Bursa Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   BURSA

   Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa; köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir. İznik ve Cumalıkızık gibi doğa harikası mekanları, kaplıcaları, ünü ülke sınırlarını aşan mutfağı ve kış turizminin başkenti Uludağ’ı ile mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Bursa’ya hayran kalacaksınız!

   2016 yılında yaşanabilir şehirler sıralamasında dünyada 28, Türkiye’de ise ilk sırada yer alan Bursa, ülkemizin en güzel yerlerinden. Doğal güzellikleri, tarihi ve mutfağının yanı sıra sanayinin kalbinin attığı yer olan bu güzel şehre CNN tarafından ‘Türkiye’nin Detroit’i’ yakıştırması yapılmış ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

   Bu yazımızda ‘Kış turizminin merkezi Bursa’nın tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini anlatmaya çalışacağız.

   Bursa

   BURSA’YA NASIL GİDİLİR?

   İstanbul’a 150 km, Ankara’ya da 350 km uzaklıkta bulunan Bursa’ya karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayoluyla ulaşılabiliyor.  İstanbul’dan Bursa’ya feribot veya deniz otobüsüyle gitme imkanı bulunurken eğer karayolunu kullanmak isterseniz de yeni açılan Osman Gazi Köprüsü’nün kullanarak 2 saat gibi bir sürede şehre ulaşabilirsiniz. Havayoluyla ise merkezden 40 km uzaklıktaki Bursa Yenişehir Havalimanı’na inip oradan merkeze geçebilirsiniz.

   BURSA’DA NEREDE KALINIR?

   Her mevsim ziyaretçi çeken Bursa’da, kalacak yer açısından çok fazla alternatif bulunuyor. Şehirde pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar her bütçeye uygun tesis bulmak mümkün. Oteller, daha çok merkez ilçe Osmangazi ve Uludağ Oteller Bölgesi’nde toplanmış durumda ancak kaplıcalarıyla ünlü Çekirge’de de birçok yer bulunuyor. Kış döneminde ülkenin dört bir yanından ziyaretçinin akın ettiği Bursa’ya seyahat etmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var çünkü otellerin en dolu olduğu dönem kış aylarında yaşanıyor.

   BURSA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Ülkemizin en ihtişamlı tarihi eserlerinden olan Ulu Camii, Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi tarafından “Bursa’nın Ayasofyası” olarak nitelenen tarihi yapı, Türkiye’nin kapalı namaz kılma alanı bakımından en büyük camisi. Samanyolu Galaksisi işlenmiş minberi, meşhur 18 köşeli şadırvanıyla Bursa’nın simgesi olan Ulu Cami’yi mutlaka görmelisiniz!

   · Bursa’nın Tophane ilçesindeki Orhangazi ve Osmangazi Türbeleri, yan yana inşa edilmiş. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin vasiyeti üzerine yapılan Osmangazi Türbesi ve oğlu Orhangazi’nin Türbeleri, Bursa’nın en bilinen tarihi mekanlarından.

   · Kuşların göç yolunda olması nedeniyle çok sayıda kuş çeşidine ev sahipliği yapan Uluabat Gölü, tarihi kalıntıları ve el değmemiş mükemmel doğallığıyla son yılların en çok ziyaretçi çeken yerlerinden. Uluabat’a gelip tekne gezisine çıkabilir, etkileyici atmosferinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz!

   · Kış turizminin başkenti olan Uludağ için Bursa’nın İskender ile beraber en önemli simgesi desek yanlış olmaz. Kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Uludağ’a karayolu veya teleferikle ulaşmak mümkün. Kış turizmi için gelmemiş olsanız bile 9 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun teleferik hattına sahip olan Uludağ eteklerindeki Bakacak Seyir Terası’na çıkıp kamp yapabilir, Bursa’nın mükemmel manzarasını metrelerce yükseklikten görebilirsiniz!

   · Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerine yakın bir konumda olan Tophane Saat Kulesi, Bursa’nın simge yerlerinden. Ramazan ayında Bursa’nın hemen hemen her yerinden duyulabilen top atışlarının yapıldığı yer olan Tophane Saat Kulesi’ni kesinlikle görmelisiniz!

   · Bursa’nın Osmanlı döneminden kalan en eski eserlerinden olan Saltanat Kapısı, depremlerde hasar görmüş olsa da yapılan restorasyonlar sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı yer olan Saltanat Kapısı’nda her Cuma günü mehter marşı eşliğinde yapılan ışık gösterilerini mutlaka görmelisiniz!

   · İpekyolu’nu kullanan kervanların konaklama noktası olan Koza Han, popülerliğini günümüzde de sürdürüyor. Yaz-kış büyük bir kalabalığın olduğu hanın avlusunda çay-kahve içebilir, etraftaki dükkanlardan meşhur Bursa ipeğinden yapılmış hediyelik eşyalara göz atabilirsiniz.

   · Osmanlı’nın ilk camisi ve ilk medresesinin inşa edildiği İznik, uzun yıllar boyunca Osmanlı’nın sanat, ticaret ve kültür merkezi olmuş bir şehir. Çinileri, antik kentleri ve meşhur batık kilisesiyle tarihi bir yer olan İznik, Bursa’ya gelince görmeden dönülmemesi gereken bir yer!

   · Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı binaya ev sahipliği yapan Mudanya, Bursa’nın merkezine 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Rengarenk sokakları ve konakları ile Giritli Mahallesi’ni ve eski bir Rum köyü olan Tirilye’nin insanı içine çeken atmosferini mutlaka görmelisiniz!

   Bursa Uludağ

   · Bursa’ya gelince taş sokakları, tarihi evleri, bozulmamış köy hayatı ve meşhur köy kahvaltısı ile Cumalıkızık’ı mutlaka görmelisiniz! Osmanlı’nın etkilerinin sonuna kadar hissedildiği köy, doğal yaşantısını bozmadan günümüze kadar gelebilmiştir. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınmış bir yer olan Cumalıkızık’a hayran kalacaksınız!

   · Uluabat Gölü üzerinde küçük bir ada olan Gölyazı Köyü, Bursa’nın görülmesi gereken güzellikte yerlerinden. Rumların yaşadığı dönemden kalma tarihi eserleri ve ahşap köy evleri ile adeta bir film seti gibi olan Gölyazı’nın ana karayla tek bağlantısı sadece bir taş köprü! Sit alanı olarak korumaya alınan bu köyü ziyaret edip eşsiz doğal güzelliklerini mutlaka görmelisiniz!

   · Bursa’ya gidince görülmesi gereken yerlerin başında gelen Irgandı Köprüsü, depremler ve savaşlar geçirmesine rağmen halen ayakta! Üzerinde çarşıların bulunduğu ve bu özellik bakımından sadece Floransa, Venedik ve Bulgaristan’da örnekleri bulunan Irgandı Köprüsü’nü gezip Bursa’nın el sanatları örneklerinden hediyelik eşya alabilirsiniz. 

   · Osmanlı padişahlarına ait balmumu heykeller, şehrin maketleri, el sanatları eserlerinin sergilendiği Bursa Kent Müzesi'nde, Bursa’nın 700 yıl boyunca yaşadığı değişimi ve gelişimi görebilirsiniz!

   · Tofaş tarafından 2002 yılında açılan Anadolu Arabaları Müzesi’nde, at arabasından başlayıp günümüz modern arabalarına kadar yaşanan değişimin hikayesi anlatılıyor. Ülkemizdeki tek araba müzesi olan yere girişler ise ücretiz!

   · Abdülmecit’in av köşkü olarak inşa ettirdiği köşke Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü de deniliyor. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği köşkü ziyaret edip Atatürk’ün çalışma odasını görebilirsiniz.

   · Ulu Camii ve Kapalıçarşı gibi tarihi mekanların kesiştiği nokta olan Cumhuriyet Caddesi için "Bursa’nın İstiklal Caddesi" diyebiliriz. Bursa’ya geldiğinizde mutlaka bu caddeye gelip yürüyüşe çıkmalısınız!

   · Bursa’nın merkezine 20 km uzaklıktaki Saitabat Şelalesi'nin eşsiz güzelliğinde doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

   · Bursa’nın Yeşil ilçesinde bulunan Yeşil Türbe, ismini buradan alıyor. Meşhur İznik çini sanatının en önemli eserlerinden olan ve turkuaz tonundaki rengiyle meşhur olan Yeşil Türbe, ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı yerlerden.

   · Bursa İnegöl’deki Oylat Vadisi, mükemmel doğal güzellikleriyle unutulmaz anlar yaşayacağınız bir yer. Tertemiz havası, çam, çınar, meşe ve ıhlamur ağaçları, şelalesi ve mağarası ile Oylat Vadisi’nde doğaya doyacaksınız!

   · Bursa’nın Çekirge ilçesindeki Çekirge Kaplıcaları, turistler tarafından sıklıkla gidilen mekanların başında geliyor. Kara Mustafa Kaplıcası ve zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın da tedavi için geldiği Kükürtlü Kaplıcaları en meşhur iki yer olarak göze çarpıyor. 

   · Bursa’nın tarihi mekanlarından Kapalıçarşı, şehrin en büyük alışveriş alanlarının başında geliyor. Yüzlerce dükkanın bulunduğu çarşının labirent gibi yollarında gezebilir, dükkanlarından sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz.

   · Bursa’nın en meşhur kültürel eserlerinden olan ve UNESCO tarafından Dünya Manevi Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Karagöz Müzesi'nde, zaman zaman oyunlar sahneleniyor. Eğer tatilinize denk gelirse mutlaka görmelisiniz!

   · Mustafakemalpaşa ilçesindeki Suuçtu şelalesi Bursa’nın eşsiz doğasının yaşanabileceği en güzel yerlerden. Etraftaki piknik alanlarında şelalenin güzel manzarası eşliğinde dinlenebilirsiniz.

   · Uludağ yolu üzerindeki İnkaya Çınarı, ülkemizin anıt ağaçları arasında yer alıyor. 600 yaşındaki 35 metre boyundaki bu devasa çınarın gölgesinde çay-kahve içebilir, kendinizi doğanın huzurlu kollarına bırakabilirsiniz!

   BURSA’DA NE YENİR?

   Bursa denilince akla gelen ilk şey tabi ki iskender oluyor. Ünü dünyaya yayılan bu eşsiz lezzeti tatmadan gelmeyeceğinizi umuyoruz! Bursa’nın bu meşhur yemeğini Kebapçı İskender (Mavi Dükkân), Kebapçı İskender Efendi Konağı veya Uludağ Kebapçısı restoranlarında yiyebilirsiniz. 

   Bursa, iskenderin dışında da oldukça zengin bir mutfağa sahip. Bu yüzden tatiliniz bittiğinde birkaç kilo almış olabilirsiniz! Bursa şeftalisi, Tahinli Pide, Pideli Köfte, Meşhur İnegöl Köftesi, Kemalpaşa Tatlısı gibi lezzetleri tadıp Cumalıkızık’ta köy kahvaltısı, İznik Gölü’ne karşı da balık ziyafeti yapabilirsiniz.

   BURSA’DA GECE HAYATI

   Gece hayatının oldukça renkli olduğu Bursa’da, Uludağ’ın dışındaki mekanların büyük çoğunluğu şehir merkezinde yer alıyor. Altıparmak Caddesi üzerinde canlı müzik yapan kafe & barlara ve gece kulüplerine gidebilirsiniz. Sahil ilçelerinde Bursa’nın eşsiz manzarasına karşı balık keyfi yapabilir veya Bursa’nın ünlü mekanları Hayal Kahvesi, Jolly Joker, M Pub Bar, Vici Chyna Club gibi yerlerde Bursa’nın renkli gece hayatını görebilirsiniz!

   BURSA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Bursa’da hava şartlarının en güzel olduğu dönem yaz aylarına denk geliyor. Tatilinizi bu döneme denk getirirseniz, hem bu güzel şehrin her bir köşesini keyifle gezebilir hem de yaz aylarında düzenlenen çok sayıda etkinliğe katılabilirsiniz. Ayrıca Aralık-Şubat döneminde de Türkiye’de kış turizminin en büyük adresi olan Uludağ’a çıkarak karın keyfini yaşayabilirsiniz.

   BURSA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   · Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali - Ocak/Şubat

   · Orhangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri - Nisan

   · Uluslararası Bursa Festivali - Haziran/Temmuz

   · Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması - Temmuz

   · Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali - Ekim

   · Orhangazi Zeytin Festivali - Kasım

   · Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali - Kasım

   · İpek Yolu Film Festivali - Aralık

   · Yörük Şenliği - Şubat

   · Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Kültür Sanat Şenlikleri - Mart

   · Bahar Şenliği - Mayıs

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!

   • Bingöl

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bu tarihi şehir, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde övgü yağdırdığı yaylaları ve meşhur Yüzen Ada’sıyla ziyaretçilerini bekliyor!

   • Sinop

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.

   • Manisa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca, kültür ve sanatın yoğunlaştığı ve ticaret yollarının geçtiği Manisa; kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.

   • Nevşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir.

   • Yozgat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hititlere ev sahipliği yapmış tarih kokan toprakları ve insana huzur veren doğal güzellikleri ile Yozgat; tatil anlayışında farklılık yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir.