Barselona Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BARSELONA

   İspanya’nın ikinci büyük şehri ve Katalunya özerk bölgesinin başkenti olan Barselona, ülkenin Akdeniz kıyısındaki en önemli limanıdır. Kültür, turizm, yeme-içme ve eğlence gibi alanlarda sunduğu zenginliklerle Avrupa’da ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

   Aynı Venedik, Amsterdam, Paris gibi hayalleri süsleyen bir şehir olan Barselona, tek bir özelliğiyle öne çıkmıyor. Yemeği, futbolu, dansı, müziği, plajları, kısacası her şeyiyle akıllarda kalıyor. Şehrin tatilciler için en önemli özelliği ise yaz tatiliyle kültürel geziyi harmanlama olanağı sağlamasıdır.

   416-712 yılları arasında Vizigot İmparatorluğu’nun başkenti olan kent, önce Magrebliler daha sonra da Emeviler tarafından işgal edilmiştir. 780 yılında ise Büyük Charles’ın oğlu Louis’in şehri almasıyla birlikte Barselona, İspanya’nın başkenti haline geldi. Charles’ın ölümünden sonra tekrar Emeviler’in eline geçen kent, bu dönem içinde çeşitli bağımsız krallıkların yönetimi altında kaldı.

   Bölge daha sonra, Aragon Krallığı ile 1150 yılında birleşti. Bu dönem içinde Müslüman ve Katolik dünya arasında bir bilgi değişimi merkezi haline gelen ve akademik bir önem kazanan kent, 16. yüzyılda önemini kaybetmeye başladı ve İspanya’nın başkenti Madrid haline geldi.

   Ayrıca kent ününü, modern sanat akımına yön veren sanatçı Gaudi’nin şehrin kimliği haline gelmiş eserlerine ve 1900’lerden kalma ızgara planlı sıra dışı şehir yerleşimini de borçludur. Şehrin bu mimari ve tarihi değerlerinin çoğu, Unesco Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

   BARSELONA NEREDEDİR?

   İspanya’nın kuzeybatısında bulunan ve Katalunya’nın başkenti olan Barselona; Tarragona, Lleida ve Gerona şehirleriyle çevrelenmiştir. Balear Denizi kıyısında, Fransa sınırına yakın bir konumdadır.

   BARSELONA VİZE İŞLEMLERİ

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya gitmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Fakat yeşil pasaport sahiplerinin 30 güne kadar vize şartı olmaksızın kalma hakları vardır.

   BARSELONA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

   Barselona’nın Akdeniz’deki konumundan dolayı, şehir tüm yıl ılıman bir iklim yaşamaktadır. Yazlar sıcak ve nemlidir.

   Ocak ayı en soğuk aydır ama yine de Barselona’da kışlar da yumuşak geçer. Barselona’yı ziyaret etmek için en ideal zamanlar Mart-Haziran ve Eylül-Ekim arasındaki dönemlerdir.

   Barselona

   BARSELONA'YA NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’den Barselona’ya uçak, tren, otobüs ya da özel araçlarla gitmek mümkün. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Barselona’ya haftanın 7 günü direkt uçak seferleri bulunmaktadır. 3 saat 35 dakika süren yolculuk sonunda Barselona Uluslararası Havalimanı'ndan şehre giriş yapılmaktadır.

   BARSELONA'DA NEREDE KALINIR?

   Başlıca gelir kaynağı turizm olan Barselona’da, konaklama açısından birçok farklı seçenek bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. İsimleriyle marka olmuş otellerde veya yerel fakat bir o kadar da kaliteli olan butik tarzda otellerde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

   Şehrin tarihi ve turistik yerlerini daha rahat görmek için; eski şehir denilen bölge, Sagrada Familia çevresi ve Passeig de Gracia caddesi civarı tercih edilirken; deniz ve güneş tatili içinse Barceloneta ve Port Olimpic’e yakın yerler önerilmektedir.

   BARSELONA'DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Şehir içi ulaşım ağları oldukça gelişmiş bir kent olan Barselona’da, metro oldukça geniştir. Metro hattı, toplam 11 hat ve 164 istasyona sahiptir ve çoğu istasyonun birden fazla çıkışı bulunmaktadır. Tekli biletler 1.45 Euro, Zone 1 adı verilen 10 kullanımlık biletler ise 8.25 Euro’dur.

   Bir diğer ulaşım aracı olan otobüsler de şehre göre yeterli sayıdadır ve 200’den fazla rotada hizmet vermektedir. Ayrıca şehirde 22.00-05.00 arası hizmet veren NitBus adlı bir hat bulunmaktadır. Otobüslerde tek yön bilet fiyatı ise 1.45 Euro’dur.

   Barselona’nın tramvay sistemleri ise zaman içerisinde azaltılmış durumdadır. Fakat seyrek olsa da hala aktif 3 tramvay hattı bulunmaktadır. (Tramvia Blau, Trambesos ve Trambaix)

   Barselona’da şehrin kalbi denilen bölgeler dışında taksi kullanmak da bütçenizi çok sarsmayacaktır. 15 dakikalık bir taksi yolculuğu ortalama olarak 15 Euro’ya mal olmaktadır.

   BARCELONA'DA GEZİLECEK YERLER

   · Şehrin şekillenmesinde ve bu kadar popüler olmasında çok önemli bir rolü olan Antoni Gaudi’nin en önemli eserleri arasında yer alan Sagrada Familia, çoğu rehber için Barselona’da gezilecek yerler arasında ilk sıradadır. Yapımına 1882’de başlanan eserin inşası halen devam etmektedir ve halk arasında “Bitmeyen Kilise” olarak adlandırılır. Gaudi’nin 1926 yılında yaşamını yitirmesi ve 1936-1939 arasında patlak veren İspanya İç Savaşı nedeniyle inşası yarım kalan eser için 1940 yılında bir grup mimar yeniden çalışmaya başlamıştır. Gaudi’nin arta kalan notlarının yorumlanmasıyla devam eden kilisenin inşasının 2030 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.

   · 1984 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen Park Güell; adeta bir masal diyarı gibi tasarlanmış olan binaları, dolambaçlı yolları, mozaik desenli merdivenleri, doğası ve renkleriyle görenleri büyüleyen bir yerdir. Eusebio Güell tarafından Barselona aristokrasisi için modern tarz bir park istenmesi ile yine Antoni Gaudi'nin elinden çıkmış olan parkın yapımı, 14 yıl sürmüş ve 1926 yılında halka açılmıştır. Ayrıca parkın içerisinde Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanmış Gaudi Müzesi de bulunmaktadır.

   · Pablo Picasso hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliği taşıyan Picasso Müzesi, Barselona’nın La Ribera semtinde yer almaktadır. İspanyol sanatçının en çok eserini barındıran iki müzeden biri olan (Diğeri Paris’tedir) yapı, 1963 yılında açılmıştır. Müzede yapılan farklı bağışların ardından 3500’den fazla eser yer almaktadır.

   · 210 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Montjuic Tepesi hem sunduğu muhteşem Barselona manzarasıyla hem de üzerinde bulunan önemli yapılarla turistlerin yoğun ilgisini gören bir noktadır. Ulaşımın teleferikle sağlandığı tepede; Joan Miro Müzesi, Montjuic Mezarlığı, Montjuic Kalesi, Olimpiyat Alanı, Mossen Cinto Verdaguer Parkı, Laribal Bahçesi, Joan Maragall Bahçesi, Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ile Askeri Müze bulunmaktadır. Bulunan Musevi mezarlıkları nedeniyle Roma’lıların “Mon Jois” olarak adlandırdığı tepe zamanla “Montjuic” (Yahudi Tepesi) adını almıştır.

   La Sagrada Familia - Barselona

   • Montjuic Tepesi’nde yer alan ve orijinal adı Fundacio Joan Miro olan Joan Miro Müzesi, ünlü İspanyol sanatçı Joan Miro’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor. Tasarımı Josep Lluis Sert’e ait olan müze, Miro’nun eserleri gibi, geometrik şekli ve beyaz alanları ile dikkat çeker.

   · 1906-1912 yılları arasında inşa edilen Casa Mila, Antoni Gaudi’nin Sagrada Familia’dan sonra en çok ziyaret edilen bir diğer şaheseridir. Carrer de Provença caddesi üzerinde yer alan ev, dönemin önemli iş adamlarından Pere Mila için tasarlandığı için onun ismini almıştır. Evin en çok ilgi gören bölümleri ise sıradışı bacaları ve çatı katıdır. Binanın diğer adı “La Pedrera”dır ve taş ocağı anlamına gelmektedir.

   · Barselona’da en çok ilgi gören turistik yerlerden bir diğeri ise Camp Nou Stadı ve Müzesi’dir. İspanya’nın en büyük kulüplerinden olan FC Barcelona’nın stadyumu olan yapı, 1957 yılında Katalan Mimar Francesc Mijtans tarafından tasarlanmış ve 1960 yılında açılmıştır. 55 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan stadyumun seyirci kapasitesi ise 120 bindir. Tek biletle hem müzeyi hem de stadı gezmek mümkündür.

   · Passeig de Gracia bulvarı üzerinde bulunan Casa Battlo, Antoni Gaudi’nin yapıtlarından bir diğeridir. Halk arasında "Kemikli Ev" olarak anılan yapı, dönemin önemli iş adamlarından Joseph Battlo için 1905-1907 yılları arasında yapılmıştır. Gaudi’nin dış cephesini oluştururken Monet’in “Nilüferler” adlı eserinden etkilendiği söylenmektedir. Ayrıca evin sadece mimarisi değil, iç dekorasyonu da Gaudi’ye aittir.

   · 1766 yılında eski kent Barcino’yu çevreleyen surların yıkılmasının ardından tasarlanan La Rambla, Barselona’nın 24 saat yaşayan caddesidir. Geniş yapısı ve yol boyunca dizili çınar ağaçları ile dikkat çeken caddenin ismi; Arapça kökenli ve “dere yatağı” anlamına gelen “raml” kelimesinden gelmektedir. Ayrıca cadde üstünde, birçok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır.

   · Montjuic Tepesi çevresinde şehre hakim bir konumda kurulu olan Katalonya Ulusal Sanat Müzesi, Barselona’nın en ihtişamlı müzelerinden biridir. Pek çok önemli sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, özellikle Katalan Sanatı Koleksiyonu oldukça çarpıcıdır. Müzede yer alan bir diğer önemli koleksiyon ise Romanesk Sanat Koleksiyonu’dur.

   BARSELONA'DA NE YENİR?

   İspanya, özellikle yemekleri ile oldukça ünlüdür. Nereye giderseniz gidin, gittiğiniz yere özgü, çok farklı yemekler bulabilirsiniz. Yemekler ise genellikle et ya da balık, çorba ve çok farklı tatlıları içermektedir.

   Yemeklerde arasında Valencian Paella, Andalusian Gazpacho, Asturian Fasulyesi ve domatesli ekmek meşhur olanlardır. Rioja, Ribera del Duero, Penedes şarapları, Cava şampanyası ve Sangria da ünlü içecekleri arasında yer almaktadır.

   BARSELONA'DA GECE HAYATI

   Barcelona'da barlar ve gece kulüpleri, belli bir bölgede konumlanmamıştır. En iyi ve popüler mekanların bazıları Eixample, El Born ve Port Olimpik bölgelerinde, bazıları da merkezin biraz uzağında bulunur.

   Liman bölgesinde, deniz kenarındaki Maremagnum isimli alışveriş merkezinde de gençlerin takıldığı pek çok mekan mevcuttur. Bunun dışında harika bir şehir manzarasına sahip olan La Terrazza gece kulübü; temalı partiler için Opium Mar, Apollo; Flamenko gösterisi izlemek için Flamenco Tablao Cordobes, El Tablao de Carmen ve Flamenco Tablao Patio Andaluz tercih edilebilir.

   BARCELONA'DAKİ FESTİVALLER

   · Festes de Merce - Eylül

   · Dia de Sant Jordi - 23 Nisan

   · Festival de Sant Joan - 23 Haziran

   · Festa Major de Gracia - Ağustos

   · Festival de Sonar - Haziran

   · Grec Arts Festival - Haziran

   · Primavera Müzik Festivali - Mayıs

   · Benicassim Festivali - Temmuz

   · Karnaval - Şubat/Mart

   · Sala Montjuic - Temmuz/Ağustos

   · Barselona Bağımsız Filmler Festivali - Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Edinburgh

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh tarihi atmosferiyle dünya üzerindeki en eski şehirlerden biri.

   • Podgorica

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, Bodva ile beraber ülkenin en çok turist çeken iki şehrinden biri.

   • Üsküp

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Makedonya’nın başkenti olan Üsküp aynı zamanda Büyük İskender’in de anavatanı olarak biliniyor.

   • Viyana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi geçmişiyle Orta Avrupa’nın en önemli kalesi olan Viyana; her daim canlı yaşantısı, kendini kültür ve sanata adamış insanları ve dünyaca ünlü müzik festivalleri ile turistlerin gözde rotalarından biridir.

   • Montreal

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Nehirleri, yemyeşil alanları ve dünyada sadece 11 kente verilen UNESCO City of Design ödüllü mimarisiyle meşhur Montreal özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor!

   • Sofya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihte Roma, Bizans ve Osmanlı yönetimi altına girmiş olan Sofya tarihi dokusuyla bölgenin en önemli şehirlerinden biri.