Giresun Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   GİRESUN

   Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir. Mitolojik efsanelere konu olan Aretias’ı, şenlikleriyle ünlü yaylaları ve tarihi kaleleriyle Karadeniz’de gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

   Kiraz anlamına gelen Yunanca’da Kerasus kelimesinden ismini alan şehir, 14. yüzyılda Çepniler’in bölgeyi fethetmesiyle bir dönem ‘Vilayet-i Çepni’ olarak anılmıştır.

   Bu yazımızda ‘Fındık ve Kirazın Avanatanı’ Giresun’un mitolojik ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   GİRESUN’A NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Giresun’a uçuş bulmak mümkün. İstanbul ve Ankara’dan yaklaşık 1-1,5 saatlik direkt uçuşlarla Ordu-Giresun Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu.

   Ordu-Giresun Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 30 kilometre dışında yer almaktadır. Buradan, havalimanı otobüsleri veya taksiyle ortalama yarım saatlik bir yolculukla rahatça şehir merkezine gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında ise özel halk otobüsleri ve dolmuşlar kullanılmaktadır. Sefer aralıkları uzun olduğundan araç kiralama ve taksi seçeneklerine yönebilirsiniz.

   GİRESUN’DA NEREDE KALINIR?

   Giresun’da konaklama için oldukça alternatif yer almaktadır. Özellikle merkezdeki Atatürk Caddesi’nde toplanan oteller, genellikle 3 ve 4 yıldızlıdır. Bütçenize uygun olarak daha düşük fiyatlı butik oteller de bulunmaktadır.

   Kıyı şeridinde bulunan çevre ilçelerde de birçok seçenek sunulmaktadır. Şehir merkezinin hemen yanında yer alan Keşap’ta 5 yıldızlı oteller hizmet vermektedir.

   Giresun

   GİRESUN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Helenistik döneme ait olan Giresun Kalesi, milattan önce 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Yarımadanın en yüksek tepesinin üzerine konuşlanan yapı, yerel halk tarafından "Bronz Duvarlı Kale" olarak da anılır. Şehre hakim bir noktada bulunan kalenin kuzey yamacında bulunan Kufa Kuyusu, Pontus döneminden kalan bir yapıdır. Şifalı suyu olduğuna inanılan kuyunun kralların çeşitleri sıkıntılarına çare olduğu rivayet edilmektedir.

   · 18. yüzyılda inşa edilen Gogora Kilisesi’nin içinde hizmete giren Giresun Müzesi, şehrin tarihi geçmişini anlatan eserlerle doludur. Çevredeki antik kazı çalışmalarından elde edilen bulguların sergilendiği müze, tarih öncesi birçok parçaya ev sahipliği yapar.

   · Üç farklı yazıtı bulunan Hacı Miktat Cami’nin geçmişi 17. yüzyıla dayanmaktadır. Şehrin en önemli tarihi yapılarından olan ibadethane, farklı mimarisiyle dikkat çeker.

   · Kitabesi bulunmayan Meryem Ana Kilisesi, Roma döneminde yapılan bir kaya tapınağıdır. Hristiyanlığın ilk yıllarında inşa edildiği düşünülen yapıda gizli ayinler yapılmış ve ayrıca şifahane olarak da kullanılmıştır.

   · Efsanelere konu olan Giresun Adası, Karadeniz’de bulunan iki adadan biridir. Üzerinde Akdeniz iklimine ait çeşitli bitki türleri yer alan ada, son yıllarda düzenlenmeye başlanan tekne turlarıyla popülaritesi artırmaya başlamıştır. Rivayete göre; Gedikkaya’dan kopan bir kara parçasının denizde sürüklenmesiyle oluşmuştur. Aretias adı verilen adada yapılan çalışmalarda, antik döneme ait surlar ve kilise kalıntıları bulunmuştur. Altın Post hikayesine konu olan ada, Argonautlar’ın efsanevi gemi yolculuğundaki son durakları olmuştur. 1984 yılında BBC tarafından mitolojik hikayenin bir de belgeseli çekilmiştir.

   · Adanın bir ucunda bulunan Hamza Taşı ise, uzun yıllar boyunca insanların dualar ettiği ve adaklar adadığı 4000 yıllık taş bir küredir.

   · Tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla öne çıkan Kümbet Yaylası, Giresun’un en ünlü yaylalarının başında gelir. Karadeniz’in en büyük şenliklerine ev sahipliği yapan yayla, yıl boyunca günübirlik piknik organizasyonlarının popüler noktasıdır. Alternatif olarak benzer yapıya sahip Bektaş ve Kulakkaya yaylaları da denenebilir.

   · Ayrı bir parantez açmak gereken Sis Dağı Yaylası, doğa severlerin kaçırmaması gereken bir yerdir. Temmuz ayında büyük çaplı bir etkinliğe ev sahipliği yapan yayla, üzerine çöken sisle eşsiz bir güzelliğe bürünür.

   · Giresun’un bir başka önemli doğal alanlarından olan Gölyanı Yaylası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "tabiatı koruma alanı" ilan edilmiştir. Bol oksijenli havası ile günübirlik ziyaretçilerin uğrak noktasıdır.

   · Şehrin en önemli ilçelerinden olan Tirebolu, zengin tarihi ve güzel plajlarıyla tanınır. Milattan önce 15. yüzyıla dayanan geçmişi ile en eski yerleşim birimlerinden biridir. İsmi üç şehir anlamına gelen Tripolis’ten alan ilçe; Saint Jean, Bedrama ve Andoz Kaleleri etrafında kurulmuştur. Buram buram tarih kokan sokakları, sakin yaşamı ve meşhur plajı ile Giresun’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

   · Deniz turizmi için Giresun’u tercih edecekler olanlar için birçok alternatif bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın sahillerden Arif Kumaş, Giresun, Emniyet, Jandarma, Belediye ve Tabya en bilinen plajlardır.

   GİRESUN’DA NE YENİR?

   Karadeniz mutfağının önemli kültürlerinden olan Giresun, birçok leziz yemeğin çıkış noktasıdır. Karadeniz’in bir getirisi olan hamsi böreğinin yanı sıra taze fasulye ve pirinçle yapılan fasulye diblesi ile ısırgan çorbası en çok tavsiye edilen lezzetlerdendir. Bölgenin yetiştirdiği ürünlerden karalahana çorbası ve sarması yerel olarak tadabileceğiniz diğer tatlardır. Dünyaca ünlü fındığın yanı sıra kirazın da anavatanı olan Giresun’da bu ürünleri tatmadan dönmeyin.

   GİRESUN’DA GECE HAYATI

   Giresun’da gece hayatı kültürü yok denecek kadar azdır. Sosyal yaşam genellikle gündüz aktiviteleriyle sağlanır. Akşam dışarı çıkmak isteyenler, lüks restoranlardaki canlı müzik etkinliklerine katılabilir.

   GİRESUN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Genel olarak Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Giresun’un iç kesimlerinde sert karasal iklim görülür. Bulunduğu coğrafya itibariyle her daim serin bir havanın hakim olduğu şehir, ülkenin en çok yağış alan yerlerinden biridir.

   Özellikle yaz aylarında çevre illerden ziyaretçi akınına uğrayan Giresun, fındık toplama dönemi olan Ağustos’ta en kalabalık zamanlarını yaşar. Şenlikler ve bol yağışlı ayları göz önüne aldığımızda en doğru zaman Temmuz ve Ağustos dönemidir.

   GİRESUN’UN FESTİVALLERİ

   · Çamoluk Bal Festivali – Ağustos

   · Sis Dağı Şenlikleri – Temmuz

   · Uluslararası Kümbet Kültür ve Sanat Festivali – Temmuz

   · Dikmetaş Yayla Şenliği – Temmuz

   · Uluslararası Karadeniz Aksu Festivali – Mayıs

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Afyonkarahisar

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan Afyonkarahisar, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Kocaeli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi MÖ. 3000 yılına kadar uzanan Kocaeli; ülkemizin hem ulaşım hem sanayi ve ticaret olarak merkez şehirlerindendir.