Burdur Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BURDUR

   Göller yöresinin en şirin şehirlerinden biri olan Burdur, Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alıyor. Antalya, Isparta, Denizli, Afyon ve Muğla tarafından çevrilen bu şehir, uzun yıllar boyunca taşıdığı "konaklama merkezi" olma işlevini günümüzde de sürdürüyor.

   İlk yerleşimin Cilalı Taş devrine kadar uzandığı Burdur, Türkiye’nin en önemli arkeoloji ve sanat tarihi yerlerinin başında geliyor. Burdur; antik kentleri, eşsiz gölleri, tarihi evleri ve kervansarayları ile keşfedilmesi gereken en önemli yerlerden birisi.

   Bu yazımızda ‘Göller Yöresinin İncisi’ Burdur’un tarihe tanıklık eden antik kentlerini ve doğa güzelliklerini anlatmaya çalışacağız.

   BURDUR’A NASIL GİDİLİR?

   Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin geçiş yolu üzerinde bulunan Burdur’a karayolu ve demiryolunun yanı sıra havayoluyla da ulaşmak mümkün. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirle demiryolu bağlantısı bulunan Burdur’a, 25 km uzaklıktaki Isparta Süleyman Demirel Havalimanı‘nın kullanarak havayoluyla da gidilebiliyor.

   BURDUR’DA NEREDE KALINIR?

   Çok büyük bir coğrafyaya sahip olmayan Burdur’da konaklamak için merkezin yanı sıra Ağlasun, Altınyayla ve Bucak ilçelerinden birini tercih etmekte fayda var. Burdur’da gezilecek yerlerin bu çevrede yoğunlaşmasının yanında konaklama tesisleri de çoğunlukla bu ilçelerde yer alıyor. Burdur’da konukevi ve pansiyonların yanı sıra iki, üç ve dört yıldızlı otellerde kalabilirsiniz.

   Burdur

   BURDUR’DA GEZİLECEK YERLER

   · Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti, M.Ö. 1000 yılından kalma bir şehir. Tarih boyunca Frigler, Lidyalılar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi farklı uygarlıkların hakimiyeti altında kalmış olan Sagalassos’daki tarihi dokuyu mutlaka görmelisiniz!

   · 1300’lü yıllarda inşa edilen ancak zaman içerisinde depremlerden dolayı zarar görüp restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaştırılan Ulu Cami, Burdur’un en önemli figürlerinden.

   · Burdur’daki meşhur ‘Barutlu Su’ Tefenni ilçesinden çıkıyor. Hafif kükürtlü olması ve kendine has tadı ve kokusu olması nedeniyle ‘Barutlu Su’ adı verilen kaynağın, böbrek taşı tedavisinde oldukça etkili olduğu biliniyor.

   · Burdur-Antalya yolu üzerinde kalan İnsuyu Mağarası, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olma özelliğine sahip. Ülkemizdeki en büyük yeraltı gölü olan İnsuyu’nun macera filmlerinden çıkmış gibi duran eşsiz atmosferine hayran kalacaksınız!

   · Göller Yöresi’nde yer alan bir şehir olan Burdur’da çok fazla sayıda akarsu ve göl bulunuyor. Türkiye’nin en önemli göllerinden olan Burdur Gölü‘nü ziyaret ederek her türlü su sporunu yapabilir, soyu tükenmekte olan flamingo, ördek ve kuğu gibi hayvanları doğal yaşam alanında görebilirsiniz!

   · Susuzhan olarak da bilinen Susuz Kervansaray, tarihte konaklama açısından en önemli yerlerden birisi olan Burdur’daki en eski yapılardan. 13. yüzyılda Selçuklular döneminde inşa edilen tarihi kervansarayda, dönemin mimarisinin en güzel örneklerini göreceksiniz!

   · Osmanlı mimarisinden çıkmış en güzel eserlerden olan Burdur Konakları, ziyaretçilerin en büyük ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Taşoda, Koca Oda, Çelikbaşlar Evi ve Çetinerler Evi başta olmak üzere bu tarihi yapıları kesinlikle ziyaret etmelisiniz!

   · Yeşilova’daki Salda Gölü, bazı cilt hastalıklarına iyi gelmesiyle tanınıyor. Bunun yanı sıra masmavi görüntüsüyle Burdur’un en güzel yerlerinden birisi olan gölde kamp da yapılabiliyor.

   Burdur

   BURDUR’DA NE YENİR?

   Ağzı dar bir testinin içine kuşbaşı et ve sebzelerin eklendiği Testi kebabı, 35-40 dakika boyunca ateş ortasına gömülerek pişiriliyor. Burdur’a gelince tatmanız gereken yemeklerden!

   Limon ve kabakla yapıldıktan sonra üzerine badem eklenen Kabak Helvası, Burdur’da günün her öğününde yeniliyor!

   Ezilmiş cevizlerle şekerin karıştırılmasıyla yapılan Ceviz Ezmesi, özellikle çay ile çok iyi gidiyor!

   Bir tür ekmek olan Burdur Kömbe, tahin, ceviz ve haşhaş kullanılarak yapılıyor.

   Şeker, nişasta ve yağ ile yapılan Burdur Kuymak, ılık veya soğuk olarak servis ediliyor.

   Sadece et ve tuz kullanılan, baharatın ilave edilmediği Burdur Şiş'in lezzeti közde pişirilmesinden geliyor. Burdur’a gelince Şişci Hasan’a gidip bu lezzeti mutlaka denemelisiniz!

   BURDUR’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Akdeniz’e yakın olmasına rağmen Burdur’da karasal iklim görülüyor. Şehri çevreleyen yüksek dağlar nedeniyle Akdeniz’deki gibi yumuşak bir havanın olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Kışın çok fazla yağış alan Burdur’a gidilecek en ideal dönem ise ilkbahar ve sonbahar arası.

   BURDUR’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Göl Festivali - Eylül

   · Salda Gölü Bisiklet Festivali - 18-21 Ağustos

   · Burdur Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası - Ağustos

   · Kemer Akpınar Kültür Sanat ve Güreş Festivali - Haziran

   · Yayla Kültür Şenlikleri - Temmuz

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.

   • Tekirdağ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul’un yaklaşık 130 kilometre batısında yer alan Tekirdağ, Trakya’nın en büyük şehridir.

   • Karaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer.

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.