Beyrut Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BEYRUT

   Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, Akdeniz kıyısında bir körfez şehri. Özellikle 60’larda Ortadoğu’nun ticaret merkezi olan şehir, 70’lerde yaşanan iç savaş sonrası oldukça ciddi yaralar aldı. Savaşın sona erdiği 90’ların başından itibaren savaşın izlerini silip toparlanma sürecine giren Beyrut, hem Türkiye’ye yakınlığı hem de tarihi mekanlarıyla tatil günlerinin kısıtlı olduğu zamanlarda yakın destinasyonlarda tatile çıkmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi konumunda.

   Bu yazımızda "Orta Doğu’nun Paris’i" Beyrut’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BEYRUT’A NASIL GİDİLİR?

   Orta Doğu’nun Paris’i olarak tanınan Beyrut, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. İstanbul’dan Beyrut’a her gün uçuş sağlanırken, yolculuk yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor. Beyrut Havaalanı‘na indikten sonra da taksiler vasıtasıyla şehir merkezine ulaşılabiliyor.

   BEYRUT’TA NEREDE KALINIR?

   Bölgedeki savaşın sonlanmasıyla beraber turist sayısını hızla artıran Beyrut’ta, konaklama açısından birçok tesis bulunuyor. Şehrin Hamra bölgesinde nispeten daha uygun oteller yer alırken, sahil şeridinde daha lüks oteller bulunuyor. Özellikle yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisini çeken Beyrut’a gitmeden önce kalacak yerinizi ayarlamanızda fayda var.

   Beyrut

   BEYRUT’TA GEZİLECEK YERLER

   Beyrut; Hamra, Korniş, Aşrafiye, Cimmayzeh ve şehir merkezi olmak üzere beş bölgeden oluşuyor. Hamra bölgesinde genellikle alışveriş ve eğlence mekanları yer alırken, Korniş ise genellikle insanların yürüyüşe veya hava almaya çıktığı bir sahil şeridi olarak göze çarpıyor. Aşrafiye için de Lübnan’ın Nişantaşı semti diyebiliriz! Genellikle lüks lokanta ve butiklerin olduğu Aşrafiye’deki binalar ise oldukça dikkat çekici mimariye sahip. Şehir merkezi, savaşta en fazla hasar yaşanan bölge olduğu için tamamen yenilenmiş durumdayken, Cimmayzeh ise Beyrut’un gece hayatının kalbinin attığı yer. Buraların dışında gezilebilecek diğer yerler ise şöyle:

   · Şehrin sahil şeridinde yer alan Güvercinler Kayası‘nın çevresinde oldukça fazla sayıda kafe ve restoran bulunuyor. Manzara eşliğinde yorgunluk atmak için en ideal yerlerden birisi!

   · Beyrut’un biraz dışında kalan Jeitta, Biblos ve Harissa bölgesinde ağırlıklı olarak mağaralar ve tarihi eserler yer alıyor. Yaklaşık 200 yıl önce keşfedilen ve tarihinin daha da eskiye dayandığı düşünülen Jeitta mağaraları, eşsiz görüntüsüyle film setlerinden çıkmış gibi duruyor ancak Beyrut’un en bilinen yerlerinden olan Jeitta’da ne yazık ki fotoğraf çekmek yasak! Biblos ise tarihi M.Ö 5000’e kadar dayanan ve Mısır, Pers, Romalı, Bizanslı ve Osmanlı döneminden esintilerin harmanlandığı oldukça çekici bir atmosfere sahip. Biblos’u geçtikten sonra ulaşılan Harissa’da ise Hz. Meryem Bazilikası bulunuyor ve buraya ulaşmak için binilen teleferik gerçekten inanılmaz bir manzara vadediyor!

   · Beyrut’un yaklaşık 80 km dışında yer alan Baalebek Antik Kenti'nde UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne giren dünyaca ünlü tapınaklar yer alıyor. Burada M.Ö. 3 yüzyıldan kalma Jüpiter Baal Tapınağı, Büyük Mahkeme, Baküs Tapınağı gibi tarihi alanları görmek mümkün.

   Beyrut

   BEYRUT’TA NE YENİR?

   Beyrut mutfağı, Araplardan çok Türklere yakın olmasıyla göze çarpıyor. Özellikle meze konusunda oldukça zengin olan mutfaklarında yüzden fazla çeşit bulunuyor ve bunların en meşhuru ise humus. Bunun yanı sıra patlıcan ezme ve tebulla da mutlaka tadılması gereken mezelerden. Ana yemek olarak ise genellikle Türk mutfağına yakın yiyecekler dikkat çekerken yaprak sarma, sigara böreği, içli köfte ve kebap çeşitlerini Beyrut’ta da bulmak mümkün.

   BEYRUT’TA GECE HAYATI

   Lübnan nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı Beyrut’ta oldukça hareketli bir gece hayatı var. Daha çok Hristiyanların yaşadığı bölgelerde toplanmış olan barlar, gece kulüpleri, diskolar gibi mekanlarda, sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlencelerle Beyrut’un gece hayatını görebilirsiniz.  

   BEYRUT’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Beyrut’a gitmek için yılın belirli bir döneminin beklenmesine gerek yok. Bir Akdeniz şehri olması nedeniyle sene boyunca havanın iyi olduğu bu tarihi şehir, özellikle bayram tatillerinde oldukça büyük ilgi görüyor. Türkiye’ye yakın oluşu nedeniyle tatilcilerin favori güzergahlarından birisi olan Beyrut’a uçak 1,5 saat sürüyor ki bu süre, hemen hemen bir metrobüs yolculuğu süresi kadar! Ayrıca diğer Arap ülkelerinde özellikle yemek konusunda turistlerin zor anlar yaşadığını düşünürsek burada böyle bir şey yaşanmayacağına garanti verebiliriz. Ayrıca şehirde Arapçanın yanı sıra Fransızca ve İngilizce konuşulması da iletişimdeki sıkıntıyı ortadan kaldırıyor.

   BEYRUT’TAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Beyrut Uluslararası Film Festivali - Ekim

   · Beyrut Uluslararası Caz Festivali - Temmuz

   · Festival de Cinema Francophone - Mart/Nisan 

   · Büyük Pazar Festivali

   · Bacardi Gecesi Festivali

   uygunfiyat-apps
   • Zürih

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bankacılık merkezi olan Zürih hem tarihi mekanları hem de İsviçre’nin meşhur doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri!

   • Atina

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir.

   • Leipzig

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı olan Leipzig Dresden ile birlikte eyaletin en büyük iki şehrinden biridir.

   • Madrid

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İspanya’nın başkenti Madrid Avrupa’da en çok turist ağırlayan şehirlerin başında geliyor.

   • Trinidad ve Tobago

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Turizm sektörünün en önemli konumlarından birisi olan Karayipler’de yer alan Trinidad ve Tobago iki farklı adadan oluşan bir ülkedir.

   • Venedik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    ‘Kanallar Şehri’ ve ‘Aşıklar Şehri’ olarak da bilinen Venedik yüzyıllardır ayakta olan tarihi yapıları ve dünyaca ünlü gondollarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir seyahat vadediyor!