Diyarbakır Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   DİYARBAKIR

   Güneydoğu Anadolu’nun en kalabalık üçüncü şehri olan Diyarbakır, 9000 yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Binlerce sene boyunca farklı uygarlıkların kültür ve ticaret merkezi olan Diyarbakır, esas olarak ‘Diyar-u Bekr’ yani Bekr kabilesinin yurdu kelimesinden evrilmiştir.

   Birçok uygarlığa ait izleri taşıyan tarihi surları ve büyüleyici güzelliğe sahip Dicle Nehri ile medeniyetlerin beşiği olan Diyarbakır, hem doğal güzellikler hem de tarihi eserler bakımından oldukça zengin bir deneyim sunar.

   Bu yazımızda ‘Medeniyetler Beşiği’ Diyarbakır’ın otantik ve tarihi yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   DİYARBAKIR’A NASIL GİDİLİR?

   Diyarbakır Havalimanı’na Türkiye’nin farklı noktalarından seferler düzenlenmektedir. Yaklaşık 1 ila 1,5 saat arası süren uçuşlarla Diyarbakır’a ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen en ideal ulaşım yolu havayoludur.

   Havalimanından şehir merkezine otobüs ve taksiler mevcut. Şehir içinde de dolmuş ve minibüsler ile istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

   DİYARBAKIR’DA NEREDE KALINIR?

   Diyarbakır’da konaklama için birçok alternatif bulunmaktadır. Merkezde, 5 yıldızlı oteller veya daha orta sınıf otellerde konaklayabilirsiniz. Biraz daha şehir dışında kalmayı düşünürseniz otantik otelleri tercih edebilirsiniz. 

   Her bütçeye uygun otele rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

   Diyarbakır

   DİYARBAKIR’DA GEZİLECEK YERLER

   · Diyarbakır Surları, yaklaşık 5,5 kilometrelik uzunluğuyla Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olarak tarihe geçen ve şehri çevreleyen savunma duvarlarıdır. Tarihçesi 9 bin yıldan fazla olan surlar, iç kale ve dış kale olarak ikiye ayrılır. İç kalede ‘Kara Papaz’ olarak da bilinen Saint George Kilisesi, Kale Cami, eski cezaevi ve kervansaray gibi yapılar yer almaktadır. Kalkan balığı şeklinde örülen dış kale ise, 82 burç ve 4 ana yöne bakan kapıdan oluşur. Her bir kapının üzerinde farklı motifler, farklı hikayeleri bünyesinde barındırır.

   · Ulu Cami, Anadolu’nun en eski camisi olarak kabul edilir. İlk olarak pagan inancına ait bir tapınak iken, daha sonraları "Mar Toma Kilisesi" olarak uzun yıllar ibadethane olarak kullanıldı. 7. yüzyılda ise İslam orduları tarafından ele geçirildikten sonra camiye çevrildi. İslam dünyasının dört ayrı mezhebine ev sahipliği yapan mabet, farklı kısımlarında farklı mimari izler taşımaktadır. Avlusundaki güneş saatinin ise Müslüman alim El Cezeri tarafından yapıldığı varsayılmaktadır.

   · Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, ilk olarak Ulu Cami’nin yanındaki Zinciriye Medresesi’nde açılmıştır. 1985 yılında ise günümüzdeki yeri olan Elazığ Caddesi üzerine taşındı. Antik çağdan başlayarak Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eserin sergilendiği müzede 16 binden fazla parça yer almaktadır.

   · Ziya Gökalp Müzesi, ünlü yazar Ziya Gökalp’in doğduğu evdir. 1956 yılında müzeye dönüştürülen konut, Ziya Gökalp’e ait kişisel eşyaların yanı sıra ilginç mimarisiyle de büyük ilgi çeker.

   · Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir. 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından satın alınan konut, ünlü ismin kitapları, el yazmaları ve kişisel eşyalarının sergilendiği bir müzeye dönüştürüldü.

   · Hüsrev Paşa Hanı, Hicaz yolu üzerinde, 16. yüzyılda, Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan handır. Hac görevini yerine getirmek üzere Arabistan yarımadasına gidenlere rehberlik edenlerin kaldığı han, ayrıca ‘Deliller Hanı’ olarak da bilinir.

   · Hasan Paşa Hanı, Ulu Cami’nin karşısında yer alan han, 16. yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa’nın oğlu Hasan Paşa tarafından yaptırıldı. Evliya Çelebi’nin yazılarında da bahsettiği bu görkemli yapı, bir çok gezginin uğrak noktası olmayı başardı. Günümüzde ise restoran ve antikacıların hizmet verdiği bir çarşı olarak kullanılmaktadır.

   · Şeyh Mutahhar Cami, Dört Ayaklı Minare Camii olarak da bilinen yapı, 16. yüzyılın başlarında inşa edildi. Şeyh Mutahhar’ın mezarının yer aldığı cami, daha çok ilginç minaresiyle tanınır. İslam’ın 4 ana mezhebini tasvir ettiği söylenen dört sütun üzerinde yükselen minare hakkında farklı inanışlar bulunur. Rivayete göre; bu sütunların altından yedi defa geçenin dileği kabul olur.

   · Meryem Ana Kilisesi, Roma dönemine ait mimariye sahip yapının 3. yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Yüzyıllar boyunca Süryani Patrikhanesi olarak hizmet vermiştir. Avlusu, mihrabı ve içindeki ahşap işçilikleriyle yörenin en çok ilgi çeken kiliselerinin başında gelir.

   · Malabadi Köprüsü, 12. yüzyılda Batman yolu üzerinde inşa edilen ve türkülere konu olan meşhur köprüdür. Dünyadaki en büyük taş köprülerden biri olan yapının iki ucunun altında ise zorlu hava şartlarında yolcuların konaklayabileceği odalar bulunmaktadır.

   Diyarbakır

   DİYARBAKIR’DA NEREDE VE NE YENİR?

   Karpuzun anavatanı Diyarbakır, yaz döneminde gittiğinizde en yaygın bulabileceğiniz üründür. 

   Kebap çeşitlerinden cartlak kebabı ön plana çıkarken, içli köfte, çiğ köfte, kaburga, lahmacun, keşkek ve ‘meftune’ gibi lezzetleri de denemelisiniz. 

   Burma kadayıf ve sütlü nuriye şehrin en ünlü tatlılarıdır. Özellikle Kadayıfçı Saim Usta, fıstıklı ve cevizli kadayıf çeşitleriyle dikkat çekmektedir.

   Dağkapı Ciğercisi, şehrin önemli ciğercilerindendir. Sabah kahvaltısında bile kalabalık olan mekan, Diyarbakır’ın en lezzetli kebapçılarından biridir.

   Hasan Paşa hanındaki Kahvaltıcı Kadri Usta, serpme köy kahvaltısı sevenlere eşsiz bir deneyim sunar.

   DİYARBAKIR’DA GECE HAYATI

   Şehirde birçok türkü bar ve kafe bulunurken lüks otellerin diskoları da en çok tercih edilen yerlerdendir. Gece hayatı bu açıdan oldukça renkli diyebiliriz. Atatürk’ün Diyarbakır gezileri esnasında kaldığı Gazi Köşkü’ndeki sıra geceleri de baya meşhurdur.

   DİYARBAKIR’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklime hakim olan Diyarbakır’da yazlar oldukça sıcak, kışlar ise bir o kadar dondurucudur. Yağışların azalarak güneşli havaların kendini belli ettiği ilkbahar ayları en ideal zaman dilimidir. 

   DİYARBAKIR’IN FESTİVALLERİ

   · Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali – Mayıs 

   · Karpuz Festivali – Eylül 

   • Nevşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir.

   • Hatay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır.

   • Tunceli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir vadi içinde akan nehrin yanına kurulan Tunceli yüksek kaleleri, kayalara oyulmuş derviş hücreleri ve çağlayanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

   • Erzurum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yiğitliğin harman olduğu Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük üçüncü şehridir.

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.

   • Kahramanmaraş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kahramanmaraş, eski ve halk arasında daha yaygın adıyla Maraş, 1 milyondan fazla nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on sekizinci şehridir.