Erzincan Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ERZİNCAN

   Geçmişi Urartular dönemine dayanan topraklarda kurulan Erzincan, Doğu Anadolu’nun önemli şehirlerdendir. Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de tanınan kent, manevi değeri yüksek birçok türbeye de ev sahipliği yapmaktadır.

   Kemah’ta Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği meşhur kaleye çıkabilir, eşsiz güzellikte ve şifa dağıtan göllerini ziyaret edebilir veya Erzincan Müzesi’ndeki benzersiz koleksiyonlara tanık olabilirsiniz.

   Bu yazımızda Erzincan’ın yöresel ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   ERZİNCAN’A NASIL GİDİLİR?

   Haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan Erzincan’a direkt seferler düzenlenmektedir. Yaklaşık 1,5-2 saatlik uçuşlarla Erzincan Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak, tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu.

   Erzincan havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 6 kilometre dışında yer almaktadır. Buradan havalimanı servisleri veya taksiyle ortalama 10 dakikada şehir merkezine gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında ise belediye otobüsleri ve dolmuşlar kullanılmaktadır. Alternatif olarak taksilere veya araç kiralamaya yönelebilirsiniz.

   ERZİNCAN’DA NEREDE KALINIR?

   Erzincan’da, konaklama açısından birçok alternatif yer almaktadır. Bütçenize uygun olarak farklı sınıflardan oteller bulabilir, misafirhane veya apart daire fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Merkezde isteğe göre 5 yıldızlı oteller de bulunmaktadır.

   Kış turizmi hareketli olan Erzincan, bu bakımdan da konuklarına farklı imkanlar sunmaktadır.

   Erzincan

   ERZİNCAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Anadolu’nun en eski kalelerinden olan Kemah Kalesi, doğal oluşumu ve konumu itibariyle fethedilmesi en zor kaleler arasında yer alır. Mengücekliler döneminde yapıldığı tahmin edilen kalenin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Selçuklu ve Osmanlı zamanında çeşitli onarımlar geçiren kale, Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’sinde geniş yer bulmuştur. 

   · Titiz bir çalışma eşliğinde hizmete açılan Erzincan Müzesi, hem tarih öncesi antik kentlerdeki arkeolojik çalışmalardan elde edilen eserlerin hem de etnografik parçaların sergilendiği bir müzedir. Müzede ayrıca, tek hücreli ilk canlı grupları, alanında uzman bilimadamlarıyla ortak çalışma sonunda hazırlanan yapay habitat ortamlarında ziyaretçilere sunulmaktadır. 

   · Kemaliye’de yer alan Hıdır Abdal Sultan Türbesi, tam tarihi belli olmamakla beraber 700 yıl önce inşa edildiği tahmin edilmektedir. Hacı Bektaş Veli’den etkilenen Hıdır Abdal Sultan’a ait tekke, uzun yıllar insanlara çeşitli yardımlarda bulunmuş ve ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtmıştır. Büyük bir manevi değeri olan türbe, günümüzde her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

   · 12. yüzyılda inşa edilen Mama Hatun Türbesi, Saltuklu hükümdarı II. İzzeddin Saltuk’un kızı Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Farklı mimarisiyle dikkat çeken türbenin yakınlarında kervansaray ve hamam bulunmaktadır. Tercan ilçesinde bulunan külliye, yerli turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

   · Etrafı bir şapel ve dikili taşlarla çevrili olan Abrenk Kilisesi, Vank Dağı eteklerinde inşa edilen bir Ermeni manastırıdır. Çarpıcı taş işlemeleriyle dikkat çeken kilisenin 19. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

   · Şehrin önemli ibadethanelerinden Gülabibey Cami, 15. yüzyılda Emir Gülabibey tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı olan cami, moloz ve kesme taşlarla inşa edilmiştir. Kemah’a farklı bir hava katan yapı, şehre gelenlerin uğrak noktalarından biridir.

   · Kalecik’in doğal güzelleri arasında yer alan Girlevik Şelalesi, farklı gözlerden ve 30 metre yükseklikten akmaktadır. Kışın donan buzullarda tırmanma sporları, yazın ise serin havasında alabalık keyfi yapılabilen şelale, ziyaretçilere doğal ve huzurlu bir ortam sunmaktadır.

   · Adını mağaranın içindeki Köroğlu’nun atına ait olduğunu düşünülen ayak izlerinden alan Köroğlu Mağarası, Refahiye’de bulunmaktadır. Taş merdivenlerle ulaşılan mağara, Köroğlu hikayesi nedeniyle turistlerin yoğun ilgisini görür.

   · Erzincan’ın en güzel mesire alanlarından olan Ekşisu Gölü, doğal maden suyu ve kaplıcalarıyla ünlüdür. Şifa merkezi olarak kullanılan bölge, zengin demir içeriği ile özellikle karaciğer hastalarının sıkça ziyaret ettiği noktalar arasında yer alıyor.

   · Otlukbeli Gölü, dünyadaki tek karstik set gölüdür. Doğal anıt ilan edilen kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı suyu, romatizma ve kadın hastalıkları tedavisinde tavsiye edilmektedir.

   · Urartular döneminden kalan Altıntepe Antik Kenti, yakın dönemde yapılan kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkartılmıştır. Höyükte bir iç kale, surlar, saray kalıntıları ve mezarlar bulunmuştur. Elde edilen milattan öncesine ait eserlerin bir kısmı Ankara’daki bir müzede sergilenmektedir.

   · Terzi Baba Türbesi, 18. yüzyılda yaşamış Muhammed Vehbi’nin adına yapılmıştır. Büyük bir manevi değere sahip olan evliya, adını mesleği olan terzilikten almaktadır.

   Erzincan Kemah

   ERZİNCAN’DA NE YENİR?

   Zengin bir hamur işi yelpazesine sahip Erzincan’da özellikle kete ve su böreği oldukça revaçtadır. Et ürünlerinden ise yaprak döner ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yerel zeytinyağlıları ve kabak tatlısını mutlaka tatmalısınız.

   Boğaziçi Restaurant ve Konak Mazlum Sofrası, salaş ve otantik havasıyla ziyaretçilerin popüler noktalarıdır. Yaprak döner başta olmak üzere kebap çeşitlerini mutlaka denemelisiniz.

   ERZİNCAN’DA GECE HAYATI

   Erzincan’da gece hayatı kültürü yok denecek kadar azdır. Sosyal yaşam, genellikle gündüz aktiviteleriyle sağlanır. Akşam dışarı çıkmak isteyenler, meyhanelere veya merkezde bulunan barları tercih edebilir.

   ERZİNCAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin hüküm sürdüğü Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesi’ne nazaran daha yumuşak bir havaya sahip olan geçiş bölgesinde yer almaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında kavurucu sıcaklara tanık olunan bölgede en ideal ziyaret zamanı yağışların sona erdiği ilkbahar aylarıdır.

   ERZİNCAN’IN FESTİVALLERİ

   · Vali Recep Yazıcıoğlu Geleneksel Doğa Sporları Festivali – Nisan

   · Uluslararası Kemaliye Doğa Sporları Şenliği – Mayıs

   · Uluslararası Yedigöller Dağcılık Festivali – Temmuz

   · Doğa, Kültür ve Tulum Peyniri Festivali – Temmuz

   · Otlukbeli Şenlikleri – Ağustos

   · Kemah Sultan Melik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri – Ağustos

   · Refahiye Kültür ve Bal Festivali – Ağustos

   · Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri – Ağustos

   • Edirne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarihi yapıları, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor!

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.

   • Eskişehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri arasında üst sıralarda yer alan Eskişehir, İç Anadolu ve Marmara’nın en güzel özelliklerini bünyesinde barından ve tarihi geçmişi Hititler’e kadar dayanan bir kenttir.

   • Çanakkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Şehitliği, antik kentleri ve eşsiz doğası ile Çanakkale her dönem yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.

   • Trabzon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mavi ile yeşili birleştiren eşsiz doğası, kültürü, sıcakkanlı insanları, kendine has mutfağı, tarihe tanıklık eden yapıları ile Trabzon, Karadeniz turlarının vazgeçilmezidir.