Dublin Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   DUBLIN

   İrlanda’nın başkenti olan Dublin, nüfusun % 25’ine sahip olarak adanın en büyük kenti olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca, doğal güzellikleriyle tanınan İrlanda’nın idari, ekonomi ve kültür başkenti olarak da adını duyuran şehir; dünyaca ünlü edebiyatçılar ve yetiştirdiği ünlü müzisyenler sayesinde Avrupa’nın en eğlenceli partilerine ev sahipliği yapmaktadır.

   Tarihi 18. yüzyıla kadar dayanan kent, kısa sürede Britanya’nın en önemli şehirlerinden biri haline gelmiştir. Adı İrlanda dilinde siyah havuz anlamına gelen Dubh ve Linn kelimelerinden türeyen kıyı kenti, tarih boyunca limanıyla da öne çıkma fırsatı bulmuştur. Ekonomik açıdan kendini geliştiren şehir, modernleşerek en büyük turistik yerlerden biri haline dönüşmüştür. Tarihini ve doğal güzelliklerini korumayı başaran Dublin, otantik havasıyla görenleri büyülüyor.

   DUBLIN NEREDEDİR?

   Dublin, İngiltere Adası‘nın 100 km batısında bulunan İrlanda Adası‘nda yer alır ve İrlanda’nın doğu yakasında ismini aldığı Dublin Körfezi’nde kurulmuştur.

   DUBLIN VİZE İŞLEMLERİ

   İrlanda'ya giriş yapmak için Birleşik Krallık vizesi veya kısa süreli C tipi vizesi alınması gerekiyor. İkinci seçenek olarak ise İrlanda'nın turizm gelirlerini artırmak amacıyla başlattığı ve Türkiye'nin de dahil olduğu Visa Waiver Programme ile vizesiz olarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.

   DUBLIN’E NE ZAMAN GİDİLİR?

   Dublin'de ılıman bir iklim görülmektedir. Havanın çok nadir sıfırın altına düştüğü ülkede yaz aylarında da sıcaklık 20 derecenin üzerine çıkmaz. Ağustos ve Eylül aylarında ise genellikle yağışlı bir havanın hakim olduğu Dublin'de en sıcak dönemler ise Mayıs ve Haziran aylarıdır.

   DUBLIN’E NASIL GİDİLİR?

   THY'nin haftanın her günü düzenlediği seferlerler ile Dublin'e 4 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak ise Lufthansa, Air France ve Swiss'in düzenlediği aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz.

    

   Dublin

   DUBLIN’DE NEREDE KALINIR?

   En büyük gelir kaynaklarından biri turizm olan Dublin’de, konaklama açısından bir çok farklı seçenek bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. İsimleriyle marka olmuş otel zincirlerinden, yerel fakat bir o kadar kaliteli veya butik tarzda otellerde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

   DUBLIN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Dublin’de şehir içi ulaşım oldukça rahat ve basittir. Dublin küçük ve doğru yapılanmış bir şehir olduğundan birçok yere yürüyerek ulaşmak mümkün. 

   Ulaşım için ayrıca Dublin şehir içi ulaşım sitesine (http://dublinbus.ie) bakabilirsiniz. Bu site sayesinde durak numarası, rota veya adrese göre arama yapılarak ulaşımı çok rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Hangi numaralı otobüse bineceğinizi bu siteden kolayca tespit edip, geliş zamanını duraklarda bulunan elektronik tabelalardan takip edebiliyorsunuz. 

   DUBLIN’DE GEZİLECEK YERLER

   · 1592’de kurulan Trinity College, İrlanda’nın en köklü üniversitesidir. Bahçesinde, İtalyan sanatçı Arnaldo Pomodoro tarafından yapılan Sphere Within Sphere heykelinin yer aldığı bina, mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 

   · İrlanda Ulusal Müzesi, 3 ayrı koleksiyon bölümünden oluşmaktadır. Archaelogy bölümünde arkeolojik kalıntılar, Decorative Arts & History bölümünde tarihi silah, gümüş, seramik, yerel giysiler, cam eşyalar, Country Life bölümünde ise İrlanda geleneksel hayat stili hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir.

   · Ülkenin en büyük kilisesi olan St. Patrick Katedrali, ismini İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren Aziz St. Patrick’ten almaktadır. Katedralin içinde bulunan Canlı Taşlar Sergisi, katedralin tarihini ve şehirle ilişkisini anlatır. Görkemli bir mimariye ve yemyeşil bir bahçeye sahip olan katedralde ayrıca, Orta Çağ‘dan kalma Chapter House kapısı da önemli bir detaydır.

   · Dublin’in en eski yapısı olan Christ Church Katedrali, zamanın kralı Sitrik Silkenbeard tarafından 1028 yılında yaptırılmıştır. Katedral çevresindeki bölge, eski Viking ve Normanların yerleşim bölgesi olduğu için bazı alanlarında Vikingler ile ilgili işaretlere rastlamak mümkün.

   · Old Jameson Distillery, İrlanda’nın en büyük viski markası Jameson’un damıtım yeridir. Mekanda Jameson’un yapımına dair bilgilere ulaşabilir ve uzun yıllar saklanan fıçılara göz atabilirsiniz.

   · Dublin’de eğlence mekanlarının yoğunlaştığı bir bölge olan Temple Bar; restoranların, kafelerin, pubların, mağazaların ve sokak sanatçılarının çok olduğu bir yerdir. Bölge, bu yoğun yapısından kaynaklı oldukça popülerdir ve bir hayli turist çekmektedir.

   · İçinde bir polis müzesi ve kütüphane bulunduran Dublin Kalesi’nin tarihi 13. yüzyıla uzanmaktadır. Yapıldığı yıllarda İngilizlerin karargahı olan kullanılan kale, günümüzde halen ara sıra hükümet binası olarak hizmet vermektedir. Kalenin parkında yer alan Chester Beatty Kütüphanesi ise kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

   · Avrupa’nın en büyük parkı olma özelliğine sahip olan Phoneix Park iki bölümden oluşmaktadır. Dublinlilerin eğlenip dinlenmeye gittiği parkta ayrıca bisikletle gezenleri, eski savaş arabalarıyla yarışanları veya Gal futbolu oynayanları görebilirsiniz.

   DUBLIN’DE NE YENİR?

   Dünya mutfağından birçok örneği bir arada bulabileceğiniz Dublin'de çok sayıda restoran bulunuyor. Bölgenin en çok rağbet gören yiyeceklerinden İrlanda Kahvaltısı ve Siyah Bira'yı deneyimleyebileceğiniz şehirde, günbatımında ise South Wall bölgesinde bulunan Poolbeg Deniz Feneri'nin çevresindeki restoranlarda balık yiyerek içeceğinizi yudumlayabilirsiniz!

    

   Dublin

   DUBLIN'DE GECE HAYATI

   İrlanda’da gece hayatı denince tabii ki aklımıza ilk olarak meşhur Irish Publar geliyor. Özellikle Temple Bar Bölgesi; Dublin gece hayatı nabzını yoklayabileceğiniz, ‘Irish Pub’ konseptine doyacağınız samimi ve sıcak insanların gönüllerince eğlendiği yerdir. İsmini kırmızı ahşap dokusu ve bilindik pub mimarisiyle şehrin simgesi haline gelen Temple Bar’dan alan bu bölgede, turistten ziyade yerli gibi dolaşmanın tadını çıkarabilirsiniz.

   DUBLIN'DEKİ FESTİVALLER

   · İrlandalıların büyük önem verdiği St. Patrick’s Day, her yıl 17 Mart’ta kutlanmaktadır. İrlandalılara Hristiyanlığı getiren Aziz Patrick adına bu günde her yer yeşile bürünür. Festivalde, özel geleneksel kıyafetler giyilir ve çılgınlar gibi eğlenilir. Bu festivalin ünü İrlanda sınırlarını aşmıştır ve tüm dünyadaki insanlar bu festivale yoğun ilgi göstermektedirler.

   Dublin’deki diğer festivaller:

   · Irish Craft Beer and Cider Festival

   · Ulusal Miras Haftası - 20/22 Ağustos

   · Dublin Tiyatro Festivali

   · Fingal Film Festivali - 25/27 Eylül

   uygunfiyat-apps
   • Okinawa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Japonya’nın güneyinde yer alan ve ülkeyle karasal bir bağlantısı bulunmayan Okinawa, Ryukyu Adaları üzerinde yer alıyor.

   • Ljubljana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sahip olduğu yeşil alanlar ile ününü tüm dünyaya yayan ve “2016 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Ljubljana hem eski hem de yeni şehir kısmıyla ziyaretçilerine eşsiz bir tatil vadediyor!

   • New York

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan New York aynı zamanda Amerika’nın en kalabalık şehri olma özelliğine sahip.

   • Cardiff

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Britanya adasının güneybatısında konumlanan Galler’in başkenti olan Cardiff ülkenin başkenti ve aynı zamanda her anlamda en merkezi şehridir.

   • Blumenau

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güney Amerika’da Almanlar tarafından kurulan bir şehir olan Blumenau’da Alman kültürünün etkileri yoğun bir şekilde hissediliyor.

   • Shangai (Şangay)

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Son dönemde gösterdiği hızlı gelişmeyle Çin’in finans, ekonomi, kültürel ve turistik anlamda merkez şehirlerinden biri konumuna gelen Şangay Uzak Doğu’nun en büyük metropollerinin başında geliyor.