileceğiniz tarihi yerler arasındadır.

   İlk yerleşimi Erken Tunç Çağı‘nda görülen höyükte yapılan kazılarda; damgalar, boncuklar, altın süs eşyaları, çanaklar, çömlekler, fildişi yapıtlar, heykelcikler ve evler bulunmuştur.

   · Ihlara Vadisi’nin birbirinden güzel tarihi yapıları arasında yer alan Sümbüllü Kilise, ziyaretçilerinin geçmişe tanıklık etmelerine imkan sağlar.

   11. ve 12. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen yapının, bir manastıra ait olduğu tahmin edilmektedir. Tarihi Sümbüllü Kilisesi hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır.

   · Zamanında önemli bir askeri merkez olarak kullanılan Nora Antik Kenti, Aksaray’a 30 kilometre mesafede Hasan Dağı‘nın eteklerinde kurulmuştur. 

   Çoğunluğunuu Bizans döneminden kalma kilise kalıntıları oluşturmuştur. Bölgede bulunan freskler kesinlikle keşfedilmeye değerdir.

   Aksaray

   AKSARAY’DA NEREDE NE YENİR?

   Tarihi dokusu, yeraltı şehirleri ve ruhunuzu dinlendiren doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel yemekleri ile de zengin bir şehir olan Aksaray mutfağının olmazsa olmazı buğdaydır. 

   Aksaray Tavası, Testi Kebabı, Şepe, Kuskus, Dolma Mantı, Soğanlama, Çiğleme, Şerbetli Pide, Sarıburma, Mantarlı Bulgur Pilavı, Ayva Dolması, Kalburabastı, Arabaşı, Sac Böreği, Kaygana, Katıklı Aş, Öğermiş peyniri, Aksaray turunuzda tadabileceğiniz yöresel lezzetlerdendir.

   Şehre geldiğinizde lezzetli sac tavasını tadabileceğiniz Harman Restoran’a, et konusunda harikalar yaratan Ağaçlı Restoran’a ve Kurtuluş Pide’ye gitmenizi tavsiye ederiz.

   AKSARAY’A NE ZAMAN GİTMELİ? 

   Orta iklim kuşağında olan Aksaray’da soğuk kara iklimi hakimdir. Yazları kurak ve sıcak, kışları yağışlı ve soğuk geçer. Günlük sıcaklık farkının yüksek olduğu şehirde doyasıya gezebilmeniz için gideceğiniz en doğru zaman mevsim geçişlerinin yaşandığı bahar aylarıdır. 

   AKSARAY’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Bilim ve Bahar Şenlikleri - Haziran 

   · Ihlara Kültür ve Turizm Festivali – Temmuz 

   · Saratli Kültür ve Sanat Festivali – Temmuz 

   · Taşpınar Belediyesi Kültür Halı Festivali – Ağustos 

   · Uçurtma Şenliği – 23 Nisan

   • Edirne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarihi yapıları, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor!

   • Karaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer.

   • Kırıkkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihe tanıklık eden camileri, türbeleri, binlerce yıllık mağaraları, yeraltı şehirleri, Kızılırmak'ın akıp geçtiği bereketli toprakları ve lezzetli mutfağı ile Kırıkkale turizm potansiyeli yüksek bir şehirdir.

   • Bilecik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakarya Nehri’nin kenarındaki verimli topraklarda kurulmuş olan Bilecik, tarihi yerleri ve türbeleriyle ‘Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı şehir’ olarak öne çıkmaktadır.

   • Kırklareli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Kırklareli, Bulgaristan ile sınır komşusudur.

   • Diyarbakır

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu’nun en kalabalık üçüncü şehri olan Diyarbakır, 9000 yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.