Hakkari Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   HAKKARİ

   Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır. Anadolu, Mezopotamya ve İran üçgeninin tam ortasındaki şehir, Pers işgali sırasında büyük yıkım yaşamıştır.

   Roma, Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan bölgede, kayda değer fazla tarihi yapı bulunmamaktadır. Ünlü tarihçi İbn-i Havkal’a göre uzun yıllar Hakkar aşiretinin hüküm sürdüğü topraklar, bu nedenle ‘Hakkariya’ olarak anılır.

   Bu yazımızda Hakkari’nin soğuk ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   HAKKARİ’YE NASIL GİDİLİR?

   2015 yılında hizmete giren Hakkari Havalimanı’na sabah saatlerinde İstanbul ve Ankara üzerinden direkt seferler düzenlenmektedir. Yüksekova’daki havalimanından şehir merkezine 1 saat 20 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

   Alternatif olarak ise Van Ferit Melen Havalimanı kullanılmaktadır. Günün farklı saatlerinde gerçekleştireceğiniz uçuş sonrası karayoluyla yaklaşık 2 ila 3 saat arası bir yolculukla Hakkari’ye ulaşabilirsiniz.

   Hakkari’de şehir içi ulaşım ağı pek yaygın değildir. Belli başlı yerlere otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir. Gezilecek yerler genellikle şehir merkezinin dışında yer aldığından araç kiralama en uygun seçenektir.

   HAKKARİ’DE NEREDE KALINIR?

   Hakkari’de konaklama için fazla alternatif yer almamaktadır. Oteller genellikle şehir merkezinde toplanmıştır. Üç yıldızlı konforlu otellerin yanı sıra daha uygun fiyata sahip pansiyonlar da hizmet vermektedir.

   Hakkari

   HAKKARİ’DE GEZİLECEK YERLER

   · 16. yüzyılda inşa edilen Meydan Medresesi, şehrin önemli yapıları arasında yer almaktadır. Osmanlı himayesinde olmasına rağmen yerel yönetimler tarafından idare edilen Hakkari’de hüküm süren İzzeddin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırıldığı kabul edilir. 

   · Yüksekova’da yer alan Dev Evleri, kayalara oyulmuş devasa yapılardır. Asur saldırılarına karşı savunma amaçlı inşa edildiği düşünülen mağaralar, günümüze sağlam olarak gelen ender eserlerdendir.

   · Cilo Bozları, Türkiye’nin en yüksek ikinci büyük dağı olan Cilo Dağı’nda oluşan buz mağaralarıdır. Her daim karla kaplı dağın belli kısımlarında oluşan mağaralar, yaklaşık 3500 yıllık bir tarihe sahiptir.

   · Berçalan yaylasında yer alan Seyithan Gölü, Hakkari’nin en güzel doğal güzellikleri arasında başı çeker. Kar suyu ve akarsuların birikmesiyle oluşan göl, masmavi rengi ve sakin görüntüsüyle turistlerin favori noktalarından biridir.

   · Cilo Dağı eteklerinde yer alan Cennet ve Cehennem Vadisi, bir ucundaki buzullar ve diğer ucundaki yemyeşil yaylasıyla bir görsel şölen sunar. Doğa sporları ve yürüyüşleri gibi etkinliklerin düzenlendiği vadi, Hakkari’nin gizli kalmış güzellikleri arasındadır.

   · Özellikle yaz mevsiminde yerel halkın da yoğun ilgi gösterdiği Ore Şelalesi, soğuk suyu ve serin havasının yanı sıra manzarasıyla da estetik bir görüntüye sahiptir.

   · Genelde hayvancılıkla uğraşanların uğrak noktası olan Mergan Vadisi, dağlardan gelen soğuk suyu ve yemyeşil yaylasıyla oldukça keyifli bir deneyim sunar.

   · Yavuzlar Köyü’nde bulunan Peri Bacaları, "Hakkari’nin Kapadokyası" olarak bilinir. Pamukkale’yi de andıran bölge, şehrin son antik buluntularıdır.

   · Merkeze oldukça yakın bir konumda yer alan Hakkari Kayak Merkezi, Merga Bütan Yaylası’nda konuşlanmıştır. 2014 yılında hizmete açılan tesisler, çevre illerin dışında Türkiye’nin farklı yerlerinden insanların da uğrak noktası olmayı başarmıştır.

   HAKKARİ’DE NE YENİR?

   Hakkari’nin geniş bir yemek kültürü bulunmamaktadır. İşkembe ve bağırsak dolması olan kepayenin yanı sıra pirinç, bulgur ve darı karışımından hazırlanan ayran çorbası ‘gulul’ ön plana çıkan yöresel lezzetlerdendir.

   Kuyruk yağı ağırlıklı hazırlanan Yüksekova kebabı ve keşkek de denenebilecek diğer et yemekleridir.

   HAKKARİ’DE GECE HAYATI

   Küçük ve muhafazakar bir yapıya sahip olan Hakkari’de gece hayatından söz edemeyiz. Çoğu mekan akşam saatlerinde kapatırken, şehir merkezinde çay ve kahve içilebilecek birkaç yer bulabilirsiniz.

   HAKKARİ’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tipik karasal iklimin yaşandığı Hakkari’de kış ayları oldukça yağışlı ve soğuk geçer. Uzun bir süre karlar altında yaşayan şehir, yazın ise sıcak ve kurak bir havaya bürünür. Bu yüzden en ideal ziyaret zamanı, ilkbahar ayları olarak kabul edilir.

   HAKKARİ’DEKİ FESTİVALLER

   · Hakkari’nin İşgalden Kurtuluşu – Nisan

   · Şehitler Günü – Temmuz

   · Kuzu Kırpma Şenlikleri – Ağustos

   • Batman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki bölgede bulunan Batman, 4000’den fazla mağarasıyla benzersiz güzellikte bir şehirdir.

   • Bartın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın; upuzun sahili, uçsuz bucaksız ormanları, mavi ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihi yerleriyle masalsı bir güzelliğe sahiptir.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!

   • Bursa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir.

   • Kırşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan Kırşehir hemen hemen ülkemizin tam ortasında yer almaktadır.

   • Manisa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca, kültür ve sanatın yoğunlaştığı ve ticaret yollarının geçtiği Manisa; kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.