Denizli Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   DENİZLİ

   Ege’nin güneydoğusunda kalan Denizli, 1 milyonu aşan nüfusuyla 2009 yılında büyükşehir statüsü kazanmış bir ildir. Tekstil ürünlerinin yanı sıra horozuyla meşhur olan bölgenin tarihi geçmişi, milattan önce 3. yüzyıla dayanmaktadır. Laodikeia dönemi ile başlayan tarihsel sürecinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   Denizli'yi ziyaret ettiğinizde; Hierapolis, Laodikeia ve Tripolis Antik Kentleri arasında kaybolabilir, Pamukkale’nin büyüleyici güzelliğine kapılabilir veya Honaz Dağı’nda kayak keyfi yapabilirsiniz. Yerli veya yabancı milyonlarca turisti ağırlayan bu topraklar, gezginlere bambaşka bir deneyim sunuyor.

   Bu yazımızda ‘Şifa Merkezi’ Denizli’nin doğal güzelliklerini ve tarihi geçmişini anlatmaya çalışacağız.

   DENİZLİ’YE NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Denizli’ye uçak seferi bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Denizli Çardak Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en ideal ulaşım havayolu.

   Havalimanından şehir merkezine uzaklık yaklaşık 65 kilometredir. Havaalanı otobüsleri veya taksilerini kullanarak 1,5 saatlik yolculukla şehir içine gidebilirsiniz.

   DENİZLİ’DE NEREDE KALINIR?

   Her türlü bütçeye hitap eden otel mevcut. Özellikle Pamukkale ve merkez civarı oteller en ideal yerler. İster 5 yıldızlı oteller, ister butik oteller isterseniz de termal otellerde konaklayabilirsiniz. Genel olarak fiyatlar makul sayılacak düzeydedir.

   Pamukkale

   DENİZLİ’DE GEZİLECEK YERLER

   · Kaleiçi, Anadolu Selçukluları döneminden kalan tarihi bir yapıdır. Tarihi çarşısı, yüzyıllar boyunca şehrin en önemli alışveriş merkezi konumundadır. Birçok meslek grubuna ait yüzlerce dükkan hizmet vermektedir. 

   · Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi, tam tarihi bilinmemekle beraber 19. yüzyılın sonlarında inşa edildiği söylenen iki katlı binadır. Atatürk’ün Denizli ziyaretleri esnasında kaldığı ev, bu açıdan büyük manevi değer taşır. Alt katında Denizli yöresine ait eşyalar sergilenirken, üst katında ise Atatürk’ün kullandığı gardırop, pirinç başlıklı yatak, çalışma masası ve telefon gibi eşyalar bulunmaktadır.

   · Türkiye’de tek olan Folklorik Bez Bebek Müzesi, emekli bir öğretmenin yaptığı 500’den fazla bez bebekten oluşan koleksiyona ev sahipliği yapar. Şehrin tarihi figürlerinden Balcı Evi Konağı’nın çıkan bir yangında harabeye dönmesiyle hayata geçen proje, özellikle çocuklar için farklı bir deneyim sunuyor.

   · Denizli UFO Müzesi, ilk olarak ‘Ufo Müzesi’ adıyla 2002 yılında İstanbul’da açıldı. 2005 yılında ise bugünkü yerine taşındı. İngiltere, Amerika ve Japonya’dan sonra açılan 4. uluslararası ufo müzesidir. İlginç konsepti ve hikayeleriyle, sadece yerli değil dünyanın dört bir yanından yabancı turistin de ilgi odağıdır.

   · TerasPark ve Forum Çamlık, şehrin en kalabalık alışveriş merkezleridir. Birçok ünlü giyim markasının, restoranların ve kafelerin bulunduğu avmler, üniversiteli ve genç nüfusun ağırlıklı olarak zaman geçirdiği yerlerdir. 

   DENİZLİ’DE NE YENİR?

   Çaput Aşısı, Denizli’ye ait yöresel bir yemektir. Küçük parçalar halinde doğranmış taze bağ yaprakları, terayağı ile haşlandıktan sonra pirinç ve etle pişirilir. Yoğurt ile de servis edilir. 

   Gındıra Çorbası, özellikle Çameli yöresine has olan C vitamini bol bir lezzettir. Sıcak suda haşlanan gındıraya, erik ve ekşi katılarak kaynatılmasıyla yapılır. İsteğe göre bulgur veya pirinç pilavıyla da karıştırılabilir.

   Sura, koyunun kaburga kısmından yapılır. Et kısmı ile kaburga ayrıldıktan sonra içi pirinç ve baharat ürünleriyle doldurularak tekrar dikilir. Bu şekilde pişirilir ve bütün halinde servis edilir.

   Tirit, badem, ceviz veya fındık ile süslenen yöresel baklagil yemeğidir. Yerel halkın özel günlerde yaptığı bir yemektir. 

   Bunların dışında keşkek, et kapama, et çevirme, kuzu çevirme gibi yemekler de Denizli mutfağında önemli bir yere sahiptir.

   Denizli

   DENİZLİ’DE GECE HAYATI

   Turizm bölgesi ve büyükşehir statüsünde olmasına karşın Denizli’de gece hayatı oldukça zayıftır. Buna rağmen üniversite nedeniyle gençlerin rağbet gösterdiği ve ünlü djlerin sahne aldığı birkaç gece kulübü mevcut. 

   DENİZLİ’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Denizli’ye, Ege esintileri taşıyan karasal iklim hakimdir. Kış ayları oldukça yağışlı geçer. Kış sporları dışında bu mevsimde turist sayısı düşer. 

   Turistik ve tarihi geziler için bahar ve yaz ayları idealdir. 

   DENİZLİ’NİN FESTİVALLERİ

   · 23. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali – Mayıs

   · Kiraz Bayramı ve Yağlı Pehlivan Güreşleri – Haziran

   · Çoban Güzeli Seçimi ve Sudan Koyun Geçirme Şenliği – Ağustos

   · Beyağaç Topuklu Yaya Şenliği – Ağustos

   · Kebap Şöleni – Eylül

   · Kültür, Sanat ve Üzüm Festivali – Eylül

   · Traverten ve Mermer Festivali – Eylül

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • Kütahya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Kütahya, Ege Bölgesi’nde bulunan; doğal güzellikleri, termal turizmi, çini ve porselenleri ile ünlü bir kenttir.

   • Siirt

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

   • Osmaniye

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir.

   • Hatay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır.