Batman Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BATMAN

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Dicle Nehri ve onun kolları ile Garzan Çayları arasındaki bölgede bulunan Batman, 4000’den fazla mağarasıyla benzersiz güzellikte bir şehirdir. 

   Geçmişe tanıklık eden şehirlerden olan Batman; kendine has tarihi dokusu, güzeller güzeli Hasankeyf’i ve doğal güzellikleri ile gördüğünüz anda sizi kendisine hayran bırakır.

   BATMAN’A NASIL GİDİLİR? 

   Tren ve otobüs ile de ulaşım sağlanabilen şehre varmanın en zahmetsiz yolu havayoludur. Batman Havalimanı’na Ankara ve İstanbul’dan direkt uçuşlarla; Antalya, İzmir ve Adana gibi pek çok şehirden de aktarmalı olarak 2 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.  

   Havalimanında indiğinizde, isterseniz taksiyle isterseniz halk otobüsleriyle isterseniz de HAVAŞ ile şehir merkezine varabilirsiniz.

   batman

   BATMAN’DA NEREDE KALINIR? 

   Turizm potansiyeli yüksek olan Batman’da, konaklama için pek çok seçeneğe sahipsiniz. 

   Şehir merkezinde ve etrafında toplanan 3-4 yıldızlı otellerde kalabileceğiniz gibi bütçenize göre TPAO, Tüpraş, Öğretmen Evi ve Polis Evi gibi misafirhanelerde de kalabilirsiniz.

   BATMAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Hasankeyf: Tarihi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz güzellikteki olan ilçe, Dicle nehri tarafından ikiye ayrılmıştır. Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalması ile gündeme gelen ve bu sebeple ziyaretçi sayısı büyük oranda artan Hasankeyf, dünyanın en eski yerleşim yerlerindendir. İlçede bulunan kayalara oyulmuş evler nedeniyle, "Mağaralar Şehri" ya da "Kayalar Kenti" anlamına gelen, Arapça "Hısnı Keyfa" denilmiştir. "Hısn-ı Keyfa" adı zamanla Hasankeyf şekline dönüşmüştür. Ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi bulunmayan ilçenin geçmişi 12 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Tarih boyunca, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyübiler ve Osmanlılar gibi çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf’te, sayısız tarihi kalıntı günümüze kadar ulaşmıştır. 

   Hasankeyf’e geldiğinizde, kayalık tepelere oyulan mağaraları, Hasankeyf Kalesi, Hasankeyf Köprüsü başta olmak üzere İmam Abdullah Türbesi, Hasankeyf Dicle Köprüsü, Zeynel Bey Türbesi, Ulu Cami, Küçük Saray, Büyük Saray, Mescid-i Ali Cami, Rızık Cami, Süleyman Cami, Koç Cami, Kızlar Cami, Küçük Cami, Kale Kapısı, Yolgeçen Hanı bölgede görmeniz gereken yerlerdendir. 

   · Hızır Bey Camii: Batman’ın Kozluk ilçesinde 1512 yılında Sason ve Hezo Beyi Ebubekir Roşki'nin oğlu Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Batman’ın en büyük ve en eski eserlerinden olduğu bilinmektedir. Üstün bir sanat değeri ve ince bir zarafete sahip olan Hızır Bey Camii, şehrin asırlardır saklanmış tarihi dokusunu keşfetmek için görülmesi gereken yerlerdendir.

   hasankeyf

   · Mor Kiryakus Manastırı: Batman’ın Beşiri ilçesinde Hristiyanların kutsal kabul ettiği Turabidin bölgesinin en ucunda bulunur. Geçmişten günümüze kadar yalnızca kalıntıları kalan manastırın içinde, Süryanice kitabeler bulunmuştur. Yapıldığı tarihlerde üniversite görevi gören 365 odalı Mor Kiryakus Manastırı da keşfedilmeyi bekliyor. 

   · Kandil Kalesi: Sason’a giden eski yol üzerindeki Bölükkonak (Hergemo) köyünün güneyinde bir tepede yükselen kale, Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Geçmişi 4. yüzyıla kadar dayanan Kandil Kalesi, şehrin tarihine ışık tutar niteliktedir. 

   · Hasankeyf Yolgeçen Hanı: Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız “Burası yol geçen hanı mı?” deyiminin çıkış noktası bu handır. Hasankeyf Kalesi'nin altında bulunan mağaranın içinde, kaleye ulaşmak için kullanılan gizli bir geçit bulunmaktadır. Çok sayıda turisti ağırlayan Yolgeçen Hanı, geçmişinde de her zaman yoğun bir insan trafiğine sahipti. Bir ulaşım yolu olduğu ve girenin çıkanın belli olmadığı bir mağara olduğu için ‘Yolgeçen Hanı’ ismini almıştır. 

   · On Kemerli DDY Köprüsü: Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Batman Çayı üzerine yapılan köprü, tren geçişi için inşa edilmiştir. Tam anlamıyla bir mimarlık şaheseri olan on kemerli köprü, İkinci Dünya Savaşı'nın devam ettiği 1939-1944 yılları arasında Devlet Demiryolları tarafından yapılmıştır.

   · Pertukan Kalesi: Batman’ın Sason ilçesine bağlı Tekevler köyünde yaptırılan kale, bölgede yapılan çok sayıda savaşa tanıklık etmiştir. Ev sahipliği yaptığı savaşlar sonrasında pek çok göçük yaşanan kale, Batman’a geldiğinizde uğramanız gereken noktalardandır. 

   BATMAN’DA NEREDE NE YENİR? 

   Tarihi dokusu, kayalara oyulan evleri, mağaraları ve ruhunuzu dinlendiren doğal güzelliklerinin yanı sıra enfes yöresel yemekleri ile de göz dolduran bir şehir olan Batman'ın mutfağının olmazsa olmazı et ve süt ürünlerinin yanı sıra hamur işleridir.

   İçli köfte, çiğ köfte, sumaklı dolma, bumbar, bağırsak dolmaları, buğdaydan yapılan ayran çorbası mehiri ve Şam böreği ile Batmaniçli köfte, turunuzda tadabileceğiniz yöresel lezzetlerdendir.

   BATMAN’DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

   Turizm potansiyeli yüksek olan kentte, Batman AVM Park’dan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca, geleneksel dokumacılık sanatı bir hayli gelişmiş olan Batman’a geldiğinizde; sevdiklerinize şile bezine benzeyen dokuma kumaşlardan ya da dantel, kanaviçe, kazak ve benzeri el örme işlerinden alabilirsiniz.

   BATMAN’A NE ZAMAN GİDİLİR? 

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Batman’da uzak Akdeniz iklimi hakimdir. Kentte kışlar sert ve soğuk geçerken, yazlar ise çok sıcak geçmektedir. 

   Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemleri çok keyifli geçen şehre, kış mevsimi dışında tüm mevsimlerde gidebilirsiniz. 

   BATMAN’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Şeyh Halit Anma Günleri – Mayıs

   · İmam Abdullah Anma Haftası – Haziran 

   · Ceviz ve Bal Festivali – Ekim 

   · Batman Hasankeyf Festivali – Aralık

   · Yılmaz Güney Kürt Kış Film Festivali – Aralık 

    

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Bilecik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakarya Nehri’nin kenarındaki verimli topraklarda kurulmuş olan Bilecik, tarihi yerleri ve türbeleriyle ‘Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı şehir’ olarak öne çıkmaktadır.

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Yalova

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip kenti Yalova, Marmara Denizi’nin doğu kıyısında yer almaktadır.

   • Burdur

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan ‘Göller Yöresinin İncisi’ Burdur, antik kentleri, eşsiz gölleri, tarihi evleri ve kervansarayları ile keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.