Dubai Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   DUBAİ

   Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten birisi olan Dubai, nüfusunun büyük çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu kozmopolit bir kenttir. Zengin yaşantısı, gösterişli yapıları ve hayatın her anına işlemiş lüks kavramı ile turistlerin yoğun ilgi gösterdiği rotalarında başında gelir.

   1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı limanı olan kent, petrolün bulunmasıyla beraber 1990’larda büyük bir değişim geçirmiştir. Adeta sıfırdan yaratılan şehir, günümüzde turizm, ticaret ve alışverişin merkezi haline gelmiştir.

   Yerliler, nüfusun sadece yüzde 15’ini oluştururken, Hintliler, Pakistanlılar, Filipinliler, Avrupalılar ve Amerikalılar başta olmak üzere tüm dünyadan çeşitli insanlar bir arada huzur ve güven içinde yaşamaktadır. Farklı kültürlerin iç içe yaşadığı şehirde, ağır cezalar bulunduğundan dolayı suç oranı çok düşük düzeydedir.

   Dubai’de dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’ya çıkarak şehri izleyebilir, devasa büyüklükteki su parklarında çılgınlar gibi eğlenebilir veya çeşitli aktivitelerle süslenmiş inanılmaz bir deneyim sunan safari turlarına katılabilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘En’lerin Şehri’ Dubai’nin lüks ve görkemli yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   DUBAİ’YE NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde İstanbul’dan Dubai’ye direkt seferler düzenlenmektedir. Yaklaşık 4,5 saat süren uçuşlar, Dubai ile 1 saatlik zaman farkını da eklediğimizde, 5,5 saatlik bir yolculuk anlamına geliyor.

   Havalimanından şehir merkezine ulaşım; metro, otobüs veya taksi ile sağlanmaktadır. Otobüs aktarmalı olduğundan metro veya taksi, en ideal ulaşım aracıdır.

   Şehir içi ulaşım, genellikle metro ve taksilerle sağlanmaktadır. Otobüsler seyrek aralıklarla sefer düzenlerken iki hattı bulunan metro, en çok kullanılan taşıttır. Şehirde benzin ucuz olduğu için birkaç gününü burada geçirmek isteyenler taksi seçeneğini de kullanabilir.

   Burj Khalifa - Dubai

   DUBAİ’DE NEREDE KALINIR?

   Dubai, konaklama açısından birçok alternatif sunmaktadır. Hizmet açısından çoğu otelin başarılı olarak kabul edildiği ‘En’lerin şehri Dubai’de fiyatlar ortalamanın gayet üstünde seyreder. Dünyanın en lüks otellerinin yer aldığı şehirde, iç kesimlere doğru gidildikçe fiyatlar nispeten düşmesine karşın yine de uygun fiyata konaklamak pek mümkün değildir.

   Lüks otellerin yer aldığı Jumeirah Plajı ve Palmiye Adası, turistlerin favori noktasıdır. Denize girmeyi planlayanlar bu noktaya yakın yerler seçebilir. Kültürel bir gezi düşünenler ise Deira, Bur Dubai veya Jumeirah’ın iç bölgelerini tercih edebilir.

   Özellikle Al Barsha ve Al Sufouh semtleri, hem deniz hem de kültürel gezi isteyenlerin tercih ettiği noktalardır.

   DUBAİ’DE GEZİLECEK YERLER

   · Burç Halife olarak da bilinen Burj Khalifa, Dubai’nin en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Rezervasyon sistemiyle çalışan 124. katı, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Akşamüstü saatlerinde gidildiğinde, Dubai’nin hem gündüz hem de hava karardıktan sonraki ışıklandırılmış haline tanık olabilirsiniz.

   · Dubai Çesmesi, dünyanın en uzun fıskiyesine sahip çeşmedir. Burj Khalifa’nın yanındaki gölde bulunan yapı, suyu 150 metre yükseğe fırlatabiliyor. Gölün kenarına konuşlanan mekanlarda oturarak akşam saatlerinde ışıklandırma ve Hint müziği eşliğinde sergilenen gösterileri izleyebilirsiniz.

   · Dünyaca ünlü Burj Al-Arab, şehrin en lüks ve sembol otelidir. Yerli halk tarafından Yelken Otel olarak tanınır. İlk 7 yıldızlı otel olan Burç El-Arab’ı gezmek için bile rezervasyon yaptırmanız gerekir. 

   · Palmiye Adaları, dünyanın en büyük dolgu alanıdır. Tam 7 yılda tamamlanan dev proje için Hollanda’dan özel mühendisler görevlendirilmiştir. Üç kısımdan oluşan dolgu alanı, Palm Deira, Palm Jumeirah ve Jebel Ali adalarından oluşur. Başta Atlantis Otel olmak üzere birçok lüks oteli üzerinde barındıran Palmiye Adaları’nı, en güzel Marina’daki Marriot Otel’in çatısından gözlemleyebilirsiniz.

   · Aquaventure Su Parkı, Palmiye Adaları’nın en uzak noktasındaki Atlantis Otel’in yanında yer alan devasa parktır. Akvaryumda, kayak ve dalış aktiveleriyle eğlence dolu saatlerin yanı sıra isterseniz su parkının özel plajında da denize girebilirsiniz.

   · Wild Wadi, Aquaventure’un hemen hemen aynısı diyebileceğimizi bir su parkıdır. Palmiye Adaları’nın anakarayla bağlantı noktasına çok yakın bir yere inşa edilmiştir. Her ikisi de oldukça kalabalık olduğundan bir tanesini tercih etmeniz yeterli olacaktır.

   Dubai

   · Marina, Dubai’nin bir diğer hayranlık uyandıran yapımlarından biridir. Marina'nın önüne sıkıştırılan yürüyüş yolu ve kafeler, görkemli gökdelenlerin eteğinde farklı bir deneyim sunmaktadır.

   · Dubai Mall, dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. İçerisinde 635 adet mağazanın yer aldığı AVM, köpek balıklarının bulunduğu akvaryumu, ünlü restoranları ve golf arabalarının dolaştığı katlarıyla klasik AVM çizgisinden çok uzaktadır.

   · Emirates Mall, Dubai Mall’un görkemine yaklaşamasa da içindeki kayak merkeziyle öne çıkar. Dışarıda kavurucu sıcaklar varken, alışveriş merkezinin içindeki Ski Dubai oldukça ilginç bir tecrübe katar.

   · Gökdelenlerden arınmış olan Medinat Jumeirah, Dubai’nin sade tarafını gösteren mesire bölgesidir. Tarihi görünüme sahip çarşıları, binaları ve restoranlarına ek olarak semti çevreleyen kanalı, yöreye bambaşka bir hava katmaktadır.

   · El Fahidi Hisarı, şehrin tarihi yüzünü temsil eden kaledir. 18. yüzyılda inşa edilen hisar, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Şehrin petrolden önceki yaşantısının resmedildiği ve sergilendiği Dubai Müzesi, ayrıca Dubai’nin yakınlarında yer alan Al-Quasais’ten çıkarılan eserlere ev sahipliği yapar. Hisarın içinde şehrin en yüksek minaresine sahip Grand Mosque da bulunmaktadır.

   · Saeed Al Maktoum House, hisarın bulunduğu eski şehirde yer alan yönetim binasıdır. 1894 yılında inşa edilen saray, uzun yıllar El Maktum ailesine hizmet etmiş ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

   · Alçak binalar ve yöresel dükkanların yer aldığı Bastakiya, şehrin daha düşük gelirli ve geleneksel insanlarının yaşadığı bölgedir. Ağırlıklı olarak Hindistan ve Pakistanlılar’ın bulunduğu yörede, dar sokaklar ve eski evler arasında dolaşabilirsiniz.

   · Deira bölgesinde yer alan Gold Souk (Altın Çarşısı) ve Spice Souk (Baharatçılar Çarşısı) yöresel tat sunan alışveriş alanlarıdır. Kapalıçarşı havasındaki bedestenlerde oldukça ilginç ve büyük parçalar görebilirsiniz.

   · Safari, Dubai’yi özel kılan etkinliklerin başında gelir. Oteller veya acentalar aracılığıyla tura dahil olabilirsiniz. Jeeplerle çölde yapılan heyecan dolu bir turdan sonra bütün araçlar toplanma alanında buluşur. Burada akşam yemeği, nargile ve dansöz şovlarına katılabiliyorsunuz. İster ATV’ler ile çölde turlayabilir, isterseniz de hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz.

   DUBAİ’DE NE YENİR?

   Nüfusun büyük çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu Dubai’nin kendine has bir mutfağı pek bulunmamaktadır. Uzakdoğu, Hint, Lübnan, Türk veya Avrupa mutfaklarına ait çeşitli restoranlar yer almaktadır. Her damak tadına göre yemeğe rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

   Ağırlıklı olarak bol baharatlı et yemeklerinin ön plana çıktığı Dubai’de, genel olarak fiyatlar oldukça pahalı. AVM’lerde büyük fast food restoranları ucuz alternatif olarak sunulabilir.

   Dubai döneri olarak bilinen Shawarma, nargileye benzeyen Shisha ve Arap kahvesi Qahwa yöreye has denenebilecek ürünlerdir.

   DUBAİ’DE GECE HAYATI

   Orta Doğu kültürünün hakim olduğu Dubai’de, gece hayatı genellikle belli mekanlarda ve lüks otellerin gece kulüplerinde yaşanır. Sokaklarda alkol tüketimi yasak olduğu gibi dükkanlardan almak bile oldukça zordur.

   Bu yüzden gece hayatı, lüks otellerin çatı katında yer alan gece kulübü ve lounge tarzı mekanlara odaklanır. Dubai’de hafta sonu, Cuma ve Cumartesi günleri olduğundan gece hayatı Perşembe akşamından başlar.

   Zero Gravity, Dubai’nin en iyi mekanlarının başında geliyor. Lüks otellerin çatı katlarına nazaran daha uygun fiyatlara sahip Zero, özellikle gençlerin favori mekanı. Gündüz beach club tarzı hizmet verirken, hava karardıktan sonra gece kulübüne dönüşür.

   Gündüz beach club, akşam gece kulübüne dönüşen bir diğer popüler mekan ise Barasti Bar. Le Meridien Mina Seyahi Otel’in bünyesindeki işletme, deniz kıyısında salaş ve eğlenceli bir ortam sunar.

   Uzakdoğu kültürüyle süslü Buddha Bar, fiyat ve performans bakımından en iyi yerlerden biri. Akşam rahatça yemek yedikten sonra müziğin sesinin yükselmesiyle bir gece kulübü haline gelir.

   Club 360, Jumeirah Beach Hotel’in yürüyüş yolunun sonunda denizin üstüne konuşlanmış restoran-bar karışımı bir yerdir. Yemeklerinden ziyade manzarası ve eğlence hayatıyla ön plana çıkar.

   Alternatif olarak; The Rooftop Terrace, People by Crystal, Cavalli Club, White Dubai ve Stereo Arcade denenebilecek diğer yerlerdir.

   DUBAİ’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Çöl ikliminin hakim olduğu Dubai’de yazlar, oldukça kavurucu sıcaklara tanıklık eder. Kışın bile sıcaklıklar 15 derecenin altına düşmez. Yıl boyunca toplamda sadece bir hafta yağış görülür. Yaz aylarında aşırı sıcaklara dikkat edilmelidir. Bu yüzden en ideal ziyaret zamanı, Kasım ile Mayıs ayları arası olarak kabul edilir.

   DUBAİ VİZE İŞLEMLERİ

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmeleri için vize alması gerekir. Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki tip turist vizesi bulunmaktadır. Kısa süreli olan 30 günlük, uzun süreli olan ise tek girişli veya çok girişli olmak üzere 90 gün ikamet hakkı tanır. Yeşil pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize şartı olmaksızın kalma hakları vardır.

   DUBAİ’DEKİ FESTİVALLER

   · Alışveriş Festivali – Ocak

   · Dünya Sporları – Ocak

   · Caz Festivali – Şubat

   · Lynx Uluslararası Reklam Festivali – Mart

   · Uluslararası Film Festivali – Kasım

    

   uygunfiyat-apps
   • Brüksel

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel siyasi kimliğinin yanı sıra birçok tarihi mekana ve müzeye de ev sahipliği yapıyor.

   • Ontario

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kanada’nın doğusunda konumlanan Ontario ülkenin en kalabalık eyaleti olmasının yanı sıra yüzölçümü bakımından da ikinci sırada yer alıyor.

   • Vilnius

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Litvanya’nın başkenti olan Vilnius uzun yıllar süren Sovyet işgalinin ardından son 20-30 yılda toparlanma sürecine girmiş bir şehir.

   • Prag

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adeta büyülü bir kent olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkentidir.

   • Leipzig

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı olan Leipzig Dresden ile birlikte eyaletin en büyük iki şehrinden biridir.

   • Atina

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir.