Bingöl Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BİNGÖL

   Yayları, kaplıcaları ve kış turizmine elverişli mekanlarıyla Bingöl, Doğu Anadolu’daki en güzel yerlerin başında geliyor. Bu tarihi şehir, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde övgü yağdırdığı yaylaları ve meşhur Yüzen Ada’sıyla ziyaretçilerini bekliyor!

   Bu yazımızda Bingöl’ün tarihi mekanlarını ve doğal güzelliklerini anlatmaya çalışacağız.

   BİNGÖL’E NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’nin çoğu yeriyle karayolu bağlantısı bulunan Bingöl’e, aynı zamanda Genç ilçesindeki demiryolu hattını kullanarak da gidilebiliyor. Havayoluyla gitmek içinse şehir merkezinden 20 km uzaklıktaki Bingöl Havalimanı’nı kullanmak en doğru seçenek gibi gözüküyor. Havaalanında indikten sonra yarım saatlik bir yolculuk ile şehre rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

   BİNGÖL’DE NEREDE KALINIR?

   Doğu Anadolu’nun en fazla turist çeken yerlerinden olan Bingöl’de, kalacak yer açısından birçok alternatif bulunuyor. Seyahat amacınıza veya bütçenize bağlı olarak konukevleri, pansiyonlar, moteller veya 4 yıldıza sahip oteller bulunmaktadır. Tercihinize göre istediğiniz yerde konaklayabilirsiniz.

   BİNGÖL’DE GEZİLECEK YERLER

   · Yüzen Ada: Bingöl’ün en meşhur yeri, şüphesiz ki Yüzen Adalar. Solhan’da bulunan ve yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiş olan "Yüzen Adalar" ziyaretçilerine eşi benzeri zor görülür bir doğa olayı sunuyor. Karayla hiçbir bağlantısı olmadan su yüzeyinde serbest halde bulunan bu yeri görmeden Bingöl’den dönmeyin!

   · Çir Şelalesi: 100 metre yükseklikteki bir kayalığın ortasında yer alan Çir Şelalesi’nin manzarasına hayran kalacaksınız!

   · Kral Kızı Kalesi: Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı’nın buluşma noktasında bulunan kaleyi Pers Kralı Dano, kızı için yaptırmış. Şu an yıkıntı durumunda olan Kral Kızı Kalesi, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken mekanlardan.

   · Buban Bacaları: Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Buban Bacaları, görsel olarak Peri Bacalarını andırıyor. Binlerce yıl sonunda oluşan Buban Bacaları, Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi.

   · Zağ Mağaraları: İnsan eliyle yapılmış mağara ve odaların olduğu Zağ Mağaraları, Bingöl’ün en bilinen tarihi mekanlarından. Roma İmparatorluğu döneminde, insanların gizli yerleşim alanı olarak inşa ettiği düşünülen mağaraları mutlaka görmelisiniz.

   bingöl

   · Kığı Kalesi: Oldukça sağlam bir zemin üzerinde inşa edilmiş olan Kığı Kalesi, yüksek ve sarp kayalıklardan oluşan bir bölgede yer alıyor. Ortaçağ’dan kaldığı tahmin edilen duvar kabartmaların da bulunduğu Kığı Kalesi’ne çıkarak bölgeyi kuşbakışı olarak görebilirsiniz.

   · Ilıca Kaplıcaları ve Termal Tesisleri: Erzurum yolu üzerindeki kaplıcaların; klor, sülfat, demir ve alüminyum gibi maddeler sayesinde oldukça faydalı olduğu biliniyor. Sağlık turizmi açısından önemli bir merkez olan Ilıca Kaplıcaları, yerli ve yabancı turistler tarafından Bingöl’de en çok ziyaret edilen yerlerden.

   · Yolaçtı Kayak Merkezi: Şehir merkezinden 25 km uzaklıkta konumlanan Yolaçtı Kayak Merkezi’ne, Bingöl ve çevre illerden her gün otobüs seferleri düzenleniyor. Eğer tatilinizi kış dönemine planladıysanız, bölgenin önemli kış turizmi merkezlerinden olan Yolaçtı’ya gidip karın keyfini çıkartabilirsiniz.

   · Kale Tepesi: Karlıova ilçesinde bulunan Kale Tepesi, 3250 metre yükseklikte bir mekan. Ulaşım açısından biraz sıkıntılı olsa da özellikle yaz aylarında buradan güneşin doğuşunu izlemek, Bingöl’e gelince mutlaka yapılması gereken şeylerin başında geliyor.

   BİNGÖL’DE NE YENİR?

   Bingöl’de halkın büyük kısmının kırsal kesimde yaşaması nedeniyle, Bingöl mutfağı da bu doğrultuda şekillenmiş. Daha çok tarımsal ve hayvansal ürünlerin tüketildiği Bingöl’ün en meşhur yemeği ayran çorbası. Bunun yanı sıra pirinçle yapılan Mastuva, köz üzerinde pişirilen sarımsaklı bir yemek olan Keldoş, kızartılmış yufkalar ve yoğurttan yapılan Sorina Pel de Bingöl’e geldiğinizde kesinlikle tatmanız gereken yöresel lezzetlerin başında geliyor.

   BİNGÖL’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Doğu’nun en yüksek yerlerinin başında gelen Bingöl’de, yükseklik sebebiyle yazlar serin, kışlar ise soğuk geçiyor. Bu nedenle Bingöl’e gitmek için en ideal dönemlerin yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz.

   BİNGÖL’DEKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Nevruz Bayramı - 21 Mart

   · Hıdırellez - Mayıs’ın ilk haftası

   · At yarışları - 20 Ağustos-10 Eylül

    

   • Kahramanmaraş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kahramanmaraş, eski ve halk arasında daha yaygın adıyla Maraş, 1 milyondan fazla nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on sekizinci şehridir.

   • Bolu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğa harikası mekanlarıyla Bolu yaz ve kış turizminin en çok ilgi gören yerlerinden!

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Niğde

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu Bölgesi'nin "Orta Kızılırmak" olarak adlandırılan kesiminde bulunan Niğde; Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Adana, İçel ve Konya illeri ile komşudur.

   • Tokat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tokat tarihi mekanları ve doğa harikası yemyeşil alanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir!

   • Bursa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir.