Bilecik Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BİLECİK

   Sakarya Nehri’nin kenarındaki verimli topraklarda kurulmuş olan Bilecik, dört bölgede de toprağı olan tek ilimiz olma özelliğini taşıyor. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin kesişim noktasında yer alan şehir, Türkiye’nin en az nüfusa sahip illerinden birisi olsa da hem Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı'na ev sahipliği yapması, hem de geçiş yolları üzerinde olması nedeniyle ziyaretçilerin en sık uğradığı yerlerin başında geliyor.

   Bu yazımızda tarihi yerleri ve türbeleriyle ‘Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı yer’ olan Bilecik’teki gezilecek yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BİLECİK’E NASIL GİDİLİR?

   Konumu itibarıyla karayoluyla ulaşılabilecek en kolay güzergahlardan biri olan Bilecik, İstanbul’a 250 km, Ankara’ya 350 km, İzmir’e 420 km, Eskişehir’e 70 km, Bursa’ya da 50 km mesafede yer alıyor. Demiryolu hattının da geçtiği şehre havayoluyla ise Bursa Yenişehir Havalimanı'na inildikten sonra yarım saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılabiliyor.

   BİLECİK’TE NEREDE KALINIR?

   Bilecik’te pansiyon ve motellerin yanı sıra 4 yıldıza sahip otellere kadar farklı kategorilerde konaklama tesisi yer alıyor. Şehrin büyük merkezler arasında bir geçiş yolu olması ve Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı‘na ev sahipliği yapması nedeniyle kalacak yer açısından çok sayıda alternatif bulunuyor.

   Bilecik

   BİLECİK’TE GEZİLECEK YERLER

   · Bilecik’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında gelen Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt ilçesinde yer alıyor. Osmanlı‘nın kurucusu Osman Gazi tarafından babası Ertuğrul Gazi adına yaptırılan türbe, 13. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı hakkında bir tarih yolculuğuna çıkacağınız Ertuğrul Gazi Türbesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz!

   · Osman Gazi’nin kayınpederi ve Osmanlı Devleti’nin manevi mimarlarından sayılan Şeyh Edebali Türbesi, küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Mütevazi bir mimariye sahip olan türbe, 16. yüzyılda inşa edilmiş ve zaman içerisinde 2. Abdülhamid tarafından restore ettirilmiştir.

   · Cumhuriyetin ellinci yılında, İnönü Savaşları Zafer Anıtı olarak açılan Metristepe Zafer Anıtı'nın üzerinde Atatürk’ün İsmet İnönü‘ye gönderdiği telgrafta yazan meşhur “Siz orada düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz!” sözü yazmaktadır. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş Metristepe Zafer Anıtı‘ndan özellikle akşam saatleri Eskişehir, Bozüyük ve Söğüt manzarasını kesinlikle izlemelisiniz!

   · Osmanlı mimarisinin ilk kubbeli yapılarından olan Çelebi Mehmet Camii, 15. yüzyılda yaptırılmış. Söğüt ilçesinde yer alan ve 12 adet kubbeye sahip olan cami, Bilecik’in sembollerinden birisi.

   · İnönü savaşlarının geçtiği yere inşa edilen İnönü Şehitliği, Bilecik’te kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

   · Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin bacanağı olan ve kuruluş sürecinde ilim adamı ve hukukçu olarak hizmet veren olan Dursun Fakih’in türbesi de Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alıyor.

   · Toprak ve seramik ürünleriyle ünlü Kınık Köyü‘ne gidip sevdiklerinize el yapımı hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

   · 1600 m yükseklikteki Sofular Yaylası'nda, çam ve köknar ağaçları arasında yürüyüşe çıkabilir, isterseniz de kamp yapabilirsiniz.

   Bilecik

   BİLECİK’TE NE YENİR?

   Bilecik, yöresel lezzetler açısından oldukça zengin bir mutfağa sahip. Bilecik’e geldiğinizde baharatlı ve tereyağlı Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası ve kül ateşinde gömülerek yapılan bir tür ekmek olan kömmeyi mutlaka denemelisiniz. Ayrıca sebzelerle süslenen Bıldırcın Kebabı ve Keklik Kebabı‘nın yanı sıra tavuk suyunda pişirilen Nohutlu Mantı da kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden.

   BİLECİK’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Bilecik, konumu itibariyle 3 farklı iklimin de görülebildiği bir şehir. Bozüyük ve çevresinde İç Anadolu iklimi görülürken Söğüt ve çevresinde ise daha çok Marmara Bölgesi iklimi görülebiliyor. Bilecik’e gitmek için en ideal zaman ise ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak göze çarpıyor. 

   BİLECİK’TEKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Bilecik’in Kurtuluşu - 6 Eylül

   · Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenliği - Eylül

   · Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali - 18 Kasım/29 Kasım

   · Atatürk’ün Bilecik’e Gelişi - 5 Aralık

   • Tekirdağ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul’un yaklaşık 130 kilometre batısında yer alan Tekirdağ, Trakya’nın en büyük şehridir.

   • Hakkari

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır.

   • Rize

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Rize, Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısıyla da farklıdır.

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Ordu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşilin her tonunu görebileceğiniz eşsiz doğası, denizden metrelerce yüksekteki el değmemiş yaylaları, tarihi mekanları ve eşsiz Karadeniz mutfağı ile Ordu, Karadeniz’in en güzel yerlerinin başında geliyor!

   • Antalya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Her köşesi cennetten bir parça gibi olan Antalya, ziyaretçilerine dört dörtlük bir tatil vadediyor!