Eskişehir Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ESKİŞEHİR

   İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri arasında üst sıralarda yer alan Eskişehir, İç Anadolu ve Marmara’nın en güzel özelliklerini bünyesinde barından ve tarihi geçmişi Hititler’e kadar dayanan bölgenin en önemli yerleşkelerinden biridir. Hareketli yaşamı, genç nüfusu ve modern dünyayla uyumu ile gezip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

   Eskişehir’de, Porsuk Çayı’nın kenarında huzuru bulabilir, her daim dinamik yaşantısıyla öne çıkan Eskişehir sokaklarını arşınlayabilir ve şehri çevreleyen bilim, sanat ve kültür parklarında farklı dünyaların kapısını açabilirsiniz. Geleneklerinden kopmadan sürekli gelişmeyi başaran ender yerlerden birisi…

   Bu yazımızda Eskişehir’in nam-ı diğer ‘Es-Es’in hareketli ve çarpıcı yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   ESKİŞEHİR’E NASIL GİDİLİR?

   Eskişehir Havalimanı’ndan haftanın belli günlerinde sadece Belçika’nın Brüksel şehrine uçuş düzenlenmektedir. Yurt içinde ise seferler bulunmamaktadır. 

   En yakın Kütahya Zafer Havalimanı veya Ankara Esenboğa Havalimanı seçenekleri öne çıkmaktadır. Kütahya’dan karayoluyla veya Ankara’dan yüksek hızlı trenle yaklaşık 1,5 saatlik yolculukla Eskişehir’e ulaşabilirsiniz.

   Şehir içinde ise ulaşım ağı oldukça geniştir. Tramvay, otobüs veya minibüsle istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Taksiler ise diğer şehirlere göre bir nebze daha pahalıdır.

   ESKİŞEHİR’DE NEREDE KALINIR?

   Eskişehir’de konaklama için birçok alternatif bulunmaktadır. İster lüks otellerde, ister küçük çaplı otellerde kalabilirsiniz. Butik oteller, kiralık daireler ve öğretmenevi gibi pek çok seçenek mevcut. Erken rezervasyon ile Rixos, Divan ve Merlot gibi otellerde uygun fiyata konaklayabilirsiniz.

   Porsuk Çayı ve Odunpazarı Evleri tarafında gayet uygun fiyata oteller bulabilirsiniz.

   Eskişehir Porsuk Çayı

   ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

   · Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Eskişehir’de gençliğin yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir. Eskişehir denince herkesin aklına gelen ilk yerdir. Porsuk Çayı kenarında çay bahçelerinde oturabilir, Porsuk Çayı’nda tekne turuna çıkabilir veya çimlerde uzanarak arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz.

   · Şelalepark, Odunpazarı’nda devasa bir alan üzerine kurulan mesire alanıdır. İçindeki yapay şelale, gölet, amfi tiyatro, yürüyüş parkurları ve çeşitli eğlence aktiviteleriyle özellikle çocuklu ailelerin şehirden kaçış noktasıdır.

   · Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in tarihi kısmını yansıtan bölgesidir. Aynı binada bulunan Çağdaş Cam Sanatları ve Kent Belleği Müzesi, Kurşunlu Külliyesi’nin içinde yer alan Lületaşı Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet devrimlerinin anlatıldığı Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Anadolu Üniversitesi’nin katkılarıyla kurulan Eğitim Karikatürleri Müzesi gibi şehrin önemli müzelerini içinde barındırır. 

   · Atlıhan Çarşısı El Sanatları Merkezi, Odunpazarı’nın girişinde yer alan ve hediyelik eşya bakanlar için en ideal yerdir. İki katlı yapının içinde onlarca dükkan bulunur. Ağırlıklı olarak lületaşından yapılan eserler ön plana çıkar. Odunpazarı Evleri’ni ziyaret edenlerin kaçırmaması gereken bir pazardır.

   · Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Eskişehir’in en önemli tarihi yapılarının başında gelir. İsmini kurşun kablı kubbesinden alan külliyenin içinde; cami, şadırvan, küçük bir kervansaray ve mektep bulunur.

   · Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Odunpazarı Belediyesi tarafından ünlü gazeteci Tayfun Talipoğlu adına açılan müzedir. Türkiye’nin ilk daktilo müzesi olan konakta, farklı dönemlere ait siyasi liderler ve ünlü gazetecilerin kullandığı daktilolar sergilenmektedir. Müzede yer alan koleksiyonların büyük çoğunluğu Tayfun Talipoğlu tarafından bağışlanmıştır.

   · Eti Arkeoloji Müzesi, ilk olarak Kurşunlu Külliyesi’nde açılmış olup Eti’nin sponsorluğunda Atatürk Bulvarı üzerindeki yeni binasına geçiş yapan şehrin önemli müzelerinden biridir. Özellikle dijital sergi salonunun büyük ilgi topladığı müzede 18 binden fazla eser sergilenmektedir.

   · Alaaddin Camii, Anadolu Selçuklu zamanından kalan şehrin en eski dini yapılarından biridir. 1940’lı yıllarda Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan cami, eserlerin başka bir binaya bir nakledilmesinden sonra tekrar ibadete açılmıştır.

   · Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, Eskişehir’in en ilginç müzelerinin başında geliyor. Yerli ve yabancı yüzlerce ünlü kişinin balmumu heykellerinin yer aldığı bina, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’ın büyük çabalarıyla kuruldu. Hobi olarak başladığı bu müzenin tüm geliri ise engelli ve kız çocuklarının eğitimine harcanması koşuluyla Eskişehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır.

   · Kentpark, Türkiye’nin ilk yapay plajına sahip olan yine devasa bir alan üzerine kurulu parktır. Yüzme havuzları, kafeler, at binme alanları ve küçük çaplı bir hayvanat bahçesiyle Eskişehir’in en popüler alanlarından biridir.

   · TCDD ve Tülomsaş Müzeleri, meşhur Devrim Arabaları’nın sergilendiği yerdir. 1961 yılında baştan aşağı tamamen Türk mühendisler tarafından imal edilen yerli otomobil olan Devrim Arabaları’nın hikayesi anlatılır.

   · Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, sadece Eskişehir’in değil, Türkiye’nin en büyük parklarından biridir. İçinde büyüleyici görünümüyle Masal Şatosu, yapay gölette yer alan devasa bir korsan gemisi, küçük çocuklar için tasarlanmış Bilim Deney Merkezi, Sabancı’nın sponsorluğunda yapılan Uzay Evi, Eti’nin sponsorluğundaki yapılan Sualtı Dünyası, özellikle bahar aylarında ayrı bir güzelliğe bürünen Japon Bahçesi ve Miniatürk’e benzer 30 önemli Türk eserinin yer aldığı maket müzesi bulunmaktadır.

   · Midas anıtı, şehrin yaklaşık 80 kilometre dışında bulunan Frigya dönemine ait yapıdır. Geçmişi milattan önce 6. Yüzyıla dayanmaktadır. 17 metre yüksekliğindeki yapının üzerindeki işlemeler ve yazıtlar abidenin dini ritüellerde kullanıldığını göstermektedir.

   Eskişehir

   ESKİŞEHİR’DE NEREDE VE NE YENİR?

   Çibörek, Eskişehir’in en meşhur yemeğidir. Yıllar önce bölgeye göç eden Tatarlar’a has bir yiyecektir. Sanılan aksine çiğ börek değil, ‘çibörek’tir. ‘Çi’nin kelime anlamının ise güzel, lezzetli olduğu kabul edilir. Özellikle ‘Kırım Çibörekçisi’nin Eskişehir’in en iyisi olduğu söylenir.

   Balaban Köfte, Eskişehir’in bir başka ünlü yemeğidir. Kırım Tatarları’nın Eskişehir’e kazandırdığı bir başka lezzettir. Özellikle Fahrettin Usta, Eskişehir’deki en meşhur yerdir. 

   Yatık döner, Eskişehir’e has bir başka et yemeğidir. Normal dönerden küçük farklarla ayrılır. Eskişehir’de özellikle Yusufeli Yatık Döner’de denenmelidir. 

   Haşhaşlı ekmek, İç Anadolu’ya has bir tattır. Yöredeki çoğu ilde olduğu gibi Eskişehir’de de baya revaçtadır. Gerek gözleme, gerek ekmek ve gerekse ekmek çeşitlerinde hep kullanılır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.

   Met helva, Eskişehir’e özgü bir helva çeşididir. Pişmaniyeye benzer ancak daha sıkı dokusu ile kendisinden ayrılır. 

   Doyuran Kahvaltı Salonu, küçük olmasına karşın Eskişehir’in en ünlü kahvaltı mekanıdır. Uygun fiyatları ve gerçekten doyurucu menüsüyle özellikle öğrencilerin favori yerleri arasında yer alır.

   Mazlumlar Muhallebicisi, Haller Gençlik Merkezi’nde bulunan ve Türkiye’nin en iyi tatlıcıları arasında yer alan dükkandır. Balkanlardan göç eden bir ailenin işlettiği küçük bir mekandır. Eskişehir’de mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.

   Taşbaşı Çarşısı ve Doktorlar Caddesi, Eskişehir’in en işlek yollarıdır. Birçok hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan bulunur. Eskişehir’in sembollerinden lületaşından yapılmış birçok hediyelik eşya satın alınabilir.

   Şehrin en önemli alışveriş merkezi Espark, Eskişehir’in kalbinin attığı yerdir. Gerek AVM’de bulunan mekanlar, gerekse buluşma noktası olsun şehrin en bilinen yapısıdır.

   ESKİŞEHİR’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin hüküm sürdüğü Eskişehir’in soğukları oldukça meşhurdur. Kış aylarında yoğun kar yağışı görülür. Havaların ısınmasıyla beraber ilkbahar ve yaz ayları Eskişehir’e gitmek için en ideal zamandır. Eğer bahar aylarında ziyaret ediyorsanız, yine de soğuk Eskişehir akşamlarına dikkat etmekte fayda var.

   ESKİŞEHİR’DE GECE HAYATI

   Şehirdeki üniversite ve genç nüfusun ağırlıklı olması nedeniyle Eskişehir’in gece hayatı oldukça hareketlidir. Hemen hemen her gün şehrin popüler mekanları dolup taşar. 

   Barlar Sokağı ve İsmet İnönü Caddesi gece hayatının öne çıktığı yerlerdir. İsmet İnönü Caddesi’ndeki 222 ve Gate gibi gece kulüplerinin yanı sıra Barlar Sokağı’nda yer alan Hangover ve Social Pub en bilinen yerlerdir.

   Ayrıca Leman Kültür, Varuna Memphis Pub ve Haller Gençlik Merkezi’nde bulunan mekanlar diğer alternatifler olarak öne çıkar.

   ESKİŞEHİR’İN FESTİVALLERİ 

   · Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali – Mart

   · İnönü Zaferleri Günü – Nisan

   · Uluslararası Yunus Emre Kültür Haftası – Mayıs

   · Uluslararası Eskişehir Sokak Festivali – Mayıs

   · Uluslararası Eskişehir Film Festivali – Mayıs

   · Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri – Haziran

   · Uluslararası Eskişehir Festivali – Kasım

   • Düzce

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ortasında ve Batı Karadeniz’in sahil şeridinde yer alan Düzce, M.Ö. 1390 yılına dayanan zengin tarihi ve yemyeşil doğası ile gezilmesi gereken kentler arasında yer almaktadır.

   • Artvin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Çoruh Nehri’nin yanında yemyeşil bir vadi üzerinde kurulmuş olan Artvin, Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Ankara

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan başkent Ankara, meşhur Kuğulu Parkı, Kızılay Meydanı gibi sembolik yerleri ve kış aylarındaki ünlü ayazıyla biliniyor.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Diyarbakır

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu’nun en kalabalık üçüncü şehri olan Diyarbakır, 9000 yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   • Nevşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir.