Hong Kong Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   HONG KONG

   Çin’in güneydoğusunda yer alan Hong Kong, uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997 yılında özerkliğini ilan ederek Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır. Hong Kong Adası, Kawloon Yarımadası ve 235 küçük adadan oluşan Hong Kong, Asya kıtasında yer alan bir Avrupa şehridir.

   Şehre metropol görüntüsü veren gökdelenlerin arasındaki yerel pazarları, Asya kıtasına yön veren serbest pazarı ve Budist tapınaklarıyla turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir. 16. yüzyılda küçük bir balıkçı kasabası olan şehir, günümüzde bölgenin en büyük limanı ve ticaret merkezi konumuna ulaşmıştır.

   Bu yazımızda ‘Asya’nın Avrupai yüzü’ Hong Kong’un modern ve karmaşık yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   Hong Kong

   HONG KONG’A NASIL GİDİLİR?

   Hong Kong’a İstanbul’dan haftanın her günü direkt seferler düzenlenmektedir. Yaklaşık 11 saat süren uçuşlarla Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak aktarmalı uçuşları tercih ederek daha uygun fiyata seyahat edebilirsiniz ancak bekleme süreleriyle beraber yolculuğunuz 24 saate yaklaşabilir.

   Türkiye ve Hong Kong arasındaki saat farkını hesaba kattığımızda direkt uçuşlarda 16 saat sonra Tokyo’ya inebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ise Airport Express trenleri vasıtasıyla yaklaşık 25 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında en yaygın araç metro ve trenlerdir. Gitmek istediğiniz hemen hemen her yere raylı sistemlerle gidebilirsiniz. Hong Kong, raylı sistemler dışında yaygın bir otobüs ağına da sahiptir. Uzun süre İngiliz hakimiyeti altında kaldığından çoğu yerde klasik iki katlı kırmızı otobüslere rastlayabilirsiniz.

   Taksiler diğer metropollere kıyasla daha ucuz diyebiliriz. Güvenli ve konforlu hizmet sunmalarına karşın yoğun trafik zamanınızın yollarda tükenmesine sebep olabilir.

   HONG KONG’DA NEREDE KALINIR?

   Hong Kong’da konaklamak için birçok alternatif bulunmaktadır. Lüks oteller genellikle Hong Kong adası üzerinde yoğunlaşırken, daha düşük bütçeli yer bakanlar ise anakara üzerindeki Kowloon bölgesini tercih edebilir.

   Victoria Körfezi’nin her iki yakasında kalan sahil şeridindeki yerler genellikle pahalı olurken, daha içerlerde kalan kısımlarda uygun fiyata konaklayacak yer bulabilirsiniz.

   HONG KONG’DA GEZİLECEK YERLER

   Hong Kong Adası, Çin’den ziyade Avrupai havasıyla diğer Asya şehirlerinden ayrılır. Kıtanın en büyük serbest pazarı ve ticaret merkezi olan ada, eğlence mekanları, müzeleri ve güney kısmındaki plajlarıyla geniş bir yelpaze sunar. 

   Victoria Zirvesi, Hong Kong Adası’nın güneyinde yer alan ve turistik açıdan en çok ziyaretçi çeken bölgelerden biridir. Akşamüstü saatlerinde zirveye çıkıldığı vakit, Hong Kong’un hem gündüz halini hem de akşam ışıklandırılmış halini görmeniz mümkün olur. 19. yüzyılın sonlarında hizmete giren Peak Tramvay ile dağın tepesine ulaşabilirsiniz. Burada bulunan ilginç mimarisiyle dikkat çeken tepe kulesinden şehri izleyebilirsiniz. Havanın kararmasını beklerken Madame Tussauds Balmumu Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

   Devasa bir alan üzerine kurulu Ocean Park, bölgenin en büyük su parkı özelliğini taşıyor. Adanın güney kısmında yer alan bu eğlence parkına bir hayvanat bahçesi ve bir akvaryum eşlik etmektedir.

   Happy Valley Hipodromu, her çarşamba düzenlenen at yarışlarıyla ünlü mekandır. Etkinlik, klasik at yarışlarından ziyade şık erkek ve kadınların buluştuğu bir parti kıvamında geçer.

   Repulse Körfezi, şehrin savaş yıllarını yansıtan açık hava müzesidir. Düşman geri püskürtüldüğü alanda birçok müze ve ilginç heykellere rastlamak mümkün.

   Şehrin en eski yerlerinden biri olan Man Mo Tapınağı, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Taoizm inancına bağlı olan tapınakta Edebiyat ve Savaş Tanrıları ön plana çıkmaktadır. Bu iki tanrıya adanan ibadethanede birbirinden ilginç eserler ve figürler bulunmaktadır. Ziyarette bulunanlar akademik açıdan başarı için dilekte bulunurlar. 

   Hayvanat ve Botanik Bahçesi, şehrin ortasında 6 hektarlık alan yayılmış parktır. 19. yüzyılda ilk olarak botanik bahçesi olarak hizmete açılan alan, 1970’li yıllarda çeşitli hayvanların sergilenmeye başlamasıyla günümüzdeki hakini almıştır.

   Mid-levels Merdiveni, dünyanın en uzun yürüyen merdivenidir. Adanın batısından merkezine doğru tırmanan merdivenler, aslında birçok parçadan oluşmaktadır. Aşağıdan başlayan serüven tam 25 dakika sürer.

   Kowloon Yarımadası, şehrin anakara üzerinde kalan kısmını temsil eder. Victoria Körfezi’ne bakan Tsim Sha Tsui bölgesi, birçok müze, sergi alanları, alışveriş merkezleri ve kafeler bulundurmaktadır. Üzerinde birçok mağaza ve restoran bulunan Nathan Caddesi, yarımadanın en eski ve önemli caddesidir.

   Saat Kulesi, Tsim Sha Tsui’nin güneybatısında kalan tarihi kuledir. 20. yüzyılın başlarında eski Kowloon İstasyonu önüne inşa edilen 44 metrelik yapı, istasyon yıkılmasına rağmen şehrin en önemli noktalarından biri olarak günümüze gelmiştir.

   Avenue of Stars, Victoria Körfezi kıyısında uzanan yürüyüş yoludur. Hollywood yolu olarak da bilinen parkurda Hong Konglu ünlü isimlerin imzaları yer almaktadır. Ayrıca akşam saatlerinde körfezde yapılan lazer gösterileri izlenebilir.

   Kowloon Park, Tsim Sha Tsui’de yer alan ve 13 hektarlık bir bölgeye yayılan parktır. İngilizler’in uzun bir süre askeri karargah olarak kullandığı bölge 1970’lerde tasfiye edilerek parka dönüştürüldü. Gökdelenlerin ve bunaltıcı şehir hayatının arasında nefes almak isteyenlerin ilk tercihidir.

   Kowloon Mescidi ve İslam Merkezi, Kowloon Park’ın yanında yer alan ve şehrin en önemli İslami yapısıdır.

   Uluslararası Ticaret Merkezi’nin 100. katını ifade eden Sky100, şehre yukarıdan 360 derecelik panoramik açıyla gözlem yapma imkanı sunar. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği gözlem noktası, tüm şehri izlemenizi sağlayabilen yüksek teknolojik teleskoplara sahiptir.

   Hong Kong

   Yarımadanın güney kısmı birçok müzeye ev sahipliği yapar. Zamanınıza göre sanat müzesi, uzay müzesi, tarih müzesi, miras müzesi, bilim müzesi ve kültür müzesini ziyaret edebilirsiniz. 

   Wong Tai Sin Tapınağı, Hong Kong’daki en kutsal Taoizm tapınağıdır. 1920 yılında inşaatı tamamlanan ibadethanede günün her anı elinde tütsüyle dua eden birilerine rastlayabilirsiniz. 

   Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra yerel pazarlar Kowloon’da büyük ilgi görmektedir. Ladies Market, Bird Market, Flower Market, Temple Street ve Jade Market başta olmak üzere şehrin çoğu noktasında bu tip sokaklara rastlamak mümkündür.

   Ten Thousand Buddhas Manastırı, yarımadanın iç bölgelerinde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Binlerce altın renkli buddha heykelleriyle süslü yolu ve ilginç mimarisiyle öne çıkmaktadır.

   Lantau Adası, Hong Kong Adası’nın hemen yanında yer alan ikinci önemli adadır. Ngong Ping 360 ile yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki teleferiğe binerek dünyanın en büyük oturan buddha heykeli olan Tian Tan’ı yukarıdan izleyebilir ve adanın büyüleyici güzelliğine kapılıp gidebilirsiniz. Zirvenin bulunduğu bölgede Po Lin Manastırı bulunmaktadır. Yaklaşık 250 basamaklı merdiveni tırmanarak Tian Tan Buddha’yı yakından da görebilirsiniz.

   Adanın kuzeydoğusunda yer alan Disneyland’ı ziyaret edebilir. Dünyanın en küçük Disneyland’ında farklı temalara sahip dünyalara şahit olabilirsiniz.

   HONG KONG’DA NE YENİR?

   Hong Kong mutfağı, Türk damak tadından oldukça uzak. Asya ve Çin mutfaklarının karışımı olarak özetleyebileceğimiz Hong Kong mutfağında bazı İngiliz geleneklerine de rastlamak mümkün. Özellikle sokak satıcılarının tezgahlarından yükselen yoğun koku rahatsız edici olabilir. Sipariş vereceğiniz yemeğin hangi etten yapıldığını mutlaka sorun. 

   Dim Sum, Hong Kong mutfağının mezeleridir. Genellikle kahvaltıda tercih edilen bu ürünler, farklı pişirme tekniği ile hazırlanır.

   Siu Mei, tatlı bir et yemeğidir. Özel ballı sosuyla servis edilen domuz etiyle yapılır. Yanında pirinç ve patates kızartması ile servis edilir.

   Congee, klasik sulu pirinç yemeğidir. İsteğe göre içerisine et veya deniz mahsulleri de eklenebilir.

   Noodles, Asya mutfağının en popüler öğelerinden biridir. Duruma göre sebze veya et içerikli olarak hazırlanabilir.

   Şehrin birçok köşesinde körili balık köftesi ve yumurtalı waffle gibi ürünler satan küçük tezgahlara rastlayabilirsiniz.

   Sütlü çay, Hong Kong’da halen devam eden bir İngiliz geleneğidir. Akşamüstü saatlerinde mola verdiğinizde yumuşak içime sahip bu çayı deneyebilirsiniz.

   HONG KONG’DA GECE HAYATI

   Hong Kong’da gece hayatı oldukça hareketli ve dinamiktir. Gerek Hong Kong Adası’nda gerek Kowloon Yarımadası üzerinde birçok mekana rastlayabilirsiniz. Lüks gece kulüpleri, barlar, publar ve karaoke kulüpleri başta olmak üzere her zevke göre eğlence bulabilirsiniz.

   Hong Kong Adası’nda Lan Kwai Fong ve SoHo bölgesi gece hayatının kalbinin attığı yerdir. Kowloon’da ise güney kısımda yer alan Tsim Sha Tsui semti en popüler noktadır. Yarımada üzerindeki eski şehir merkezinde yer alan meşhur Nathan Caddesi de alternatif olarak denenebilir.

   HONG KONG’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tropikal iklimin hakim olduğu Hong Kong’da yaz ve kış ayları arasında fazla sıcak farkı bulunmaz. En sıcak yaz aylarında ortalama 28 derece olan hava, kış aylarında ise 15 derece civarında seyreder. Dikkat edilmesi gereken konu ise muson yağmurları. Mayıs ayından Ekim ayına kadar yoğun yağış ve nem görülür. Bu yüzden yağmurların dindiği en ideal zaman dilimi Ekim ve Aralık arasıdır.

   HONG KONG VİZE İŞLEMLERİ

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hong Kong’a turistik, eğlence, dinlence ve benzeri amaçlarla gerçekleştirilecek ve 3 aya kadar olan Hong Kong seyahatlerinde vize alınması gerekliliği yoktur.

   HONG KONG’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   · Yeni Yıl Kutlamaları – Ocak

   · Salsa Festivali – Şubat

   · Tin Hau Festivali – Nisan

   · Dragon Boat Festivali – Haziran

   · Asya Sanatları Festivali – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • Cebelitarık

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olan Cebelitarık'a gitmeden önce onlar hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var!

   • Cincinnati

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında kalan Ohio’ya bağlı olan Cincinnati, Colombus ve Cleveland’dan sonra eyaletin en büyük üçüncü şehridir.

   • Nice

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Fransız Rivierası Cote d’Azur’un başkenti olan Nice, aynı zamanda civar bölgelerinin yüksek turizm ve kültür potansiyeliyle de herkes tarafından bilinen bir konumda bulunmaktadır.

   • Lihtenştayn

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Lihtenştayn Avrupa’daki en küçük ülkelerden biri.

   • Dubai

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten birisi olan Dubai, nüfusunun büyük çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu kozmopolit bir kenttir.

   • Ljubljana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sahip olduğu yeşil alanlar ile ününü tüm dünyaya yayan ve “2016 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Ljubljana hem eski hem de yeni şehir kısmıyla ziyaretçilerine eşsiz bir tatil vadediyor!