Canberra Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   CANBERRA

   Avustralya’nın en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Canberra başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş bir yer. Çok sayıda müze ve bahçenin yer aldığı Canberra eşsiz doğal güzellikleri ve Avustralya’nın egzotik atmosferiyle alışılmışın dışında bir tatil arayanlar için biçilmiş kaftan!

   Bu yazımızda Canberra’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   CANBERRA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarının Avustralya’ya giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Gerekli işlemleri hallettikten sonra THY, Qatar Airways, Etihad gibi havayolu firmalarının Malezya, Tayland, Sydney, Hong Kong gibi şehirlerden aktarmalı olarak düzenlediği seferlerle yaklaşık 20-22 saatlik bir yolculuk sonrası Canberra’ya ulaşabilirsiniz.

   CANBERRA’DA NEREDE KALINIR?

   Avustralya’nın başkenti olan ve Avustralya Parlamentosu’na da ev sahipliği yapan Canberra’da konaklayacak yer bakımından birçok alternatif bulunuyor. Ağırlıklı olarak Commonwealth Meydanı ve National Circuit’te konumlanan butik pansiyonlar, moteller ve 5 yıldıza varana kadar değişen yelpazedeki otellerden bütçenize ve kriterlerinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

   Canberra Parlamento Binası

   CANBERRA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu: Burkey Griffin gölü kenarında oldukça büyük bir alan üzerinde yayılan kompleks Canberra’nın en güzel yerlerinden biri. Sadece kıtaya özgü olan kanguru, kırmızı panda, tazmanya şeytanı gibi hayvanların yanı sıra aslan, ayı, puma gibi yırtıcılarının bulunduğu alanın akvaryum kısmında ise köpekbalığı başta olmak üzere birçok deniz canlısını görebilirsiniz.

   • Telstra Kulesi: Black Mountain üzerinde yer alan kule 1980 yılında inşa edilmiş. 195 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Telstra’ya çıkarak Canberra’yı panoramik olarak izleyebilir, cafe ve restoranlarda akşam yemeğinizi eşsiz şehir manzarasına karşı yiyebilirsiniz.

   • Parlamento Binası: 1988 yılında İngiltere Kraliçesi 2. Elizbeth tarafından açılışı yapılan bina Canberra’nın sembol yerlerinin başında geliyor. İnşa edildiği dönemde Güney Yarım Küre’nin en pahalı yapısı ünvanını alan bina eşsiz mimarisi ile turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

   • Avustralya Ulusal Kütüphanesi: Ülkenin en büyük kütüphanesi olma özelliğine sahip olan kütüphanede 9 milyondan fazla eser yer alıyor. Avustralya’nın yerlileri Aborjinler hakkında en doğru bilgilerin bulunabileceği mekan yerli halkın yanı sıra turistler tarafından da sık sık ziyaret edilen yerlerden.

   • Burley Griffin: Denize kıyısı bulunmayan Canberra’da 1963 yılında yapay olarak inşa edilen göl şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Molonglo Nehri üzerine baraj kurulmasıyla yapılan Burley Griffin’in kenarında yürüyüşe çıkabilir, çevresindeki cafe ve restoranlarda Canberra gezinize kısa bir mola verebilirsiniz.

   Avustralya Savaş Anıtı

   • Avustralya Savaş Anıtı: Avustralya’nın günümüze kadar katıldığı tüm savaşlarda hayatını kaybeden askerlerin anısı için inşa edilen alanda çok sayıda tarihi belge ve fotoğraf yer alıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir büstün de yer aldığı mekan çarpıcı atmosferiyle Canberra’da görülmeden dönülmemesi gereken bir yer.

   • Cockington Green Gardens: Ülkemizdeki Miniatürk benzeri bir konsepte sahip olan bahçede dünyanın dört bir yanından tarihi eserlerin minyatürleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak İngiltere’den yapıların yer aldığı Cockington Green Gardens’ta ülkemizden ise Kız Kulesi ve Küçüksu Kasrı’nı görmek mümkün.

   • National Gallery: Ülkenin en büyük sanat galerinden biri olan Avustralya Ulusal Galerisi’nde yerli halk Aborjinlere ait eserler başta olmak üzere 20. Yüzyıla ait çok sayıda heykel, el çizim, seramik, tarihi eşyalar gibi koleksiyonlar bulunuyor.

   • Avustralya Ulusal Botanik Bahçesi: 1949 yılında bölgenin doğal güzelliklerini koruma amacıyla inşa edilen ve girişlerin ücretsiz olduğu botanik bahçede sadece Avustralya’ya özgü ve nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerini görebilirsiniz. 

   • National Carillon: Burley Griffin gölü üzerindeki Aspen adasında konumlanan yapı Avustralya’nın bağımsızlığının 50. Yılı kutlamaları kapsamında İngilizler tarafından hediye edilmiş. 55 adet çanın yer aldığı anıt çevredekilere keyifli anlar yaşatıyor.

   CANBERRA’DA NE YENİR?

   Nüfusunun neredeyse tamamına yakınının göçmenlerden oluştuğu Avustralya’da dünyanın her köşesinden lezzeti bulabilirsiniz. Türk, Hint, Arap, Meksika, İtalyan, Yunan ve Uzakdoğu gibi ünlü mutfaklardan yemekler sunan birçok restoranın bulunduğu Canberra’da eğer buraya özgü yemekleri denemek isterseniz de ülkede oldukça yaygın olan barbekü başta olmak üzere meat pie, pancettalı karides, parramundi gibi yemekleri tadabilirsiniz. Tatlı olarak Pavlova, Lamingtons, Meat Pie ve Anzak’ın büyük ilgi gördüğü şehirde oldukça farklı bir deneyim yaşamak isterseniz de kanguru, kertenkele ve timsah etini de deneyebilirsiniz!

   Canberra

   CANBERRA’DA GECE HAYATI

   Sydney’e 300 km, Melbourne’ye de 650 km uzaklıkta konumlanan Canberra’da özellikle hafta sonu oldukça renkli bir gece hayatı yaşanıyor. Yüzden fazla şarap çeşidinin yanı sıra Victoria Bitter, Castlemaine XXXX ve Fosters gibi ünlü bira çeşitlerinin de yer aldığı şehirde her türlü eğlence anlayışına uygun mekân bulmak mümkün. Canberra’ya geldiğinizde ağırlıklı olarak Kingston, Weston ve Braddon Caddelerinde yoğunlaşmış olan gece kulüpleri, diskolar veya barlara gidebilirsiniz.

   Almanların dünyaca ünlü festivali Oktoberfest’in bir benzerinin düzenlendiği Canberra’da Ekim ayında oldukça renkli anlar yaşanıyor. Oktoberfest Canberra kapsamında günün ilk ışıklarına kadar süren eğlenceli ortamda Avustralya’nın ünlü biralarını deneyebilir ve yorulana kadar dans ederek çılgınca eğlenebilirsiniz!

   CANBERRA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Avustralya’nın güneyinde yer alan başkent Canberra’da diğer şehirlere kıyasla daha soğuk bir hava görülüyor. Güney Yarım Küre’de yer aldığı için ülkemizle arasında mevsimsel farklığın olduğu şehirde yaz mevsimi ise Aralık-Şubat arasında yaşanıyor. Kış aylarında kimi zaman yoğun yağışların adresi olan Canberra’ya gitmek için en ideal dönemler ise Türkiye’de kış mevsiminin yaşandığı Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönem olarak ön plana çıkıyor.

   CANBERRA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Summernats 30 – Ocak

   • The National Multicultural Festival – Şubat

   • The ActewAGL Canberra Show – Şubat

   • Enlighten Festival – Mart

   • Canberra Balloon Spectacular – Mart

   • Skyfire – Mart

   • National Folk Festival – Nisan

   • Winter Festival in the City – Haziran / Temmuz

   • Canberra Truffle Festival – Temmuz / Ağustos

   • World Curry Festival in the City – Temmuz

   • Floriade – Eylül / Ekim

   • Tulip Top Festival – Eylül / Ekim

   • Oktoberfest Canberra – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • Cook Adaları

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Cook Adaları 15 tane küçük adadan oluşuyor.

   • Marsilya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Fransa’nın Akdeniz kıyısında konumlanan ve M.Ö. 6. Yüzyılda Foçalılar tarafından kurulun Marsilya Avrupa’nın en önemli liman şehirlerinin başında geliyor.

   • Zürih

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bankacılık merkezi olan Zürih hem tarihi mekanları hem de İsviçre’nin meşhur doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri!

   • Budapeşte

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en romantik şehirlerinden olan Budapeşte’ye geldiğinizde; ışıltılı köprüleri, sıcacık insanları, mimarisi ve gezilecek yerleri ile daha şehirden ayrılmamışken bir daha gelmenin planlarını yapabilirsiniz.

   • Wisconsin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    ABD’nin kuzeyinde yer alan Wisconsin eyaleti Michigan Gölü’nün kenarında kurulmuş bir yer.

   • Atina

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir.