Brüksel Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BRÜKSEL

   Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel, siyasi kimliğinin yanı sıra birçok tarihi mekana ve müzeye de ev sahipliği yapıyor. Araba, oyuncak, karikatür vs. gibi sayısız müzesi ve ortaçağdan kalma tarihi yapılarının yanı sıra dünyaca ünlü çikolata ve biraları ile Brüksel’e hayran kalacaksınız!

   Bu yazımızda ‘Avrupa’nın başkenti’ Brüksel’de gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BRÜKSEL’E NASIL GİDİLİR?

   Avrupa Birliği ve NATO Merkez Karargahı‘na ev sahipliği yapan Brüksel, ulaşım açısından en gelişmiş yerlerden biri. Hem yurt dışı hem de şehir içi ulaşımın oldukça gelişmiş olduğu şehre; Amsterdam ve Paris gibi merkezlerden de tren ile ulaşılabiliyor. Türkiye’den her gün uçak seferlerin düzenlediği şehre, ortalama 3 - 3,5 saatlik bir yolculuk sonrası Brüksel veya Charleroi havalimanlarından birine inerek ulaşabilirsiniz.

   BRÜKSEL’DE NEREDE KALINIR?

   Yılın her dönemi ziyaretçileri misafir eden Brüksel’de, oldukça kaliteli konaklama tesisleri bulunuyor. Avrupa standartlarının üstünde bir hizmet kalitesi göreceğiniz şehirde, Atomium veya Grand Palace yakınlarındaki otellerde veya butik pansiyonlarda kalabilirsiniz. Merkezden uzaklaştıkça fiyatların nispeten daha hesaplı olduğu Brüksel’e gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var; çünkü özellikle yaz aylarında kalacak yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz!

   Brüksel

   BRÜKSEL’DE GEZİLECEK YERLER

   · Avrupa’nın da en güzel meydanlarından biri olarak gösterilen Grand Palace, şehrin en canlı noktası olarak göze çarpıyor. Birçok organizasyonun adresi olan ve şehre geldiğinizde ilk gitmeniz gereken yerlerin başında gelen Grand Palace; gece gündüz kalabalık görüntüsü, etraftaki sayısız otel, restoran, kafe ve barları ile Brüksel’in kalbinin attığı yer!

   · Brüksel’in sembol yapılarından olan Atomium, 9 bölümden oluşuyor. 1958 yılındaki Dünya Fuarı için demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş hali olarak inşa edilen yapı, şehrin en çok turist çeken yerlerinin başında yer alıyor. Üst katında bir restoranın olduğu ve çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Atomium’da, şehrin eşsiz manzarasına karşı yemeğinizin keyfini çıkartabilirsiniz!

   · Brüksel’in en çok turist çeken yerlerinden bir diğeri de Brüksel Oyuncak Müzesi. Yaklaşık bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Brüksel Oyuncak Müzesi’nde; 1800’lü yıllardan günümüze kadar gelen oyuncak ayılar, arabalar ve bebekler gibi sayısız oyuncağı görebilir, çocukluğunuza dönebilirsiniz!

   · Arabaların gelişimine göre kronolojik bir düzene sahip müzede, 1886 yılından 2000’li yıllara kadar uzanan süreçte Mercedes, BMW, Renault, Ford ve Bugatti gibi markaların ünlü modellerini görebilirsiniz. Hediyelik eşya kısmından minyatür araçların da satın alınabileceği Autoworld, özellikle araba tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir yer.

   · Müzeleriyle ünlü Brüksel’de bir diğer mekan da Belçika Karikatür Müzesi. Çizgi romanların tarihi hakkında bilgiler bulabileceğiniz müzede; 1900’lü yılların başından bu yana yapılmış olan çizimleri görebilir, Tenten ve Şirinler gibi ünlü karakterlerin ilk hallerini görebilirsiniz!

   · Brüksel’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Mini Europe, 1989 yılında ziyarete açılmış bir yer. Turistlerin akın ettiği mekanda; Eyfel Kulesi, Vezüv Yanardağı ve Big Ben gibi Avrupa’nın 350’den fazla ünlü noktasının minyatür halini görebilir, çevredeki lunapark ve su parkını gezebilirsiniz!

   · İşeyen Çocuk Heykeli’ olarak da bilinen Manneken Piss, Brüksel’in sembollerinden biri. 17. yüzyılın başında inşa edilen heykel, şehre geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden!

   · Şehrin en ünlü bazilikalarından olan Basilique Nationale du Sacre-Coeur’un inşası, tam 65 sene sürmüştür. Dünyanın en büyük Art Deco binası olma özelliğine sahip olan bu yapı ile Brüksel’in panoramik manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz!

   · 12. yüzyılda inşa edilen Notre Dame de la Chapelle kilisesinin günümüze ulaşan bölümlerinin büyük bir kısmı 13. yüzyıldan kalmış. Yangınlar ve savaşlarda hasar alan kilise, daha sonra restorasyon çalışmalarıyla şimdiki görüntüsüne ulaşmıştır. Hollandalı ünlü ressam Pieter Bruegel’in mezarına da ev sahipliği yapan Notre Dame de la Chapelle, şehrin en çok turist ağırlayan yerlerinden.

   · 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ‘Yeni Sanat’ akımının başkenti olan Brüksel’deki en önemli müzelerden birisi de Horta Müzesi. Mimar Victor Horta’nın adını taşıyan müzede; dönemin mimarisi, vitray süslemeleri ve ahşap eşyaları görülebilir.

   · 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi, şehrin en meşhur turistik yerlerindendir. 19. yüzyıldan kalma üniformaların, II. Dünya Savaşı‘ndan kalan savaş uçakların, 14. ve 15. yüzyıldan kalma el yapımı silahların da sergilendiği müze, alanında dünyanın en geniş koleksiyonuna sahip müzelerinden.

   · Belçika Güzel Sanatlar Müzesi’nin bölümlerinden olan Müzik Enstrümanları Müzesi, şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden. 16 ve 17. yüzyıllara kadar uzanan dönemlerden enstrümanların sergilendiği müzede, 9000’den fazla müzik aletini görebilirsiniz.  

   · Belçika’nın sembol yerlerinden olan Cinquantenaire Parkı, ülkenin özgürlüğüne kavuşmasının 50. yılı şerefine inşa edilmiştir. 30 bin hektarlık alan üzerinde yayılan park; bahçeleri, yapay gölleri ve şelaleleri, yemyeşil doğası ve ünlü çeşmesiyle Brüksel’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 

   · Şehrin en çok ilgi gören müzelerinden biri olan Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi; Musee d’Art Ancien, Musee d’Art Moderne ve Musee Magritte olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ağırlıklı olarak Belçikalı sanatçıların eserlerinin yer aldığı müze, şehirde görülmesi gereken mekanlardan.

   · Kraliyet Ailesi’ne ait olan ancak artık kullanılmayan Belçika Kraliyet Sarayı, Brüksel’in en ünlü yerlerinden. 20. yüzyılda yapılan restorasyon çalışmalarıyla genişletilen sarayın içindeki Musee Belvue’de Belçika tarihine ilişkin eserleri inceleyebilirsiniz.

   · Şehrin en eski yapılarından olan St. Michael ve St. Gudula Katedrali, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Brüksel’in tarihi mekanlarından olan ve Kraliyet ailesinin düğün ve cenazelerinin adresi olan St. Michael ve St. Gudula Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

   · 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Brüksel Belediye Binası, Grand Palace meydanında yer alıyor. Brüksel’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden olan Hotel de Ville, 100 metreye yakın kulesiyle eşsiz bir görüntüye sahip!

   BRÜKSEL’DE NE YENİR?

   Brüksel denilince doğal olarak akla ilk gelen şey "Brüksel Lahanası" oluyor. Oldukça faydalı bir besin olan lahanadan yapılan, farklı türlerdeki yemekleri ve salataları tadabileceğiniz Brüksel’in, diğer meşhur yiyecekleri ise bira, çikolata, waffle ve patates kızartması. Waffle’ları ile ünlü Maison Dondoy, sahip olduğu bira çeşidinin fazlalığıyla Guinness Rekorlar Kitabı‘na giren Delirium Cafe gibi birçok ünlü mekana sahip Brüksel’de, dünya mutfağından lezzetler sunan birçok restoran bulunuyor. Brüksel’de hemen hemen her sokakta bulunan çikolata dükkanlarına uğrayıp eşsiz lezzetleri deneyebilir, yüzlerce çeşidi olan ünlü biraları tadabilir veya farklı soslarla servis edilen patates kızartmalarından yiyebilirsiniz!

   Brüksel

   BRÜKSEL’DE GECE HAYATI

   Kozmopolit bir yapıya sahip Brüksel’de oldukça renkli bir gece hayatı var. Gece kulüpleri, caz kulüpleri ve Irish publarının yanı sıra tekno, elektro ve R&B müzik performansları sergileyen uluslararası DJ’leri ile tanınan şehirde, her türlü müzik zevkine uygun mekan bulabilirsiniz. LGBT bireyler için de oldukça fazla eğlence mekanı bulunan Brüksel’de, Fuse, Nostalgia Club, Le You, The Wood gibi ünlü yerlerde, sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatını deneyimleyebilir, Belçika’nın ünlü biralarının tadına bakabilirsiniz! 

   BRÜKSEL’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Brüksel’de sonbahardan kışa kadar oldukça soğuk ve yağışlı bir hava görülüyor. Brüksel’e gidilecek en ideal dönemler ise hava sıcaklığının yükselmeye başladığı ilkbahar ile Ağustos-Eylül arası aylar. Özellikle Ağustos ayında yapılan “Brüksel Çiçek Halı Festivali” zamanında, şehir en kalabalık günlerini yaşıyor.

   BRÜKSEL’DEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   · Brüksel Gay ve Lezbiyen Film Festivali - Ocak

   · Animasyon Film Festivali - Şubat

   · Uluslararası Fantastik Film Festivali - Nisan

   · Sanat Festivali - Mayıs

   · Ommegang Orta Çağ Tarih Festivali - Temmuz

   · Pukkelpop Müzik & Dans Festivali - Ağustos

   · Brüksel Yaz Festivali - Ağustos

   · Brüksel Çiçek Halı Festivali - Ağustos

   · Formula 1 Belçika Grand Prix - Eylül

   · Brüksel Design - Eylül

   · Pink Screen Gay & Lezbiyen Film Festivali - Ekim

   · BRXL Bravo Sanat Festivali - Ekim

   · Belçika Sinema Festivali - Aralık

   uygunfiyat-apps
   • Riga

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir.

   • Barselona

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İspanya’nın ikinci büyük şehri ve Katalunya özerk bölgesinin başkenti olan Barselona, ülkenin Akdeniz kıyısındaki en önemli limanıdır.

   • Monako

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Fransa sınırları içerisinde yer alan Monaco 18 kilometre karelik yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ikinci ülkesi konumunda.

   • Cincinnati

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında kalan Ohio’ya bağlı olan Cincinnati, Colombus ve Cleveland’dan sonra eyaletin en büyük üçüncü şehridir.

   • Zagreb

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hırvatistan’ın en gelişmiş şehri ve başkenti olan Zagreb, aynı zamanda Orta Avrupa’nın da önemli merkezlerinden biridir.

   • Bali

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Endonezya’ya bağlı tropik bir ada olan Bali altın rengi kumlarla dolu plajları ve turkuaz suları, mistik tapınakları, maymunlarla dolu doğa harikası ormanları ve ilginç kültürüyle dört dörtlük bir tatil için ideal bir yer!