Hatay Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   HATAY

   Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır. Hoşgörülü insanları, tarihi geçmişi ve dillere destan mutfağıyla gezip görmeniz gereken yerlerin en başında geliyor.

   Üç ilahi dinin huzur içinde beraber yaşayabildiği ve yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Asi Nehri’nin kıyısında etkileyici bir geziye çıkabilirsiniz. Aynı kare içerisinde cami, kilise ve havra yakalayabileceğiniz ender yerlerden birisi… 

   Bu yazımızda ‘Hoşgörü Kenti’ Hatay’ın lezzetli yemeklerini ve tarihi yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   HATAY’A NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Hatay’a uçuş bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Hatay Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en ideal ulaşım havayolu. 

   Buradan şehir merkezine, havalimanı otobüsleriyle rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

   Şehir içinde çok yaygın bir toplu taşıma ağı bulunmamaktadır. Çevre ilçelere minibüs seferleri düzenlenmesine karşın en rahat ulaşım, şahsi arabanız veya araba kiralama metodudur.

   HATAY’DA NEREDE KALINIR?

   Hatay’da konaklamak için birçok alternatif mevcut. Merkezi konumdaki Antakya ilçesinin merkezinde lüks oteller veya bütçenize göre daha uygun yerler bulabilirsiniz. Ayrıca İskenderun ilçesinde de birçok lüks otel bulunmaktadır.

   Daha düşük bütçeye sahip olanlar, öğretmenevi gibi seçeneklere yönelebilirler.

   Hatay

   HATAY’DA GEZİLECEK YERLER

   · Hatay Arkeoloji Müzesi, 2014 yılında yeni binasına taşınmasıyla dünyanın en büyük arkeoloji müzesi unvanını alan sergi alanıdır. Antik çağlardan günümüze birçok eserin bulunduğu müzede, özellikle mozaik parçalar dikkat çekmektedir. Anadolu ve Mezopotamya arasında bir köprü vazifesi gören topraklarda yapılan kazılarda birçok farklı medeniyete ait keşfedilen eserler burada sergilenmektedir.

   · Habibi Neccar Cami, Hatay’ın en önemli dini yapılarından biridir. Şu anki sınırlarımız içerisinde yapılan ilk cami olma özelliğini taşır. Roma döneminde pagan tapınağı, Bizans hakimiyeti boyunca kilise ve İslami dönemde ise cami olarak hizmet vermiştir. Hem İslamiyet hem de Hristiyanlık aleminde büyük bir öneme sahiptir. Adını ilk Hristiyanlardan Habibi Neccar’dan alır. Kuran-ı Kerim’de de geçen olayda, Hristiyanlığı yaymak için Antakya’ya gelen İsa’nın 2 havarisine halk karşı çıkar. Elçilere tek inanan Habibi Neccar halkı bu konuda uyarınca şehit edilir.

   · Saint Pierre Kilisesi, Habib-i Neccar Dağı eteklerinde bulunan bir mağara kilisesidir. Aziz Piyer, Hristiyanlık aleminin ilk rahiplerindendir. İsa’nın ölümünden sonra o dönem büyük önem taşıyan Antakya’ya gelerek Hristiyanlığı yaymak için bu kiliseyi kurmuştur. Hristiyan aleminin ilk mabetlerinden biri olarak kabul edilen kilise, günümüzde hac mekanı olarak ilan edilmiştir ve St. Pierre Günü kutlamalarında dünyanın farklı noktalarından gelen kişilerle beraber törenler düzenlenmektedir.

   · Kharon bir başka deyişle ‘Cehennem Kayıkçısı’, antik Yunan döneminden kalan dağa oyulmuş bir kaya siluetidir. Saint Pierre Kilisesi’nin hemen yakınında bulunan bu kaya kabartmasının, o dönemde yayılan veba salgınını durdurmak için yapıldığı söylenir.

   · Havra, yüzyıllarca hoşgörü kenti olarak kabul edilen Hatay’ın önemli sembollerinden biridir. 18. yüzyılda yapıldığı söylenen yapı, içinde bulundurduğu 500 yıllık ceylan derisi üzerine yazılmış Tevrat ile bilinir. 

   · Ulu Cami, 13. yüzyılda Memlükler döneminden kalan bir tarihi yapıdır. Hatay’da inşa edilen ilk camilerden biridir.

   · Uzun Çarşı, şehrin en önemli alışveriş merkezlerinin başında gelir. İçerisinde ayakkabıcılar, kuyumcular ve baharatçılar olarak farklı bölümlere ayrılır. Hem hediyelik eşya hem de yeme-içme açısından mutlaka uğranmalıdır. Defne sabunu, Samandağ ipeği, salça ve tuzlu yoğurt yörenin öne çıkan ürünleridir.

   · Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, alternatif tıp olarak adlandırılan şifalı bitkilerin sergilendiği konuttur. Yöreye özgü yüzlerce farklı bitki türü sergilenmektedir. 

   · Harbiye, Defne’de yer alan, mitolojik hikayelere konu olmuş ormanı ve göz kamaştıran güzellikteki şelaleleriyle meşhurdur. Defne ağaçları, tarihi yapıları ve çağlayanlarıyla eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Rivayete göre Zeus’un oğlu Apollon, bir su perisi olan Daphne’ye aşık olur. İmkansız bir aşka tutulan Apollon, Daphne’yi kovalayarak ormanda sıkıştırır. Daphne burada babasından yardım isteyerek bir defne ağacına dönüşür. Aşkından çılgına dönen Apollon, bunu kendine yediremez ve ağacı yakar. Kalıntılardan bir tutam alarak başına taç yapar. Bu, aynı zamanda Apollon heykellerinin başında bulunan defne yapraklarından oluşan tacın hikayesidir.

   Hatay

   HATAY’DA NEREDE VE NE YENİR?

   Hatay mutfağı, Arap ve Türk mutfağının karışımından oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Kendine özgü damak tadı ile bu sentezi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Deniz kıyısında olmasına rağmen daha çok kebap ve et yemekleriyle nam salmıştır.

   Hatay’da farklı bir konsept bulunmaktadır. Kebaplar genellikle restoranların mutfağı yerine kasaplarda hazırlanır. Hatay yöresinde öne çıkan kebap türleri, kağıt ve tepsi kebaplarıdır. Pöç Kasabı bu tarzın önde gelenlerindendir. Alternatif olarak ise Sveyka Restoran ve Sultan Sofrası’na da gidebilirsiniz.

   ‘Abdo Döner’ veya ‘Tacettin Usta’nın Yeri’nde hayatınızın en güzel dönerini tadabilirsiniz.

   Ayrıca içli köfte, yörenin bir diğer özel yemeğidir. Normal içli köfteden daha yuvarlak yapılan Hatay usulü ‘Oruk’, kızartma veya haşlama olarak farklı çeşitlerde de yapılmaktadır.

   Mezeleriyle de nam salan Hatay’da, özellikle haşlanmış nohut ve tahinden yapılan humus, keklik ve zeytin salatalarının yanı sıra yöreye has zahter salatası, közlenmiş patlıcan, domates ve biberden yapılan abugannuç büyük rağbet görür.

   Katıklı ekmek ve Kaytaz böreğinin yanı sıra ıspanaklı sembüsek de öne çıkan hamur işleridir.

   Künefe, Hatay’ın en özel ürünüdür. Yöreye has tuzsuz peynirden yapılır. Ayrıca cevizli çeşidini de deneyebilirsiniz. Özellikle Çınaraltı Yusuf Usta ile Hatay Künefe Salonu’nda tadacağınız künefenin tadını bir ömür unutamayacaksınız.

   Yöreye has bir başka tat ise kahvedir. Antakya kahvesi olarak geçen bu türk kahvesi, isteğe göre bardakta servis edilir. Yerel halk bardağa ‘Süvari’ ismini vermiştir. Yanında ise klasik Haytalı tatlısı yenir. Adana’nın ‘bici bici’ tatlısıyla büyük benzerlik gösterir. Hataylılar haytalının, kullanılan malzeme bakımından bici biciden farklı ve daha orijinal olduğunu söyler. Özellikle ‘Affan Kahve’sinde bu ikiliyi denemelisiniz.

   Kış mevsiminde Hatay sokaklarında sıklıkla salep tezgahlarına da rastlayabilirsiniz.

   HATAY’DA GECE HAYATI

   Hatay’da gece hayatı pek hareketli sayılmaz. Antakya’nın merkezinde ve İskenderun’daki Arsuz bölgesi etrafında toplanan birkaç bar ve disko vardır. Antakya’da canlı müzik yapan Buzz Bar, rock bar konseptindeki Cabaret ve Liwan Hotel’in barı olan Liwan Bar bulunmaktadır.

   Açık hava diskolarına sahip Arsuz’da ise Metin Kokteyl Disko Bar ve en eğlenceli karaoke gecelerinin yaşandığı Kara Kedi Bar yer almaktadır.

   HATAY’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Hatay’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar gayet sıcak geçerken, kışlar ise ılık ama yağışlı olur. Şehir, genel olarak her mevsim ziyarete uygundur. En ideal zaman dilimi ilkbahar ve sonbahar olarak ön plana çıkar. Denize girmek istiyorsanız ise yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

   HATAY’IN FESTİVALLERİ

   · Akçalı Yumurta Bayramı, İskenderun – Mart

   · Geleneksel Bahar Şenliği, Kırıkhan – Mayıs

   · Temmuz Festivali, Samandağ – Temmuz

   · Uluslararası Turizm ve Kültür Festivali – Temmuz

   · Antakya Festivali – Temmuz

   · Aba Güreşleri, Yayladağı – Ağustos

   · Yayla Şenlikleri, Belen – Ağustos

   · İlk Kurşun Festivali, Dörtyol – Aralık

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   • Bayburt

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kesişme noktasındaki ufak bir şehir olan Bayburt gizli kalmış güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Kırşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan Kırşehir hemen hemen ülkemizin tam ortasında yer almaktadır.