Erivan Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ERİVAN

   Erivan, 1991’de Sovyet Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Ermenistan’ın başkentidir. Geçmişi milattan öncelere dayanan ve zaman içerisinde Roma’dan Pers’e, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar birçok uygarlığın hakimiyetine giren Erivan hem tarihi dokusu hem de turistik yerleri ile komşu ülkeler arasında görülmeye değer noktalardan!

   Bu yazımızda ‘Ağrı Dağı’nın Gölgesindeki Şehir’ Erivan’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   ERİVAN’A NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların Ermenistan’a giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekiyor. Ülkemizden direkt uçuşun bulunmadığı Erivan’a Moskova, Kiev gibi noktalardan aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

   ERİVAN’DA NEREDE KALINIR?

   Erivan’da konaklama açısından farklı alternatifler bulunuyor. Şehre geldiğinizde ağırlıklı olarak Abovyan Caddesi civarında konumlanan Konuk evlerinden motellere, butik pansiyonlardan lüks otellere kadar değişen yelpazedeki tesislerden bütçenize ve kriterlerinize uygun olanı tercih edebileceğiniz gibi isterseniz dönemsel olarak ev de kiralayabilirsiniz.

   Erivan

   ERİVAN’DA GEZİLECEK YERLER

   • Abovyan Caddesi: Ermenilerin ünlü yazarı Haçatur Abovyan’ın adını taşıyan cadde Erivan’ın kalbinin attığı yerlerden. Birçok sosyal alanın bulunduğu caddede akşam yemeğinizi yiyebilir, yürüyüşe çıkabilir, çevredeki mağazaları gezebilirsiniz.

   • Cumhuriyet Meydanı: 1924 yılında inşa edilen ve orijinal adı ‘Hanrapetutyan Hraparak’ meydan Erivan’ın gece gündüz hareketli noktalarının başında geliyor. Resmi kurumlardan tarihi yapılara, alışveriş merkezlerinden cafe & restoranlara kadar hemen hemen her şeyin bulunduğu bir bölge olan meydan şehre geldiğinizde mutlaka yolunuzun düşeceği bir nokta.

   • Ararat: Ağrı Dağı, Ermenistan’da ‘Ararat’ olarak anılıyor.  5000 metreden fazla yüksekliğiyle bölgedeki en büyük dağ olma özelliğine sahip olan Ararat manzarasını bir de sınırın diğer tarafından izleyebilirsiniz.

   • Ermenistan Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi: Cumhuriyet Meydanı’na oldukça yakın bir noktada bulunan müzede bölgede yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan birçok buluntunun yanı sıra ünlü ressamlara ait eserler, silahlar vs. gibi koleksiyonlar bulunuyor.

   Erivan

   • Erivan Opera Tiyatro: 1930 yılında inşa kompleks Erivan’ın en önemli sanat merkezlerinin başında geliyor. Özgürlük Meydanı’na yakın bir noktada konumlanan bina şehirde düzenlenen birçok aktivitenin adresi oluyor. 

   • Sergey Paracanov Evi: Ermenilerin ünlü yönetmeninin evi 1991 yılında müze haline getirilmiş. Sanatçının ünlü filmlerinden afişlerin yanı sıra eşyaları, not defteri vs. gibi materyallerin görülebileceği müze özellikle sanatseverlerin görmesi gereken yerlerden.

   • Soykırım Anıtı ve Müzesi: Ermenistan ve Türkiye arasında büyük tartışma konusu olan ‘Soykırım’ ile ilgili en büyük müze Erivan’da yer alıyor. 1915 yılında hayatını kaybeden Ermenilerin anısına 1967 yılında inşa edilen mekan her yıl 24 Nisan tarihinde anma törenlerine de ev sahipliği yapıyor.

   • Dilijan: Ermeni kültürünün örneklerinin görülebileceği adeta bir açık hava müzesi olan bölge turistlerin en çok gösterdiği yerlerin başında geliyor. Köy hayatına ilişkin bilgileri bulabileceğiniz Dilijan’a geldiğinizde Duru Göl’de kamp yapabilir, çevredeki atölyeler gezebilir, küçük ve şirin restoranlarda akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

   ERİVAN’DA NE YENİR?

   Ermenistan mutfağının demirbaşları arasında et, sebze ve deniz ürünleri geliyor. Başta Rusya ve Ukrayna ve Türkiye olmak çevre ülkelerin mutfağından da lezzetleri bulabileceğiniz Erivan’a geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken şey ise ülkenin meşhur şarapları. Birçok farklı şarap çeşidinin bulunduğu şehirde yöresel yemeklerden tatmaz isterseniz de kuzu etinden yapılan tandır yemeğini ve bors çorbasını deneyebilirsiniz.

   ERİVAN’DA GECE HAYATI

   Erivan’da özellikle hafta sonları oldukça hareketli bir gece hayatı olurken şehirdeki eğlence mekanları ise ağırlıklı olarak Abovyan Caddesi civarında toplanmış durumda. Erivan’a geldiğinizde akşam dışarı çıkıp bir şeyler içmek isterseniz başta Cheers Pub Yerevan, Woodrock, Wild West Pub gibi ünlü mekanlar olmak üzere çok sayıdaki bar, gece kulübü vs. gibi mekanlardan birini tercih edebilirsiniz.

   Erivan

   ERİVAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin etkilerinin görüldüğü Ermenistan’da kış aylarında oldukça soğuk bir hava görülürken yaz aylarında ise sıcaklıklar yükseliyor. Kasım-Şubat periyodu sıfırın altına düşen termometreler ve kar yağışıyla geçerken, sıcaklıkların 25-30 derece seviyelerine kadar çıktığı Mayıs-Ekim arasında kalan dönem Erivan’a gelmek için en ideal dönem olarak ön plana çıkıyor.

   ERİVAN’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Wine Days – Mayıs

   • Erivan with Flair Festival – Haziran

   • Vardavar – Haziran

   • Erivan International Film Festival – Temmuz

   • Erivan Taraz Fest – Ağustos

   • Erivan Beer Festival – Ağutos

   • Armenia on the Crossroads of Peace Festival – Eylül

   • Erivan Duduk Festival – Ekim

   • "Erebuni-Yerevan" City Day Celebration – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • Stockholm

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa’nın en önemli kültür-sanat merkezlerinden birisi olan Stockholm, kuzeyin en çok turist çeken şehirlerinin başında geliyor.

   • Dubrovnik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hırvatistan’ın en güneyinde yer alan Dubrovnik, Adriyatik Denizi kıyısında en gözde tatil rotalarından biridir.

   • Oslo

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir liman kenti olan Oslo uçsuz bucaksız yemyeşil alanları, Viking tarihine ışık tutan müzeleri ve yüksek yaşam standardıyla gelen turistlerin bir parçasını kendinde bırakıyor!

   • Andorra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İspanya ve Fransa arasında dağların arasına kurulmuş bir ülke olan Andorra ismini duyduğumuz zaman ‘Nerede?’ diye düşündüğümüz Avrupa’nın en ufak ülkelerinden birisi.

   • Leipzig

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı olan Leipzig Dresden ile birlikte eyaletin en büyük iki şehrinden biridir.

   • Marakeş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    UNESCO tarafından Dünya Mirası Şehirler Listesi’ne alınan Marakeş, Fas’ın orta-batı kesiminde konumlanıyor.