Elazığ Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ELAZIĞ

   Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır. Sert mizacı, yardımsever insanları ve zengin tarihi geçmişiyle "Gakkoşların Diyarı" gezip görülmesi gereken yerlerin başlarında yer alıyor.

   Bu şehri gezerken, Harput’ta binlerce yıllık tarihi inceleyebilir, Hazar bölgesinde hem su sporları hem de kış sporlarını tecrübe edebilir veya olağanüstü lezzetlerle süslü Elazığ mutfağına kapılıp gidebilirsiniz.

   Üzüm bahçeleriyle ünlü şehir, aynı zamanda çayda çıra oyununun da anavatanıdır. 

   Bu yazımızda ‘Gakkoşlar Diyarı’ Elazığ’ın, geleneksel ve ilginç yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   ELAZIĞ’A NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Elazığ’a uçuş bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Elazığ Uluslararası Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu. 

   Elazığ Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Buradan şehir merkezine, servis veya taksiyle yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla rahatlıkla gidebilirsiniz.

   Şehir içinde, geniş bir ağa sahip toplu taşıma sistemi vardır. Gerek belediye gerekse halk otobüsleri ile istediğiniz yere seyahat edebilirsiniz.

   ELAZIĞ’DA NEREDE KALINIR?

   Elazığ'da, bütçenize göre her sınıftan kalacak yer bulabilirsiniz. Merkezde gayet uygun fiyatlara oteller mevcut. Merkezden biraz uzaklaştıkça büyük ve lüks oteller göze çarpıyor. Akhan ve Dedeman’ın yanı sıra son olarak Hilton’un açılmasıyla seçenek yelpazesi oldukça genişledi. 

   Elazığ Harput Kalesi

   ELAZIĞ’DA GEZİLECEK YERLER

   · Harput, Elazığ’ın en eski yerleşim birimidir. Tarihi, milattan önce 21. yüzyıla dayanan bölge, antik kalesi, hamamı, kilisesi ve Buzluk Mağarası ile yörenin turizm merkezidir. 

   · Harput Kalesi, yapımı esnasında harcında süt kullanıldığı için ‘Süt Kalesi’ olarak da bilinir. Yaklaşık 4000 yıllık mazisinde Hurriler, Hititler, Romalılar ve Bizanslılar'a ev sahipliği yapan surlar, Selçuklular’ın Anadolu’ya girişi ile Türkler’in hakimiyeti altına girmiştir. 

   · Harput’un sınırları içerisinde yer alan Meryem Ana Kilisesi, milattan sonra 2. yüzyılda inşa edildi. İlginç mimarisi ve kızıl duvarıyla büyük ilgi çeken kilise, 1999 yılındaki onarım sonrası günümüzde turistlerin uğrak mekanlarından biri olmayı başarmıştır.

   · Buzluk Mağarası, Harput’un en önemli turistik mekanlarından biridir. Yaz aylarında inanılmaz derecede soğuk olan mağarada buzlar oluşmaktadır. Eski çağlarda yerel halk, buradan çıkardıkları buzları merkezde satarak ticaret yapıyordu.

   · Belek Gazi Anıtı, Selçuklu hükümdarı Sultan Alparslan’ın önemli komutanlarından Belek Gazi’ye ait heykeldir. 1964 yılında ünlü heykeltıraş Nurettin Orhan tarafından yapılmıştır. 

   · Ulu Cami, Artuklular zamanından kalan bölgenin en eski camisidir. Özellikle sağ tarafa eğik minaresiyle büyük ilgi çekmektedir. Ünlü Pisa Kulesi’nden daha eğik olduğu belirtilen minarenin rivayete göre secde ettiği ve bu yüzden eğik olduğu söylenir.

   · Harput’ta yer alan Üç Lüleli Çeşme, eyvan kemerli yapısıyla ilgi çeken bir başka yapıdır. 20. yüzyılda yaptırılan çeşmenin üzerinde ay yıldız ve palmet motifleri bulunur.

   · Dabakhane, Harput’ta yer alan şifa merkezidir. 3 kurnalı yapıdaki akan suyun, içilebilir nitelikte olduğu söylenir. Zengin minarellere sahip bu sıcak suyun, başta karaciğer ve bağırsak hastalıkları olmak üzere ruhsal tedavide de kullanıldığı kabul edilir.

   · Sunguroğlu ve Küçük Efendi Konakları, Harput’un sembol yapılarından biridir. Yakın dönemde yapılan restorasyon çalışmaları ile tekrar ziyarete açılmıştır. 

   · Elazığ’da yer alan türbelerin içinde en önemlilerinden biri olan Mansur Baba Türbesi, ilginç hikayesiyle dikkat çeker. Eski dönemde Şahende ismindeki bir kadın, gördüğü rüya üzerine dönemin manevi büyüklerinden Beyzade efendi ile iletişime geçer. Kadının işaret ettiği mezarda yapılan kazıda çürümemiş bir erkek cesediyle karşılaşılır. Bunun üzerine lahitin üzerine türbe yapılmasına karar verilir. Günümüzde türbede, Mansur Baba, eşi ve 2 çocuğunun mezarlarının olduğu söylenir.

   · Şefik Gül Kültür Evi, ünlü Elazığlı işadamı Şefik Gül’ün restore ettiği konuttur. Ulu Cami’nin yanında yer alan müzenin, yörenin gelenek ve göreneklerini en iyi şekilde yansıttığı kabul edilir.

   · Arap Baba Türbesi, yörenin dikkat çeken diğer bir türbesidir. Mimarisinden ziyade hikayesiyle ön plana çıkar. Rivayete göre; kuraklık zamanı bir kadın rüyasında Arap Baba’nın başının kesilerek dereye atılması halinde tekrar yağmur yağacağını görür. Yöre halkının baskısıyla bu öngörü yerine getirilir. Beklenildiği gibi yağmurlar başlar ancak sonu gelmek bilmeyen bir sağanağa döner. Aynı kadın yine rüyasında kesilen başın yerine konması halinde felaketin sona ereceğini görür. Kesilen baş yerine konduktan sonra yağmurlar durur ancak yaşlı kadın kötü bir hastalığa yakalanarak acılar içinde can verir.

   · Elazığ’da Mansur Baba ve Arap Baba’nın dışında onlarca türbe bulunur. Hepsinin de ilginç hikayeleri vardır. Bunlardan başlıcaları ise Murat Baba Türbesi, Beyzade Efendi Türbesi, Nadir Baba Türbesi, Ahi Musa Mescidi ve Türbesi, İmam Efendi Türbesi ve Üryan Baba Türbesi’dir. Geziniz esnasında yerel halktan, her biri hakkında farklı rivayetler dinleyebilirsiniz.

   · Kapalıçarşı, Elazığ’ın en önemli ticaret merkezidir. Çarşıda bulunan yüzlerce dükkanda meşhur Ağın leblebisi, baharat çeşitleri, badem şekeri, pekmez, tulum peyniri, orcik, çedene kahvesi ve en taze üzüm çeşitlerini bulabilirsiniz.  

   · Hozat Garajı, Elazığ’daki Tunceliler’in ağırlıkta olduğu bölgedir. Hozat’a minibüslerin kalktığı garajda Elazığ mutfağının dışında alternatif arayanlar için birçok restoran bulunur.

   · Hazar Gölü, Elazığ ve komşu illerin yazlık mekanıdır. Merkezden yarım saat uzaklıktaki bu gölde, su sporları ve balık tutmak gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Su yılanlarıyla ünlü gölün etrafındaki restoranlarda özel sunumuyla alabalık yiyebilirsiniz.

   · Ayrıca, gölü çevreleyen Hazar Dağı’ndaki Hazarbaba Kayak Merkezi de kış sporları için önemli bir tesistir. Enfes manzarası ve iyi pist koşulları ile gerek profesyonel gerekse amatör sporcular için en ideal merkezlerden biri olarak gösterilir.

   Elazığ - Keban Barajı

   ELAZIĞ’DA NEREDE VE NE YENİR?

   Harput Köftesi, Elazığ bölgesine has bir yemektir. Bulgurla yoğrulan kıyma, küçük ve yassı şeklinde yuvarlanır. Salçalı suyun içinde haşlandıktan sonra servis edilir. 

   Harput Taş Ekmeği, en sevilen yöresel tatlılardan biridir. Krep katmanlarının arasına şerbet ve ceviz parçaları serpiştirilerek üst üste dizilmesiyle yapılır. Krep yerine bayat ekmek dilimlerinin kullanıldığı da görülür. Yumurtaya bulanarak kızartılan ekmek dilimleri de kreple aynı görevi görür.

   Dilber dudağı, Elazığ’a has bir başka tatlıdır. Baklava hamurundan yapılan ufak bezeler, tabak büyüklüğünde açılır. Daha sonra arasına nişasta eklenerek üst üste dizilir ve yufka gibi açmaya devam edilir. Daha sonra bardak yardımıyla bölünen parçaların arasında ceviz ya da fındık konarak kapatılır. Fırında pişirildikten sonra üzerine en son soğuk şerbet dökülür.

   Gömme, Elazığ yöresine ait bir börek çeşidir. İnce ince açılan hamur katlarının arasına iç harç eklenerek yapılır. İç harç ise ceviz, soğan, bulgur, kıyma veya kavurmadan oluşur. 

   İçli Köfte, Elazığ yöresine has sunumuyla öne çıkan bir lezzettir. Salçalı suda haşlanarak servis edilir. Farklı tadıyla kendini hemen belli eder.

   Dolanger, yöreye ait bir başka tatlıdır. Şerbetli ve cevizli büzgü hamur işidir. Özel günlerde yapılır.

   Vişne dondurması, Elazığ’da yaz aylarının vazgeçilmez dondurmasıdır. Hakiki, doğal ve taze vişneden yapıldığından hayran kalınan bir tattır.

   Orcik, Elazığ’a has olan bir başka üründür. Ceviz içinin pestile bandırıldıktan sonra asılıp kurutulmasıyla yapılır. Tam anlamıyla enerji bombasıdır.  

   Her daim önlerinde kuyruk olan Kebapçı Halit Usta, Koçoğlu, Amcanın Yeri ve Ciğerci Kamil Usta, Elazığ’da öne çıkan restoranlardır.

   ELAZIĞ’DA GECE HAYATI

   Elazığ’da gece hayatının pek hareketli olduğunu söyleyemeyiz. Hazardağlı civarında birkaç bar dışında Akgün’de Garnish Brasserie bulunuyor.

   Alternatif olarak ise lüks otellerin bar ve disko kısımları öne çıkıyor.

   ELAZIĞ’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Sert karasal iklimin hakim olduğu Elazığ’da, yapılan barajların etkisiyle kışlar daha yumuşak geçer. Komşu illere kıyasla daha az kar yağışı gören şehir, farklı bir karakter sergiler. Özellikle kış ve ilkbahar aylarında yağış aldığından, en ideal gezi zamanı sonbahar aylarıdır. Hem yaz aylarındaki aşırı sıcaktan uzak durulur hem de üzümün en güzel mevsimidir.

   ELAZIĞ’IN FESTİVALLERİ

   · Fırat Kısa Film Festivali - Nisan

   · Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali - Mayıs

   · Uluslararası Hazar Şiir Akşamları - Haziran

   · Piri Davut Şenlikleri - Temmuz

   · Orcik Festivali - Ekim

   · Geleneksel Bağ ve Bal Teşvik Müsabakaları - Ekim

   • Batman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki bölgede bulunan Batman, 4000’den fazla mağarasıyla benzersiz güzellikte bir şehirdir.

   • Bartın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın; upuzun sahili, uçsuz bucaksız ormanları, mavi ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihi yerleriyle masalsı bir güzelliğe sahiptir.

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.