Bayburt Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BAYBURT

   Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kesişme noktasındaki ufak bir şehir olan Bayburt, gizli kalmış güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Bayburt, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine hoş bir tatil vadediyor!

   Bu yazımızda ‘Ufak ve şirin kent’ Bayburt’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BAYBURT’A NASIL GİDİLİR?

   Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinin kesiştiği nokta üzerinde yer alan Bayburt’a Türkiye’nin çoğu yerinden karayolu vasıtasıyla kolayca ulaşılabiliyor. Havayolunu kullanmak isteyenler ise önce şehre 50 km uzaklıktaki Erzurum Havalimanı‘na inip oradan yine karayolunu kullanarak Bayburt’a ulaşabilir.

   BAYBURT’TA NEREDE KALINIR?

   Bayburt’ta konaklama açısından birçok alternatif bulunuyor. Zaten çok büyük bir yüzölçümüne sahip olmayan şehrin merkezindeki konukevleri, pansiyonlar ve 4 yıldızlı otellere kadar değişen standartlardaki tesislerden kriterlerinize ve bütçenize uygun bir mekanda kalabilirsiniz.

   Bayburt

   BAYBURT’TA GEZİLECEK YERLER

   · Sırakayalar Şelaleleri, iki ayrı şelalenin bulunduğu bölge yöre halkının en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz mekanda, kendinizi mavi ve yeşilin huzurlu ortamına bırakıp yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   · Merkezden 35 km uzaklıktaki Aşağı Çımağıl Köyü‘nde bulunan Çımağıl Mağarası, Bayburt’un en meşhur yerlerinden biri. 110 metrelik uzunluğa sahip olan Çımağıl Mağarası sarkıt ve dikitleri, traverten basamakları ve org desenli duvarları ile şehirde mutlaka görülmesi gereken mekanlardan.

   · Yakın bir tarihte keşfedilen Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’un merkezinden yarım saat mesafede yer alıyor. Yapılan kazılar sonucu birçok tarihi kalıntının ortaya çıkartıldığı Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’un önemli turistik yerlerinden.

   · Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Korgan Köprüsü, 13. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiş. İnce yontulmuş sarı taşlarıyla oldukça güzel bir mimariyle sahip Korgan Köprüsü‘nü mutlaka görmelisiniz.

   · Bayburt halkı tarafından zaman zaman soğuk hava deposu olarak da kullanılan Buz Mağarası, merkeze 33 km mesafedeki Helva Köyü‘nde yer alıyor. Oldukça ilginç bir atmosferi sahip Buz Mağarasını mutlaka görmelisiniz!

   · Şehir merkezinden 39 km uzaklıkta yer alan Dede Korkut Kümbeti'nin, 9. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. 1994 yılında restore edilip tekrar ziyarete açılan Dede Korkut Kümbeti, Bayburt’un en çok turist çeken noktalarının başında geliyor.

   · Bayburt Kalesi’nin hemen yanında bulunan Bayburt Saat Kulesi, şehrin hemen hemen her yerinden görülebiliyor. 21 metre uzunluğuyla Bayburt Saat Kulesi, şehrin sembol noktalarından biri.

   · Şehri tepeden gören bir noktaya inşa edilen Bayburt Kalesi, Çinimaçin adıyla da biliniyor. Roma, Bizans, Ermeni ve Arap medeniyetlerinin kullandığı kale, Bayburt’taki önemli tarihi eserler arasında yer alıyor.

   · 1916 yılında Ruslar tarafından şehit edilen askerlerimizin anısına yapılan Kop Şehitliği, Bayburt’ta görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

   · Merkezden 45 km uzaklıktaki Baksı Müzesi, Çoruh Vadisi’ni gören yüksek bir tepe üzerinde yer alıyor. Bayburt’un en meşhur kültür-sanat merkezlerinden olan Baksı Müzesi’nde atölyeler, kütüphane, sergi salonları ve konuk evleri bulunuyor.

   Bayburt

   BAYBURT’TA NE YENİR?

   Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş yolu üzerinde bulunan Bayburt’ta ağırlıklı olarak bu bölgelerin mutfağından yemekler görülüyor. Et ürünleri, hamur işler ve sebze yemeklerinin sıklıkla kullanıldığı Bayburt mutfağında her damak tadına uygun bir lezzet bulmak mümkün. Karadeniz pidesi, Bayburt köftesi, galacoş, lor dolması ve tel helvası şehre geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetlerin başında geliyor.

   BAYBURT’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklim ve Karadeniz iklimi arasında bir geçiş ikliminin hakim olduğu şehirde; kışlar soğuk-yağışlı yazlar ise oldukça sıcak geçiyor. Bayburt’a ziyaret edilecek en ideal tarihler ise Mayıs-Eylül arasındaki yaz dönemi olarak göze çarpıyor.

   BAYBURT’TAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni - Temmuz

   • Hakkari

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır.

   • Malatya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kral Yolu ve İpek Yolu’nun üstünde yer alan Malatya, Anadolu’dan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Kütahya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Kütahya, Ege Bölgesi’nde bulunan; doğal güzellikleri, termal turizmi, çini ve porselenleri ile ünlü bir kenttir.

   • Kastamonu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir

   • Nevşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.