Edinburgh Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   EDİNBURGH

   İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh tarihi atmosferiyle dünya üzerindeki en eski şehirlerden biri. Geçmişi orta çağa kadar uzanan kaleleri, botanik bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki mekanları, mistik atmosferi ve tabi ki İskoçların meşhur mutfağıyla Edinburgh, mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri!

   Bu yazımızda ‘Kuzeyin Atina’sı’ Edinburgh’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   EDİNBURGH’A NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların İskoçya’ya giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Ülkemizden her gün direkt seferlerin düzenlendiği Edinburgh’a yaklaşık 4,5-5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Alternatif ulaşım yollarının da bulunduğu şehre Londra üzerinden aktarmalı veya demiryolu ile de ulaşmak mümkün.

   EDİNBURGH’TA NEREDE KALINIR?

   Britanya adasının en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Edinburgh’ta konaklama açısından sayısız alternatif bulunuyor. Fiyat politikasının bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği şehirde tesisler ise ağırlıklı olarak Cowgate, Newington Road ve Old Town bölgelerinde yer alıyor. Erken rezervasyon yaparak uygun fiyata konaklayabileceğiniz Edinburgh’a geldiğinizde butik pansiyonlardan beş yıldızlı otellere varan kadar değişen yelpazedeki mekanlardan birini tercih edebilirsiniz.

   Edinburgh

   EDİNBURGH’TA GEZİLECEK YERLER

   • Edinburgh Kalesi: Şehrin sembol yapılarının başında gelen kale Old Town bölgesinde yer alıyor. 600 yılında inşa edilen ve o tarihten bu yana ayakta kalmayı başaran tarihi kaleye çıkıp gezebilir, oldukça yüksek bir noktada yer alan mekandan Edinburgh’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

   • Princess Street: Şehrin New Town bölgesinde konumlanan cadde Edinburgh’un kalbinin attığı yerlerden. Sadece toplu taşıma araçlarının giriş izninin bulunduğu caddede yer alan alışveriş mağazalarını gezebilir, çevredeki cafe ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

   • Holyrood Sarayı: Kraliyet Yolu üzerinde konumlanan saray 16. Yüzyıldan bu yana Britanya Kraliyet Ailesi’nin ikameti olarak kullanılıyor. Halka açık olan sarayı düzenlenen turlarla gezebilir, hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz.

   • Kraliyet Yolu: Orijinal adı ‘Royal Mile’ olan yol Old Town bölgesindeki Edinburgh Kalesi ile Holyrood Sarayı arasında yer alıyor. Şehrin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Kraliyet Yolu’nda yürüyüşe çıkmadan dönmemelisiniz.

   • St Giles Katedrali: Edinburgh’un sembol yapılarından biri olan katedral yaklaşık 900 yıldır şehrin en önemli dini merkezlerinden biri. Turistlerin akın ettiği katedral mimarisi ve devasa çanıyla büyük ilgi görüyor.

   Edinburgh

   • Holyrood Park: 12. Yüzyıldan bu yana kullanımda olan park dağlık bir arazi üzerinde yer alıyor. Edinburgh Kalesi’ne yakın noktada konumlanan parkta yürüyüşe çıkabilir, şehri kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz.

   • Royal Botanic Garden: 1600’lü yıllarda inşa edilen botanik park Edinburgh’ta en çok ziyaret edilen mekanların başında geliyor. Oldukça geniş bir alan üzerinde yayılan parkta onbinlerce bitki türünü görebilirsiniz.

   • Scott Anıtı: Edinburgh’u kuşbakışı olarak izleme olanağı veren bir başka nokta olan anıt 1800’lü yılların ortasında inşa edilmiş. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen yapıda ayrıca 70’e yakın heykelcik de yer alıyor.

   • Calton Hill: Turistlerin fotoğraf çekmek için akın ettiği bölge UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış bir yer. Uzun bir yürüyüş sonrası ulaşılabilen tepe Edinburgh’u tepeden izlemek için en güzel noktalardan biri.

   • Mary King’s Close: Edinburgh’un en gizemli yerlerinden biri olan bölge özellikle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Yeraltındaki sokaklar arasında gezerken çevreden yüzlerce hayalet ve cinayet hikayesi duyacağınız mekan ilgi çekici atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken bir yer!

   • Arthur’s Seat: Edinburgh’a gelen maceraseverlerin sıklıkla gittiği noktalardan biri olan mekan Holyrood Park’ın sınırları içerisinde yer alıyor. Parkın içindeki tepelerin en yüksek noktası olan Arthur’s Seat’e tırmandıktan sonra bu tarihi şehre metrelerce yükseklikten izleyebilirsiniz!

   • Scottish National Gallery: 1800’lü yılların ortalarında inşa edilen galeri ülkenin en önemli sanat merkezlerinin başında geliyor. İskoç sanatçıların yanı sıra dünyaca ünlü isimlerin de eserlerinin yer aldığı galeride oldukça geniş bir koleksiyon bulunuyor.

   EDİNBURGH’TA NE YENİR?

   Bir ada ülkesi olan İskoçya’da mutfağın demirbaşı olarak karşımıza tabi ki deniz ürünleri çıkıyor. Et yemeklerinin de oldukça sık tüketildiği şehirde ayrıca oldukça zengin kahvaltı menüleri yer alıyor. Edinburgh’a geldiğinizde tatmanız gereken yöresel lezzetlerin ilk sırasında ise ülkenin dünyaca ünlü yemeği Haggis geliyor. Bir tür sakatat yemeği olan Haggis’in yanı sıra İskoç Yumurtası, Morina Balığı, angus etinden elde edilen İskoç Bifteği gibi yemeklerin bulunduğu şehirde Edinburgh’ta yemek alışkanlığınızı değiştirmek istemezseniz de dünya mutfağından lezzetler sunan restoranlara gidebilir, İskoçların dünyaca ünlü milli içeceği viskinin farklı çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

   Edinburgh

   EDİNBURGH’TA GECE HAYATI

   İskoçya’nın Glasgow ile beraber en büyük iki şehrinden biri olan Edinburgh’ta oldukça renkli bir gece hayatı var. Her köşe başında İskoçların dünyaca ünlü publarına rastlayacağınız şehirde akşam 10-11 sularında başlayan eğlence özellikle hafta sonları sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Edinburgh’taki mekanlar genellikle Grassmarket, Rose ve George Caddelerinde konumlanırken, şehirde başta sayısı bini aşan klasik İskoç Pub’ının yanı sıra gece kulübü, jazz kulüpleri ve disko gibi alternatif mekanlar bulunuyor. Bu tarihi şehre geldiğinizde akşam eğlenmek için Jazz Bar, The Barony , Bramble Bar & Lounge, Captains Bar ve Chaophraya gibi ünlü mekanlara gidebilirsiniz.

   EDİNBURGH’TA NE ZAMAN GİTMELİ?

   İskoçya’nın tarihi başkenti Edinburgh’ta yıl genelinde serin bir hava görülüyor. Kış mevsiminde genellikle kasvetli ve yağışlı bir havanın hakim olduğu şehir en sıcak günlerini ise yaz aylarında yaşıyor. Hem havaların en sıcak olduğu dönem olması hem de festivallerin yoğunluğu sebebiyle Edinburgh’a gelmek için en ideal aylar olarak Temmuz ve Ağustos öne çıkarken sonbaharda da bir başka güzel olan şehre Ekim ayında gelmek de alternatifler arasında yer alıyor. 

   EDİNBURGH’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Edinburgh's Hogmanay – Ocak

   • Edinburgh International Science Festival – Nisan

   • Imaginate Festival – Mayıs

   • Edinburgh International Film Festival – Temmuz

   • Edinburgh International Jazz and Blues Festival – Temmuz

   • Edinburgh International Festival – Ağustos

   • Edinburgh Art Festival – Temmuz / Ağustos

   • Edinburgh Festival Fringe – Ağustos

   • Edinburgh International Book Festival – Ağustos

   uygunfiyat-apps
   • Ljubljana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sahip olduğu yeşil alanlar ile ününü tüm dünyaya yayan ve “2016 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Ljubljana hem eski hem de yeni şehir kısmıyla ziyaretçilerine eşsiz bir tatil vadediyor!

   • Malta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz’de ufak bir ada ülkesi olan Malta geçmişi tarih öncesi dönemlere kadar dayanan tarihi bir ülke.

   • Nice

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Fransız Rivierası Cote d’Azur’un başkenti olan Nice, aynı zamanda civar bölgelerinin yüksek turizm ve kültür potansiyeliyle de herkes tarafından bilinen bir konumda bulunmaktadır.

   • Wisconsin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    ABD’nin kuzeyinde yer alan Wisconsin eyaleti Michigan Gölü’nün kenarında kurulmuş bir yer.

   • Batum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Karadeniz’in doğusunda küçük bir liman kenti olan Batum Gürcistan’ın en önemli şehirlerinden biri.

   • Riga

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir.