Ardahan Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ARDAHAN

   Çıldır Gölü‘nün çevresinde kurulmuş olan Ardahan, Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir. 

   Gürcistan sınırındaki Ardahan, benzersiz doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık etmiş mekanlarının yanı sıra Karadeniz ve Doğu Anadolu lezzetlerini barındıran zengin mutfağı ile kesinlikle görülmesi gereken kentler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

   Şehre geldiğinizde yılın belli dönemlerinde Karadağ‘da ortaya çıkan Atatürk siluetini izleyebilir ardından Şeytan Kalesi’ne çıkıp bu güzel şehre bir de metrelerce yükseklikten bakmanın tadını çıkarabilirsiniz.

   ARDAHAN’A NASIL GİDİLİR?

   Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ardahan’a ulaşım oldukça kolaydır. Pek çok ilden otobüsle gelebilirsiniz. Ancak zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. 

   Havayolu bulunmayan şehre ulaşabilmek için Kars Harakani Havalimanı‘na uçabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 2 saat süren yolculuğun ardından otobüsleri kullanarak 93 km uzaklıktaki şehir merkezine 1 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

   ARDAHAN’DA NEREDE KALINIR? 

   Ardahan’a geldiyseniz konaklama için pek çok seçeneğe sahipsiniz. Şehir merkezinde ya da Posof ilçesinde bulunan 2-3 yıldızlı otellerde kalabileceğiniz gibi bütçenize göre pansiyon veya konukevlerinde de kalabilirsiniz.

   Ardahan

   ARDAHAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Çıldır Gölü‘nün hemen yakınında yer alan Ada Şehri, diğer ismiyle Alparslan Adası, doğal güzelliklerinin yanı sıra 10 bin yıllık geçmişi ile de hayranlık veren yerlerdendir. Neolitik dönemden kalma çok sayıda mimari yapıya ev sahipliği yapan antik kent, şehre geldiğinizde gezip görmeniz gereken yerlerdendir.

   · Urartu krallarından II.Sarduri’ye ait olduğu söylenen Çıldır/Taşköprü Kitabeleri, Çıldır ilçesinin Taşköprü köyünde bulunur. Bir ayanın tepesinde bulunan kitabe, bölgedeki en eski kitabedir. 

   · Ardahan’ın giriş kapısı olan Ardahan Kalesi, şehre girdiğiniz anda sizi tüm heybeti ile karşılayacaktır. Yapım yılı tam olarak bilinmeyen kalenin geçmişi Eski Tunç Çağı‘na kadar uzanıyor. 

   Osmanlı zamanında da faal olarak kullanılan kale, şehre geldiğinizde vakit ayırmanız gereken yerlerdendir. Ardahan’da bu kalenin dışında Şeytan Kalesi, Savaşır Kalesi, Kinzi Kalesi, Sevimli Kale, Kalecik Kalesi, Kurtkale, Kazan Kalesi, Altaş Kalesi ve Kırnav Kalesi gibi gezebileceğiniz pek çok kale bulunmaktadır.

   · Yapıldığı tarih tam olarak bilinmeyen Kinzi Kalesi'nin, Urartular’dan kalma olduğu tahmin edilmektedir. Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde de faal olarak kullanılan kale, 2200 metreye yakın bir yükseltide savunma amaçlı olarak yaptırılmıştır.

   · Çıldır ilçesine çok yakın bir mesafede Karaçay Vadisi’ne hakim bir tepede inşa edilen Şeytan Kalesi'nin, Urartular zamanından kalma olduğu tahmin edilmektedir. 

   Sarp bir kayalığın üzerinde kurulmuştur. Etrafınki sur duvarlarının yüksekliği 2 metreyi bulmaktadır. Bu görkemli tepenin içerisinde; su sarnıcı, şapel, erzak deposu ve suya inen merdivenlerin kalıntıları vardır.

   · Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta olan Çıldır Gölü, Van Gölü‘nden sonra Doğu Anadolu’nun en büyük gölüdür. Üzerinde 4 ada bulunur. Sonbahar mevsiminin ardından donan doğal set gölü, kışın ayrı yazın ayrı güzelliktedir.

   Dört mevsim lezzetli balıklar yiyebileceğiniz gölde birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Kışın donan gölün üzerinde atlı kızaklarla gezintiye çıkabilir ya da kayak yapabilir, yazın ise teknelerle gölü turlayabilirsiniz.

   Ardahan

   ARDAHAN’DA NEREDE NE YENİR? 

   Ardahan; tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra enfes lezzetleri içinde barındıran mutfağı ile de göz doldurur. Ardahan; tahıl, et ve hayvansal ürünlere dayanan lezzetleri ile ünlü bir mutfaktır. 

   Ardahan’a geldiyseniz en ünlü yemekleri; kaz eti, haşıl, tandır kebap, kuymak, kaz etli pilavı, un çorbası, kesma aşı, etli hangel, katmer, höre aşı, keleçoş, cinar çorbası, kelemkeşir çorbası, puşruk aşı, ayran çorbası ve evelik çorbasını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

   Ayrıca, Çıldır Gölü‘nün etrafındaki balıkçılarda mangalda balığı deneyebilir, Kura Nehri kenarında bulunan Lezzet-i Kür Restoran’da ise şehrin en lezzetli et yemeklerini yiyebilirsiniz.

   ARDAHAN’DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

   Ardahan’a geldiğinizde şehir merkezindeki pek çok dükkandan; meşhur Ardahan kaşar peynirini, Kafkas balını ve yalnızca kış aylarında bulunabilen kaz etini alabilirsiniz. 

   El sanatlarının gelişmiş olduğu Ardahan’da; gümüş, halı ve el emeği Damal bebeklerini sevdiklerinize alabilirsiniz.

   ARDAHAN’A NE ZAMAN GİDİLİR? 

   Karasal iklimin hakim olduğu kentte kışlar uzun, sert ve yağışlı geçer. Turistik geziler ve festivaller için yaz aylarında, Uğurlu Dağı‘nda kayak yapmak içinse kış aylarında gidilmesi tavsiye edilir. 

   ARDAHAN’DA FESTİVALLER VE ETKİNLİKLER

   · Aşık Şenlikleri - Şubat

   · Ardahan Bal Festivali - Ağustos

   · Göle Ulusal Kaşar Festivali - Temmuz

   · Çıldır Göl Festivali – Temmuz 

   · Atatürk’ün İzinde Damal Şenlikleri – Temmuz 

   · Hoçvan Yayla Şenlikleri - Temmuz

   · Balçeşme Yayla Uçurtma Şenliği Temmuz 

   · Posof Aşıklar Şöleni - Temmuz

   • Muş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulardan başlayan köklü kültür tarihiyle Muş, hiç şüphesiz ülkemizini doğusundaki en önemli turizm merkezlerinden biridir.

   • Adana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan ve Ortadoğu ile Türkiye arasında bir köprü görevi üstlenen Adana, hem tarihi yerleri hem de eşsiz mutfağıyla mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer!

   • Bolu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğa harikası mekanlarıyla Bolu yaz ve kış turizminin en çok ilgi gören yerlerinden!

   • Trabzon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mavi ile yeşili birleştiren eşsiz doğası, kültürü, sıcakkanlı insanları, kendine has mutfağı, tarihe tanıklık eden yapıları ile Trabzon, Karadeniz turlarının vazgeçilmezidir.

   • Manisa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca, kültür ve sanatın yoğunlaştığı ve ticaret yollarının geçtiği Manisa; kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.