Bükreş Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BÜKREŞ

   Uzun yıllar Çavuşesku idaresinde diktatörlükle yönetilen Romanya’nın başkenti Bükreş son yıllarda atılan adımlarla eski güzel gönlerine dönmüş durumda. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Bükreş ülkemize yakın tatil destinasyonları arasında ilk gidilmesi gereken yerlerden!

   Bu yazımızda Bükreş’te gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   BÜKREŞ’E NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’den Bükreş’e haftanın her günü direkt uçuşlarla ulaşmak mümkün. Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası Henri Coandă Uluslararası Havalimanı’na ulaşabileceğiniz gibi isterseniz yaz aylarında düzenlenen ve Balkan Ekspresi’ni kullanarak demiryolu ile de Bükreş’e gidebilirsiniz.

   BÜKREŞ’TE NEREDE KALINIR?

   Son yıllarda Doğu Avrupa’nın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olan Bükreş’te konaklama açısından birçok alternatif bulunuyor. Fiyatların nispeten hesaplı olduğu şehre geldiğinizde moteller, butik pansiyonlar veya 4 yıldızlı otellerden bütçenize uygun olanı tercih edip kalabilirsiniz

   Bükreş

   BÜKREŞ’TE GEZİLECEK YERLER

   • Zafer Yolu: Bükreş’in en hareketli bölgesi Bağımsızlık Caddesi ile Zafer Meydanı arasında bağlantı noktası işlevi gören yol yerel dilde “Calea Victoriei” olarak biliniyor. Cafeler, restoranlar, mağazalar ve otellerin toplandığı bölgeye uğramadan Bükreş’ten ayrılmamalısınız!

   • Lipscani: “Kont Drakula” adıyla dünyaya nam salmış olan Prens Vlad öneminde inşa edilen bölge Bükreş’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. 15. Yüzyılda Dambovita Nehir’nin kıyısında inşa edilen alan tarihi yapılarının yanı sıra restoran & cafeleri ve alışveriş merkezleri ile şehrin en önemli yerlerinden!

   • Zafer Takı: Bükreş’te turistlerin en çok ilgi gösterdiği yapılardan biri de Zafer Takı. Romanya’nın bağımsızlığını kazanması üzerine 1878 yılında inşa edilen yapı ilk olarak ahşaptan yapılmış, zaman içerisinde şimdiki görüntüsüne kavuşmuştur.

   • Devrim Meydanı: Adını 1989 yılında ülkede gerçekleşen devrimden alan meydan Zafer Yolu üzerinde konumlanıyor. Romanya’nın eski krallarından 1.Carol’un heykelinin yer aldığı meydan aynı zamanda Bükreş Üniversitesi, Kraliyet Sarayı gibi tarihi mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

   • Bükreş Parlamento Sarayı: Romanya’yı yıllarca yönetmiş diktatör Çavuşesku döneminde inşa edilen ve inşaatı 1983-89 yılları arasında süren saray Bükreş’in en meşhur yerlerinden. Yapıldığı döneminde dünyanın en pahalı binası olarak gösterilen Bükreş Parlemento Binası’nın inşası sırasında bölgedeki çok sayıda bina ne yazık ki yerle bir edilmiş.

   • Ateneum Romanian: George Enescu Meydanı’nda konumlanan salon Romanya tarihinde oldukça büyük bir öneme sahip. 1919 yılında Romanya’nın kurulduğu konferansın düzenlendiği yer olan bina günümüzde de tarihi dokusu ve 600 kişilik dev salonuyla sanatseverler başta olmak üzere halkın büyük ilgi gösterdiği yerlerden.

   • Herăstrău Parkı: Şehrin en büyük yeşil alanı olan park Bükreş’in kuzey kısmında konumlanıyor. 1936 yılında inşa edilen ve aynı zamanda Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi’ni de sınırları içerisinde bulunduran park eşsiz doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar sunuyor. Herăstrău’ya geldiğinide civardaki cafe ve restoranlarda yorgunluğunuzu atabilir, doğa ile içi içe bir yürüyüşe çıkabilirsiniz!

   • Cantacuzino Sarayı: Adını Romanya’nın eşli başbakanlarından Gheorghe Grigore Cantacuzino’dan alan saray 1900’lü yılların başında inşa edilmiş. Şehrin en çok ziyaretçi çeken yapılarından olan Cantacuzino Sarayı günümüzde George Enescu Ulusal Müzesi olarak hizmet veriyor.

   • Romanya Ulusal Sanat Müzesi: Devrim Meydanı’nda yer alan müze inşa edildiği ilk dönemlerde saray olarak kullanılmış. 1948 yılında müze haline getirilen ve Romen sanatından çok sayıda eserin sergilendiği mekan 1989’da Çavuşesku’nun devrildiği devrimde zarar görmüş, geçirdiği restorasyon çalışmalarının ardından 2000 yılında kapılarını tekrar ziyaretçilerine açmıştır. 

   • Dimitrie Gusti Köy Müzesi: Yaklaşık 10 hektarlık bir alan üzerinde yayılan müze Herăstrău Parkı içerisinde konumlanıyor. 17, 18. Yüzyıllarda bölgedeki kırsal yaşama dair izlerin görülebileceği müzede yöresel kıyafetler, el sanatı ürünleri gibi sayısız koleksiyon yer alıyor.

   Bükreş

   BÜKREŞ’TE NE YENİR?

   Balkan ve Türk mutfağından etkilerin görüldüğü Bükreş’te her türlü damak tadına uygun yemek bulmak mümkün. Fransız ve Avusturya mutfağı başta olmak üzere dünya mutfağından birçok restoranın yer aldığı şehirde yöresel lezzetleri tatmak isterseniz de bir tür et yemeği olan Tocanita, yirmiye yakın sebzeyle hazırlanan Ghiveci, Sarmale ve Mamaliga yiyebilirsiniz. Tatlı olarak Papanasi ve Cozonac’ın meşhur olduğu Bükreş’e geldiğinizde yöresel içkilerden Likör ve Brendi’yi de deneyebilirsiniz.

   BÜKREŞ’TE GECE HAYATI

   Bükreş’in gece hayatı Avrupa’da da nam salmış bir repütasyona sahip. Ülkemizle kıyaslanınca nispeten daha ucuz bir şehir olan Bükreş’te özellikle hafta sonlarında eğlence sabahın ilk ışıklarına denk sürüyor. Ağırlıklı olarak Old Town bölgesinde yoğunlaşmış olan barlar, gece kulüpleri, diskolar vs. gibi sayısız mekanıyla Bükreş eğlence için en doğru adreslerden biri! Şehre geldiğinizde Fratelli’s Club, Beats Of Angels, Bamboo Club Bucharest gibi ünlü mekanlara giderek gün ağarıncaya kadar eğlenebilirsiniz!

   BÜKREŞ’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin etkilerinin görüldüğü Bükreş’te yaz mevsimi sıcak geçerken kış aylarında ise oldukça soğuk bir hava görülüyor. Kimi zaman sıcaklıkların sıfırın altına düştüğü şehre gitmek için en ideal dönemler ise Mayıs ve Eylül ayları arasında kalan dönem olan ön plana çıkıyor.

   BÜKREŞ’TEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Bükreş Uluslararası Film Festivali – Nisan

   • Avrupa Müzik Festivali – Mayıs

   • Bükreş Bienali – Mayıs

   • Bir Yedi Festivali – Temmuz

   • B'ESTFEST Müzik Festivali – Temmuz

   • George Enescu Klasik Müzik ve Opera Yarışması – Eylül

   • Bükreş Tenis Turnuvası – Eylül

   • Modern Dans Festivali – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • Ljubljana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sahip olduğu yeşil alanlar ile ününü tüm dünyaya yayan ve “2016 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Ljubljana hem eski hem de yeni şehir kısmıyla ziyaretçilerine eşsiz bir tatil vadediyor!

   • Beyrut

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Savaşın izlerini silip toparlanma sürecine giren Beyrut hem Türkiye’ye yakınlığı hem de tarihi mekanlarıyla yakın destinasyonlarda tatile çıkmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi konumunda.

   • New York

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan New York aynı zamanda Amerika’nın en kalabalık şehri olma özelliğine sahip.

   • Vilnius

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Litvanya’nın başkenti olan Vilnius uzun yıllar süren Sovyet işgalinin ardından son 20-30 yılda toparlanma sürecine girmiş bir şehir.

   • Okinawa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Japonya’nın güneyinde yer alan ve ülkeyle karasal bir bağlantısı bulunmayan Okinawa, Ryukyu Adaları üzerinde yer alıyor.

   • Belgrad

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan ve 1,6 milyondan fazla nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Belgrad’ın adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir.