Amasya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   AMASYA

   Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor. Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı yer olan şehir; meşhur elması, tarihi evleri daha birçok zenginliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

   Bu yazımızda ‘Şehzadeler diyarı Amasya’nın tarihi mekanlarını ve doğal güzelliklerini anlatmaya çalışacağız.

   AMASYA’YA NASIL GİDİLİR?

   İç Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasındaki geçiş yolu üzerinde bulunan Amasya’ya karayolu ile Türkiye’nin hemen hemen her yerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Havayoluyla ise ortalama 1-2 saatlik bir yolculuk sonrası Merzifon Havalimanı’na ulaşılabiliyor.

   AMASYA’DA NEREDE KALINIR?

   Eşsiz güzellikleriyle ziyaretçi akınına uğrayan Amasya’da çok fazla sayıda konaklama tesisi var. Pansiyon ve motellerin yanı sıra eski konakların restore edilip otel haline getirildiği şehirde, her türlü isteğe cevap verecek donanımda mekanlar bulunuyor. Başta Ali Baba Bölgesi ve Hatuniye Mahallesi yoğunlukta olmak üzere Amasya’nın çoğu yerinde otel bulabilirsiniz.

   Amasya

   AMASYA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Amasya Evleri, 19. yüzyılda yapılmış ve günümüze kadar gelmiştir. SİT alanı olarak ilan edilen ve koruma altına alınan tarihi evlerin görüntüsüne hayran kalacaksınız! Yeşilırmak kenarında tarihi sur duvarı üzerindeki sıralanan ve geleneksel Osmanlı mimarisinin mükemmel örneği olan Amasya Evleri'ni gezmeden dönmeyin!

   · Şehzadeler şehri Amasya’daki tarihi Kumacık Hamamı 1495 yılında yaptırılmış. Amasya’nın en meşhur hamamı olan Kumacık, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   · Amasya’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Aynalı Mağara’nın, oldukça ilginç bir hikayesi var. Güzelliği karşısında herkesin bayıldığı Güzelce Kız’ı evlendirmek isteyen babası “Kızımın güzelliğini görüp de dayanabilen olursa ona kızımı vereceğim” diye dört bir yana haber salar. Şehzadelerin, bilginlerin, zenginlerin karşısında duramadığı kızın karşısına bir gün fakir ama yakışıklı bir genç çıkmak ister. Herkesin alaycı bakışları arasında Güzelce Kız’ın karşısına çıkan genç, Güzelce Kız’ın peçesini kaldırdığı anda ortalığı bir alev tufanı kaplar. Etraf sakinlediğinde yan yana uzanmış ve kömür kesilmiş halde bulunan iki genç, bir kaya mezara gömülür. Kaya mezarın dışı güneşle birlikte, Güzelce Kız’ın yüzü gibi parlar ve daha sonra parlaklığından dolayı buraya Aynalı Mağara adı verilir. 

   · Roma döneminden kalan tek köprü olan Alçak Köprü, şehir merkezinde bulunuyor. İlk yapıldığında oldukça yüksek olan köprü, zaman içerisinde ırmaktan akan suların yükselmesiyle birlikte halk arasında Alçak Köprü olarak anılmaya başlanmış ve adı günümüze kadar öyle gelmiştir. 

   · Amasya Saat Kulesi, 865 yılında yaptırılmış ve 1938 yılındaki büyük depremde yıkılmış. 2002 yılında yeniden inşa edilen tarihi kule Amasya’nın sembollerinden biri.

   · Amasya’nın en önemli tarihi mekanlarından Çelebi Mehmet Medresesi, 1414 yılında inşa edilmiş. Şehzadelerin eğitim gördüğü tarihi yapı, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

   · Boraboy Gölü, Amasya'nın Taşova ilçesinde bulunuyor. Amasya’nın en güzel mesire alanlarının başında gelen Boraboy Gölü Tabiat Parkı’na gidip doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz!

   · Amasya’nın simgelerinden olan Amasya Kalesi, turistler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Müthiş bir manzaraya sahip Amasya Kalesi’ne çıkıp ayaklarınızın altına serilen bu güzel şehre bir de yukardan bakmalısınız!

   · Tarih boyunca Amasya’da yaşamış 12 farklı medeniyetten eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi, 1980 yılında ziyarete açılmış. Arkeolojik eserlerin yanı sıra İslami Devir mumyalarının da bulunduğu müzeyi kesinlikle gezmelisiniz!

   · Helenistik dönemden kalan Kral Kaya Mezarları, Amasya’nın hemen hemen her yerinden görülebilecek büyüklükte bir alana yayılmış. Toplam 18 tane kral mezarının bulunduğu bu mekan, Amasya’ya gidince görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   · 250 yıldır ayakta olan Tarihi Taşhan'da, hediyelik eşya vs. satan dükkanlar bulunuyor. Amasya’yı gezerken Taşhan’da mola verip çevredeki çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz.

   · Efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin’in hikayesi de Amasya’da yaşanmış bir olay. Bu efsanenin anısına, 2013 yılında açılan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’nde, Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Romeo ve Juliet gibi efsane aşk hikayeleriyle ilgili bölümler de bulunuyor.

   Amasya

   AMASYA’DA NE YENİR?

   Hem Karadeniz hem de İç Anadolu mutfağından etkilerin görüldüğü Amasya’da, oldukça lezzetli bir mutfak sizi bekliyor! Başta Amasya’nın meşhur elması olmak üzere bakla dolması, helle çorbası ve yoğurmaç gibi lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Cevizli ve haşhaşlı olarak yapılan Amasya Çöreği, Amasya’nın en güzel mahsullerinden yapılan etli bamya, kalbura bastı, hasuda tatlısı ve Amasya kebabı da Amasya’da yemeden dönmemeniz gereken yemeklerden!

   AMASYA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Orta Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde yer alan Amasya’da, hem Karadeniz hem de karasal iklimin etkileri görünüyor. Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği şehre en çok yağış ise ilkbahar mevsiminde düşüyor. Amasya’nın tarihi dokusu ve eşsiz güzelliğinin tadını çıkarmak için en ideal dönemin yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz.

   AMASYA’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Bayrak Koşusu - 9/10 Mayıs

   · Ziyaret Kasabası Yayla Şenliği - 27 Mayıs

   · Uluslararası Atatürk ve Kültür Sanat Haftası - 12/22 Haziran

   · Tarihi İpek Yolu Kültürel Etkinlikleri - 23 Temmuz

   · Karasavul Köyü Yayla Şenlikleri - 29/30 Temmuz

   · Suluova Şenlikleri - 1 Eylül

   · Taşova Bamya Festivali - 16/17 Eylül

   · Amasya Protokolü Anma Etkinlikleri - 20/22 Ekim

   • Karabük

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin orman varlığı en fazla olan ili Karabük; özgün mimariye sahip Safranbolu evlerine, cam teraslı İncekaya Kanyonu’na ve 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’na da ev sahipliği yapar.

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.

   • Kırşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan Kırşehir hemen hemen ülkemizin tam ortasında yer almaktadır.

   • Şanlıurfa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir.

   • Aksaray

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih kokan yeraltı şehirleri, camileri ve kiliseleri ile Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Aksaray ziyaretçilerine gezmek için çok sayıda alternatif sunuyor.