Gümüşhane Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   GÜMÜŞHANE

   Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu arasındaki geçiş noktasıdır. Roma döneminden itibaren jeopolitik konumu nedeniyle büyük önem taşıyan şehir, birçok antik kent ve yapıya ev sahipliği yapar.

   Şehir ismini, eski gümüş madenlerinden alır. Bölgedeki eski darphanede hazinenin önemli bir kısmını oluşturan gümüş ve altın sikkeler üretilmiştir. Geçiş güzergahında yer almasından dolayı şehrin girişindeki tepelere kurulan kaleleri ziyaret edebilir, dönemin en önemli merkezlerinden olan Santa Harabeleri’ni gezebilir veya görsel şölen sunan Limni Gölü ve ormanlarını dolaşabilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Gizli Cennet’ Gümüşhane’nin tarihi ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   GÜMÜŞHANE’YE NASIL GİDİLİR?

   Gümüşhane şehrinde havalimanı bulunmamaktadır. En yakın ve işlek havalimanı Trabzon’da yer almaktadır. Ülkenin dört bir tarafından günlük seferlerin düzenlendiği Trabzon’dan yaklaşık 100 kilometre uzaklıktadır. Trabzon’dan şehir merkezine ortalama 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

   Küçük bir şehir olmasına karşın Gümüşhane’de yaygın bir toplu taşıma sistemi mevcuttur. Merkezde otobüs, dolmuş ve minibüsler hizmet vermektedir. Şehrin dışında kalan yerlere de minibüsler sefer düzenlemektedir.

   GÜMÜŞHANE’DE NEREDE KALINIR?

   Gümüşhane’de konaklama için fazla alternatif yoktur. Genellikle şehir merkezinde yoğunlaşan 3 ve 4 yıldızlı otellerin dışında ufak butik oteller de hizmet vermektedir. Yayla şenlikleri zamanı yaylalarda bulunan konaklama tesisleri yoğun rağbet görür. Merkezden şehir dışına doğru gidildikçe fiyatlar düşer. Bu bakımdan her bütçeye uygun konaklama imakanı sunar.

   Gümüşhane

   GÜMÜŞHANE’DE GEZİLECEK YERLER

   · 14. yüzyılda inşa edilen Kov Kalesi, şehrin biraz dışında, 130 metre yükseklikteki bir kayalığın üzerine yapılmıştır. Günümüze sağlam olarak gelebilen kalenin içinde sarnıç ve mutfak gibi yerler halen ayaktadır.

   · Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde ismi geçen Canca Kalesi’nin 6. yüzyılda inşa edildiği kabul edilmektedir. Şehirdeki birçok kaleden en önemlileri arasında yer alan yapı, 1500 metre yüksekliğe sahip bir tepenin üzerine konuşlanmıştır. 

   · Olucak Arkeolojik Sit Alanı’nda yer alan İmera Manastırı, 14. yüzyılda yapılmıştır. Şehirde bulunan onlarca kilise ve manastır arasından günümüze ulaşabilen en sağlam yapıdır. Uzun yıllar boyunca önemli bir dini merkez olan İmera, dikdörtgen mimarisi ve Fresko figürleriyle süslü duvarlarıyla ilgi çeker.

   · Eski Rum yerleşim birimi olan Santa Harabeleri’nin tarihi 16. yüzyıla dayanmaktadır. 300’den fazla ev bulunan semtin her mahallesinde iki kilise ve birer çeşme bulunmaktadır. Doğal Sit Alanı ilan edilen bölge, döneminde hem dini hem de ticari merkezlerden biri olma özelliği taşıyordu.

   · Roma, Makedonya ve Bizans başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan Satala Antik Kenti, Roma döneminde meşhur 15. lejyonun ana karargahı olmuştur. İmparatorluğun doğudaki en büyük askeri gücü olan Satala, yıllar içinde büyük tahribata uğrayarak günümüze az sayıda eseri taşıyabilmiştir.

   · Şehrin sembol yapılarından olan Sarıçiçek Köy Odaları, 19. yüzyılda Hacı Ömer Ağa tarafından yaptırılmıştır. Ahşap işlemeler ve ince motiflerle görsel şölen sunan evlerin yapımı sırasında hiç çivi kullanılmamıştır. 

   · Kasımdan Nisan ayına kadar açık olan Zigana Kayak Merkezi, geniş pistleri ve temiz havasıyla kayakseverlerin ilgisini çeker. Bahar ve yaz aylarında zengin bitki örtüsüyle piknik alanı olarak kullanılan yayla, kış döneminde ise kayak merkezine dönüşmektedir.

   · Şehir merkezine yakın bir konumda 1500 metre rakıma sahip Karaca Mağarası, yüksek tavanı, mağara çiçekleri ve farklı havasıyla özellikle astım hastalarının tercih ettiği yerlerdendir. 

   · Adını bölgede yetişen bir bitkiden alan Tomara Şelalesi, 25 metre yükseklikten ve 40 farklı gözden akmasından dolayı yerel halk tarafından ‘Kırk Gözeler’ olarak anılır. Etrafındaki yürüyüş yolları ve zengin bitki örtüsüyle turistlerin favori noktalarındandır.

   · Bahar aylarında çiçeklerin açmasıyla büyüleyici bir güzelliğe bürünen Limni Gölü, Karadeniz’in en iyi kamp alanlarının başında gelir. Zengin florası, göl çevresindeki tesisleri ve tertemiz havasıyla çevre illerden yoğun ilgi görür.

   · Kürtün ilçesinde yer alan Örümcek Ormanı Tabiatı Koruma Alanı, Avrupa’nın en büyük ladinlerine ev sahipliği yapar. Göğe tırmanan ağaçları, zorlu patikaları ve sık bitki örtüsüyle canlı ağaç müzesi olarak nitelendirilmektedir.

   · Volkanik patlamalar sonucu oluşan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, 18 adet krater gölünden meydana gelmektedir. Doğa yürüyüşü sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelir.

   Gümüşhane

   GÜMÜŞHANE’DE NE YENİR?

   Karadeniz mutfağının genel olarak bütün öğelerini bulabildiğiniz Gümüşhane’de daha çok hamur işi ve sebze yemekleri tercih edilir.

   Gözleme çeşidi olan lemis, kurutulmuş yufkadan hazırlanarak yoğurt ve tereyağı ile zenginleştirilen siron ve fırınlanan eriştelerin üzerine şekerli su ve tereyağı dökülerek servis edilen fırında erişte en ünlü yöresel tatlardır.

   Gümüşhane’de öne çıkan restoranlar ise 3 katlı büyük bir konut içerisinde yer alan Özdenoğlu Restoran ve devasa bir bahçe içerisinde hizmet veren Balyemez Konağı’dır.

   GÜMÜŞHANE’DE GECE HAYATI

   Gümüşhane’de gece hayatı yok denecek kadar azdır. Sosyal yaşam, genellikle şehir merkezinde bulunan çay bahçeleri ve kafelerde yoğunlaşır.

   GÜMÜŞHANE’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Gümüşhane’nin kıyı kesiminde Karadeniz iklimi yaşanırken, iç kesimleri ise tipik karasal iklimin etkisi altındadır. Özellikle kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan şehri en ideal ziyaret zamanı ilkbahar ve yaz aylarıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen şenlikler, şehri çekici yapan detayların başında gelir. Eğer kış turizmi için Zigana’ya gelecekseniz, en soğuk aralık olan ocak ve şubat aylarını tercih etmelisiniz.

   GÜMÜŞHANE’DEKİ FESTİVALLER

   · Tomara Şelalesi Festivali – Ağustos

   · Uluslararası Kuşburnu & Pestil Kültür ve Turizm Festivali – Ağustos

   · Zigana Dağı Kış Şenlikleri – Ocak

   • Kütahya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Kütahya, Ege Bölgesi’nde bulunan; doğal güzellikleri, termal turizmi, çini ve porselenleri ile ünlü bir kenttir.

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.

   • Uşak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Ege’yi Anadolu’ya bağlayan konumda olan Uşak köklü kültürü, doğal güzellikleri, Karun Hazineleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer kentlerdendir.

   • Kırıkkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihe tanıklık eden camileri, türbeleri, binlerce yıllık mağaraları, yeraltı şehirleri, Kızılırmak'ın akıp geçtiği bereketli toprakları ve lezzetli mutfağı ile Kırıkkale turizm potansiyeli yüksek bir şehirdir.

   • Aksaray

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih kokan yeraltı şehirleri, camileri ve kiliseleri ile Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Aksaray ziyaretçilerine gezmek için çok sayıda alternatif sunuyor.

   • Zonguldak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır.