Edirne Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   EDİRNE

   Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, bir asır boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan tarihi yapılarıyla ön plana çıkan bir şehirdir. Yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

   İster Meriç Nehri kıyısında içeceğinizi yudumlamak, ister şehrin tarihi büyüsüne kapılıp gitmek olsun, Edirne size eşsiz bir deneyim sunuyor…

   Bu yazımızda ‘Mimar Sinan’ın Şehri’ Edirne’nin sıcak ve tarihi yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   EDİRNE’YE NASIL GİDİLİR?

   Edirne şehrinde havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı Tekirdağ‘daki Çorlu Havalimanı‘dır. Çorlu’ya Ankara üzerinden günlük seferler düzenlenmektedir. Havalimanından Edirne’ye otobüs ile yaklaşık 1,5 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.

   Bir başka alternatif ise İstanbul’daki Atatürk Havalimanı‘dır. Türkiye’nin her yerinden günün her saati Atatürk Havalimanı‘na uçuş bulabilirsiniz. Atatürk Havalimanı‘ndan Edirne’ye otobüs ile yaklaşık 2,5 saatlik yolculukla gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımını ise minibüs ve otobüslerle yapabilirsiniz. Hatta gezilecek birçok yer yürüme mesafesinde olduğundan toplu taşımaya pek ihtiyaç duymayacaksınız.

   EDİRNE’DE NEREDE KALINIR?

   Edirne’nin merkezinde pek çok butik otel ve lüks otel hizmet vermektedir. Özellikle Selimiye Camisi’nin etrafındaki oteller, merkezi konumdadır ve ulaşım açısından büyük kolaylık sağlar. 

   Alternatif olarak merkezden uzaklaştıkça daha uygun fiyatlı apart oteller bulabilirsiniz.

   Edirne 

   EDİRNE’DE GEZİLECEK YERLER 

   · Gezimize şehrin merkezinde bulunan Selimiye Camisi’nden başlıyoruz. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii'nin yapımına, 16. yüzyılda II. Selim’in emriyle başlandı. Yüzlerce işçinin çalışarak 6 senede tamamladığı devasa caminin mimarisi büyüleyici niteliktedir. Burayı özel kılan ise İstanbul’da bulunan Ayasofya Cami’nin kubbesinden daha büyük olmasıdır.

   · Edirne Sarayı, II. Murat zamanında yapımına başlanarak Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlanan bir yapıdır. 18. yüzyılda yaşanan deprem ve yangında büyük ölçüde zarar gören saray, 19. Yüzyılda Rus Savaşı esnasında yağmalanarak yıkıldı.

   Adalet Kasrı, Edirne Sarayı‘ndaki tek ayakta kalan kısımdır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında eklenen yüksek binada dönemin önemli divan toplantıları düzenlenirdi.

   Sarayiçi, tarihi Kırkpınar güreşlerinin günümüzde yapıldığı yerdir. 14. yüzyılda Kırkpınar çayırlarında doğan bu gelenek 1924 yılında Sarayiçi’ne alındı.

   Balkan Savaşı Şehitliği, Bulgarlara esir düşen ve aç bırakılarak ölüme terkedilen 20 bin askerin anısına Sarayiçi’nde yapılan anıttır. 

   · Edirne Saat Kulesi, Evliya Çelebi’nin Makedonya Kulesi olarak bahsettiği tarihi yapıdır. Roma zamanından kalan şehir surlarının üzerine inşa edilen kule, 1953 yılındaki depremde zarar gördü ve üstten iki katı dinamitlenerek yıkıldı.

   · İkinci Beyazıd Külliyesi, Tunca Nehri’nin kıyısında yer alan dönemin en önemli tıp medresesini bulunduran yerdir. Görkemli duvarlarının içinde; cami, medrese ve dönemin ilk akıl hastanesi yer almaktadır. 

   Trakya Üniversitesi’nin katkılarıyla açılan Sağlık Müzesi’nde o yıllardan kalan birçok alet, kitap ve eser sergilenmektedir.

   · Eski Cami, 15. Yüzyılın başlarında ‘Ulu Cami’ olarak inşa edilen yapıdır. Yapımından tam 40 yıl sonra inşa edilen ‘Üç Şerefeli Cami’ ile beraber ‘Eski Cami’ olarak anılmaya başlamıştır. Duvarlarındaki devasa hat yazıları büyük ilgi çekmektedir.

   · Üç Şerefeli Cami, İslamiyet’in ilk üç şerefeli camisi olduğundan bu ismi almıştır. Farklı yükseliklere sahip dört minaresinden en büyüğü 67 metre yüksekliğindedir. Farklı tasarımı ve görkemli mimarisiyle Eski Cami’yi ikinci sıraya atmıştır.

   · Saraçlar Caddesi, trafiğe kapalı olan şehrin en önemli caddesidir. Sağlı sollu dükkanlar, heykeller ve banklarla İstanbul’un İstiklal Caddesi’nin küçük bir kopyasıdır. Buranın dışında Selimiye Cami’nin yanında bulunan Arasta, Bedesten ve Ali Paşa çarşıları alışveriş için ideal noktalardır.

   Yöreye has olarak aynalı süpürge, edirnekâri ve meyve sabunları alınabilecek eşyalar arasındadır.

   · Büyük Sinagog, 1906 yılında Sultan Abdülhamid tarafından yaptırılan Avrupa’nın en büyük sinagogudur. 15. yüzyılda İspanya’dan sürülen Yahudiler’in yerleştiği Kaleiçi’nde bulunan küçük sinagoglar, çıkan büyük bir yangında harap olur. Dönemin padişahı Abdülhamid’in emriyle yaptırılan ibadethanenin içerisinde bir de okul vardır.

   Kaleiçi yöresinde gayrimüslimlere ait birçok kilise ve sinagog bulunur. Başlıcaları ise Sveti Helena Konstantin Kilisesi ile Sveti Georgi Bulgar Kilisesi’dir.

   · Tunca ve Meriç nehirlerinin üzerine inşa edilen ve aynı isimleri taşıyan Tunca ve Meriç köprüleri, şehrin diğer önemli yapılarıdır. 

   · Lozan Anıtı, Karaağaç‘ın diplomatik yollarla Türk topraklarına katılması onuruna yapılmıştır. Trakya Üniversitesi’nin yoğun uğraşlarıyla 1998 yılında dikilmiştir. Üniversitenin rektörlük binası olarak hizmet vermekte olan tarihi Karaağaç Tren İstasyonu’nun bahçesinde yer almaktadır.

   Edirne

   EDİRNE’DE NEREDE VE NE YENİR?

   Meşhur Tava Ciğeri, Edirne’nin akla gelen ilk yemeğidir. Tavada kızartılan ciğerin yanında acı sos, soğan ve biber üçlüsünün yanı sıra yoğurtlu sunumu da oldukça beğenilir. Hemen hemen her yerde ciğercilere rastlayabilirsiniz ancak özellikle Aydın Tava Ciğer’de yemeniz tavsiye edilir. Ayrıca Saraçlar Caddesi üzerinde bulunan Balkan Lokantası da gayet lezzetli ciğerler yapar.

   Köfte, Edirne’de tava ciğerden sonra ikinci sırada gelir. Kömür ızgarada pişirilen Edirne köftesi, özel yetiştirilen dana etinden yapılıyor. Şehirdeki en ünlü köfteci ise Köfteci Osman’ın yeridir. 

   Mutancana, kuzu eti ve meyvelerle yapılan Osmanlı Saray Mutfağı‘na özgü bir yemektir. Tatlı ve tuzlu birleşiminin en güzel örneğidir.

   Hayrabolu Tatlısı, İzmir Kemalpaşa tatlısının büyüğü olarak tasvir edilir. Kendisini Kemalpaşa’dan ayıran tat ise içindeki peynirdir. Genellikle üzerinde tahin ile servis edilir.

   Edirne Peyniri, tam yağlı yumuşak inek peyniridir. Süt ürünlerinin ön planda olduğu Edirne’de denenmesi gereken bir tattır. 

   Kökenleri Meksika olan ve üç farklı sütten yapılan Trileçe tatlısı, balkanlar üzerinden Edirne’ye gelmiştir. Günümüzde yurdun farklı noktalarında popüler olmasına rağmen Edirne’ye gelmişken trileçesini yemeden dönmeyin. 

   Peynir helvası, höşmerime benzeyen Trakya tatlısıdır. Peynir, yumurta, un ve şekerle yapılır. Genellikle tava ciğerin üzerine tercih edilir.

   Tatlıcı Keçecizade, Edirne’nin ünlü tatlıcısıdır. Badem ezmesi, bademli kurabiyesi, çikolatalı lokumu en çok rağbet gösterilen ürünleridir. 

   Arslanzade, Edirne’nin bir başka meşhur tatlıcısıdır. Badem ezmesi ve özel kurabiyeleri ile nam salmıştır.

   Karaağaç Kahvaltıcıları, Karaağaç yolu üzerinde serpme köy kahvaltısı hazırlayan mekanlardır. Sabah kahvaltısı için tercih edilebilir.

   EDİRNE’DE GECE HAYATI

   Eğlenceli ve sıcak insanların diyarı Edirne’nin gece hayatı oldukça hareketlidir. Gece kulübü ve barların yanı sıra taverna ile meyhane kültürü de gelişmiştir. Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer alan Edirne’de pasaportunuz varsa geceleri komşu ülkelere bile geçiş yapabilirsiniz.

   Zindanaltı Meyhanesi, canlı müzik eşliğinde salaş havasıyla ön plana çıkan mekanlardan biridir. Küçük ve kalabalık olmasına rağmen her daim eğlenceli bir akşam vaadeder.

   Leman Kültür, daha çok üniversiteli gençliğin rağbet ettiği noktalardan biridir. 

   Pena, ‘Sokakta Hayat Var’ sokağında yer alan bir kafedir. Düzgün işletmesi ve müşteri portföyü ile en çok ilgi gösterilen mekanlardandır.

   ‘Sokakta Hayat Var’ adıyla bilinen barlar sokağında farklı alternatifler bulmak mümkün. Buranın dışında tarihi iki köprü civarında da birçok mekan bulunuyor.

   EDİRNE’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Edirne’nin Ege kıyıları genellikle Akdeniz iklimi altındayken, kuzey kısımları ise kışın sert karasal iklim özellikleri gösterir. Şehrin tarihi kısmı kıyıdan içeride yer aldığından, yağışlı kış ayları dışında her mevsim ziyaret edilebilir.

   EDİRNE’NİN FESTİVALLERİ

   · Kakava Hıdrellez Festivali – Mayıs

   · Keşan Dallık Eğlenceleri – Mayıs

   · Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali – Mayıs

   · Kırkpınar Yağlı Güreşleri – Temmuz

   · Uluslararası Nefesli Sazlar Festivali – Eylül

   · Uluslarası Klarnet Festivali – Eylül

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Zonguldak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır.

   • Erzincan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de tanınan kent, manevi değeri yüksek birçok türbeye de ev sahipliği yapmaktadır.

   • Van

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ‘Kaleler Şehri’ Van; geçmişten günümüze kadar dayanan kiliseleri, kümbetleri ve doğal güzellikleri ile her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz!

   • Burdur

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan ‘Göller Yöresinin İncisi’ Burdur, antik kentleri, eşsiz gölleri, tarihi evleri ve kervansarayları ile keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Bingöl

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bu tarihi şehir, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde övgü yağdırdığı yaylaları ve meşhur Yüzen Ada’sıyla ziyaretçilerini bekliyor!