Gelibolu Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   GELİBOLU

   Mehmetçiklerin kahramanlık destanı yazdığı Çanakkale herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir yer. Çok zor şartlar altına savaşılan ve binlerce şehidin verildiği Gelibolu’yu gezdikten sonra bu ülke için ne bedeller ödendiğini daha iyi anlayacaksınız!

   Bu yazımızda ‘Bir ulusun kaderinin değiştiği yer’ olan Çanakkale Gelibolu’da görülecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   GELİBOLU’YA NASIL GİDİLİR?

   Gelibolu’ya ulaşmanın farklı alternatifleri bulunuyor. Yarımadanın Avrupa kesiminde yer alan Çanakkale Şehitliği’ne İstanbul üzerinden kendi aracıyla gelmek isteyenler Tekirdağ üzerinden bir güzergâh izleyerek bu tarihi bölgeye ulaşabiliyor. Alternatif olarak da uçakla Çanakkale’ye geldikten sonra Eceabat’tan düzenlenen feribot seferleriyle de şehitliğe gelmek mümkün.

   GELİBOLU’DA NEREDE KALINIR?

   Türkiye’nin en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden Çanakkale Şehitliği’nin yanı sıra Saros Körfezi’nin de tatilcilerin favori adreslerinden olması Gelibolu’da konaklama tesislerinin gelişmesini sağladı. Yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan bölgede pansiyonlardan lüks otellere kadar her bütçeye uygun mekân bulmak mümkün.

   Gelibolu

   GELİBOLU’DA GEZİLECEK YERLER

   · “Dur Yolcu”: Eceabat’tan feribotla şehitliğe yanaşırken sizi ilk karşılayan şey ‘Dur Yolcu’ yazısı olacak. Çanakkale Boğazı‘nda bakan tepede ise Şair Necmettin Halil Onan’ın Dur Yolcu şiirinden şu dizeler yer alıyor:

   “Dur Yolcu!

   Bilmeden gelip bastığın

   Bu toprak

   Bir devrin battığı yerdir!”

   · 57. Piyade Alayı Şehitliği: Atatürk’ün “Ben size saldırıyı emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir” emrini verdiği 57. Piyade Alayı Çanakkale Şehitliği’nin en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Anzak Çıkarmasını başarıyla savuşturan ve Çanakkale destanının yazılmasında en önemli adımlardan birini atan Mehmetçiklerin anısına günümüzde Türk ordusunda 57. Alay bulunmuyor.

   · Çanakkale Şehitler Abidesi: Çanakkale Şehitliği’nde en çok ziyaret edilen yer olan Şehitler Abidesi 1960 yılında ziyarete açıldı. İsimleri tek tek tespit edilmiş 60 bin şehidimizin sembolik mezarlarının bulunduğu abidede sadece bir tane gerçek mezar var. Avustralya’ya götürülen ve 2003 yılında Türkiye’ya iade edilen bir askerimizin kafatası ‘Meçhul Asker’ anıtıyla defnedilmiş. Çanakkale Şehitler Abidesi herkesin kesinlikle görmesi gereken bir yer!

   · Conkbayırı: Savaşın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı yerlerden olan Conkbayırı‘nda Atatürk’ün “Ben size saldırıyı emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum” emrini verdiği tepe ile karşılaşacaksınız. Yeni Zelanda Ulusal Anıtı ve Conkbayırı Atatürk Zafer Anıtı‘na ev sahipliği yapan tepe aynı zamanda Atatürk’ün saatine isabet eden kurşunla ölümden döndüğü yer olarak biliniyor.

   · Kilitbahir Kalesi: Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi sırasında Bizans’a yardım gelmesini engellemek için inşa ettirilen kale boğazın en dar bölgesinde yer alıyor. “Kild-ül Bahir” olarak bilinen ve havadan bakıldığında goncaya benzeyen kale ‘Denizin Kilidi’ anlamına geliyor.

   · Namazgah Tabyası: Çanakkale Savaşı‘nın en önemi savunma noktalarından olan Namazgah Tabyası Osmanlı döneminden kalma bir eser. 16 adet kıyı topunun olduğu tabyalardan biri günümüzde müze haline getirilmiştir.

   · Seyit Onbaşı Heykeli: Çanakkale’deki destanının en önemli kahramanlarından olan Seyit Onbaşı‘nın heykeli Çanakkale Şehitliği’nin en bilinen figürlerinden. 214 kiloluk mermiyi sırtlayan Seyit Onbaşı‘nın meşhur anıtını mutlaka görmelisiniz!

   · Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi: 2012 yılında 8600 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen mekanda 11 adet salon bulunuyor. Çanakkale Savaşı‘nın önemli anlarının simülasyon ile canlandırıldığı tanıtım merkezini ziyaret ederek destan yazılan tarihi anları tekrar yaşayabilirsiniz!

   · Ertuğrul Tabyası: Çanakkale Boğazı‘nı koruyan dört tabyadan biri olan Ertuğrul tabyası Seddülbahir köyünde yer alıyor. 2006 yılında restore edilerek ziyarete açılan mekanda Ertuğrul Koyu çıkarmasını canlandıran bir de maket bulunuyor.

   · Mehmetçiğe Saygı Anıtı: Türkler ve Anzaklar arasında dostluk tohumlarının atıldığı savaşın en duygusal anıtların da birisi de Mehmetçiğe Saygı Anıtı. Yaralı bir Avustralya subayını taşıyan Türk askerinin görüldüğü anıt Conkbayırı‘na çıkılan yolda yer alıyor.

   · Kanlısırt Kitabesi: Çanakkale Savaşı‘nın en bilinen hikayelerinden olan şehitleri gömmek için yapılan bir günlük ateşkes burada gerçekleşmiş. Yaklaşık 10 bin askerin şehit olduğu ve Türk ordusunun en büyük kaybını yaşadığı cephede muharebelerle ilgili bilgiler yer alıyor.

   · Lone Pine (Yalnız Çam) Anıtı: Çanakkale Savaşı‘nda hayatını kaybeden Anzak askerlerinin mezarlarına ev sahipliği yapan Lone Pine anıtı yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yer.

   · Seddülbahir Kalesi: 17. Yüzyılda boğazın güçlendirilmesi amacıyla inşa edilen kale I. Dünya Savaşı‘nda bombalanan bir yer. Çanakkale savaşında ilk şehitlerin verildiği Seddülbahir’de ‘İlk Şehitler Anıtı’ yer alıyor.

   Gelibolu

   GELİBOLU’DA NE YENİR?

   Gelibolu’da sizi ağırlıklı olarak deniz ürünleri bekliyor olacak. Çanakkale’nin meşhur sardalyası başta olmak üzere mevsimin en taze balıkları, ahtapot, midye gibi çok sayıda deniz mahsulünü tadabilirsiniz. Gelibolu’ya gelince meşhur peynir tatlısı ve Gelibolu Mevlevi tatlısı da denemeniz gereken yöresel tatlardan.

   GELİBOLU’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Çanakkale Şehitliği’ne ev yapan Gelibolu yarımadası yılın her dönemi yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Kış aylarında Çanakkale’nin diğer ilçelerine göre daha soğuk olan ilçeye gidilecek en ideal zaman tabi ki 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü. Bunun dışında Nisan-Eylül dönemi arasındaki herhangi bir zamanda da şehitliği ziyaret edebilirsiniz.

   GELİBOLU’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Çanakkale Şehitlerini Anma Günü - 18 Mart

   QR kod ile indirin

   • Bodrum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Homeros’un, Antik Yunan destanları İlyada ve Odysseia’da da bahsettiği Bodrum, sadece güneşli plajları, mavi turları ve ünlü gece hayatıyla değil aynı zamanda kültür turizmi açısından da birçok turistin ilgisini çekmektedir.

   • Datça

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’de oksijen oranının en yüksek yerlerinden olan Datça; limanları, tarihi evleri, koyları, plajları, yel değirmenleri ve tarihi zenginlikleri ile adeta bir turizm cennetidir.

   • Kozan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kozan, yaylaları, tarihi evleri ve meşhur kaleleriyle Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden biri.

   • Bozüyük

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Bilecik’in kalbinin attığı yer olarak tanımlanabilecek Bozüyük, Marmara ile diğer bölgeler arasında bir nevi köprü görevi görmesi sebebiyle ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı yerlerin başında geliyor.

   • Seferihisar

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneybatısında kalan ve eski İyon uygarlığı zamanında kurulan eski bir yerleşkedir. Ülkemizdeki ilk ‘yavaş şehir’ olarak anılan da ilçedir.

   • Keban

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük ikinci baraj gölüne sahip olan Keban, Elazığ‘ın kuzeybatısında kalan bir ilçedir.