Ayvalık Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   AYVALIK

   Balıkesir’in göz bebeği Ayvalık her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Türkiye’nin en güzel plajlarından Sarımsaklı ve eşsiz atmosferiyle Cunda Adası başta olmak üzere birçok güzel mekanıyla Ayvalık ziyaretçilerini bekliyor!

   Bu yazımızda ‘Ege’nin kuzeyindeki cennet’ Ayvalık’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

   Genellikle karayolu ile ulaşımın tercih edildiği Ayvalık’a çevre illerden denizyoluyla gelmek için 200 km mesafedeki Bandırma üzerinden aktarma yapılması gerekiyor. Havayoluyla gelmek isteyenler ise tatil destinasyonlarına yakın mesafedeki Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na inerek Ayvalık’a ulaşabilir.

   AYVALIK’TA NEREDE KALINIR?

   Lüks otellerin de yer aldığı bölgede ağırlıklı olarak butik pansiyonlar var. Yaz aylarında turist akınına uğrayan Ayvalık’ta oteller, moteller veya sezonluk kiralanan evler de konaklama alternatifleri arasında yer alıyor.

   Ayvalık

   AYVALIK’TA GEZİLECEK YERLER

   · Tarihi Ayvalık Evleri: Yaklaşık 1900 tane tescilli tarihi evin bulunduğu Ayvalık’ta bu binaların büyük tamamına yakını Rumların döneminden kalmış eserler. Sarımsak taşı denilen bir taşla inşa edilen ve eşi benzeri bulunmayan bu evleri ziyaret edebilir, dar sokaklarına keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz!

   · Cunda Adası: Ayvalık’ın en meşhur yeri şüphesiz ki Cunda Adası. Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Rum döneminden kalma tarihi kiliseleri ve evleri ile Cunda’da kendiniz bambaşka bir dünyada gibi hissedeceksiniz! Her gün tekne seferlerinin düzenlendiği adayı görmeden dönmemelisiniz!

   · Şeytan Sofrası: Ayvalık’a 8 km mesafedeki Şeytan Tepesi’nin adı bölgede bulunan ve Şeytan’ın ayak izi olduğuna inanılan şekilden geliyor. Eşsiz bir Ayvalık ve Midilli manzarasına şahit olacağınız Şeytan Softası‘nda günbatımını mutlaka izlemelisiniz!

   · Sarımsaklı Plajı: Sarımsaklı plajı sadece Ayvalık’ın değil aynı zamanda ülkemizin de en meşhur plajlardan biri. 7 km uzunluğundaki altın rengi kumlardan oluşan plajı ve tertemiz denizi ile Sarımsaklı denize girmek için en ideal yerlerin başında geliyor!

   · Taksiyarhis Kilisesi: Ayvalık ve Cunda’da aynı isimli iki kilise bulunuyor. Ayvalık’ın merkezindeki kilise günümüzde anıt müzesi haline getirilirken, Cunda’daki ise Rahmi Koç Müzesi olarak hizmet veriyor. Taksiyarhis’i ziyaret ederek klasik otomobiller, oyuncaklar, denizcilikte kullanılmış aletler, eski bebek arabaları gibi birçok eşyayı inceleyebilirsiniz.

   · Badavut Sahili: Ayvalık’ın en ünlü plajı Sarımsaklı fakat Badavut sahili de ziyaretçilerine oldukça güzel bir tatil vadediyor. Tertemiz plajı ve buz gibi sularıyla Badavut’ta güneşin keyfini çıkartabilirsiniz!

   · Midilli Adası: Ayvalık’tan düzenlenen feribot seferleri ile Yunan adası Midilli’ye giderek hem yepyeni bir kültürü tanıyabilir hem de Yunanların meşhur içkisi Uzo’nun en önemli üretim yerlerinden olan bu güzel adanın güzellikleri görebilirsiniz!

   · Aşıklar Tepesi: Panaya Kilisesi ve Sevim ve Necdet Kent Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapan tepeden Ayvalık ve Cunda’nın eşsiz manzarasını görebilirsiniz!

   · Tımarhane Adası: Tımarhane Adası Cunda’nın çevresindeki adalarından biri. Hikayeye göre Osmanlı döneminde Ayvalık ve çevresindeki Rumlar çok fazla içki içip etrafı rahatsız edince bu adaya getirilmiş.

   · Despot Evi: Cunda’daki Despot Evi mübadele öncesi Rumlar tarafından inşa edilmiş bir yapı. Rivayete göre yüklü miktarda altın ve gümüşün gömülü olduğu ve bu yüzden sahibinin öldürüldüğü mekan geçmiş zamanlarda yetimler evi olarak da kullanılmış.

   · Ayışığı Manastırı: Cunda Adası‘nın kuzeyindeki tarihi mekan Bekar Kızlar Manastırı adıyla da biliniyor. 16. Yüzyıldan kaldığı tahmin edilen yapı yakın zamanda yapılan restorasyonlarda sonra tekrar ziyaretçilere açılmış durumda.

   Ayvalık

   AYVALIK’TA NE YENİR?

   Ege ve Akdeniz mutfağının sentezi olan Ayvalık’ın meşhur ‘Ayvalık Tostu’ndan sonra en çok karşılaşacağınız ikinci şey deniz ürünleri. Midyenin kaşar ve dereotuyla hazırlandığı kidonya, kalamar dolması ve zeytinyağlı cibez otu salatası bölgenin en meşhur yemeklerinin başında geliyor. Taptaze balıklarının yanı sıra Girit usulü çullama ve ceviz çorbası da Ayvalık’ta kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden. Ayvalık’a geldiğinizde 200 yıllık Tarihi Moshos Yunan Tavernası, sakızlı dondurma ve kurabiyeleri ile ünlü Güler Pastanesi ve lor tatlısıyla meşhur İmren Pastanesi’ne kesinlikle uğramalısınız! Ayrıca meşhur Taş Kahve’de sakızlı kahve içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz!

   AYVALIK’TA GECE HAYATI

   Ayvalık’ta gece hayatı bölgedeki diğer tatil merkezlerine oranla biraz daha sakin. Ağırlıklı olarak Rum meyhaneleri ve tavernaların olduğu Cunda’daki mekanlara giderek Rum eğlence kültürünü yakından tanıyabilirsiniz!

   AYVALIK’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Balıkesir’in en güzel tatil noktalarından olan Ayvalık yaz aylarında oldukça hareketli oluyor. Sezonun açıldığı Mayıs ayından Eylül’e kadar yerli ve yabancı bir çok turist Ayvalık’a geliyor.

   AYVALIK’TAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   · Altın Kumsal Kültür ve Turizm Festivali - Temmuz

   · Ayvalık Kültür Sanat Günleri - Eylül

   · Ayvalık Tiyatro Festivali - Nisan

   · Ayvalık Uluslararası Film Festivali - Kasım

   · Cunda Müzik Günleri - Temmuz

   · Zeytin Hasat Şenliği - Ekim

   QR kod ile indirin

   • Sivrihisar

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Eskişehir’in doğusunda kalan Sivrihisar, şehrin en büyük ilçesidir.

   • Tortum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan Tortum, Erzurum’un kuzeyinde yer alan bir ilçedir.

   • İskenderun

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Milattan önce 4. yüzyılda Büyük İskender’in İsos Savaşı‘nı kazanmasıyla kurulan antik kentten ismini alan İskenderun, Hatay’ın en kalabalık ilçesidir.

   • Marmaris

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Muğla’ya bağlı güzel bir Ege ilçesi olan Marmaris; ormanlarla çevrelenmiş yapısı, mavi bayraklı koyları ve hareketli gece hayatıyla ülkemizin en çok tercih edilen yerlerindendir.

   • Beyşehir

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın, “Cennet ya burasıdır ya buranın altındadır” diyerek resmettiği Beyşehir; gölü, milli parkı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle görülmeye değer bir bölgedir.

   • Edremit

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Balıkesir’in en güzel yerlerinden Edremit yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı oluyor. Altınoluk ve Akçay gibi mükemmel plajlarının yanında Kaz Dağı‘nın eşsiz doğal güzellikleriyle Edremit mutlaka görülmesi gereken yerlerden!