Sivrihisar Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SİVRİHİSAR

   Eskişehir’in doğusunda kalan Sivrihisar, şehrin en büyük ilçesidir. Nasreddin Hoca, Yunus Emre ve Hızır Bey gibi birçok tarihi figürün bu ilçeden çıktığı söylenir.

   SİVRİHİSAR’A NASIL GİDİLİR?

   Eskişehir’in merkezinden yaklaşık 1 saatlik yolculukla Sivrihisar’a varabilirsiniz. Ankara yolu üzerinde yer alan yerleşim bölgesine ulaşım oldukça kolaydır.

   SİVRİHİSAR’DA NEREDE KALINIR?

   Sivrihisar’da konaklama için fazla alternatif bulunmamaktadır. Merkezdeki küçük otellerin yanı sıra Babadat’ta bulunan Köy Konağı seçenekler arasında yer almaktadır.

   Sivrihisar

   SİVRİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

   · Pessinus Antik Kenti, milattan önce 8. yüzyılda Frigya Kralı Midas tarafından kurulan bir yerleşkedir. Hitit, Roma ve Bizans dönemlerinden mimari izler taşır. Şehirdeki birçok tarihi yapı, 8. yüzyılda civar yerleşim birimlerinde malzeme olarak kullanılmak için yağmalanmıştır. 1967 yılında başlayan ilk kazı ve çalışmalarda tiyatro, agora ve nekropolden önemli kalıntılar bulunmuştur.

   · Kibele Büyük Tapınağı, antik kentin en önemli figürüdür. Tapınağın yapılmasıyla beraber şehir, tapınak kenti haline dönüşmüştür. Efes harabeleri kadar görkemli yapılarla karşılaşamasak da tarihi ve dini açıdan bir o kadar önemlidir.

   Antik dönemin anatanrıçası olarak bilinen Kibele’ye atfedilmiş bir şehirdir. Kartaca ve Romalılar arasında geçen meşhur savaş sonrası tapınakta yer alan Kibele heykeli zafer nişanı olarak Roma’ya götürülerek Zafer Tapınağı‘na yerleştirilmiştir.

   · 67 Ahşap Direkli Ulu Cami, 13. yüzyılda Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Mevlana’nın müritlerinden Eminiddin Mikail tarafından yaptırılan caminin çatısını 67 ağaç sütun ayakta tutmaktadır. Sıradışı mimarisiyle ilçenin en çok ilgi çeken yapılarının başında gelir.

   · Alemşah Kümbeti, Ulu Cami’nin yakınlarında yer alan ve alt katı mezar, üst katı mescit olmak üzere iki kattan oluşan Selçuklu dönemine ait bir yapıdır.

   · Nasreddin Hoca’nın Evi, Hortu Köyü‘nde yer alan ve meşhur filozofun doğduğu kabul edilen konuttur. Konya’nın Akşehir ilçesiyle Nasreddin Hoca konusunda uzun yıllardır bir tartışma süregelmektedir. Meşhur iki katlı binanın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da temsili bir ev yaptırılmıştır. Her iki ev de ziyaretçilere açıktır.

   · Zaimağa Konağı, Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığı yerdir. 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet Paşa’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda İtilaf Devletleri tarafından sunulan ateşkes teklifi görüşülmüştür.

   · Saat Kulesi, 20. yüzyılın başında dönemin kaymakamı Mahmud Bey tarafından yapılmıştır. Konumu ve 12 metrelik yüksekliğiyle dikkatleri üzerine çeker.

   SİVRİHİSAR’DA NEREDE VE NE YENİR?

   Arabaşı, İç Anadolu’ya has bir çorbadır. Tavuk, horoz veya ördek eti suyundan yapılır. Sivrihisar’a has sunumuyla yörenin en meşhur lezzetleri arasında kabul edilir.

   Bazlama ekmeği ve pidesinin yanı sıra bamya çorbası, lahanadan yapılan kelem dolması ve un helvası da mutlaka denenmelidir.

   QR kod ile indirin

   • Lalapaşa

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih öncesi çağdan kalan antik mezarları ve Mimar Sinan imzası taşıyan yapılarıyla Lalapaşa, avcılığa gönül verenlerin de uğrak mekanlarından biridir.

   • Mudanya

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Meşhur zeytin bahçeleri, eski Rum evleri, sahildeki sıra sıra dizilmiş balıkçıları ve tarihe tanıklık etmiş Mudanya Mütareke eviyle sessiz sakin bir ortamda doğayla iç içe bir tatil için en doğru adres Mudanya!

   • Uludağ

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en donanımlı kayak merkezlerine ev sahipliği yapan Uludağ tatiline kış aylarında da devam etmek isteyenlerin mutlaka gelmesi gereken bir yer.

   • Halfeti

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Birecik Barajı’nın yapımı sırasında 2000 yılında Fırat’ın suları altında kalan Halfeti, adeta saklı bir cennete dönüşmüştür

   • Bozcaada

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Ülkemizin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada huzurlu bir tatil arayanların en çok tercih ettiği yerlerden. Meşhur şarapları, tertemiz koyları ve tarihi sokaklarıyla Bozcaada kesinlikle görülmesi gereken bir yer!

   • Fatsa

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Gaga Gölü, Bolaman Kalesi, Yasonburnu Kilisesi gibi turistik yerlerin yanı sıra Cip Şenliği, Pilav Günü gibi festivallere de ev sahipliği yapan Fatsa’yı mutlaka görmelisiniz!