Bitlis Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BİTLİS

   Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; güneyden Siirt, batıdan Muş, kuzeyden Ağrı doğudan da Van Gölü ile çevrilidir. Tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle Bitlis, doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   Türkülere konu olan “5 minareli şehir” olan Bitlis, Nemrut Gölü, Tatvan ve Selçuklu Mezarlıkları gibi mekanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor!

   Bu yazımızda ‘Doğu’nun tarihi şehri’ Bitlis’in tarihi dokusunu anlatmaya çalışacağız.

   BİTLİS’E NASIL GİDİLİR?

   Bitlis’e karayolu ve demiryolunun yanı sıra havayoluyla da gidilebiliyor. Van Ferit Melen Havalimanı veya Muş Havalimanı‘na indikten sonra Van-Tatvan arasında hizmet veren feribotları kullanarak Bitlis’e ulaşabilirsiniz.

   BİTLİS’TE NEREDE KALINIR?

   Fazla gelişmiş bir şehir olmamasından dolayı ne yazık ki Bitlis’te çok fazla konaklama tesisi bulunmuyor. Şehirdeki belirli sayıdaki otellerden birini tercih edebilir veya Bitlis Öğretmenevi’nde konaklayabilirsiniz.

   Bitlis

   BİTLİS’TE GEZİLECEK YERLER

   · Nemrut Dağı‘nın patlaması sonucu oluşan ve dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Gölü, Bitlis’in sembollerinden birisi. Bitlis’e geldiğinizde Nemrut Gölü‘nü mutlaka görmelisiniz!

   · Bitlis’in en önemli tarihi eserlerinden olan Ulu Kümbet’i ziyaret ederek asırlar öncesinden günümüze kadar gelen yapıyı görebilirsiniz!

   · Nemrut Gölü‘ne de ev sahipliği yapan Tatvan, Bitlis’in en bilinen ilçesi. Farklı kültürlerden esintiler taşıyan Tatvan’ın atmosferi sizi içine çekecek!

   · M.Ö. 300’lü yıllardan kalan ve Büyük İskender’in inşa ettirdiği Bitlis Kalesi, şehir merkezine yakın bir konumda yer alıyor. Bitlis Kalesi’nden tüm şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz!

   · 200 dönümlük bir alana yayılan Ahlat Selçuklu Mezarlıkları, Bitlis’in en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Selçuklu döneminden kalma mezarlıktaki dikili taşlar sizi tarih bir yolculuğuna çıkaracak!

   · Doğunun bozkır toprakları arasından masmavi görüntüsüyle adete çölde bir vaha gibi görünen Aygır Gölü ve arkasında kalan Süphan Dağı manzarasına hayran kalacaksınız!

   · Van Gölü‘nün yarısından fazlası Bitlis sınırları içerisindedir. Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerine giderek Van Gölü‘nün güzelliklerini canlı olarak görebilir, çevredeki mekanlarda manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz!

   · Şehir, fay hattı üzerinde olması nedeniyle birçok kaplıcaya ev sahipliği yapıyor. Nemrut Dağı kaplıcası başta olmak üzere Bitlis’in ünlü kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz.

   · Bitlis’in çeşitli yerlerinde yapılan kazılar sonucunda çıkan eserler Ahlat Müzesi’nde sergileniyor. Müzede Selçuklu Dönemi’ne ait kalıntıları inceleyebilirsiniz. Şehrin en eski sakinleri olan Urartular buraya “Halads” derken, Türkler ve İranlılar “Ahlat”, Kürtler “Xelat”, Ermeniler “Şaleat”, Süryaniler “Kelath” ve Araplar “Hil’at” demişlerdir. “İslamiyetin kubbeleri” (Kubbet-ül İslam) olarak nitelendirilen üç şehirden biri olan Ahlat; Selçuklu Meydan Mezarlığı, eski Ahlat yerleşimi, neolitik çağdan kalan mağara evleri, kümbetleri, yeşil doğası ve Nemrut Krater Gölü ile ziyaretçilerine tarih ve doğayla iç içe gezi imkanı sunuyor.

   · Özellikle kış aylarında bir başka güzel olan Gurgur Dağı‘nın da manzarasına hayran kalacaksınız!

   Bitlis

   BİTLİS’TE NE YENİR?

   Bitlis’in meşhur yemeği Büryan Kebabı, en çok yaz aylarında tüketiliyor. Bunun altında ise büryan kebabında oğlak etinin kullanılması yatıyor. Bir gece öncesinden kuyuda buhar ile pişirilen et, daha sonra kemikli-kemiksiz veya yağlı-yağsız şekilde servis ediliyor. Bitlis’e geldiğinizde büryan kebabı yemeden kesinlikle dönmeyin!

   Büryan kebabının yağına, et ve sebze ilave edilerek hazırlanan Avşor çorbasının tadı damağınızda kalacak! Bitlis’in bu meşhur çorbasını denemek için uykunuzdan feragat etmelisiniz. Çünkü bu lezzetin tadı en iyi sabah 5’te çıkıyor!

   Dışı bulgurla kaplanan Bitlis Köftesi'nin içine ise soğan-baharat ve tercihe göre kuyrukyağı ekleniyor. Damağınızda eşsiz bir tat bırakacak olan bu yemeği mutlaka denemelisiniz!

   BİTLİS’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin görüldüğü Bitlis’te yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçiyor. Bitlis’e gitmek için en ideal dönemler ise ilkbahar-yaz ayları. 

   BİTLİS’TEKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Hıdırellez - 6 Mayıs

   · Tatvan Doğu Anadolu Fuarı - Haziran/Temmuz

   · Ahlat Kültür Haftası - Ağustos

   · Adilcevaz Ceviz Festivali - Ekim

   • Malatya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kral Yolu ve İpek Yolu’nun üstünde yer alan Malatya, Anadolu’dan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Şırnak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir.

   • Kastamonu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.

   • Adıyaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.