Çorum Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ÇORUM

   7000 yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış şehir, tarihi mekanlarıyla adeta bir açık hava müzesi. Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   Bu yazımızda ‘Hititler’in Anadolu’daki başkenti’ olan Çorum’un tarihe tanıklık etmiş antik şehirlerini ve doğal güzelliklerini anlatmaya çalışacağız.

   ÇORUM’A NASIL GİDİLİR?

   Orta Karadeniz bölgesindeki Çorum, bulunduğu konum itibariyle Anadolu ve Karadeniz arasında adeta bir köprü görevi üstleniyor. Anadolu’daki çoğu şehirle karayolu bağlantısı bulunan şehre aynı zamanda havayolu ile gitmek de mümkün. Çorum’a 65 km uzaklıktaki Amasya Merzifon Havalimanı‘na indikten sonra karayoluyla şehre ulaşabilirsiniz.

   ÇORUM’DA NEREDE KALINIR?

   Çorum, hem tarihi bölgeleri hem de doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Yerli ve yabancı arkeologların sıklıkla çalışmalar yaptığı şehirde, konaklama açısından oldukça geniş bir yelpaze var. Çorum’un merkezinde veya Sungurlu, Osmancık veya Boğazkale ilçelerinde konuk evlerinden apartlara, motellerden 5 yıldızlı otellere kadar farklı fiyat ve kalitedeki yerlerde kalabilirsiniz.

   Çorum

   ÇORUM’DA GEZİLECEK YERLER

   · Çorum’un Ortaköy ilçesindeki İncesu Kanyonu, 12,5 km boyunca uzanıyor. İki yamacında sarp kayalıkların bulunduğu kanyon, kabartma, kale ve kaya mezarları gibi tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında İncesu Kanyonu’na gidip rafting ve trekking yapabilirsiniz!

   · Tarih boyunca birçok uygarlığın başkenti olmuş Çorum’da, başta Hititler olmak üzere farklı medeniyetlerin kalıntılarına sıklıkla rastlanıyor. Hattutaş Antik Kenti ve Alacahöyük’te yapılan arkeolojik kazılarda çıkan eserlerin sergilendiği Çorum Müzesi'ni mutlaka görmelisiniz.

   · 1835 yılında keşfedilen ve arkeolojik çalışmalara başlanan Alacahöyük, Hitit dönemine ait eserlerin en sık bulunduğu yerlerden birisi. Halen çalışmaların sürdüğü bölgeyi ziyaret ederek bir dönemin en büyük uygarlıklarına ait kalıntıları görebilirsiniz.

   · Çorum denilince akla gelen ilk mekanlardan birisi de Hititler’e başkentlik yapmış olan Hattuşaş şehri. Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alan bu tarihi şehir, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Tapınaklar, kabartma duvar yazıları, mezarlar ve meşhur Aslanlı Kapı gibi tarihi yerleriyle Hattuşaş, Çorum’a gelince kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   · Şehrin merkezinde bulunan Çorum Saat Kulesi de Çorum’un sembollerinden birisi.

   · Selçuklu döneminin sonlarında yapıldığı düşünülen Ulu Camii, ağaç işlemeleriyle meşhur bir yapı. Çorum’un simge yerlerinden olan Ulu Camii görülmesi gereken yerlerden.

   · Akarsuları ve yapay göletleri ile bir doğa harikası olan Kargı Yaylası, adını bulunduğu ilçeden alıyor. Alabalıkları ile meşhur bu yaylaya çıkıp doğayla iç içe bir ortamda dinlenebilirsiniz.

   · Çorum’un en bilinen tarihi mekanlarından olan İskilip Kaya Mezarı, Roma döneminden kalma bir eser. Mistik görüntüsüyle ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken tarihi yere uğramalısınız.

   · Anadolu’nun en fazla kalıntı çıkan yerlerinden olan Hitit Yolu, arkeolojik kazıların birinci adresi konumunda. Hitit Yolu’na gittiğinizde bu eski uygarlıktan kalan eserlere hayran kalacaksınız.

   Çorum

   ÇORUM’DA NE YENİR?

   Çorum denilince doğal olarak gelen ilk şey leblebi oluyor. 300 yıllık bir geçmişe sahip olan bu yiyeceğin tuzlu, acılı, şekerli, meyveli, susamlı ve çikolatalı gibi onlarca farklı çeşidi bulunuyor. Çorum’a gidip de leblebi yemeden dönmeyin!

   Ayrıca şehre özgü narlı kuzu butundan yapılan zalpa, 16 saat boyunca kazanda pişirilen İskilip dolması, asma yapraklarından yapılan yırtmaç çorbası ve Çorum mantısı da mutlaka tadılması gereken yemeklerin başında geliyor. Tatlı olarak ise Çorum baklavası ve leblebi tozuyla hazırlanan teltel tatlısını deneyebilirsiniz.

   ÇORUM’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   İç Anadolu ile Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’da, karasal iklim nedeniyle kış ayları soğuk ve yağışlı geçiyor. Bu nedenle Çorum’a gitmek için en ideal ayların ilkbahar-sonbahar dönemi olduğunu söyleyebiliriz.

   ÇORUM’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali - Haziran/Temmuz

   · Kargı Panayırı - Kasım

   · Çaldağ Pazarkaşı Yayla Festivali - Temmuz

   · Osmancık Pirinç Kültür ve Sanat Festivali - Ekim

   · Hattuşaş Kültür ve Gastronomi Festivali - Ekim

   · Hıdırellez Şenlikleri - Mayıs

   • Balıkesir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hem Ege hem de Marmara kıyısındaki eşsiz tatil destinasyonlarıyla meşhur Balıkesir yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.

   • Bilecik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakarya Nehri’nin kenarındaki verimli topraklarda kurulmuş olan Bilecik, tarihi yerleri ve türbeleriyle ‘Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı şehir’ olarak öne çıkmaktadır.

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.