Bilecik Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BİLECİK

   Sakarya Nehri’nin kenarındaki verimli topraklarda kurulmuş olan Bilecik, dört bölgede de toprağı olan tek ilimiz olma özelliğini taşıyor. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin kesişim noktasında yer alan şehir, Türkiye’nin en az nüfusa sahip illerinden birisi olsa da hem Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı'na ev sahipliği yapması, hem de geçiş yolları üzerinde olması nedeniyle ziyaretçilerin en sık uğradığı yerlerin başında geliyor.

   Bu yazımızda tarihi yerleri ve türbeleriyle ‘Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı yer’ olan Bilecik’teki gezilecek yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BİLECİK’E NASIL GİDİLİR?

   Konumu itibarıyla karayoluyla ulaşılabilecek en kolay güzergahlardan biri olan Bilecik, İstanbul’a 250 km, Ankara’ya 350 km, İzmir’e 420 km, Eskişehir’e 70 km, Bursa’ya da 50 km mesafede yer alıyor. Demiryolu hattının da geçtiği şehre havayoluyla ise Bursa Yenişehir Havalimanı'na inildikten sonra yarım saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılabiliyor.

   BİLECİK’TE NEREDE KALINIR?

   Bilecik’te pansiyon ve motellerin yanı sıra 4 yıldıza sahip otellere kadar farklı kategorilerde konaklama tesisi yer alıyor. Şehrin büyük merkezler arasında bir geçiş yolu olması ve Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı‘na ev sahipliği yapması nedeniyle kalacak yer açısından çok sayıda alternatif bulunuyor.

   Bilecik

   BİLECİK’TE GEZİLECEK YERLER

   · Bilecik’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında gelen Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt ilçesinde yer alıyor. Osmanlı‘nın kurucusu Osman Gazi tarafından babası Ertuğrul Gazi adına yaptırılan türbe, 13. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı hakkında bir tarih yolculuğuna çıkacağınız Ertuğrul Gazi Türbesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz!

   · Osman Gazi’nin kayınpederi ve Osmanlı Devleti’nin manevi mimarlarından sayılan Şeyh Edebali Türbesi, küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Mütevazi bir mimariye sahip olan türbe, 16. yüzyılda inşa edilmiş ve zaman içerisinde 2. Abdülhamid tarafından restore ettirilmiştir.

   · Cumhuriyetin ellinci yılında, İnönü Savaşları Zafer Anıtı olarak açılan Metristepe Zafer Anıtı'nın üzerinde Atatürk’ün İsmet İnönü‘ye gönderdiği telgrafta yazan meşhur “Siz orada düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz!” sözü yazmaktadır. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş Metristepe Zafer Anıtı‘ndan özellikle akşam saatleri Eskişehir, Bozüyük ve Söğüt manzarasını kesinlikle izlemelisiniz!

   · Osmanlı mimarisinin ilk kubbeli yapılarından olan Çelebi Mehmet Camii, 15. yüzyılda yaptırılmış. Söğüt ilçesinde yer alan ve 12 adet kubbeye sahip olan cami, Bilecik’in sembollerinden birisi.

   · İnönü savaşlarının geçtiği yere inşa edilen İnönü Şehitliği, Bilecik’te kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

   · Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin bacanağı olan ve kuruluş sürecinde ilim adamı ve hukukçu olarak hizmet veren olan Dursun Fakih’in türbesi de Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alıyor.

   · Toprak ve seramik ürünleriyle ünlü Kınık Köyü‘ne gidip sevdiklerinize el yapımı hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

   · 1600 m yükseklikteki Sofular Yaylası'nda, çam ve köknar ağaçları arasında yürüyüşe çıkabilir, isterseniz de kamp yapabilirsiniz.

   Bilecik

   BİLECİK’TE NE YENİR?

   Bilecik, yöresel lezzetler açısından oldukça zengin bir mutfağa sahip. Bilecik’e geldiğinizde baharatlı ve tereyağlı Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası ve kül ateşinde gömülerek yapılan bir tür ekmek olan kömmeyi mutlaka denemelisiniz. Ayrıca sebzelerle süslenen Bıldırcın Kebabı ve Keklik Kebabı‘nın yanı sıra tavuk suyunda pişirilen Nohutlu Mantı da kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden.

   BİLECİK’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Bilecik, konumu itibariyle 3 farklı iklimin de görülebildiği bir şehir. Bozüyük ve çevresinde İç Anadolu iklimi görülürken Söğüt ve çevresinde ise daha çok Marmara Bölgesi iklimi görülebiliyor. Bilecik’e gitmek için en ideal zaman ise ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak göze çarpıyor. 

   BİLECİK’TEKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Bilecik’in Kurtuluşu - 6 Eylül

   · Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenliği - Eylül

   · Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali - 18 Kasım/29 Kasım

   · Atatürk’ün Bilecik’e Gelişi - 5 Aralık

   • Erzincan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de tanınan kent, manevi değeri yüksek birçok türbeye de ev sahipliği yapmaktadır.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Adana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan ve Ortadoğu ile Türkiye arasında bir köprü görevi üstlenen Adana, hem tarihi yerleri hem de eşsiz mutfağıyla mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer!

   • Niğde

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu Bölgesi'nin "Orta Kızılırmak" olarak adlandırılan kesiminde bulunan Niğde; Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Adana, İçel ve Konya illeri ile komşudur.

   • Van

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ‘Kaleler Şehri’ Van; geçmişten günümüze kadar dayanan kiliseleri, kümbetleri ve doğal güzellikleri ile her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz!

   • Düzce

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ortasında ve Batı Karadeniz’in sahil şeridinde yer alan Düzce, M.Ö. 1390 yılına dayanan zengin tarihi ve yemyeşil doğası ile gezilmesi gereken kentler arasında yer almaktadır.