Çankırı Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ÇANKIRI

   İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı, tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle bilinen bir yer. Ilgaz Dağı‘na ev sahipliği yapan şehir, özellikle kış aylarında çok sayıda ziyaretçinin uğrak mekanı oluyor.

   Bu yazımızda ‘Anadolu’nun yüce dağı Ilgaz’ın yanı sıra birçok tarihi mekanı olan Çankırı‘nın gezilecek önemli yerlerini anlatmaya çalışacağız.

   ÇANKIRI’YA NASIL GİDİLİR?

   İç Anadolu’da geçiş yolu üzerine bulunan Çankırı‘ya başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi merkezler olmak üzere çoğu yerden karayoluyla ulaşılabiliyor. Demiryolu hattının da bulunduğu şehre havayoluyla ulaşmak içinse önce 110 km mesafedeki Ankara Esenboğa Havalimanı‘na inip oradan aktarma yapmak gerekiyor.

   ÇANKIRI’DA NEREDE KALINIR?

   Bölgenin geçiş noktası olan Çankırı‘da konukevleri ve pansiyonlardan 4 yıldızlı otellere kadar farklı kategorilerde tesislerde konaklamak mümkün. Ayrıca Ankara’ya 2 saat uzaklıkta bulunan ve kış turizminin büyük ilgi çeken yerlerinden Ilgaz Dağı‘nda da oteller bulunuyor.

   Çankırı

   ÇANKIRI’DA GEZİLECEK YERLER

   · Çankırı‘nın en önemli yapılarından olan Taş Mescit’in Selçuklular döneminden kaldığı tahmin ediliyor. Tarihi mekan, tıp ve eczacılık sembolü olarak kullanılan yılan figürlerini barındırıyor.

   · Hem Çankırı hem de Kastamonu sınırları içerisindeki Ilgaz Dağı, ülkemizin en güzel doğa yaşam alanlarından. Karaçam, sarıçam, köknar ağaçları gibi farklı tonlardaki bitki örtüsünün yanı sıra ayı, geyik, karaca, vaşak gibi hayvanların da doğal yaşam alanı olan dağ, 1986 yılında “Milli Park” olarak ilan edildi ve koruma altına alındı. Yılın altı ayı karlarla kaplı olan ve kış turizminin bir numaralı adreslerinden Ilgaz Dağı, kayak sporu için de en ideal yerlerin başında geliyor.

   · Çankırı ve çevresinde yapılan kazılarda çıkan kalıntıların sergilendiği Çankırı Müzesi'nde, Hititler başta olmak üzere birçok uygarlığa ait eserler bulunuyor.

   · Çankırı‘nın en mistik yerlerinden olan Cendere (Salman) Höyük, insan eliyle yapılmış mağaraları, kaya mezarları, kilise ve tapınakları ile ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

   · Geçmişi Hititler’e kadar dayanan Tuz Mağarası'ndaki tuz yatakları, ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervini oluşturuyor. Tuz elde etmek için açılan oyukların içinde yapılan gezintinin, sabit ısı ve nem nedeniyle özellikle astım hastalarına iyi geldiği düşünülüyor.

   · Çankırı‘nın en büyük göleti olan Korgun’un eşsiz bitki örtüsü eşliğinde dinlenebilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   · Dünyanın en yaşlı meşe ağaçlarından biri olan 500 yıllık Koca Meşe, 2006 yılında koruma altına alındı. Çankırı‘ya geldiğinizde asırlara meydan okuyan bu yeri mutlaka görmelisiniz!

   ÇANKIRI’DA NE YENİR?

   Çankırı‘nın oldukça geniş bir mutfağı bulunuyor. Sucuk, kıyma, konserve ve reçellerini kendileri yapan Çankırılılar, kış aylarında ise ürettikleri bu yiyecekleri tüketiyor. Çankırı‘ya geldiğinizde keşkek, bulgur, gözleme, Çerkeş baklavası ve tatar böreği gibi yöresel yiyecekleri mutlaka tatmalısınız.

   ÇANKIRI’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çankırı‘da; karasal iklim nedeniyle kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçiyor. Çankırı‘ya gelmek için en ideal dönem yaz aylarıyken, yılın 6 ayı karlarla kaplı Ilgaz Dağı‘na da kış turizmi için gelebilirsiniz.

   ÇANKIRI’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Şabanözü Geleneksel Kültür Sanat ve Güreş Festivali - Haziran

   · Yapraklı Yayla Kültür ve Turizm Festivali - Haziran

   · Çavundur Kaplıca Şenlikleri - Temmuz

   · Keşkek Şöleni - Temmuz

   · Kaya Tuzu Karatekin Festivali - Ağustos

   · Kurşunlu Bal Şöleni - Ağustos

   · Çerkeş Kültür Festivali - Ağustos

   • Şanlıurfa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir.

   • Şırnak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir.

   • Kahramanmaraş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kahramanmaraş, eski ve halk arasında daha yaygın adıyla Maraş, 1 milyondan fazla nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on sekizinci şehridir.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.

   • Uşak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Ege’yi Anadolu’ya bağlayan konumda olan Uşak köklü kültürü, doğal güzellikleri, Karun Hazineleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer kentlerdendir.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.