Bratislava Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BRATİSLAVA

   Tuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir olan Bratislava’nın hem Avusturya hem de Macaristan’a sınırı bulunuyor. Tarihi dokusuyla bölgenin en çok turist ağırlayan yerlerinden biri olan Bratislava asırlardır ayakta olan yapıları, yemyeşil atmosferi ve tabi ki ünlü gece hayatıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri!

   Bu yazımızda ‘Tuna Nehri’nin Kıyısındaki Tarihi Şehir’ Bratislava’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BRATİSLAVA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların giriş için vizeye ihtiyaç duyduğu Bratislava’ya ulaşım için birkaç alternatif bulunuyor. Viyana veya Budapeşte üzerinden denizyolu ya da demiryolu vasıtasıyla da ulaşımın olduğu şehre hesaplı ve kısa sürede gitmek için en ideal tercih ise havayolu. Ülkemizden her gün uçuşların olduğu Bratislava’ya Türk Hava Yolları, CSA, TAROM ve KLM gibi firmaların direkt veya aktarmalı seferleriyle yaklaşık 2-2,5 saatte ulaşabilirsiniz.

   BRATİSLAVA’DA NEREDE KALINIR?

   Ufak bir şehir olmasında rağmen bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Bratislava’da konaklama açısından çok sayıda alternatif bulunuyor. Çevre ülkelere seyahat planlayan turistlerin de günübirlik veya birkaç günlüğüne geldiği şehirde ağırlıklı olarak Eski Şehir (Stare Mesto) bölgesinde toplanmış olan butik pansiyonlardan motellere, konukevlerinden beş yıldızlı otellere kadar değişen kalitedeki tesislerden bütçenize ve kriterlerinize uygun olan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

   Bratislava

   BRATİSLAVA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Eski Şehir (Staré Mesto): Bratislava’nın kalbinin attığı yer olan bölge hem tarihi mekanları hem de cafeden restorana, alışveriş merkezlerinden otellere kadar sahip olduğu sosyal alanlarıyla turistlerin en çok vakit geçirdiği yerlerin ilk sırasında. Gece ve gündüz hareketin eksik olmadığı ve araç trafiğine kapalı olan meydanda yürüyüşe çıkabilir, şehrin tarihi atmosferini deneyimleyebilirsiniz.

   • Bratislava Kalesi: 9. Yüzyılda inşa edilen ve 1800’lü yıllarda yangından dolayı restore edilen mekan 2. Dünya Savaşı’ndan sonra son haline ulaşmış. Büyük bir tepe üzerinde konumlanan ve günümüzde Tarih ve Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren kaleden Tuna Nehri’nin eşsiz manzarasının yanı sıra komşu ülkeler Avusturya ve Macaristan’ı bile görmek mümkün!

   • Čumil: 1997 yılında ünlü heykeltıraş Viktor Hulik’in yaptığı eser Bratislava’nın en ünlü heykellerinin başında geliyor. Eski Kent bölgesinde konumlanan ve lağım temizleme işinde çalışan bir işçinin tasvir edildiği ‘Čumil’ şehre geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir eser!

   • Apollo Köprüsü: 2005 yılında kullanıma açılan köprü Tuna Nehri üzerinden şehrin iki yakasını bağlıyor. Yaklaşık 1 km uzunluğunda ve hem araç hem de yaya trafiğine açık olan köprü özellikle akşam saatlerinde mükemmel görüntülere sahne oluyor.

   • Grassalkovich Sarayı: Şehrin Hodžovo Meydanı’nda konumlanan mekan Slovakya Devlet Başkanı’nın ikametgahı olarak kullanılıyor. Devasa bahçeleri ve heykelleriyle ünlü olan yapı özellikle fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi görüyor.

   Bratislava

   • Mavi Kilise: Orijinal adı ‘Church of St. Elisabeth’ olan kilise ‘Art Nouveau’ akımının en büyük temsilcisi Katalanların dünyaca ünlü mimarı Gaudi’nin eserlerine benzetiliyor. 1907 yılında inşa edilen mekan el işlemeleri, çinileri ve masmavi görüntüsüyle Bratislava’nın sembol yapıları arasında yer alıyor.

   • Devin Kalesi: Geçmişi 9. Yüzyıla kadar uzanan tarihi kale uzun yıllar boyunca bölgede hakim olan devletler tarafından savunma amacıyla kullanılmış. Tuna ve Morova nehrinin birleştiği bir bölgede yer alan tarihi mekan günümüzde ise müze olarak hizmet veriyor.

   • Roland Fountain: 1500’lü yılların sonunda dönemin Macar Kralı tarafından yaptırılan tarihi çeşme şehrin Eski Kent bölgesinde konumlanıyor. Tarihi atmosferi ve devasa heykeli ile Bratislava’nın sembol yapılarından olan çeşme turistlerin en çok gittiği yerlerden.

   • St. Martin Katedrali: Şehrin önemli dini merkezlerinden biri olan kilise 1400’lü yılların ortasında inşa edilmiş. Zamanında hükümdarların taç giyme törenlerinin birinci adresi olan katedral mimarisiyle büyük ilgi görüyor.

   • Slavin: Bratislava’nın en yüksek noktalarından birinde yer alan anıt 1960 yılında inşa edilmiş. 2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Rus askerlerin mezarlarının yer aldığı mekanı gezebilir, bu güzel şehri bir de metrelerce yükseklikten izleyebilirsiniz.

   • St Micheal Gate: Geçmişte şehrin etrafında yer alan dört adet kapıdan biri olan yapı günümzde müze olarak kullanılıyor. 51 metrelik yüksekliğe sahip mekanda bulunan dünyaca ünlü markaların mağazalarını gezebilir, balkon kısmından kenti kuşbakışı izleyebilirsiniz.

   BRATİSLAVA’DA NE YENİR?

   Geçmişi çok eskiye dayanan Slovakya mutfağının değişmez ürünleri arasında et, patates ve süt ürünleri geliyor. Oldukça yakın mesafedeki Avusturya ve Macaristan mutfağından yemeklerin de yaygın olduğu Bratislava’ya geldiğinizde Gulaş, Lokse, Krvavnica, Bryndzove Halusky, Sarımsak Çorbası gibi lezzetleri deneyebilir Çek Birası ve Slovakya’nın ünlü maden suları ile yöresel içecekleri bir tür cin olan Borovicka’yı tadabilirsiniz.

   BRATİSLAVA’DA GECE HAYATI

   Öğrencilerin ağırlıkta olduğu bölgelerden biri olan Bratislava’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Ağırlıklı olarak Hviezdoslavova Meydanı’nda toplanmış olan barlardan diskolara, jazz cafelerden striptiz kulüplerine kadar her türlü eğlence anlayışına uygun mekanın bulunabileceği şehre geldiğinizde Channels Club, Rio Club Bratislava, Kartell Club ve Trafo gibi ünlü yerlere gidebilir, çevre şehirlerden bile ziyaretçi çeken Bratislava gecelerinin tadına varabilirsiniz.

   Bratislava

   BRATİSLAVA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin etkilerinin görüldüğü Bratislava’da yaz ayları oldukça sıcak geçerken kış aylarında ise genellikle kar yağışı etkisinde soğuk bir hava görülüyor. En yüksek sıcaklıkların Haziran ve Ağustos ayları arasında yaşandığı şehre gelmek için en ideal zamanlar ise Mayıs ile Eylül arasında kalan dönem olarak ön plana çıkıyor. Kış turizmi için de elverişli yerlere sahip olan Bratislava’ya bu amaç için geliyorsanız da en güzel dönemlerin Kasım ve Aralık olduğunu hatırlatmak fayda var.

   BRATİSLAVA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Bratislava Ball – Ocak

   • Easter Market – Mart

   • Bratislava City Marathon – Nisan

   • Wine Festival – Mayıs / Eylül

   • Junifest – Haziran

   • Siege of Bratislava – Temmuz

   • Festival of Historic Fencing – Ağustos

   • Coronation Celebration – Eylül

   • Bratislava Jazz Days – Ekim

   • Bratislava International Film Festival – Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Trinidad ve Tobago

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Turizm sektörünün en önemli konumlarından birisi olan Karayipler’de yer alan Trinidad ve Tobago iki farklı adadan oluşan bir ülkedir.

   • Wisconsin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    ABD’nin kuzeyinde yer alan Wisconsin eyaleti Michigan Gölü’nün kenarında kurulmuş bir yer.

   • Botsvana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Afrika’da demokrasi olarak en gelişmiş ülkelerden birisi olan Botsvana bunun yanı sıra ülkedeki elmas madenleri ve çok sayıdaki doğal yaşam parkıyla biliniyor.

   • Shangai (Şangay)

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Son dönemde gösterdiği hızlı gelişmeyle Çin’in finans, ekonomi, kültürel ve turistik anlamda merkez şehirlerinden biri konumuna gelen Şangay Uzak Doğu’nun en büyük metropollerinin başında geliyor.

   • Dubrovnik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hırvatistan’ın en güneyinde yer alan Dubrovnik, Adriyatik Denizi kıyısında en gözde tatil rotalarından biridir.

   • Edinburgh

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh tarihi atmosferiyle dünya üzerindeki en eski şehirlerden biri.