Gaziantep Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   GAZİANTEP

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Gaziantep, Fırat Nehri’nin suladığı topraklar üzerinde hala yaşanılan en eski kentlerden biridir. Geleneksel tarzı, sıcak insanları ve 300’den fazla çeşit yemeğe sahip eşsiz mutfağıyla gezip görmeniz gereken yerlerin en başında geliyor.

   Antep şehri, 2015 yılında UNESCO’nun dünyanın en önemli mutfaklarını listelediği ağa dahil edildi. Daha önce dünya çapında sekiz kentin seçildiği listeye 9. sıradan kabul edildi. 

   Şahinbey’de Kurtuluş mücadelesinin bilinmeyen yüzünü gözlemleyebilir, Zeugma’nın büyüleyici eserlerini inceleyebilir veya Antep mutfağının olağanüstü tatları arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Modern dünyadan kopmadan geleneksel kültürü yaşatabilen ender yerlerden birisi…

   Bu yazımızda ‘Doğu’nun Paris’i’ Gaziantep’in lezzetli yemeklerini ve tarihi yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   GAZİANTEP’E NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Gaziantep’e uçuş bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu. 

   Gaziantep Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 20 kilometre dışında yer almaktadır. Buradan havalimanı otobüsleriyle 35 dakikalık yolculukla rahatlıkla şehir merkezine gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında toplu taşıma sistemi oldukça yaygındır. Otobüs, minibüs, tramvay ve taksi gibi seçenekler mevcut. Araba kiralayarak gezi boyunca daha rahat seyahat edebilirsiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız, indirimli günlük taşıma kartı almanız en mantıklı yol.

   GAZİANTEP’TE NEREDE KALINIR?

   Bütçenize göre her sınıftan kalacak yer bulabilirsiniz. Özellikle Şahinbey, merkezi konumu ve gezilecek yerlere yakınlığı itibariyle en ideal yer. Lüks otellerin yanı sıra küçük oteller, öğretmenevi ve kiralık daireler gibi alternatifler de bulunmaktadır. 

   Gaziantep - Halfeti

   GAZİANTEP’TE GEZİLECEK YERLER

   · Zeugma Antik Kenti, Büyük İskender’in önemli komutanlarından Selevkos tarafından kurulan ve geçmişi milattan önce 4. yüzyıla dayanan bir yerleşkedir. Fırat Nehri’nin kenarındaki Belkıs Köyü’nde yer alan antik şehir, günümüzde Birecik Baraj Gölü altında kalmıştır. Başta Roma olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklar, özellikle mozaik eserleriyle meşhurdur. Yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler, 2011 yılından beri Şehitkemal’de açılan mozaik müzesinde sergilenmektedir.

   · Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ardından dünyanın en büyük mozaik sergi alanıdır. Özellikle Roma dönemine ait yüzlerce taban mozaiği, duvar resimleri ve heykeller bulunmaktadır. İkinci katta yer alan ‘Çingene Kızı’ en önemli eserdir. Her bir metrekaresi hayranlık uyandıran müze, Gaziantep’te mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   · 14 Şehit Anıtı, Gaziantep’in işgali sırasında şehit düşen 14 çocuğun anısına dikilmiştir. Kuvayı Milliye Komutanı Şahin Bey ve arkadaşlarına erzak taşıyan 14 küçük Antepli çocuk, Şahin Bey’in şehit düşmesi üzerine Fransızlar tarafından yakalanır. Kurşuna dizilen çocukların vücutları daha sonra süngülenerek paramparça edilir. Bu hüzünlü hikayede yer alan çocukların anısına 2007 yılında Gaziantep’in kurtuluş günü kutlamalarında belediye tarafından açılışı yapılmıştır.

   · Masal Parkı, özellikle çocuklu ailelere hitap eden ve büyük bir alan üzerine kurulu parktır. İçerisinde Nasreddin Hoca, Şirinler ve Keloğlan gibi masal ve çizgi film kahramanlarının heykelleri yer almaktadır.

   · Dülük Antik Kenti, Türkiye’nin halen yaşanılan en eski yerleşkesidir. Bakır Çağı’ndan günümüze ayakta kalmayı başaran bölgede tapınaklar, camiler, antik evler, mağaralar ve eski döneme ait birçok kalıntıya rastlanabiliyor. Ziyaretiniz esnasında Dülük Tabiat Parkı’na uğrayarak bir mola verebilirsiniz.

   · Binlerce yıllık geçmişe sahip Gaziantep Kalesi'nin kimler tarafından yapıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Konumu itibariyle Roma döneminden bu yana büyük bir öneme sahip olan kale, yorgun yüzüne rağmen günümüzde hala ayakta kalmayı başarmıştır. 

   · Kahramanlık ve Panorama Müzesi, Gaziantep Kalesi’nin zindanlarının bulunduğu kısımda açılmıştır. Şehrin, Kurtuluş Savaşı’ndaki savunmasına dair eserler barındırır.

   · Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Türkiye’nin mutfak konseptine sahip ilk müzesidir. Geleneksel Antep mutfağının anlatıldığı konutta, bölgeye has mutfak malzemeleri, yiyecekler ve yöresel kıyafetler giydirilen mankenler yer alıyor.

   · Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, bölgenin kültürel ve tarihsel özelliklerinin tanıtıldığı sergi alanıdır. Modern bir sunuma sahip müzede, bakırcılık, yemenicilik, baklavacılık, dokumacılık gibi şehrin öne çıkan mesleklerinin kronolojik geçmişi anlatılmaktadır. 

   · Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Gaziantep halkının geleneksel yaşam tarzının sergilendiği konuttur. Yöredeki insanların geleneksel eşyaları ve hayatları tasvir edilmektedir.

   · Gorgo Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi, Türkiye’nin ilk cam müzesidir. Binlerce yıllık geçmişe sahip altın, gümüş, bronz ve toprak eserlerden oluşan devasa bir koleksiyon sergilenmektedir. Müzede ayrıca, kil mühür baskıları, üfleme cam gösterileri ve özel yapım atölyeleri bulunmaktadır. 

   · Savaş Müzesi, Gaziantep halkının savaş zamanı tüm yokluklara rağmen sergilediği mücadeleyi en saf haliyle anlatan sergi alanıdır. Farklı odalarda farklı konseptler yer almaktadır. Özellikle düşmanı korkutmak üzere silah sesi çıkartan aletlerin bulunduğu ve canlandırıldığı kısım kesinlikle görülmelidir.

   · Zincirli Bedesten, Gaziantep’in en önemli çarşılarındandır. 18. yüzyılda inşa edilen pazarda, sedef kakma ve bakır hediyeliklerin yanı sıra en taze baharat çeşitlerini bulabilirsiniz.

   · Tarihi Gümrük Hanı, şehrin bir diğer önemli alışveriş noktasıdır. Günümüzde ‘Yaşayan Müze’ olarak da anılan çarşıda, çeyizlik eşyaların yanı sıra el sanatlarına ait birçok ürünü bulabilirsiniz. 

   · Tarihi Elmacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı ve Eski Çarşı, şehirdeki diğer büyük alışveriş merkezleridir. Nane, sarımsak, kırmızı biber ve bütün baharatların en tazelerini buralardan alabilir, el sanatlarının en nadide örneklerine ulaşabilirsiniz.

   · Hamam Müzesi, eski dönemde hamamlarda kullanılan eşyalar ve balmumu heykellerinin yer aldığı Gaziantep’in ilginç müzelerinden biridir. Uzun bir süre Paşa Hamamı olarak kullanılan yer, günümüzde hamam kültürünü anlatan hoş bir müzeye çevrilmiştir.

   · Mevlevihane Vakıf Müzesi, Güneydoğu Anadolu’nun en büyük mevlevihanesidir. İçerisinde Mevlevi kültürüne ait birçok eser yer almaktadır. İçerisinde, ülkenin farklı noktalarından getirilen halı ve kilimler, hat levhaları ve Mevlevi dervişlerini anlatan mankenler bulunmaktadır.

   · Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesidir. Devasa bir alan üzerine kurulan doğal yaşam parkı, yüzlerce balık, kuş ve özel hayvanlara ev sahipliği yapar. 

   · Atatürk Anı Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep ziyaretlerinde kullandığı eşyaların sergilendiği müzedir. Atatürk ile ilgili birçok ilginç detay bu konutta yer almaktadır.

   · Oyun ve Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin 4. oyuncak müzesidir. İçinde yüzlerce oyuncağın yer aldığı müzenin ilk katında yerli üretim oyuncaklar, ikinci katında ise dünyada oyuncak tarihinin ilk üretilen örnekleri yer alıyor. Binanın alt katlarında yer alan mağara bölümünde ise farklı uluslara ait çocukların milli kıyafetlerinin giydirildiği cansız mankenler bulunuyor.

   · Bey Mahallesi, tarihi Antep evlerinin yer aldığı bölgedir. İsmini Bey Camisi’nden alan mahalle, caminin yıkılmasına rağmen bu isimle anılmaya devam edilmiştir. Dar sokakları ve iki katlı eski evleriyle şehrin en ilgi çeken noktalarından olan Bey Mahallesi, Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak da bilinir.

   · Park Antep, şehir yaşamından bunalan halkın nefes almak için gittiği eğlence merkezidir. Harikalar Diyarı olarak anılan parkta lunapark, rafting, dağ kızağı, araba yarışı, at biniciliği ve dağ rallisi gibi farklı aktiviteler yer almaktadır.

   Gaziantep

   GAZİANTEP’TE NE YENİR?

   Havuç Dilim Baklava ve Antep Fıstıklı Baklava, Gaziantep yöresinin en ünlü tatlılarıdır. Şehirdeki en meşhur tatlıcı ise tüm Türkiye’ye paket servisi bulunan ünlü Koçak’tır. Koçak’ta ayrıca şöbiyet de mutlaka denenmesi gereken bir tat. Alternatif olarak şŞehrin her yerinde Güllüoğlu mağazası bulmak da mümkün. Bu yüzden özellikle Elmacı Pazarı’ndaki Güllüoğlu’nu da deneyebilirsiniz. 

   Gaziantep’te genellikle kahvaltıda tüketilen katmer, antepfıstığı, tereyağı, kaymak ve yufka ile yapılır. Katmerci Zekeriya Usta, Gaziantep’in en iyi katmer yapan yeri olarak kabul edilir.

   Erçelebi Kömürde Kadayıf, Gaziantep’in bir başka meşhur tatlıcısıdır. Kadayıf ve künefe sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelir.

   Şiveydiz, Antep yöresine has özel yemeklerden biridir. Taze sarımsak, soğan, nohut, kuşbaşı et ve yoğurtla yapılan sulu bir yemektir.

   Yeni Dünya Kebabı, Gaziantep mutfağına ait farklı bir tattır. Yeni Dünya, Malta eriğine yörede verilen isimdir. Köfte eşliğinde şişe dizilerek pişirilir ve servis edilir. Eriğin verdiği mayhoş tat ile farklı lezzetler denemek isteyenlere ilginç bir deneyim sunar.

   Simit Kebabı, ince bulgura bulanmış etten yapılan bir kebap türüdür. Yöre halkının tabiriyle simit, köftelik ince bulgura verilen isimdir. Antep’in farklı kebap yelpazesindeki en lezzetli örneklerinden biridir.

   Lahmacun, Antep’e özel tarifiyle fark yaratan bir başka yemektir. İçindeki sarımsak ve taptaze malzemeleri ile tam bir lezzet şölenidir.

   Dünyaca ünlü Antep mutfağında, 100’den fazla kebap çeşidi bulunduğu söylenir. Patlıcan kebabı ve Soğan Kebabı gibi birçok türevi mevcuttur. Gaziantep’te öne çıkan mekanlar ise Halil Usta ve İmam Çağdaş’tır. Alinazik, küşleme ve mumbar dolması gibi lezzetleri de mutlaka denemelisiniz.

   Beyran, Antep’e özgü etli çorbadır. Genellikle kahvaltıda tüketilen oldukça ağır bir yemektir. Sarımsaklı, yağlı ve acılı olanı makbuldür. Gaziantep’te en lezzetlisini Metanet Lokantası ve Yesemek Çorbacısı’nda içebilirsiniz.

   Kahke, Antep bölgesine has bir kurabiyedir. Tarçınlı ve mayalı hamuruyla piştikten sonra sertleşen bir hamur işidir. Özellikle kahvaltılarda büyük rağbet görür. Özellikle ‘Akşam Simit Fırını’nda en güzel örneklerine rastlayabilirsiniz.

   Tahmis Kahvesi, Antep’te geçmişi 400 yıllık olan kahvedir. Özellikle menengiç kahvesi, mırra ve zahter çayı mekanın en popüler içecekleridir.

   İdris Dondurma, şehrin en iyi dondurmacısı olarak bilinir. Maraş dondurmacılarının arasından sıyrılarak Antep’te nam salmıştır.

   GAZİANTEP’TE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Gaziantep, tipik karasal iklim etkisi altındadır. Yaz ayları aşırı sıcak ve kurak geçmektedir. Bu dönemde ortalama sıcaklık 35 derecenin üzerinde seyreder. Kışın ise oldukça soğuk ve yağışlı hava hakimdir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sıcaklık sıfırın altına düşer. 

   İlkbaharda gündüz ve gece arasında inanılmaz sıcaklık farkları oluşur. Bu yüzden en ideal ziyaret dönemi sonbahar aylarıdır.

   GAZİANTEP’TE GECE HAYATI

   Gaziantep, şehirde yer alan üniversite sayesinde oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Özellikle Bayazhan'da bulunan publarda ve Prime Hall’da yer alan Hayal Kahvesi’nde gayet keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

   Deep Night Club, Dedeman Oteli’nin içinde yer alan gece kulübüdür. Yaklaşık 100 kişilik kapasitesiyle sabaha kadar süren eğlencelere ev sahipliği yapar. 

   Zılgıt Cafe & Bar, daha geleneksel tarzda takılmak isteyenler için en ideal yerlerden biridir. 

   Bayazhan’da yer alan SPR Pub & Restoran, açık havada canlı müzik eşliğinde bir ortam sunuyor. 

   Garaj Bar ve Papirus Cafe, Gaziantep’te gece hayatı için diğer alternatiflerdir. 

   GAZİANTEP’İN FESTİVALLERİ

   · Turizm Haftası – Nisan

   · Hıdırellez – Mayıs

   · Üzüm, Biber ve Kültür Festivali, İslahiye – Mayıs

   · Nar ve Kültür Festivali, Oğuzeli – Eylül

   · Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri – Ekim

   · Fıstık Festivali – Eylül

   • Tokat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tokat tarihi mekanları ve doğa harikası yemyeşil alanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir!

   • Karabük

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin orman varlığı en fazla olan ili Karabük; özgün mimariye sahip Safranbolu evlerine, cam teraslı İncekaya Kanyonu’na ve 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’na da ev sahipliği yapar.

   • Kars

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    En yüksek il merkezlerinden biri olan Kars, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden Ani Antik Kenti’ni sınırları içerisinde barındırır.

   • Çanakkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Şehitliği, antik kentleri ve eşsiz doğası ile Çanakkale her dönem yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.