Bayburt Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BAYBURT

   Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kesişme noktasındaki ufak bir şehir olan Bayburt, gizli kalmış güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Bayburt, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine hoş bir tatil vadediyor!

   Bu yazımızda ‘Ufak ve şirin kent’ Bayburt’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BAYBURT’A NASIL GİDİLİR?

   Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinin kesiştiği nokta üzerinde yer alan Bayburt’a Türkiye’nin çoğu yerinden karayolu vasıtasıyla kolayca ulaşılabiliyor. Havayolunu kullanmak isteyenler ise önce şehre 50 km uzaklıktaki Erzurum Havalimanı‘na inip oradan yine karayolunu kullanarak Bayburt’a ulaşabilir.

   BAYBURT’TA NEREDE KALINIR?

   Bayburt’ta konaklama açısından birçok alternatif bulunuyor. Zaten çok büyük bir yüzölçümüne sahip olmayan şehrin merkezindeki konukevleri, pansiyonlar ve 4 yıldızlı otellere kadar değişen standartlardaki tesislerden kriterlerinize ve bütçenize uygun bir mekanda kalabilirsiniz.

   Bayburt

   BAYBURT’TA GEZİLECEK YERLER

   · Sırakayalar Şelaleleri, iki ayrı şelalenin bulunduğu bölge yöre halkının en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz mekanda, kendinizi mavi ve yeşilin huzurlu ortamına bırakıp yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   · Merkezden 35 km uzaklıktaki Aşağı Çımağıl Köyü‘nde bulunan Çımağıl Mağarası, Bayburt’un en meşhur yerlerinden biri. 110 metrelik uzunluğa sahip olan Çımağıl Mağarası sarkıt ve dikitleri, traverten basamakları ve org desenli duvarları ile şehirde mutlaka görülmesi gereken mekanlardan.

   · Yakın bir tarihte keşfedilen Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’un merkezinden yarım saat mesafede yer alıyor. Yapılan kazılar sonucu birçok tarihi kalıntının ortaya çıkartıldığı Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’un önemli turistik yerlerinden.

   · Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Korgan Köprüsü, 13. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiş. İnce yontulmuş sarı taşlarıyla oldukça güzel bir mimariyle sahip Korgan Köprüsü‘nü mutlaka görmelisiniz.

   · Bayburt halkı tarafından zaman zaman soğuk hava deposu olarak da kullanılan Buz Mağarası, merkeze 33 km mesafedeki Helva Köyü‘nde yer alıyor. Oldukça ilginç bir atmosferi sahip Buz Mağarasını mutlaka görmelisiniz!

   · Şehir merkezinden 39 km uzaklıkta yer alan Dede Korkut Kümbeti'nin, 9. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. 1994 yılında restore edilip tekrar ziyarete açılan Dede Korkut Kümbeti, Bayburt’un en çok turist çeken noktalarının başında geliyor.

   · Bayburt Kalesi’nin hemen yanında bulunan Bayburt Saat Kulesi, şehrin hemen hemen her yerinden görülebiliyor. 21 metre uzunluğuyla Bayburt Saat Kulesi, şehrin sembol noktalarından biri.

   · Şehri tepeden gören bir noktaya inşa edilen Bayburt Kalesi, Çinimaçin adıyla da biliniyor. Roma, Bizans, Ermeni ve Arap medeniyetlerinin kullandığı kale, Bayburt’taki önemli tarihi eserler arasında yer alıyor.

   · 1916 yılında Ruslar tarafından şehit edilen askerlerimizin anısına yapılan Kop Şehitliği, Bayburt’ta görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

   · Merkezden 45 km uzaklıktaki Baksı Müzesi, Çoruh Vadisi’ni gören yüksek bir tepe üzerinde yer alıyor. Bayburt’un en meşhur kültür-sanat merkezlerinden olan Baksı Müzesi’nde atölyeler, kütüphane, sergi salonları ve konuk evleri bulunuyor.

   Bayburt

   BAYBURT’TA NE YENİR?

   Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş yolu üzerinde bulunan Bayburt’ta ağırlıklı olarak bu bölgelerin mutfağından yemekler görülüyor. Et ürünleri, hamur işler ve sebze yemeklerinin sıklıkla kullanıldığı Bayburt mutfağında her damak tadına uygun bir lezzet bulmak mümkün. Karadeniz pidesi, Bayburt köftesi, galacoş, lor dolması ve tel helvası şehre geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetlerin başında geliyor.

   BAYBURT’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklim ve Karadeniz iklimi arasında bir geçiş ikliminin hakim olduğu şehirde; kışlar soğuk-yağışlı yazlar ise oldukça sıcak geçiyor. Bayburt’a ziyaret edilecek en ideal tarihler ise Mayıs-Eylül arasındaki yaz dönemi olarak göze çarpıyor.

   BAYBURT’TAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni - Temmuz

   • Osmaniye

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Van

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ‘Kaleler Şehri’ Van; geçmişten günümüze kadar dayanan kiliseleri, kümbetleri ve doğal güzellikleri ile her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz!

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Afyonkarahisar

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan Afyonkarahisar, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Zonguldak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır.