Erzurum Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ERZURUM

   Yiğitliğin harman olduğu Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük üçüncü şehridir. Yüksek rakımı ile temiz havayı sonuna kadar hissettiğiniz bu topraklar, yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Yöresel lezzetleri, tarihi yapıları ve dünyaca ünlü kış sporlarıyla Erzurum, yörenin en önemli illeri arasında yer almaktadır. 

   Aziziye’de Nene Hatun ruhunu yaşayabilir, Kurtuluş mücadelesinin kilit noktalarından kongre binasını gezebilir veya Palandöken’de Türkiye’nin en uzun pistinde kayak keyfi yapabilirsiniz. Dondurucu soğuğuna karşın büyüleyici yapılarıyla içinizi ısıtacak ender yerlerden birisi…

   Bu yazımızda ‘Dadaşlar Diyarı Erzurum’un tarihi ve lezzetli yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   ERZURUM’A NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Erzurum’a uçuş bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Erzurum Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en ideal ulaşım havayolu. 

   Erzurum Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Buradan şehir merkezine otobüs veya taksiyle yaklaşık 10 dakikalık bir yolculukla rahatlıkla gidebilirsiniz. 

   Şehir içinde otobüs ve minibüs ağı oldukça geniştir. Alternatif olarak taksi ile seyahat edebilirsiniz ancak binmeden önce fiyat konusunda anlaşmalısınız.

   Erzurum Çifte Minareli Medrese

   ERZURUM’DA NEREDE KALINIR?

   Erzurum’da konaklama için birçok alternatif mevcut. Şehir merkezinde lüks oteller, küçük çaplı oteller ve apart dairelerde kalabilirsiniz. 

   Kış sporları için Palandöken’i tercih edecekler ziyaretçiler de, her bütçeye göre uygun fiyatlara sahip otel seçeneği bulunmaktadır. 

   ERZURUM’DA GEZİLECEK YERLER

   · Gezimize Yakutiye’de bulunan Çifte Minareli Medrese ile başlıyoruz. Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın kızı Hüdavent Hatun adına yaptırılan okuldur. Bu yüzden Hatuniye Medresesi olarak da bilinen yapının minarelerindeki turkuaz çini işlemeler dikkat çeker. Açık avlusu ve devasa kümbetiyle Anadolu’daki en büyük örneğidir. 

   · Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese’nin yanında yer alan Erzurum’un en eski camisidir. Anadolu Selçuklu mimarisi özelliklerini taşıyan mabet, heybetli görüntüsü ve kırlangıç örtülü kubbesiyle ilgi çeker. 

   · Erzurum Kalesi, şehrin sembol yapılarındandır. Tahmini olarak 5. yüzyılda Romalılar tarafından yaptırılan kale, içindeki saat kulesi ve mescidiyle gezginlerin uğrak noktasıdır. Dış kale günümüzde yok olmasına karşın, iç kalenin kalın duvarları ve 8 burcu halen ayaktadır. Saat Kulesi, ilk yapıldığında gözetleme kulesi amacıyla inşa edildi. Tepsi Minare olarak da bilinen yapıya, Rönesans döneminde saat eklendiği düşünülüyor.

   · Yakutiye Medresesi, 14. yüzyılda İlhanlı döneminde inşa edilen ve Anadolu’daki en büyük revaklı avluya sahip okuldur. Günümüzde İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veren yapı, ilginç mimarisi ve küçük oda kapılarıyla dikkat çeker. 

   · Lalapaşa Cami, 16. yüzyılda Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ilk Osmanlı camisidir. Mimar Sinan’ın izlerini taşıyan yapıya daha sonra eklenen hamam, şadırvan ve mektep ile külliye olarak hizmet vermiştir.

   · Üç Kümbetler, 14. yüzyıl başlarında yaptırılan kubbeli mezarlardır. Sekizgen zemin üzerine inşa edilen en büyük kümbet, Saltuklu hükümdarı Emir Saltuk’un mezarıyken, diğer ikisinin kime ait olduğunu bilinememektedir. Kesme taştan inşa edilen kümbetler, süslemeleri ve işçiliği ile en çok ziyaret edilen yapıların başında gelir.

   · Erzurum Kongre Salonu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum Kongresi’ni yaptığı tarihi binadır. 1925 yılında çıkan yangında büyük zarar gören konut, geniş çaplı bir onarım geçirdikten sonra müze olarak hizmete girmiştir.

   · Atatürk Evi Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum Kongresi için çalışmalarını yaptığı evdir. Atatürk ve arkadaşları, kongre öncesinde yaklaşık 50 gün burada kalarak çalışmalarını tamamlamıştır. Manevi değeri bir hayli yüksek olan konakta, Atatürk ve Kazım Karabekir’e ait özel eşyalar sergilenmektedir.

   · Aziziye Tabyaları, 93 Rus Harbi’nde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan savunma hattıdır. Rus askerlerinin cepheyi ele geçirmesi üzerine yerel halkın silahlanarak kahramanca savaştığı siperlerdir. Savaşta düşmanlarla çarpışan, hemşirelik yapan ve cephane taşıyarak büyük kahramanlık gösteren Nene Hatun’un mezarı ve anıtının bulunduğu yerdir.

   · Arkeoloji Müzesi, ilk olarak Çifte Minareli Medrese’nin içinde açılan daha sonra yeni binasına taşınan müzedir. Antik çağa ait alet, çanak, çömlek ve eserlerin sergilendiği yerdir.

   · Rüstem Paşa Kervansarayı, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan handır. Rüstem Paşa Bedesteni veya Taş Han olarak da bilinir. İçinde, başta Erzurum’un meşhur oltu taşından yapılan yüzük, kolye ve tespihler olmak üzere birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunur. 

   · Palandöken Dağı, Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden biridir. Dağın kuzey yamacında bulunan tesisler, havalimanından sadece 20 dakikalık uzaklıktadır. Geniş konaklama imkanlarına sahip tesisler, yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlar. 2011 yılında Dünya Üniversite Kış Oyunları’na da ev sahipliği yapan tesisler, Kasım ayından Mayıs ayına kadar hizmet verir.

   Erzurum - Palandöken

   ERZURUM’DA NE YENİR?

   Cağ kebabı, Erzurum’un en meşhur yemeğidir. Bir nevi dönerin yan yatırılarak yapılan halidir. Farklılıklar ise; küçükbaş hayvan etinin kullanılması ile pişirme evresinde kesilerek küçük şişlere takılması ve iç kısımda kalan tarafın pişirilmesine devam edilmesidir. 

   Koç Cağ Kebabı ve Gel-Gör Cağ Kebap, Erzurum’un merkezindeki en ünlü yerlerdir. Esas olarak Artvin’in Yusufeli ilçesinden doğduğu söylenen bu lezzet, Erzurum’a ise Oltulu ustalar tarafından yayılmıştır. Yolunuz düşerse bu kebabı asıl Oltu’da yemelisiniz.

   Döner, Cağ kebabından sonra ön plana çıkan ikinci yemektir. Özellikle Dönerci Hacı Baba ziyaretçiler tarafından büyük rağbet görür.

   Kadayıf dolma, tel kadayıfın içine ceviz koyularak sarılması şeklinde yapılan bir tatlı çeşididir. Daha sonra yumurtaya bulanan dolma, yağda kızartılır ve şerbete yatırılarak servis edilir. Muammer Usta, Erzurum’daki en meşhur yerdir. 

   Çorbacılar sokağı, Erzurum’daki en güzel çorbacıları bulacağınız mekandır. Her restoranda farklı çorba çeşitleri ön plana çıkarken, özellikle erişteli kesme çorbasını mutlaka içmelisiniz.

   Ayrıca Erzurum’da; akide ve limonlu şeker, su böreği, kete, çiriş, ayran aşı, yumurta pilavı, ekşili ve şalgam dolma denenmesi gereken diğer tatlardır.

   ERZURUM’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Erzurum’da sert karasal iklim yaşanır. Kışın dondurucu soğuklar nedeniyle sıcaklık eksi 35 dereceye kadar düşer. Yaz ayları ise sıcaklıklar yaklaşık 20 derece civarı seyreder. Eğer kış sporları için Palandöken’e gitmiyorsanız, en ideal zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

   ERZURUM’DA GECE HAYATI

   Erzurum’da gece hayatının pek renkli olduğunu söyleyemeyiz. Şehirdeki öğrenci nüfusunun fazlalığı nedeniyle Yakutiye’de birkaç bara rastlayabiliriz. Aşağı Mumcu Caddesi’ndeki Desibel ve Salsanat öne çıkan mekanlardır.

   Alternatif olarak Palandöken ve Konaklı tarafındaki büyük otellerin restoranlarını ve barlarını da deneyebilirsiniz. 

   ERZURUM’UN FESTİVALLERİ

   · Erzurum’un Kurtuluşu – Mart

   · Tortum Su Şenlikleri – Haziran

   · Atatürk’ün Erzurum’a Gelişi – Temmuz

   · Oltu Kültür ve Sanat Şenlikleri – Temmuz

   · Karakucak Güreş ve Bal Festivali – Temmuz

   • Şanlıurfa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • Eskişehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri arasında üst sıralarda yer alan Eskişehir, İç Anadolu ve Marmara’nın en güzel özelliklerini bünyesinde barından ve tarihi geçmişi Hititler’e kadar dayanan bir kenttir.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.