Mudanya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

    Geçmiş Aramalar

    • Herhangi bir kayıt bulunamadı

    NEREYE

    Havalimanı, şehir veya kod giriniz

    Yakınımdaki Havalimanını Bul

    Yakındaki Havalimanları

    Yakındaki havalimanları aranıyor...

      Geçmiş Aramalar

      • Herhangi bir kayıt bulunamadı

      MUDANYA

      Yeşil Bursa’nın en güzel yeri olan Mudanya yeşil ve mavinin birleştiği insana huzur veren bir yer. Meşhur zeytin bahçeleri, eski Rum evleri, sahildeki sıra sıra dizilmiş balıkçıları ve tarihe tanıklık etmiş Mudanya Mütareke eviyle sessiz sakin bir ortamda doğayla iç içe bir tatil için en doğru adres Mudanya!

      Bu yazımızda ‘Yeşil Bursa’nın incisi’ Mudanya’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

      MUDANYA’YA NASIL GİDİLİR?

      Bursa’nın merkezine 30 km mesafedeki Mudanya’ya İstanbul ve çevre illerden karayoluyla ulaşılabiliyor. İDO ve BUDO’nun seferleri ile yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Mudanya’ya ulaşabilirsiniz.

      MUDANYA’DA NEREDE KALINIR?

      Mudanya’da pansiyonlardan otellere varana kadar doğayla iç içe birçok konaklama tesisi bulunuyor. Her bütçeye ve ihtiyaca uygun yerlerin bulunduğu ilçede en meşhur mekanlar ise eski bir geminin restore edilip kullanıma açıldığı Otantik Gemi Otel ve 165 yıllık tren garı binasının otele dönüştürüldüğü Montaina Special Class Hotel.

      Mudanya

      MUDANYA’DA GEZİLECEK YERLER

      · Mudanya Mütareke Evi Müzesi: Türk tarihinin en kritik günlerinden birine tanıklık etmiş olan bu ev Mudanya’nın merkezinde yer alıyor. 11 Ekim 1922’de İtilaf Devletleri ile imzalanan ve Kurtuluş Savaşı‘nın diplomatik sürecinin başlangıcı sayılan Mudanya Mütarekesi’ne ev sahipliği yapan bu tarihi bina mutlaka görülmesi gereken bir yer!

      · Girit Mahallesi: Mudanya’nın en meşhur yeri Rum mahallesi ya da Girit Mahallesi olarak da bilinen Halitpaşa Mahallesi ve çevresi. Bölgede yaşayan Rumların yerine mübadele döneminde Girit’te yaşayan Türkler getirildiği için bu isimle anılan mahallenin eski tahta konakları, rengarenk sokakları ve şirin dükkanları insanı bambaşka bir dünyanın içine çekiyor!

      · Tirilye: Bursa’nın en çok turist çeken yerlerinin başında gelen Tirilye eski bir Rum balıkçı köyü.  Tarihi dokusu, zeytin bahçeleri ve mükemmel sahiliyle Tirilye mutlaka görülmesi gereken bir yer!

      · Fatih Cami ve Avlulu Hamam: Mudanya’ya 10 dakika mesafedeki Tirilye köyündeki tarihi cami 7. Yüzyıldan kalma bir eser. Bizans döneminde kilise olarak inşa edilen bina 1560’da Fatih Camisi olmuş. Caminin hemen yanı başında da Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan Avlulu Hamam bulunuyor.

      · Trilye Taş Mektep: Osmanlı‘nın son dönemlerinde inşa edilen bina Tirilye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. İlk önce okul olarak inşa edilen Taş Mektep zaman içerisinde yetimhane ve ilkokul olarak kullanılmış ancak 1988’de binadaki sorunlar nedeniyle çürüğe ayrılmış. Restorasyon çalışmalarının sürdüğü Taş Mektep’in kültür-turizm merkezi olarak tekrar açılması bekleniyor.

      · Tabut Ev: İki sokak arasında sıkışıp kalmış olan ve ilginç mimarisi nedeniyle ‘Tabut Ev’ olarak anılan bu binayı mutlaka görmelisiniz!

      · Mudanya Hasanpaşa Hamamı: 400 yıllık bir tarihi olan Hasanpaşa Hamamı‘nda günümüzde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

      · Baş Melekler Kilisesi: Dünyanın en eski üçüncü kilisesi olduğu tahmin edilen Baş Melekler Kilisesi Mudanya’nın Tirilye köyünde yer alıyor. Bu tarihi mekan özellikle Ortodoks Rumlar tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

      · Dereköy Kilisesi: Günümüzde büyük bir kısmının tahrip olduğu Dereköy Kilisesi her yıl Fener Rum Patrikhanesi tarafından etkinlikler düzenleniyor.

      Mudanya

      MUDANYA’DA NE YENİR?

      Bursa’nın geleneksel mutfağından da yemekler bulabileceğiniz Mudanya’da en çok karşılaşacağınız şey ise deniz ürünleri. Mudanya’nın meşhur sahilindeki Pavurya, Beyazkayalar ve Erol Balık’tan balık yemeden dönmeyin! Zeytinyağının anavatanı olan ilçede eşsiz manzaraya karşı köy peynirleri, dalından koparılan domates-salatalıklar, köy ekmekleri ile donatılmış köy kahvaltısı da mutlaka yapılması gereken aktivitelerden!

      MUDANYA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

      Marmara ikliminin hakim olduğu Mudanya’da yaz aylarında en sıcak günler yaşanırken kış aylarında ise hava oldukça soğuk oluyor. İstanbul’dan 2 saat uzaklıktaki bu şirin sahil ilçesi yılın her dönemi tatil için uygun ancak Mudanya’nın tüm güzelliklerini keşfetmek için en ideal dönem yaz ayları.

      MUDANYA’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

      · Mudanya Lezzet Festivali - 16/17 Mayıs

      · Dünya Barış Günü - 1 Eylül

      · Bağ Bozumu Şenliği - 6 Eylül

      · Kara İncir Şenliği - 13 Eylül

      · Zeytin Şenliği - 27 Eylül

      · Mütareke Etkinliği - 6/11 Ekim

       

       

      QR kod ile indirin

      • Fethiye

        uygunfiyat - ucuz uçak bileti

        Doğal güzellikleriyle olduğu kadar tarihi dokusuyla da dikkat çeken Fethiye, turizm açısından Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerindendir.

      • Tortum

        uygunfiyat - ucuz uçak bileti

        Doğal güzellikleriyle tanınan Tortum, Erzurum’un kuzeyinde yer alan bir ilçedir.

      • Seferihisar

        uygunfiyat - ucuz uçak bileti

        İzmir’in güneybatısında kalan ve eski İyon uygarlığı zamanında kurulan eski bir yerleşkedir. Ülkemizdeki ilk ‘yavaş şehir’ olarak anılan da ilçedir.

      • Bolvadin

        uygunfiyat - ucuz uçak bileti

        Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Bolvadin tarihi yapıları, köprüleri, Eber Gölü, kaplıcaları ve lezzetli yemekleri ile önemli turizm merkezlerindendir.

      • Fatsa

        uygunfiyat - ucuz uçak bileti

        Gaga Gölü, Bolaman Kalesi, Yasonburnu Kilisesi gibi turistik yerlerin yanı sıra Cip Şenliği, Pilav Günü gibi festivallere de ev sahipliği yapan Fatsa’yı mutlaka görmelisiniz!

      • Bozcaada

        uygunfiyat - ucuz uçak bileti

        Ülkemizin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada huzurlu bir tatil arayanların en çok tercih ettiği yerlerden. Meşhur şarapları, tertemiz koyları ve tarihi sokaklarıyla Bozcaada kesinlikle görülmesi gereken bir yer!