Ankara Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ANKARA

   Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan başkent Ankara, meşhur Kuğulu Parkı, Kızılay Meydanı gibi sembolik yerleri ve kış aylarındaki ünlü ayazıyla biliniyor. Ulu Önder Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir’e ev sahipliği yapan ve Türk siyasetinin kalbi olan şehirde sanılanın aksine gezilecek çok yer var!

   Bu yazımızda ‘Türkiye’nin kalbi Ankara’da’ gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   ANKARA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’nin her yerinden karayolu ile ulaşılabilen Ankara, demiryolu ulaşım ağı bakımından da en gelişmiş şehirlerin başında geliyor. Günde 200 bin yolcunun kullandığı Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) ülkenin en aktif otobüs terminali olarak göze çarparken, havayolu ile de ülkenin her yerinden her gün Esenboğa Havalimanı’na uçak seferleri düzenleniyor.

   ANKARA’DA NEREDE KALINIR?

   Başkent Ankara, hem Türkiye’nin siyasi merkezi olması hem de kültürel yapısı sebebiyle en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerin başında geliyor. Başkentte, öğretmenevleri, konukevleri ve pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar sayısız konaklama tesisi bulunuyor. Oteller, Çankaya başta olmak üzere Kavaklıdere, Kızılay ve Ulus ilçelerinde yoğunlaşırken, Ankara’nın turist çeken önemli merkezlerinden Beypazarı ve Kızılcahamam’da da çok sayıda bulunuyor.

   ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Kızılay Meydanı: Kızılay Meydanı için Ankara’nın kalbi demek en doğru tanım olacaktır. Tandoğan, Sıhhiye, Ulus ve Bakanlıklar bölgelerinin ortasındaki meydan, TBMM, Bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı ve Anıtkabir gibi önemli yerlere yakın bir konumda yer alıyor. Ayrıca, Ankara’nın alışveriş merkezleri, eğlence mekanları ve kültür-sanat merkezlerinin de bulunduğu Kızılay Meydanı, Ankara gezinizde dönüp dolaşıp uğrayacağınız bir yer!

   · Gençlik Parkı: Ankara’nın simgelerinden biri olan Gençlik Parkı, 275 bin metrekarelik geniş bir alan üzerinde yayılıyor. Başkentin en büyük tiyatro sahnesine ev sahipliği yapan Gençlik Parkı, eğlence ve dinlenme alanlarıyla Ankara’ya gelince mutlaka görülmesi gereken yerlerden!

   · Kuğulu Park: Ankara’nın sembollerinden olan Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer alıyor. İçindeki gölde, parka adını verene kuğuların yanı sıra kaz ve ördeklere de rastlanan park, aynı zamanda Ankaralıların buluşma merkezlerinin başında geliyor. Özellikle kış aylarında eşsiz bir manzarası olan Kuğulu Park’a mutlaka gitmelisiniz!

   · Atakule: Ankara’nın en meşhur yapılarından biri olan Atakule, Çankaya ilçesinde bulunuyor. 87 metre yüksekliğe sahip Atakule’nin seyir terasına çıkıp Ankara manzarasını izleyebilirsiniz.

   · Seğmenler Parkı: Kuğulu Park’tan sonraki en bilinen yeşil alanlardan biri olan Seğmenler, Çankaya Köşkü’nün hemen yanında yer alıyor. Amfi tiyatrosu, havuzları, çay bahçeleri ve yemyeşil alanlarıyla Seğmenler Parkı, Ankara’da görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

   · Ankara Kocatepe Camii: Türkiye’nin en büyük camilerinden olan Kocatepe, Ankara’nın en meşhur yerlerinden biri. İnşaatı 20 yıl süren caminin, dört minareli heybetli görüntüsünün yanı sıra kütüphane, konferans salonu ve otopark gibi bölümleri de bulunuyor.

   · Atatürk Orman Çiftliği: 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulan çiftlik, Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. İçerisindeki müze, sergi salonu ve hayvanat bahçesinin yanı sıra meşhur kokoreççileriyle Atatürk Orman Çiftliği kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.

   · Ankara Kalesi: Romalılar döneminde inşa edildiği tahmin edilen kale, Ankara’nın en büyük sembollerinden. Zaman içerisinde yapılan restorasyonlarla günümüze ulaşan Ankara Kalesi, mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

   · Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Ankara Kalesi’nin yanında yer alan müze, 15. yüzyılda inşa edilmiş bir binada yer alıyor. Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar Anadolu’da yaşamış medeniyetlerin buluntularının sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, dünyanın en eski kentlerinden Çatalhöyük kent planının da dahil olduğu eşsiz koleksiyonlardan parçaları görebilirsiniz.

   · Ankara Harikalar Diyarı: Avrupa’nın en büyük parkı olan Harikalar Diyarı, adını dünyaca ünlü edebi eserden alıyor. Kitaptaki tüm masal kahramanlarının heykellerinin yer aldığı mekanda ayrıca, tiyatro salonu, futbol ve basketbol sahaları gibi sayısız aktivite alanı da bulunuyor.

   · Keçiören – Teleferik: Keçiören ile Botanik Bahçesi ve Tepebaşı arasında yükselen teleferik, ülkemizin en büyük şehir içi teleferiği olarak biliniyor. Başkenti kuşbakışı olarak göreceğiniz teleferiği mutlaka denemelisiniz!

   · Karagöl: Ankara’nın Çubuk ilçesindeki Karagöl, bölgenin en güzel doğal alanlarının başında geliyor. 50’den fazla bitki türüne sahip bu doğa harikası mekan, piknik alanları, alabalık tesisleri ve konaklama yerleri ile Ankaralılar tarafından büyük ilgi görüyor.

   · Ulucanlar Cezaevi Müzesi: Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Necdet Adalı, Bülent Ecevit, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Cüneyt Arcayürek, Yılmaz Güney gibi siyaset, edebiyat ve sinema dünyasından ünlü isimlerin kaldığı cezaevi, 2009 yılında müze haline getirildi. Ankara manzaralı ‘Hilton Koğuşu’ başta olmak üzere hapishanenin hücrelerini inceleyebilir, faaliyette olduğu dönemden fotoğrafları görebilirsiniz.

   · Beypazarı: Ankara’nın merkezine 98 kilometre uzaklıktaki Beypazarı, göl kenarına kurulmuş bir ilçe. Osmanlı konakları, sokakları ve vadi manzarasıyla meşhur Beypazarı, Ankara’nın en çok ziyaretçi çeken ilçelerinin başında geliyor.

   · Mogan Gölü: Ankaralıların deniz özlemini bir nebze olsa da gideren Mogan Gölü, Gölbaşı ilçesinde yer alıyor. Kıyı kesiminde kayık gezintileri düzenlenen Mogan’da, zaman zaman spor etkinlikleri de düzenleniyor.

   · Etnografya Müzesi: Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’den önce getirildiği yer olan Etnografya müzesinde, Anadolu’daki halk giysileri, süs eşyaları, gelin kıyafetleri vb. örnekleri görebilirsiniz.

   · Atatürk Evi ve Müzesi: Atatürk Orman Çiftliği’nin içinde inşa edilen evde, Atatürk’e ait resimler, belgeler, kıyafetler gibi sayısız eşyayı görebilirsiniz!

   · Kurtuluş Savaşı Müzesi: Ulus’ta yer alan müze, Cumhuriyetin ilk meclis binası olma özelliğini taşıyor. 1961’de müze haline getirilen bina, Ankara’da görülmesi gereken tarihi mekanlardan.

   · Eymir Gölü: Çevresindeki ağaçlık alanlarıyla tam bir oksijen yuvası olan Eymir Gölü, Ankaralıların özellikle hafta sonu akın ettiği yerlerden. Eymir’de bisiklet kiralayabilir, balık tutabilir ve eşsiz manzarası karşısında kahvaltı yapabilirsiniz!

   · Anıtkabir: Ankara’da gezilecek yerler listesinin en başında şüphesiz ki Anıtkabir yer alıyor. Çankaya’da bulunan ve her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen mekana girişler için ücret alınmıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının yer aldığı Anıtkabir’i kesinlikle ziyaret etmelisiniz!

   · Dikmen Vadisi: Işıklandırmalı havuzları ve yemyeşil doğal ortamı ile özellikle bahar döneminde eşsiz bir manzaraya sahip olan Dikmen Vadisi, Ankara’daki en güzel parklardan biri olarak biliniyor. Ankaralıların son yıllarda büyük ilgi gösterdiği mekanda, manzaraya karşı çay içip gezinize kısa bir mola verebilirsiniz!

   · Augustus Tapınağı: Ulus’ta bulunan ve 2. yüzyılda inşa edilen tarihi tapınak, Frigyalılar döneminden kalmış. Günümüze kalıntıları ulaşan Augustus Tapınağı, başkentin en bilinen tarihi eserlerinden.

   · Soğuksu Milli Parkı: Şifalı sularıyla meşhur Kızılcahamam’da yer alan parkta, belediyeye ve özel işletmelere ait çok sayıda termal tesis bulunuyor.

   · Çubuk Barajı: Baraj çevresindeki ormanlık alanda yer alan, piknik yerleri, trekking alanları ve gazinolarla ünlü Çubuk’ta, motor gezileri de yapılabiliyor.

   · Tuz Gölü: Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesindeki Tuz Gölü, metrelerce öteden parlaklığıyla fark ediliyor. Parıltılı ve buza benzeyen görüntüsüyle bilinen Tuz Gölü’nde güneşin batışını izleyebilir, çevredeki mekanlarda çay-kahve içebilirsiniz!

   · Roma Hamamı: Ulus Meydanı’nda yakın bir konumda olan Roma Hamamı, tarihi atmosferi ve kalıntılarıyla büyük ilgi gören yerlerden.

   · Kızılcahamam: Kaplıcalarıyla meşhur Kızılcahamam ilçesi, Ankara’nın merkezinden 80 km uzaklıkta yer alıyor. Birçok konaklama merkezi ve termal tesise sahip ilçe, özellikle kış aylarında büyük ilgi görüyor.

   ANKARA’DA NE YENİR?

   İç Anadolu mutfağından tatların ağırlıkta olduğu Ankara’da, hamur işleri ve et yemekleri sıklıkla tüketiliyor. Etli ve sebzeli bir pilav türü olan Ankara Tavası, sulu bir et yemeği olan Orman kebabı, efelek dolması, pıtpıt pilavı, Beypazarı pidesi ve aş çorbası gibi yöresel lezzetleriyle Ankara mutfağının tadı damağınızda kalacak! Başkente geldiğinizde meşhur Ankara simidinin yanı sıra Aspava’da dürüm ve Atatürk Orman Çiftliği’nde kokoreç yemeden kesinlikle dönmemelisiniz!

   ANKARA’DA GECE HAYATI

   Nüfusun büyük bir kısmını öğrenci ve memurların oluşturduğu Ankara, halk arasında sıklıkla ‘gri kent’ olarak adlandırılmasına rağmen oldukça renkli bir gece hayatına sahip. Ankara’nın meşhur pavyonları, tavernaları ve gece kulüpleri, başkentte mutlaka görülmesi gereken ortamların başında geliyor. Manga, Pilli Bebek, Seksendört, Zakkum, Yeni Türkü gibi grupların yanı sıra Demir Demirkan, Şebnem Ferah gibi isimleri çıkaran ve Türk müzik sektörü için oldukça önemli bir yer olan Ankara’da, gece hayatının kalbi Tunalı Hilmi ve Sakarya Caddeleri’nde atıyor. Ülkenin en fazla öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapan Ankara’da, If Performance Hall, Jolly Joker, Tektekçi gibi mekanların yanı sıra The Sakal Pub, Zeki Bar gibi nispeten daha ekonomik yerler de bulmanız mümkün.

   ANKARA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Ankara’nın meşhur soğuğunu bilmeyen yoktur. Kuzeydeki bazı kesimlerinde Karadeniz ikliminin de görüldüğü başkentin bozkır kesimleri ise kış aylarında oldukça soğuk oluyor. Ocak ve Şubat aylarında sıcaklıkların en düşük seviyelere geldiği Ankara, yaz aylarında ise en sıcak günlerini yaşıyor. Dolu dolu bir Ankara gezisi için en ideal ayların Mayıs-Eylül dönemi olduğunu söyleyebiliriz.

   ANKARA’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Uluslararası Müzik Festivali - Nisan/Mayıs

   · Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali - 2-9 Mayıs

   · Uluslararası Ankara Karikatür Festivali - 3-7 Mayıs

   · Sincan Lale ve Kültür Merkezi - Mayıs

   · Haymana Uluslararası Kaplıca Festivali - Haziran

   · Ayaş Dut Festivali - Temmuz

   · Kızılcahamam Su Festivali - Ağustos

   · Aşıklar Festivali - Ağustos

   · Elmadağ Bayram Aracı Kültür Şenliği - Eylül

   · Beypazarı Havuç Festivali - Ekim

   · Atatürk’ü Anma Törenleri - 10 Kasım

   • Edirne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarihi yapıları, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor!

   • Erzurum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yiğitliğin harman olduğu Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük üçüncü şehridir.

   • Kastamonu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir

   • Adana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan ve Ortadoğu ile Türkiye arasında bir köprü görevi üstlenen Adana, hem tarihi yerleri hem de eşsiz mutfağıyla mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer!

   • Antalya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Her köşesi cennetten bir parça gibi olan Antalya, ziyaretçilerine dört dörtlük bir tatil vadediyor!

   • Düzce

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ortasında ve Batı Karadeniz’in sahil şeridinde yer alan Düzce, M.Ö. 1390 yılına dayanan zengin tarihi ve yemyeşil doğası ile gezilmesi gereken kentler arasında yer almaktadır.