İznik Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   İZNİK

   Bursa’nın şirin ilçesi İznik tarih boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlerin beşiği olmuş tarih kokan bir şehir. Anadolu’daki ilk Türk başkenti ve Hristiyan aleminin ilk büyük toplantısına ev sahipliği yapmış İznik hem sayısız tarihi mekanları hem de eşsiz doğasıyla tatil için en ideal yerlerden!

   Bu yazımızda ‘Tarihe tanıklık etmiş bir açık hava müzesi’ İznik’in gezilecek önemli yerlerini anlatmaya çalışacağız.

   İZNİK’E NASIL GİDİLİR?

   Bursa’dan 75 km uzaklıktaki İznik’e 1 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Eğer Bursa’ya hiç uğramadan direkt olarak İznik’e gitmek istiyorsanız da İDO’nun Yenikapı ve Pendik’ten düzenlediği Yalova feribot seferleri ile 2 saat gibi bir sürede ilçeye ulaşabilirsiniz.

   İZNİK’TE NEREDE KALINIR?

   Hristiyanlar için de önemli bir yer olan İznik’e yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor. Tarihi zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleriyle mükemmel bir tatil destinasyonu olan ilçede hem ufak çaplı pansiyonlar hem de paket teklifler sunan oteller bulunuyor. Bütçenize ve geliş amacınıza göre ister nispeten daha hesaplı pansiyon ve motellerde isterseniz de kano ve bisiklet turları vs. gibi paket teklifler sunan otellerde konaklayabilirsiniz.

   İznik

   İZNİK’TE GEZİLECEK YERLER

   · İznik Gölü: Marmara’nın en büyük gölü olan İznik Gölü doğal güzellikleri ve insana huzur veren ortamı ile Bursa’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Piknik yerlerinin yanı sıra kamp alanları sayesinde konaklanabilen gölün bazı yerlerinde yüzme imkanı da bulunuyor. Son dönemde yapılan çalışmalarda gölün altında bulunan bazilika İznik’te batık bir şehrin olduğu iddiasını gündeme getirmişti. Bu tarihi ve mistik yerin günbatımı manzarası ise gerçekten görülmeye değer!

   · İznik Müzesi: 14. yüzyılda inşa edilen bina ilk dönemlerinde farklı ihtiyaçlar için kullanılmış 1960 yılında da müze haline getirilmiş. Roma, Bizans ve Osmanlı‘nın yaşadığı tarihi topraklardan çıkan kabartma, lahit mezarlar gibi arkeolojik eserlerin sergilendiği müzede aynı zamanda İznik’in simgesi olan seramik ve çini örneklerini de incelemek mümkün.

   · Yeşil Camii: Osmanlı‘nın ilk döneminin en görkemli yapılarından biri olan Yeşil Camii adını yeşil çinilerden yapılmış minaresinden alıyor. İznik’in sembollerinden olan camide İznik’in çini sanatının en güzel örneklerini görebilirsiniz!

   · İznik Kalesi: Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı‘dan izler taşıyan İznik’in şehir surlarının oldukça etkileyici bir görüntüsü var. İstanbul, Yenişehir, Lefke ve Göl adlı ana girişleri olan kalenin en önemli iki yeri ise İstanbul ve Lefke kapıları. Eski Yunanca yazılar ve Yunan Mitolojisi’nden simgeler taşıyan İznik Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz!

   · Antik Tiyatro: İznik Kalesi’nin Yenişehir kapısına yakın bir konumda olan tiyatro M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiş. Roma döneminden kalma eserin büyük bir kısmı bozulmadan günümüze ulaşmış. Yapılan kazılarda tüneller, antik mezarlar ve çini fırınlarının da çıktığı bölge İznik’te yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden.

   · Hacı Hamza Hamamı: I. Murat Hamamı olarak da anılan tarihi hamam 15. yüzyılda inşa edilmiş. 650 yıllık bir geçmişe sahip Hacı Hamza hamamı yakın dönemde yapılan restorasyon çalışmalarıyla tekrar kullanıma açılmış.

   · Koimesis Kilisesi: Hristiyan alemi için oldukça önemli bir yer olan kilisede Hritstiyan dünyasının ilk dini toplantısı gerçekleştirilmiştir. 8. Yüzyılda inşa edilen ve “Hz. Meryem’in ölümü” anlamına gelen kilisenin günümüze ulaşabilen kalıntılarını görebilirsiniz.

   · Nikaia Antik Kenti: Tarih boyunca birçok medeniyetin yuvası olmuş İznik’teki Nikaia kenti ilkçağda kurulmuş bir şehir. Hristiyanlık için oldukça önemli olan 1. Konsül’ün toplantısına ev sahipliği yapan antik kentte Roma döneminden kalan su yolları, surlar, tiyatrolar, kiliseler gibi eserleri görmek mümkün.

   · Ayasofya Cami: İznik’in ünlü yapısı Ayasofya Camii 8. yüzyılda yapılmış. 7. Hristiyanlık Konsili’nin toplandığı tarihi kilise Osmanlı döneminde Orhan Gazi tarafandan bir camiye dönüştürülmüş. Zaman içerisinde restorasyona uğrayan tarihi yapı 2011 yılında tekrar ibadete açılmıştır.

   · Süleyman Paşa Medresesi: Osmanlı‘nın ilk medresesi olan Süleyman Paşa Medresesi İznik’teki en eski tarihi yapılardan. Bu tarihi medresede şu an ise çini atölyeleri bulunuyor.

   · İznik Gölü Altındaki Bazilika ve Kayıp Şehir Efsanesi: İznik Gölü‘nün altında bir kayıp şehrin yattığı efsanesi bölgede sıklıkla duyuluyor. Yüzyıllardır İznikli balıkçıların oltalarının sudaki batık şehirlere takılıp yırtıldığı, kurak dönemlerde sular çekildiğinde büyük yapıların ortaya çıktığı konuşulurken, son yıllarda bölgede yapılan araştırmalarda bu sözleri doğrulayan buluntulara rastlandı. 2014 yılında su altında bulunan ve kazı çalışmaları ile ortaya çıkartılan bazilika bu iddiaların en somut kanıtı olmuş durumda. 600 metrekarelik bir alana yayılmış olan bazilikanın Romalılardan kalma Erken Dönem Hristiyanlık kiliselerinden biri olduğu düşünülürken kazı çalışmaları halen sürüyor. Kano kiralayarak rehber eşliğinde bu gizemli yerleri mutlaka gezmelisiniz!

   · Çini Atölyeleri: İlçedeki çini atölyelerini ziyaret edip İznik’in dünyaca ünlü çinisi hakkında bilgiler alabilir aynı zamanda kendi çininizi hazırlayıp, boyayabilirsiniz!

   · Zeytin Bahçeleri: İznik meşhur siyah zeytinlerinin yetiştirildiği zeytin bahçelerinde gezintiye çıkabilir, tarladan sofraya gelene kadar yaşanan süreci kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

   İznik

   İZNİK’TE NE YENİR?

   Marmara Bölgesi’nin en büyük gölüne sahip olan İznik’te ağırlıklı olarak deniz ürünleri tüketiliyor. Bursa’nın meşhur mutfağından yemeklerin de tadılabileceği İznik’te en çok rağbet görenler ise balık çorbası, yayın şiş, kızarmış sarı balık ve kerevit. Ayrıca yörenin meşhur zeytini ve Köfteci Yusuf’un meşhur İznik köftesi de tadılması gereken lezzetlerden.

   İZNİK’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile Marmara’daki en güzel yerlerden biri olan İznik’te kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçiyor. İznik’in tarihi mekanlarını gezmek ve İznik Gölü‘nün muhteşem manzarısının tadını çıkarmak için seyahat planınızı yaz dönemine getirmenizde fayda var.

   İZNİK’TEKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · İznik Kano Festivali - Nisan

   · Uluslararası İznik Festivali - Temmuz

   QR kod ile indirin

   • Maçka

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Ladin ormanlarıyla kaplı Değirmendere dere yatağına kurulan bu şirin ilçe, Trabzon’a gelen turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

   • Uludağ

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en donanımlı kayak merkezlerine ev sahipliği yapan Uludağ tatiline kış aylarında da devam etmek isteyenlerin mutlaka gelmesi gereken bir yer.

   • Kaş

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Antalya’nın en güzel yerlerinden olan Kaş upuzun altın rengi plajları, antik kentleri ve doğal güzellikleriyle adeta keşfedilmeyi bekleyen bir cennet gibi!

   • Lalapaşa

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih öncesi çağdan kalan antik mezarları ve Mimar Sinan imzası taşıyan yapılarıyla Lalapaşa, avcılığa gönül verenlerin de uğrak mekanlarından biridir.

   • Tortum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan Tortum, Erzurum’un kuzeyinde yer alan bir ilçedir.

   • Harran

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Efsaneye göre Adem ile Havva’nın yeryüzünde ayak bastıkları ilk yer Harran Ovası’dır.